Pcm vs Flac

'Yazılımlar' forumunda nihawend tarafından 22 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. nihawend

nihawend
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    *Pcm formatı tam olarak nedir, Flac'a karşı bir üstünlüğü var mıdır?

Not: başlık hatalı oldu.

Kısaca Pcm sıkıştırılmamış sinyal, Flac sıkıştırılmış. İkisi de aynı kaliteyi verse de, Flac daha az kaplıyormuş.

#1 nihawend, 22 Nisan 2020
    Son düzenleme: 22 Nisan 2020
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,144
    fenrir bunu beğendi.
  3. nihawend

nihawend
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    Başlık hatalı olmuş.

Pcm olacak.

Darbe kod modülasyonu, dijital olarak örneklenmiş analog sinyalleri temsil etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bilgisayarlarda dijital ses, kompakt diskler, dijital telefon ve diğer dijital ses uygulamalarında standart şekildir​

4. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    545
    eğer pcm ise aynı bitrate'lerde aynılar diye biliyorum ben.Modülasyon farkı

5. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Lütfen biraz araştıralım... Önce bir Google'a yazın nedir bunlar diye.

zxc bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    PCM yukarda belirttiğiniz gibi modülasyon tekniğidir hocam. Flac ise kayıpsız ses dosyası formatı. Birbiriyle kıyaslanacak kavramlar değil.

Collapse Signature Expand Signature
    nihawend bunu beğendi.
  7. nihawend

nihawend
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    Sitenin sabihi gibi, über zeki bir lümpen olarak mevzuya sazan gibi atlamadan önce, Google varsa, o halde neden bu siteye gereksinim duyduk? Onu cevapla hele. Google varsa bu siteyi kapatalım o zaman, her şeyin cevabını oradan bakalım hiç birbirimize bir şey sormayalım. Bu iki farklı formatın arasındaki nitel farkları soruyorum. Kim hangi formatı tercih ediyor, iki format arasındaki yazarların tespit edebildikleri fark neler? Birinin diğerine üstünlüğü var mı, varsa bunlar neler? Merak etme, google'da search nasıl yapılır biliyorum, aptal değilim. Bildiği bi iki şeyi yazıp konuya derinlik katmak yerine, "giiglidi irisini" ha tamam, evet, doğru söyledin. Bilmiyordum.

Belki bilen bir arkadaş çıkacak ve şuraya konuyla ilgili teknik, kallavi bir makale döşeyecek. Bilen, bilmeyen öğrenecek. Yarın bir gün bu husus arama motorlarının nezdinde bu sitenin seo gücünü arttırıp üst sıralarda çıkmasını sağlayacak. Biz de bu gibi teknik konular yabancı kaynaklardan okumak durumunda kalmayacağız. Audiophile ile ilgili Türkçe kaynak sorunu var.

#7 nihawend, 22 Nisan 2020
    Burakkkk ve fenrir bunu beğendi.
  8. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Tabiki foruma bilmediğimiz şeyleri soracağız bilgi paylaşımı yapacağız. Ama hiçbir araştırma yapmadan her aklımıza gelen en basit şeyi başlık açarak sorarsak forum çöplüğe döner.

PCM ve FLAC kıyaslanabilir iki format türü değil tamamen farklı kavramlar. Lütfen iki kavramı da Google'de aratın. Eğer Google'dan bir kez aratmış olsaydınız tamamen farklı kavramlar olduğunu görür ve bu başlığı açmazdınız.

Bu soruları yeni başlık açarak değil bir ön araştırma yapıp sonra sabitteki konulara yazarak sormalısınız. Herkes aklına gelen her niteliksiz soru için başlık açarsa mesela - kulaküstü kulaklık nedir? , Tidal'a nasıl üye olunur?, mp3 nedir ? - bu gibi başlıklarla forum tam bir çöplük olur.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Nisan 2020 ---
    İkisi kıyaslanabilir formatlar değil (WAV vs FLAC gibi). PCM tamamen farklı bir kavram. Demek ki Google'da search nasıl yapılır bilmiyorsunuz ve aptalsınız.

#8 thng, 22 Nisan 2020
    zxc bunu beğendi.
  9. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Ses formatı diye bir şey yoktur aslında "dijital ses bilgisini taşıyan dosya formatı" vardır. FLAC de bunlardan biridir. Yani ses formatı diye kısaca bahsedegeldiğimiz şey Analog'dan PCM veya başka bir "metodla" dijitale çevrilmiş audio bilgisini taşıyan bir "pakettir".

Yani şöyle anlatayım ağaçtaki meyve (analog ses olsun) den farklı yöntemlerle meyve suyu elde edebilirsin. Sıkarak, ezerek, kaynatarak farklı farklı yöntemler olabilir. Buradaki meyve suyu elde etme "metodu" PCM dir. Analog sesi dijitale çevirirken kullanılan yöntemlerden biridir.

Ortaya çıkan meyve suyunu taşıyan ve gerektiğinde açıp içindeki meyve suyuna ulaşmamızı sağlayan paket ise ses dosyası formatının karşılığıdır.

FLAC dijital ses bitlerini taşıyan bir paket türüdür.

