Oriolus MK2 İzlenimlerim

'Diğer Markalar' forumunda karanehir35 tarafından 22 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    @bakieryigit sizin mesajınızın arkasına yazıyorum ama mesajınızla ilgisi yok sakın yanlış anlamayın, forumun genelinde sıkça gördüğüm bir konuyu yol yakınken düzeltirsek iyi olur diye düşünüyorum... :)

HiFi jargonunda geçen bazı tanımlamalar sanırım farklı kullanılıyor;

Normal şartlarda, müzikal, nötr, naturel, doğal hepsi aynı çerçeve içinde doğru sesi tarif ediyor. Yani canlı sese olabildiğince yakın çalan anlamında.

Müzikal demek renkli yada yumuşak demek değildir. Referans ses/sesli, diye bir tanımı bugüne kadar hiç duymadım. Referans cihaz grubu vardır, bunlar da doğru çaldığı tabir edilen cihazlardır.

Jargon olarak analitik, steril, parlak, kuru ses forumda referans ses olarak olarak geçiyor gibi görüyorum ki bu da bence yanlış.

Doğru ses yada doğru çalan cihaz için nötr sesli, doğal sesli demek yeterli olur.

Gerçek enstrümanlar nötr çalar. Kendi doğasından gelen bir yumuşaklığı olur, yormaz. Ses kuru, soğuk değildir. Örneğin bir ağaç enstrümanın hafif bir sıcaklığı, gövdesi, ıslak, sulu, canlı bir yapısı vardır, işte bu müzikalitedir. Ama kararından fazla yumuşaklık, sıcaklıkta renkliliktir. Sertlik, kuruluk, parlaklık, steril analitik detay da başka bir renkliliktir, bu da nötr değildir :).

5 kişi bunu beğendi.
  2. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    Toprak atılmadı yahu niye atılsın:)

@okty_k doğal, nötr sesin analitik, parlak, açık çaldığı yönündeki yanılgıya katılıyorum. İnsanların zihinlerine bu şekilde yerleştiği için istediklerini tarif ederken doğal, nötr olmasına gerek yok, parlaklığı çok sevmiyorum şeklinde tanımlıyorlar.

3. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Ben de kendi bildiğimi sorma maksatlı yazıyorum. Fırsatı bulmuşken. :)

Sertlik-yumuşaklık ile renkliyi işin aslı ben ayrı tutuyordum. Renklenme daha çok enstrümanın orijinal tonunda bir kayma iken(açılma/kapanma). Sertlik yumuşaklık ise vuruştaki enerji gibi düşünürüm.

Örneğin bir vokalin sesinin gripmiş gibi çıkması renklenme iken sabah kalkınca boru gibi akşam yorgunken de pamuk gibi çıkması sertlik yumuşaklık. Diye tasavvur ederim.

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  4. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Aslında doğalın dışına çıkan herşey renklenme.

Sertlik, yumuşaklık genelde üst frekanslar için kullanıyor ama orta seslere de uyarlanabilir elbette. Alt frekanslar için kontrol edilebilme anlamında sıkı, gevşek, abartılı, baskın, eksik, kuru vb. gibi. Orta sesler için bağırıyor, çok önde, çok geride, grenli, akıcı (sert ve yumuşağı buraya da koyabiliriz) vb...

Herşey yerli yerindeyse "dengeli" :).

#24 okty_k, 7 Aralık 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Aralık 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  5. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,044

sen onu bunu bırak da ifi pro ican ne oldu :D ilginç bi alet, meraktayız baki hocam.

6. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Avam tabirle, güzel çalıyor. :)

3 kişi bunu beğendi.
  7. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca :evl.

8. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    482
    Valla bende merak içindeyim. Bir inceleme gelse ne güzel olurdu.. :eek:k

9. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Hazır, Mustafa'nın Oriolus'u yaklaşık 2-3 haftadır bendeyken, ben de hakkında bir şeyler karalayayım.
    En baştan söylemem gerekir ki IEM yolculuğunda son durak olabilecek nefis, tadından dinlenmeyecek bir IEM. Ben PW No.5 kablo ile dinledim,stok kablo ile dinlemedim.
    Bir gün kafasına esse ve birden dap olsa, kesinlikle gider bir Hifiman olurdu. Bunun iki nedeni var, birincisi: Hm650'den hareket edecek olursak, Oriolus'ta da tıpkı Hm650'deki gibi tizler sahnede birazcık geride kalıyor ama tuhaf şekilde de eksikliklerini hissetmiyorsunuz.

İkinci neden ise, müzikallik ve (bana göre) muhteşem midler. Enstrüman sesleri gayet doğal ve daha önce duymadığım kadar dolu dolu geliyor. Midler ton olarak soğuk da değil çok sıcak da. Nötralin hafif sıcak tarafından sesleniyorlar. Sizi üşütmeden ya da sıcaklıktan baygınlık geçirtmeden gayet akıcı şekilde çalıyorlar. Bana göre, Oriolus'un en cezbedici yönlerinden birisi midleri.

