PC için ses kartı önerisi

'Ekipman Genel' forumunda ChAtlAx tarafından 9 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. ChAtlAx

ChAtlAx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

Ben yeni bir ses kartı almayı düşünüyorum 1-2 haftadır da araştırıyorum. Aklımda birkaç soru var bazıları diyor asus ses kartları çöp bazıları ise diyor creative ses kartları çöp.
    Alacağım ses kartı ucuz bir şey olmayacağı için, verdiğim paranın da en iyi hakkını vereceği bir kart istiyorum.

Aklımdaki kartlar şunlar;
    Sennheiser GSX 1000
    Asus xonar U7
    Sound BlasterX G1
    Sound BlasterX G5
    Sound Blaster Omni Surround 5.1
    Sound Blaster X-Fi Surround 5.1

Sound BlasterX G6 (Türkiye de yok, amazondan alınabiliyor, daha önce almadım o yüzden emin değilim..) herhangi bir kaliteli ses kartı.

Öncelikle fiyat maximum 1500 TL olarak belirledim. Ses kartları ekran kartları gibi olmadığı için, sürekli yenilemek, oyunlara göre senkroni etmek gerekmediği için bu fiyat bandını düşündüm.
    Kullanım amacım genelde PC Kulaklık üzerine olacak, 5+1 ses sistemim de var. Oyun olarak, genelde LOL, WİTCHER 3 ve PUGB oynuyorum. LOL olsun Strateji oyunları oynarken genelde müzik dinlerim. Bazen sadece müzik için bile bilgisayarın başına oturduğum olur, ses kalitesi benim için önemli bu yüzden.

Açıkcası Sennheiser GSX 1000 almayı düşünüyordum ama kendi markasının kulaklıkları dışında tam performans verilmiyor gibi bir şeyler okudum. Yoksa çok övülen bir kart gözüküyor. Şu an ki kulaklığım; Steelseries Siberia v2 ve 3-5 ay sonra değişirim kulaklık pedleri yıprandı yırtılmaya başladı derisi tamamen bitene kadar kullanmayı düşünüp sonra değişmeyi düşünüyorum. Ses olarakta bass'ı sevdiğim için Sennheiser kulaklıkları genelde bass kalitesini pek sağlayamıyor. Özetle bu arkadaşlar

Yani alacağım ses kartı USB olarak daha iyi dedikleri için şu an aklımda GSX1000 sıcak geliyor. Bu fiyat bandında alacağım en iyi performans hangisinden olur, şimdiden teşekkürler.

Kulaklık 3-4 ay sonra almayı düşünüyorum şu an ki kulaklığımın bass'ı ve seviyesi beni tatmin ediyor. Padleri zarar görmeye başladı iyice bozulunca yenisini alırım. Öncelikli olarak karta yoğunlaştım

Sonuçta 1000-1500 TL az bir para değil amaaan alayım deyip geçmek istemiyorum. Ama dediğim için müzik benim için hobi gibi bir şey, kaliteli olsun istiyorum kartımın. Genelde oyun oynayıp müzik dinliyorum oynadığım oyunlar Knight, LOL, PUBG gibi oyunlar. PUBG de olduğu için aslında aklım 7.1 destekleyen bir ses kartı mı alsam almışken diye düşünüyorum.

Amazona gelince yurt dışından alınca garantisi olmuyor, geliş gidişi sıkıntı oluyor gibi şeyler duyduğum için pek sıcak bakmıyorum yoksa Sound BlasterX G6 baya performanslı bir ses kartı gibi duruyordu onu düşünüyordum ama yurt dışında olunca pek sıcak bakmadım.

He birde demeyi unutmuşum, DAC ve kulak amfisi hangisi daha uygundur anlamam, Bilgisayarda kullanacağım kulaklıklar genelde oyuncu kulaklıkları olacak mesela;

Sennheiser GSP 300
    Sennheiser Game One
    Kingston HyperX Revolver S
    Razer Kraken Pro V2
    Steelseries Arctis Pro

tarzı kulaklıklar kullanacağım yani hangisi benim için daha iyi olur öneriniz nedir?

2. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    MiniDisc

Alınan Beğeniler:
    447
    Sahibinden de 2. el olarak EMU-404 usb kartlar var. bu yazdıklarının çoğundan iyi çalar. audioengine D1 ile aynı dacı ı kullanır. Ve üzerinde güzel de bir kulaklık amfisi vardır. 400 lira gibi fiyatlara vardı. temizi 500 liraya alınabilir. Bazen çok daha ucuza bulunuyor.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    Serdal Turan

Alınan Beğeniler:
    1,142
    Oyun amaçlı ve oyuncu kulaklıklarıyla kullanım için standart ses kartı pek işe yaramıyor maalesef.
    Oyuncu ses kartları oyuncular için geliştirilmiş (hatta bazı oyunlara özel) sanal surround ve sesin hangi açıdan geldiğini belli eden prorgramlar kullanıyor, bu sebeple kulaklığı takıp müzik dinlemek-hoparlörlere giriş yapmak için üretilmiş ses kartlarından ayrılıyorlar.
    Asus Xonar U7 Echelon Ed. masaüstü sistemde oyunlarda ve Z906'da SPDIF 5.1Surround sinema için kullanıyorum, oyunlar için tatmin edici bir kart, mesele müzik dinlemekse şayet başka kartlara bakılabilir.(Müzik içinse forumda 2.el kısmında Audioengine D1 var fiyatı da makul, bakılabilir.)

4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,814
    Türkiye'ye getirtebilir misiniz bilmiyorum ama oyun konusunda ciddiyseniz bir alım yapmadan önce "Audeze Mobius" neymiş bir araştırmanızı tavsiye ederim. (İlk gördüğünüzde ben kulaklık sormamıştım demeyin, okuyun, Dac-Amp her şey içinde.)

5. ChAtlAx

ChAtlAx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Dostum bu tarz kartlar değil de daha mobil bir kart almak veya, PCI-E tarzı bir kart almayı düşünüyorum, bu zaten yayın-profesyonel tarzına kaçıyor.
    Xonar u7 yi önerir misiniz mesela? Yani şöyle söyleyeyim genel olarak müzik dinleyecek olabilirim, ama sonuç olarak PC için alıyorum, alacağım ses kartlarından birini. O yüzden PCI-E veye USB olarak Creative, Asus, Sennheiser gibi bir markalar düşündüm. Mesela Audioengine D1 in mic girişi yok, bir arkadaşda Fiio önermişti ama pek sıcak bakmadım ama bilginiz benden kat ve kat iyi olduğu için önerilerinizi dinlemek lazım, Teşekkürler.
    Dostum dediğin kulaklığa baktım ve fiyat'ı görünce kapadım :D 400$ bir fiyat bandına sahip tek seferde almak için oldukça yüksek benim için, gümrük vergi hariç fiyatı bir de bu onlar girdi mi üff.. Bu tarz kulaklık olarak bir tek "Steelseries arctis pro +gamedac" adlı kulaklığa baktım onun da DAC içinde bir sistemi var o nasıldır? Tek seferde 2000 TL yi geçemem, o yüzden önce ses kartı sonra kulaklık düşünüyordum bir de şu an için güzel bir kulaklığım var SS Siberia v2

Hepinize yanıtlardan dolayı teşekkür ederim.

6. XSoldier

XSoldier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Asus xonar u7 echelon kullandım 2 yıl kadar. Garantisi dolmadan bozuldu. Garantiye gönderdim garanti başlangıcını benim aldığım tarihten 3 ay öncesi kabul edip garanti dışı bıraktılar. internette ararsanız asus xonar u7 blinking led diye bu sorunun baya yaygın olduğunu görürsünüz. Ses kalitesi iyiydi fakat bozuldu elimde kaldı. Xonar u3 ün dip gürültüsü çok fazla bir de.

