Orta ve üst seviye sistem sahipleri

'Kablo' forumunda yigitboylu tarafından 1 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Orta ve üst seviye sistem sahibi arkadaşların rca kablolarını ve son değişikliklerinde hissettiklerini öğrenmek istesem çok mu olurum?

2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    492
    @yigitboylu ben farklı bir başlıkta yazdığım gibi şu anda DAC'ımı kulaklık amplime bağlamak için Ixos Ixotica Ix2s-050 rca to rca 50 cm'lik balanssız kablo kullanıyorum. Daha önce aynı bağlantı için Vovox'un giriş seviyesi kablolarından olan Link Direct S xlr to xlr balanslı kablo kullanıyordum. ( Amplimin hem balanslı hem de balanssız girişleri mevcut )

Benim kullandığım sistem son derecede flat bir sistem. Dolayısıyla bu kablo değişikliği ile şu frekanslarda şunlar oldu demem çok zor. Ancak dinlememdeki detayın arttığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Sonuç olarak Ixos Ixotica güzel bir kablo ve Vovox Link Direct S serisinden daha başarılı. Ancak burada iki sorun var : Birincisi bir hayli pahallı olması. İkincisi ise ; artık üretilmediği için temininde zorluklar bulunması. Eğer bulabilirseniz ; kabloyu beğeneceğinizi tahmin ediyorum.

Collapse Signature Expand Signature
  3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Bu başlığı açmamdaki esas sebep aslında kablo değişiminin farklı sistemlerdeki etkisini öğrenmek idi. Yorum yapacak arkadaşlar sistemlerini de tanıtırlarsa iyi olur

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,973
    Zamaninda $12K civarinda bir stereo muzik sistemim olmustu. Yanlis anlasilmasin, teker teker parcalarin modellerini bulup yazmak yerine fiyat verdim kalite belirtisi icin, yoksa burada cok daha guzel sistemleri olan bir cok arkadas mevcut.

Sahsi deneyimim, kalburustu bir RCA kablosu kullandiktan sonra dise dokunur bir fark hissetmedim hic. Ancak ne zaman amele bir kablo kullandim (orta seviye cihazlarin icinden cikan ince kablolar gibi mesela) o zaman ses kalitesi farkedilir derecede dustu. Acikcasi bunu da yalitima bagliyorum, cunku cihazlarin arkasinda guc kablolari ve hoparlor kablolari da mevcut.

Deneyimlerimden yola cikarak sistem paracalari secimimde sahsi kriterim: Parcalar arasi uyum, bundan sonra yazacagim genellemenin uzerinde kalmak sartiyla:
    1. Butcenin en az yarisi, belki daha bile fazlasi hoparlor veya kulakliga gider.
    2. Geri kalan butcenin en az yarisi, belki daha bile fazlasi amfiye gider.
    3. Geri kalan butcenin cogu da kaynaga gider.
    4. Geri kalan da bilimum kablolara ayrilir.
    Sahsen iyi uretilmis, yalitimi yuksek, ancak luks olmayan RCA kablolari kullaniyorum, Monoprice'in premium line'i gibi. Fiyatlari cok ucuz. Ancak yalitimi iyi.

Eger kablo yekunu, amfinin yarisi, veya hoparlor/kulaklik'in dortte birini geciyorsa, kabloya fazla harcanmistir. Cunku kablo butcesini azaltip, hoparlor ve/veya amfi butcesini arttirmak, seste cok daha farkedilir pozitif etki olusturacaktir.

+

ihmal edilebilen bir husus: Kablo boylari ve yerlestirilmesi onemli.
    1. Kablo olabildigince kisa olmali. Ust uste deck elemanlari arasi 1m kablo gereksiz. 50 santim, hatta mumkunse 30 santim kablo secilmeli.
    2. Guc, hoparlor ve RCA kablolari mesafeli yerlestirilmeli.
    3. Kablolar kesismek durumunda kaldiginda 90 derece aciyla kesistirilmeli.
    4. Birbirine yakin kablolarin arasinda kopuk tampon koyarak ayirmali.

Ozellikle yalitimi zayif vasat kablolar, guc kaynaklarindan cok etkileniyorlar.