Kafa kafaya karşılaştırınca K10, mid anlamında biraz daha göz önünde midlere sahip ama Oriolus'u tek başına dinlerken, midlerin biraz daha önde olmasını temenni etmek, yaptığım şeylerden biri değil.
    Bas anlamında, Oriolus'u ilk dinlediğimde (sessiz bir ortamda ilk kez) dikkatimi çeken ilk frekans midbas bölgesi oldu. Tabii olumlu anlamda. Midler için dediğim sıcaklık konusu midbas bölgesi için de aynen geçerli. Çok şişkin değil, çok sıcak da değil ama varlıklarını kaliteli bir şekilde hissettiriyorlar. Subbaslar ise, miktar olarak K10'a göre biraz daha az, burada miktardan çok kaliteye önem vermişler ve başarılı da olmuşlar. Neredeyse her türe gidebilen bir bas yapısı var, sadece K10 kadar eğlenceli değil bu bas sunumu. Biraz sakinlik göze çarpıyor.
    Subbasların bu sunumu bize müzikteki derinliği algılamamızı sağlıyor. Sahne olarak, enlemesine genişlik konusunda daha başarılı bence. Derinlik anlamında yine de güzel işler başarıyor.
    Ben açıkçası pek kusur bulamadım, etkileyici bir kulaklık gerçekten. :yourock
    Bana Oriolus'u dinleme imkanı sunduğu için Mustafa hacıma @DrWhite buradan da çook teşekkür ederim :))::)

10 kişi bunu beğendi.
  10. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,044
    Yavuz hocam karlar eridi buluşsak mı artık :D güzel bir iem cidden k10u
    ile oriolus benim için iem meselesini noktaladı zaten. Daha iyileri olsa bile minimal olacağı için ciddi süre o defteri kapattım.

Oriolus enstruman ve sahne için, k10 da vokal için hakikaten zirveye oynayan aletler.

Eline kulağına sağlık güzel, eğlenceli bir inceleme hacım. :yourock

DefinitioN, refuserQ, Yabguz ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Ne demiş Necati Şaşmaz: Geceden gündüze değil de bugünden yarına değil de acele etmeden, aheste aheste :cheesy:
    Şaka bir yana, buluşalım hacım ama bugün değil, menajerim uyarıyor durmadan bugün dolusun diye.
    Rica ederim; yukarıda yazılanlar, olmasan olmazdı :wink
    Dolar rekor üstüne rekor kırıyorken bir ağaca iple bağla ikisini bence de, kaçmasınlar :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,044

Satmam muhtemelen bu kur böyleyken daha iyisini almak için iki katını vermem lazım:D

13. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,489
    Oriolusu gectim daha philips shp9500'u bile satmaktan caydin hacu sen.
    Yar etmedin bize philips'ini.:D

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7 kişi bunu beğendi.
  14. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,044
    Tam satayım diyorum sonra da bu paraya bu alet satılır mı manyak mısın sonra aynı sesi almak istesen bi sürü para vereceksin hem dolarda yükseliyor Mustafa sakin ol diyorum:D:D

Filipis ler sana gitmez kaka o boşver hacu, hem o ampul markası ne anlar kulaklık işinden :D

#34 DrWhite, 11 Ocak 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Ocak 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  15. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Ya da konar göçer dinleyicilikten yerleşik dinleyiciliğe geçinceye kadar :) (bkz: stereo, kule tipi vb..)
    Sıfır almak artık kamikazelikten başka bir şey değil, hele ki amiral gemisi ise.
    Bu arada, M5 ile Oriolus daha iyi oldu Hm650'ye göre. Hm650 ile sadece subbaslar daha iyi. Hifiman ile de midler güzel ama ikisinde de belli bir sıcaklık ve gövde olunca mid komasına sokuyor insanı :D Bitkisel hayata girmektense M5'i tercih ederim ben şahsen Oriolus ile.

5 kişi bunu beğendi.
  16. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,044
    Komşuda pişer bize de düşer :Dbuluşmada beğenirsem cebe atarım m5 i :evl

4 kişi bunu beğendi.
  17. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Bu gece Oriolus'a veda hutbesini M5'e okutayım o zaman :D Hm650'yi beğendiysen M5'i de beğenirsin illa ki

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  18. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Ben bu incelemeyi kaçırmışım.Ahmet emeğine sağlık.

Alttaki yorumlarla çok doyurucu bir konu olmuş.Tüm konuyu okudum istemeden.Renkli bilgiler var. :)

İnceleme ve altında bir de yorumlar olunca baya aşka geliyorum.Maykıl rahmetli yaşasa da olağanüstü kalitede kayıtlara sahip bi albüm çıkarsa,ben de ekipman alsam,zevklensem...

3 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,489
    Tesekkurler Fatih abi.

MJ'nin yerinin dolacagini hic sanmam. Onun muzigi sadece pop da degildi pop ve dans muziginin bi senteziydi- pop/dansti.
    MJ gibi metalcisinin de baska tur dinleyenin de sevdigi-dinledigi ortak-referans bir sanatci bulmak, gunumuzde cok zor. Elde referans kalan bi tek Metallica var su an. Yani hala ekipman almak icin bi sansin var abi.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3 kişi bunu beğendi.
  20. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Şimdiki Metallica mı? :c Günümüz Metallica'sı için bırak ekipman almayı denemem için gönderilen ücretsiz ekipmanı bile almam.
    (Gerçi zaten almıyorum. ;D)

5 kişi bunu beğendi.