Oyun için laptop

'Konu Dışı' forumunda Jane Delawney tarafından 20 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    127
  2. kaskas123

kaskas123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    laptop şart mı?

2 kişi bunu beğendi.
  3. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    127
    Hocam laptop şartmış. 2500 e oyunda alabileceğim max performans laptop hangisi diye soruyor

4. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    545
    Biraz sert bir tabir olacak belki ama oyun için alınacaksa laptop zaten en başta yanlış bir seçim. Hernekadar piyasada zilyon tane olsa da ''oyun'' laptopu diye bir şey çok saçma geliyor. Ekran kartı saat ve çekirdek hızlarını hesaba katmadan bile işlemci performansları bile masaüstü lerin yanına yaklaşamaz. Ama illa laptop alınacaksa Victor marka laptoplara bakılabilir bir arkadaşımda görmüştüm f/p oranı fena değil gibi. Piyasaya yeni girdiler ve tutunmaya çalışıyorlar. Hiç olmadı en azından 1080p bir laptopa bakın derim.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Lenovo y510p

6. kaskas123

kaskas123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Yukarıda fenrir'in dediği gibi. Oyun laptopları bana göre çöpe atılan paradır. Parça değiştiremezsin, klavye(özellikle w-a-s-d tuşları) vs bir zaman sonra deforme olur ve bilgisayar yetmemeye başlar. ilk yıl hd'de oyun oynarsın 2. yıl çözünürlüğü düşürmek zorunda kalırsın, akıcı oyun oynamak için. "oyun notebook" diye geçen notebooklar ağır ve tuğla gibi şarj aleti ile gelir. O yüzden genelde masadan kalkmaz. Oyun oynadığında çabucak şarjı biter.(3-4 saat gibi)
    Ama illa oyun notebook istiyorsan o fiyata
    http://www.vatanbilgisayar.com/asus...m-1tb-hdd-2gb-156w81-notebook.html#ozellikler
    (kısaca senin linkteki) bilgisayarı öneririm. Victor markasını bilmiyorum. Teknik servisi vs nasıl hiçbir bilgim yok. En azından asus bilindik marka. Oyun bilgisayarı olarak geçmiyor ama özellikleri yerinde bir bilgisayar.
    Benin önerim o paraya biraz daha ekleyip masaüstü+laptop alınabilir. 13" gibi küçük veya yarı tablet bilgisayarlardan alınıp güç gerektirmeyen işler onda görülür. Geri kalan paraya ise iyi bir kasa toplanabilir.

7. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,014
    Monster notebook'a da bakin guzel indirimler yapiyorlar arasira.

Collapse Signature Expand Signature
  8. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    595
    Masaüstü-laptop performans farkı seneler öncesinde kaldı. Artık hem Intel'in hem de Nvidia'nın yol haritasında mobil-masaüstü performanslarını birleştirmek var.
    Diğer yandan laptop hamallık, pişmanlıktır. 2500TL'ye alınan laptop ne masaüstü kadar performanslı olur ne de tablet/ultrabook kadar taşınabilir olur.

Not: i7 5500u, ultrabook seviyesi işlemcidir. i5 4210m ile aynı seviyede.

Ekleme: http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmark-List.2436.0.html
    http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

Ekstra ekleme: http://www.monsternotebook.com.tr/urun_detay.aspx?urn=475190&kat=6454&lang=tr-TR#.VQx9Ao6sWJE

9. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    545
    Haklısınız eskiye nazaran performans farkı azalmış olabilir ama elma ile armut kıyasından başka birşey değil hala. Nasıl kuantum yasalar yüzünden işlemci mimarisinde 14nm nin altına inilemiyorsa performans gerektiren parçalarda da boyut ufaltılması yapılamıyor. Dolayısı ile aynı fiyat bandındaki hiç bir laptop(adı ne olursa olsun gaming,ultra,bla bla) masaüstü ile aynı kulvarda yarışamaz. Aynı seri kartlarda laptop ve masaüstü modellerinde göz ardı edilemeyecek farklar var.(orta-üst seviyeden itibaren olan donanımlardan bahsediyorum)

En basitiniden 3 yıl önce topladığım masaüstü bilgisayarım hala şuan için referans olabilecek çoğu oyunda 1080p de 55fps üzeri değer verebiliyor bana. Hiç bir laptop bu aşamaya ulamaşamaz daha.(10bin lira üzeri high-end ürünleri hariç)

10. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Notebooklarda parça değişmez kuralı eskilerde kaldı arkadaşlar. RAM ve HDD zaten rahatça değişebilen parçalar. Bunun yanı sıra güçlü ekran kartları olan notebookların ekran kartları da rahatça değişebiliyor. Bunun için MXM 3.0 Type B slotuna sahip olması fazlasıyla yeterli. İşlemci hususuna gelince, belki öyle masa üstü i7 Extreme işlemcilerle baş edecek işlemciler üretilmedi henüz ama normal masa üstü i7 işlemcilere yakın i7 notebook işlemcileri var. Aynı seri altında, hatta aynı yonga altında işlemci değişimi de yapabilirsiniz hatta. Notebookların da çoğu parçası değişebilir bana göre. Biraz tecrübe ve bilgi yeterli.