ChAtlAx bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,814
    Hocam 2000tl 300 küsur dolar yapıyor zaten. Önce pahalı bir ses kartı alıp, sora bir de kulaklık alacağım diyorsunuz, toplamda 400 doları geçecek gibisiniz. Eğer yurt dışından gelecek birisine aldırma şansınız varsa mutlaka değerlendirin (Yoksa yaratmaya çalışın). Giden birini bulabilsem ben alacağım. Kafa hareketlerini algılayıp ona göre 3D ses deneyimi yaşatan, dinleyen herkesin beğendiği, planar manyetik bir kulaklıktan bahsediyoruz. Bugüne kadarki en iyi oyuncu kulaklığı olma ihtimali var, iyi düşünün.

8. ChAtlAx

ChAtlAx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Anladım hocam, şimdi senin önerin d1 midir? Kulaklık ile kullanacağım, Müzik dinleyeceğim, ve oyun oynayacağım. Sanal surroundu boşver mi diyorsun.
    Haklısın dostum mutlaka öyledir fakat yurt dışına çıkmadan veya yurt dışından birine getirtmediğin sürece imkansız bir olay bu ve bu iki imkanda bende yok :(

9. XSoldier

XSoldier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    https://www.amazon.de/gp/product/B019QKDH86/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1
    Buradan kargosu vergisi dahil 131,60 Euro'ya geliyor. Ben sadece örnek olsun diye bu modeli verdim. Yoksa bu modelin performansı hakkında herhangi bir fikrim yok araştırma yapmadım. Amazon.de'den daha uyguna gelebilecek başka ses kartları olabilir. Bence PCI-EX kart almayın ben almıştım bir ara kulaklık kablosunu söküp takmak için kasanın arkasına erişmek pek eğlenceli olmuyor. Onun dışında PCI-EX kartların bazıları ek güç girişi ile daha güçlü amfiler kullanıp daha yüksek güç verebiliyorlar. USB olanları her pcde rahatça kullanma şansı var. Notebooklarda falan baya iyi oluyor usb ses kartı.

10. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    Serdal Turan

Alınan Beğeniler:
    1,142
    XONAR U7 ECH. ED. Fiyatına göre gayet iyi iş çıkartıyor, kendi menüsü içerisinde düşük-orta-yüksek empedans modu ile kullanabilme opsiyonu sunuyor ki bu benzer veya biraz üzeri fiyat segmentinde göremeyeceğimiz bir özellik.
    Dac ve günü kurtaran bir amfi görevi görüyor, eğer elinizde değerli güce aç odyofil seviyede kulaklıklar yoksa kullanımı gayet kolay ve tatmin edici sonuçlar veriyor.
    Hazırda ki tümleşik mikrofonlu kulaklığınızın Trrs jackını desteklemiyor( Trs'e uyması için kulaklığın jack girişini 2-3mm geriye çekmek lazım) araya ayrıcı aparat alarak(15~20Lira) kullanabilirsiniz, zaten çoğu oyuncu kulaklığı ya mikrofon girişini ayrı yapıyor ya da aparatı kutu içeriğine dahil ediyor.
    Eğer 5.1-7.1 ses sisteminiz varsa ve dolby destekli filmlerde de tatmin edici sonuçlar veriyor.(Yalnızca SPDIF)
    3 farklı girişi (kulaklık, stereo hop, SPDIF) ses kartı üzerinde ki büyük volüm tuşuna tıklayarak yönetebilmek büyük kolaylık sağlıyor.
    Kulaklık amfisi için kötü diyemem oyuncular için üretilmiş yalnızca masaüstü amfi gücü beklememek lazım, hem Dac hem de kulaklık amfisinin fiyat seviyesine göre birleştirildiği iyi bir kart.
    Kulaklıkla oyun için ve 5.1 film için Xonar U7'yi, stereo sistemde müzik için Audioengine D1'i kullanıyorum, birbirini tamamlayan yanları var kısaca.

11. ChAtlAx

ChAtlAx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Anladım dostum teşekkürler,

Acaba SteelSeries Pro Arctis +gamedac mi alsam? 24bit 96 khz amfi ile birlikte geliyor.