Son olarak, RCA kablosu kaynaktan amfiye analog ses tasiyor. Analog ses, hifi cihazlar icinde cogunlukla incecik (teflon insuleli 24awg gumus kapli bakir) kablolarda ve PCB uzerine basilmis incecik bakir yolda ilerliyor. Zaten kisacik kablo (uzunsa mumkun oldugunca kisaltilmali). Yalitimi duzgun kalburustu iki kablo arasinda inanilmaz ses kalitesi farki beklememeli.

DrWhite, artears, yigitboylu ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,000
    @zxc 'nin dediklerinin neredeyse tamamına katılıyorum, özellikle bütçelendirme, yerleşim ve ebatlar konusunda değerli bilgiler vermiş, ama bütçelendirme dinamik ve planar tipte kulaklıklar için geçerli iken, elektrostatik kulaklıklar için paranın çoğunu amfiye yatırmanızı gerektirebilir. Paranın büyük çoğunluğunun kablo harici parçalara harcanması genel geçer bir kural. Dağılım da yaklaşık @zxc 'nin dediği gibi, elektrostatikler hariç. Özetle, toplam sistem bedelinin kabaca maksimum 1/8-1/10'u arasında bir değeri kabloya verin ve kablo işini unutun derim. Monoprice kablolarını yurtdışındayken ben de kullanmıştım, gayet başarılı, performans/fiyat oranları tavanda olan kablolar gerçekten de. Buna mukabil, ben kendi kablolarımı kendim yapıyorum. Bu tip kablolarda yalıtım kısmını kablo geometrisi ile aşabiliyorsunuz, güç hattına çok yakın olmamalı yine de ama. Bir de kablo piyasasının kâr marjı, butik ürünlerde çok yüksek, ama işçiliği de fazla, yani çoğunlukla işçiliğe gidiyor para. Kendiniz yaparsanız kabloları çok daha makul fiyatlara çıkabilirsiniz. Böylece 1/8-1/10 toplam fiyat bandında kalarak daha kaliteli kablolar kullanabilirsiniz. Sistem çözünürlüğü bir noktadan sonra her farkı hissetmenizi sağlıyor, tabii bu farklar gerçekten varsa ve çift kör testle farkların olduğu belirlenmişse değil mi @zxc üstat? ;) Bu nokta tam @zxc 'ye katılamadığım kısım, sistem çözünürlüğünüz iyiyse, belli bir kaliteden sonraki kablolarda seste farklılık duyuyorum ben, @zxc kızmasın :rolleyes:, çift kör test yapmadım, ama gerçekten beğenmek istediğim kabloyu, o önyargı ile yaklaştığım kabloyu beğenmediğim durumlar da olmuştu. Yani işin psikolojik tarafı da lehime değildi aslında. Neyse, çok önemli değil bu noktalar, tek anlaşamadığımız kısım da bu olsun, onun dışında kendisinin dediklerini takip edin derim, çok kıymetli bilgiler vermiş, tekrar söyleyeyim.

@yigitboylu Ben kulaklık sistemimde rca değil, xlr kablo kullanıyorum, kendi yaptığım kablo yine audioquest'in modelini hatırlayamadığım bir xlr kablosunun yerini aldı (audioquest'in orta seviye bir kablosu idi). Kendi yaptığım kablo ile tüm spektrumda çözünürlüğün arttığını ve basların da daha sıkılaşıp notaların daha düzgün vurduğunu tecrübe ettim. Bunun yanında audioquest daha sıcak ve perdeli kalıyordu. Bu arada sistemimin çözünürlüğü çok yüksek, değişiklikleri farketmesi kolay (benim ana sistemim elektrostatik üzerine). Başka sistemlerde bu farklar algılanmayabilir, zaten 1/8-1/10 formülü de bunu kendi içinde bir şekilde düzeltiyor, çözünürlüğü düşük sistem daha ucuz oluyor, siz de daha az parayı kabloya yatırıyorsunuz, haliyle hissedebileceğiniz kadar çözünürlük ve farklılık satın alıyorsunuz.