Bu arada, o fiyatta GTX 850M'den aşağısını düşünmeyin bile. GeForce 840M'den 2 kat iyidir. Çözünürlük Full HD olacaksa, yukarıdaki Victor'un bayağı gideri var. Eğer çözünürlük o kadar da mühim değilse, marka olacaksa, sonradan RAM eklemesi yapmayı ve Windows kurmayı göz önüne alacaksanız, şu modele bir bakın;

http://bit.ly/1D2RuUS

Bilgi olsun diye söylüyorum, GTX 850M ile masa üstü GTX 980 arasında 4 kat performans farkı var ama GTX 980'in fiyatı zaten bu notebook fiyatında. Yani GTX 850M oldukça iyi iş görecektir. Ayrıca notebooklardaki GTX 980M ile masa üstü GTX 980 arasında sadece %25 fark var. Tabii tek GPU'larda yeni kral olan Titan X ile aralarında daha da fazla fark olacaktır, hele de Titan X'ten 4, GTX 980M'den sadece 2 tane kullanılabildiği düşünülürse notebook/masa üstü farkı daha iyi anlaşılacaktır. Yine de ben notebookların gelişimini gayet iyi görüyorum.

11. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    545
    Yüzde 25 performans kağıt üstünde değer bence. Yıpranma payına vurduğunda 1 yıl sonunda çok büyük farklar ortaya çıkıyor kullanıma bağlı olarak. Ekran kartı değişimi mevcut laptoplar var piyasada ama fiyatları fazlasıyla yüksek. Kayra titan eskide kaldı artık r9 295x2 11.5 teraflop işlem hacmi vaad ediyor titan ın yarı fiyatına :D

2 kişi bunu beğendi.
  12. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Yo, o Titan Z. Ben Titan X'ten bahsediyorum. Bu yeni canavar tek GPU'lu ve neredeyse AMD'nin şu anki son çift GPU'lu kartı R9 295X2 kadar performans vaadediyor. Zaten o yüzden 4 tane takılabilir dedim. :D Yani bu yeni canavar, AMD'nin bir sonraki tek GPU'lu kartı tahtı sallayıncaya kadar yeni kral.

2 kişi bunu beğendi.
  13. kaskas123

kaskas123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Her notebookta Mxm slotu bulunmayabilir. Hem kaç kişi içini açmaya cesaret edebilir ki? Kendi adıma konuşayım. Ben bile ram değiştirme konusunda tereddüd yaşıyorum. Statik elektrikle parçayı bozabilirim. Kaldı ki ekran kartını değiştirmek için fan vs sökülmesi gerekli.
    kayra'nın önerdiği notebook'u görmedim vatanda. Eğer onu bulursanız onu alabilirsiniz.

14. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    545
    Kayranın önerdiği o linkteki fiyat ile şuan en iyi seçenek galiba 2000bin lira altında. Aynı özelliklerde 1080p aranıyorsa 2500 den biraz ddaha yukarı çıkmak gerekiyor sanırım şuanki fiyatlara göre.

O değilde bulunsun diye aldığım sonradan kullanmadığımdan üstünde toz yığınları oluşan lenovo z510 resmen çöp olmuş arkadaş :D :D

15. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,317
  16. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Folofoş ettim laptopu. İşlemciyi ve ekran kartını ve rami değiştirdim, işlemci orjinalden kat kat iyiydi ama ısınma problemi verdiğinden eskiyi takmak zorunda kaldım. Nedense doğru otutturamadım kasayı. Kırık çıkıklar olsa da cenavar oldu :)

17. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Güzel seçim ama ben olsam, uygun fiyata 240 GB SSD bulur, ekstra 8 GB RAM bulur ve o dediğim Asus'u modifiye ederdim. Böylece tamamen olmasa da, çok büyük oranda buradaki laptopla aynı performansı alırdım. Çözünürlük farkı önemsenmezse, benim dediğim laptop oyunlarda hemen hemen aynı performansı verecektir. 1000 - 1500 TL de cepte kalır.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Mart 2015 ---
    OBAA! Titan X, GTX 980'den %40 daha iyi. Böylece bu, GTX 980M'den %75'e kadar iyi demek oluyor. 2 adet GTX 980M SLI halen daha iyi ama Titan X'ten 4 adet kullanılabiliyor. Bunun sayesinde fark tahminimce 3 kat olacaktır. Şu an için en güçlü notebook ile en güçlü masaüstü sistem arasında 3 kat fark var demek oluyor bu ama yakın zamanda notebookta sağlam bir atak yaparlarsa, ki artık yapmalılar, 2 kata kadar gerileyebilir bu. Yani aynı teknoloji ile aradaki fark çoklu kartlarda 2-3 kat iken, tek kart bazında 2 kat bile olmuyor. Bu arada, GTX 850M'den 20 kata kadar daha iyi performans veren sistemler kurmak mümkün, artık.

#17 Kayra, 20 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Mart 2015
  18. kaskas123

kaskas123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Buradan sizin CENAVARA saygımı iletin :D
    burada bahsetmedim ama masaüstündeki gibi her işlemci takılmaz notebook cihaza. Isınma problemi veya watt yetersizliği( bu çok az karşılaşılır. Yeni nesil işlemciler daha az enerji tüketiyor. Ama bazı istisnalar olabilir) vs problemleri var.

19. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,306
    Konsol alin konsol :D

2 kişi bunu beğendi.
  20. besir66

besir66
    Expand Collapse