#10 Chaturanga, 23 Nisan 2020
    Son düzenleme: 23 Nisan 2020
    mfya bunu beğendi.
  11. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    Elinize dilinize sağlık hocam. Gayet anlaşılır oldu benim için de. Sanırım en başında söylenmesi gereken yorum buydu, gereksiz uzatanlar olmuş. Hakaret etmek yerine gerekli şeyleri anlattığınız için tekrar teşekkür ederim ;)

12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    +++

Eksik ya da yanlış yönlendirme yapmış olmayayım diye tekrar araştırdım. Yukardaki örnek tam doğruyu ifade etmemiş olabilir..

Şimdi PCM bir Analog - Dijital dönüştürme metodu yani Analog veriyi örnekler alarak dijital bir dosyaya çeviriyor. Bu ilk aşamadaki dosya analog verinin PCM versiyonu oluyor. Yani WAV gibi sıkıştırılmamış bir dosya olarak (.PCM) kaydediyor.

FLAC ise bu sıkıştırılmamış veriyi alıp kayıpsız olarak sıkıştıran bir yöntem sonucu elde edilen bir dosya formatı.

Yani PCM Analog veriyi dijitale çevirme metodu ve aynı zamanda sıkıştırılmamış bir dosya formatı.

FLAC ise kayıpsız sıkıştırma yapma metodu ve bunun sonucu ortaya çıkan bir format :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Nisan 2020 ---
    Hocam aslında benim cevabım da eksikmiş bunu görmüş oldum.

Son durumda ulaştığım sonucu son mesajıma yaptığım eklemeyle yazdım inşallah iyice karışmaz :D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Nisan 2020 ---
    @mfya Hocam paylaştığınız sayfayla ilgili itibar edilesi durmuyor ifademi de kaldırdım.

Ben PCM i bir yöntem olarak biliyordum ve araştırmadan sadece o şekilde değerlendirdim PCM sonucu ortaya çıkan verinin .PCM diye bir formatla kaydedildiğini dolayısıyla aslında bu isimle anılan .WAV gibi bir sıkıştırılmamış ses dosya formatı da olduğunu bilmiyordum.

Çok karıştı kusura bakmayın ama son durumda şunu söylemek lazım sanırım. Bir format olan PCM sıkıştırılmamış ses verisi taşırken, FLAC bu veriyi sıkıştırarak taşıyor.

Yine eksik ya da yanlışım varsa düzeltsin forumdaşlar :)

mfya bunu beğendi.
  13. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    @Chaturanga hocam saygı duydum. Özlemişiz böyle detaylı açıklamaları.

Benim anladığım şu:
    PCM ses dosyası, tıpkı wav gibi sıkıştırılmamış bir format. Dolayısıyla flac ile en temel ve başlıca fark bu.

Bu formatı deneyen tecrübe eden var mı?

14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Ne demek hocam, araştırmak güzel oluyor bazen çok net doğru bildiğimizi sandığımız şeyleri bile tam kavramamış olduğumuz ortaya çıkıyor. Ben yukarıda dediğim gibi .PCM uzantılı bir dosya formatı olduğunu bilmiyordum. PCM aklımda sadece bir teknik olarak var ve o teknikle kaydedilen dosyaların hangi formatta kaydedildiğini hiç düşünmemiştim.

Doğrudan PCM uzantılı bir ses dosyası hiç dinlemedim. Ama şöyle düşünelim. FLAC ile kayıpsız olarak sıkıştırılmış hali varken (dosya olarak çok daha küçük boyutta) neden PCM olan daha büyük versiyonu cihazımızda saklayalım?

Dijital kaynak dosyanın PCM hali ile sıkıştırılarak elde edilen FLAC versiyonu uygun yazılımlarla açıldığında aynı içeriğe sahip zaten. Yani ikisi arasında normalde hiçbir fark duyulmaması gerekir.

Tek istisna FLAC dosyasını açan yazılım veya donanım bu işlem esnasında yazılımsal yada donanımsal bazı sorunlara sebep oluyorsa bu sonucu etkileyebilir.

Diskteki müziği arada bir dönüştürmeye tabi tutmadan doğrudan çalmanın daha yararlı olacağı mantığıyla çalışan bir cihaz meşhur Altmann Tera Player mesela. Sadece WAV oynatan 3500 Euro'luk kibrit kutusundan hallice bir cihaz :)

Tabi bu durumda cihaza (SD Kartına) yükleyebileceğiniz müziklerin adedi azalıyor. Her parça FLAC e göre 5-10 kat yer kaplıyor çünkü.

mfya bunu beğendi.
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,144
    PCM sadece analog sinyali dijitize etmek icin kullanilan genel bir yontem, bir metot.
    (Bildigim kadariyla) PCM uzantili bir ses dosyasi formati yok. En yakin sey WAV.

Elma ile Armut arasindaki fark nedir? sorusu makul. Sonucta ikisi de meyve.
    Elma ile kamyon arasindaki fark nedir? sorusu makul degil. Biri meyve, digeri tasit.

Basliktaki sorunun makul olmasi icin FLAC ve PCM uzantili iki dosya olmasi lazim elimizde.

16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Hocam bende sadece metod olarak biliyordum ancak yukarda da belirttiğim gibi eksik biliyormuşum. PCM uzantısına sahip bir ses dosyası mevcutmuş .WAV gibi sıkıştırılmamış ses dosyası.

https://fileinfo.com/extension/pcm

zxc bunu beğendi.