#5 artears, 2 Nisan 2019
    Son düzenleme: 2 Nisan 2019
    mfya, coolblue, zxc ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,973
    @artears nezaket ve teveccüh göstermiş, buna mukabil değindiği noktalarla ilgili olarak belirtmem gerekir ki yüksek çözünürlüğü ile bilinen elektrostatik bir kulaklık veya hoparlör sahibi olmadım şimdiye kadar (gerçi bu yaz bir çift Martin Logan'ın ucundan döndüm), ve RCA kablolarına yönelik bizzat çift kör test de yapmadım hiç. Elimle değiştirip dinleyerek fikir oluşturmuştum sadece. Dolayısıyla bu noktada deneyimim muhtemelen kendisinden daha geride.

Bir de konu açılmışken, çift kör test dahil olmak üzere bir çok farklı konuda, belli bir çeşitlilik ve ayrım oluşacak kadar zengin bir deneyim bütünü oluşmuş olması forum için önemli bir kazanç ve zenginlik bence. Bunun üzerine herkesin şahsi deneyimini ve fikrini samimi ve rahat bir şekilde ortaya koyabilmesi ulaşılabilecek son nokta bence. Bilakis ortamda baskın bir görüş veya baskın bir bakış açısı olması ciddi bir sorun olurdu sanki. Bu durum da, forumun ve @artears gibi bunu mümkün üyelerinin kalitesinin çok açık bir göstergesi bence.

#6 zxc, 2 Nisan 2019
    Son düzenleme: 2 Nisan 2019
    mfya ve yigitboylu bunu beğendi.
  7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Seçenekleri ikiye indirmek istiyorum.

1.Hypatia RCA 600TL Yasin Çalışkan imalatı
    2.QED Qe 6100 Performance 195tl
    İkisi de 60cm.

Ne dersiniz?

8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Qed performance audio 40 aldım. Önceki musical fidelity gümüş kabloya göre alt ve midler güçlendi gövdelendi. Tizlerde törpülendi. İlk zamanlar çözünürlük ve seperation azaldı ama bir süre sonra toparlanmaya başladı. Sanırım burn in gerçek :)

9. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Kenarda 0,7m audioquest tower usb kablom vardı, kısa olduğu için kullanmaya üşeniyordum. Stok usb kabloyu söküp bunu taktığımda tizler bariz törpülendi, detay ve çözünürlükte o oranda azaldı sanki, baslarda hacimlendi. Bu durumda gümüş ve bakır rca kabloların farkı ortadan kalktı sanki. Bütçe sınırsız olsa keyifli uğraşlar da sınırlı olunca insanın keyfi kaçıyor bazen. Şimdi esas soru ayırabileceğim maksimum bütçeyi ayırdım ve graham slee amfi aldım. Büyük derecede memnunum sanki diyorum çünkü memnuniyetsizliklerimin başka bileşenlerden kaynaklandığının sanıyorum. Şimdi amfi+ dac a 3750TL verdik diye Kabloya 375TL den fazla para vermeyeyim mi. Aslında şu an iki rca kablom var. Biri musical fidelity marka gümüş diğeri qed performance audio 40 bakır kablo. Usb kablom da Audioquest forest. Daha iyi kablo arayışına girmeyeyim mi. Kablo için 2000TL param olsa da kablo almayıp canım amfimi satıp 5000TL lik daha iyi bir amfi mi bulayım :)
    İçimden bir his Usb kablo yükseltmesinden daha fazla kazanım elde edemezsin ama rca nın getirisi olur diyor. Ne dersiniz?

10. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    492
    @yigitboylu hali hazırdaki sinyal zincirinizi tam olarak yazabilir misiniz ?

11. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Windows 10pc>Audioquest forest usb kablo>Topping D30 dac>Qed Performance audio 40 Bakır rca>Graham Slee solo ultra linear kulaklık amfisi>Stok kablolu Sennheiser Hd6xx>kepçe kulak :)

MehmetB bunu beğendi.
  12. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    492
    Gördüğüm kadarıyla şu anda sinyal zincirinizin en zayıf halkası DAC'ınız. Bence öncelikle DAC'ınızı upgrade etmeniz ve diğer bileşenlere şu aşamada hiç dokunmamanız en mantıklı yol olarak gözüküyor.

13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Dac ı tanıyormusunuz fiyatına göre mi değerlendiriyorsunuz

14. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    492
    Tanımıyorum. Sadece spec'lerine ve fiyatına baktım. Bu iki parametre üç aşağı beş yukarı fikir veriyor zaten.

15. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Dikkat etmemiz gereken specler nelerdir. Snr felan mı?

16. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,208
    Bu parlama isi bende genelde dac kısmından kaynaklandı hep.Amfinin pek tizleri parlattıgını goremedim.(Yapmaz demıyorum ama)İfi de aynıs sekilde ,dac kısmıda kullanıldıgı zaman tizleri ön plana getırıyor.Bana gore amfide bir problem yok.Dac degistirilebilir...Sahibinden'de stello da100 görmüstüm eski ama sıcak çalan bir dac'dır...Değerlendirilebilir.Veya baska seyler araştırılabilir.

17. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    492
    Dynamic Range , THD , SNR gibi değerler. Ben örneğin ; öncelikli olarak genellikle dynamic range değerine bakarım.

18. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
  19. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,262
    Daha önceden little dot mk3 ile hifiman ef5 kulaklık amfileri kullanmıştım. Hifiman fark edilebilir şekilde tizleri ön plana çıkartıyordu. Gerçi tüm ekipmanı bir bütün olarak değerlendirmek lazım ama her 2 amfide de kaynak ve kablolama birebir aynıydı.

Kulaklık işinden biraz uzaklaşıp stereo amfiye geçiş yaptım. İlk olarak audio analogue crescendo entegre amfi almıştım. Sonrasında exposure pre amfi ve roksan Caspian m1 power amfiye geçtiğimde yine tizlerde bariz açıklık meydana geldi. İlk olarak güç kablolarında değişiklik yapmaya çalıştım. Power amfiye TTAF'ın o dönemki en üst seviye kablolarından birini, pre amfiye de DH Labs encore kabloyu takmıştım. Bütün büyü bozuldu. Sistem çok kapalı çalmaya başladı. Pre ve Power kabloları birbirleriyle değiştirdiğimde ise tizler tekrardan belirgin hale gelmişti. Bu arada kullandığım hoparlör Monitor Audio RX2.

Bütün sistem oturmaya başladığında, en son da rca kablolamaları değiştirmeye başladım. Kablo olayı biraz karışık. Her sistemde farklı sonuçlar verebiliyor. Arkadaşımda deneyip beğendiğim kabloyu alıp kendi sistemime bağladım ama aynı sonucu yakalayamadım. Bir çok kablo denedim. Cardas twinlink , Atlas Hyper Asymmetrical , Black Rhodium Coda , Ecosse Nu Diva , Pro-Ject Connect , Mundorf MConnect , Audiominor hibrit. Tüm kablo değişimleri, sitemimde farklı sonuçlar verdi. Atlas kablo benim sistemde çok kapalı çalan, tüm detayları törpüleyen bir kabloydu.

Şu anda da Ecosse sympony, Ecosse master reference , Silver fi Nu diva , Nordost Frey kabloları kullanıyorum. Rca kabloları arasındaki en belirgin farkı, kabloyu pre ile power amfi arasında kullanmaya başlayınca fark ettim. Aynı kabloyu cd çalar yada dac'a bağladığımda aynı etkiyi göstermiyordu.

Sistemde en son olarak ta harici dac ve pre amfiyi , dac içeren Naim pre amfiyle değiştirdim. İleride de bütçem el verdiği sürece, power ve pre amfileri de Naim ile değiştirmeyi düşünüyorum. Dolayısıyla kablolarım da din kablolarla değiştirmem gerekecek :) Bu arada power amfiye de DH Labs red wave taktım. Sistemdeki çözünürlük daha da arttı.

Ben de öncelikle yapacağınız değişikliğe Dac'tan başlamanız gerektiğini düşünüyorum. Sonrasında kablolara odaklanırsınız. Kabloyu şimdi değiştirip ileride Dac değişikliği yaparsanız, aynı sonucu alamayıp tekrar kablo değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.