PHİLİPS FİDELİO X1 İzlenimlerim

'Philips' forumunda DefinitioN tarafından 11 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,330
    [[İzlenim sonrası ekleme:Kulaklığı beğendim.HD 650'den çoğu yönden iyi olan bir kulaklığı beğenmemek mümkün değil zaten.Ancak çok fazla etkilendiğimi söyleyemem.Beklentim fazla yüksekti.Burn-in olduğunda ve kalitesini yansıtacak bir kablo ile kullanıldığında hakkında yapılan yorumları hakecektir diye düşünüyorum.]]

Söze HD 650'ye selam çakarak başlamak istiyorum.Doğrudan X1 hakkında yazmak yerine iki kulaklığı kıyaslayarak oluşturacağım satırları.Olabildiğince kısa ve net.

Not:Aslında,kulaklık hakkında hiçbir şey yazmak gelmiyor içimden.Sesi yeterince etkilemedi beni.Oysa yurtdışında öve öve bitirilemeyen,yere göğe sığdırılamayan bir kulaklık X1.Stok kablonun yeterince kaliteli olmaması ve kulaklığın henüz tam olarak pişmemesi olabilir sebep.Ya da beklentilerim çok yükseldi artık.

Not 2:HD 650 ile birebir kıyas değildir.HD 650'den aklımda kalanlarla kurgulanmıştır.Yanıltıcı olabilir.

Not 3:Dinlemeler Hifiman HM 801 ile yapılmıştır.@karanehir35 (Ahmet) teşekkürler.

X1 basları HD 650 den daha sıkı ve kontrollü.Ultrasone HFI 580 in yumruk gibi basları kadar abartmıyor sıkılığı.Yerine göre uzayabiliyor.HD 650 kadar dağılmıyor.En az HD 650 kadar derine inebiliyor.Pop-techno-house gibi türler için X1 basları daha uygun.PFE 232'yi hatırlattı bana.

Mid-bas kısmına değinmek istemiyorum.Kambur yok deyip geçeyim.

HD 650'nin damara doğrudan enjekte olan sarhoş edici mid performansı X1 i geride bırakır.X1 daha çok,iyi çocuk havasında(Sony Z1000 kadar değil ama.Z1000 midleri bildiğin afyon kaymağı gibiydi).HD 650 çok daha cool.James Dean-Tom Cruise(Artık ne demekse :evl).

Tizler X1'de daha belirgin.Beyer DT990 kadar şıkır şıkır değil ve yormuyorlar.Sony 1-R ve 1-A tizleri gibi çekinik ve yetersiz değiller.Ayrıntıları iyi veriyorlar.

X1 daha yüksek çözünürlüğe sahip.

X1 HD 650'ye göre daha perdesiz! [Ülker çikolatalı gofret sevmeyen var mı? :gulme ]

2 kulaklığında detay seviyesi üzmez.Ancak CK10 derecesinde aşmış detaylara sahip değiller.Mikro detayları X1 in daha iyi yansıtacağını düşünüyorum.

X1 oldukça konforlu bir kulaklık.

Sahne 2 kulaklıkta da geniş.Ancak X1 sahnesi HD 650 nin sahnesi gibi .... değil.Daha anlaşılır.X1 in sahnesi bana çok iddialı geldi.Birçok kulaklığı ezecektir bu yönüyle.

Enstrüman ayrımı yine birçok kulaklıktan daha iyi olduğu bir kısım.Enstrümanlar birbirine karışmıyor.Hatta aralarında kaydadeğer boşluklar var.Bu noktada söylemem gereken bir ayrıntıyı esgeçmek olmaz.Game Of Thrones izlerken Kara Kale (SUR) denilen yerde geniş bir odada yemek yiyorlar.Şömine yanıyor,çatak bıçak sesleri v.s.Kulaklık sahneyi o kadar iyi kurdu ki.Şömine 10 metre geride sol arkada yanıyor,2 metre sağ önde şu var diyebiliyorsunuz rahatlıkla.Sony HW700 le birlikte en etkilendiğim film performansı diyebilirim.Sahne ve içinde oluşturduğu sesler kaliteli bir kaynak,yüksek kalitede şarkılar ve iyi bir kablo ile kendini müzik dinlerken de gösterecektir diye düşünüyorum.

HD 650 X1'den daha müzikal ( @Pascalci :wink) bir kulaklık.Dinlerken kendinizi şarkıya kaptırmanız ve daha çok keyif almanız olası.

Genel olarak X1 HD 650'den kalem kalem daha üstün.X1 daha iyi demek zor.Hele aynı anda kıyaslamamışken bunu söyleyebilmem imkansız.

Son olarak güç kısmına değineyim.Ohm değeri düşük olsa da güç isteyen ve gücü seven bir kulaklık X1.Beslemesi HD 650 kadar zor değil.Dizüstü ve ya Clip gibi kaynaklarla dinlerken ses veriyor vermesine ama herşey eksik.HM 801 yeteri kadar sürdü kulaklığı.Yine Clip+ ile dinlemelerimde kullandığım FiiO E12 hakkıyla sürdü.Alacak olan arkadaşlar güçlü bir müzikçalar ve ya amfi ile kullanmalılar.Tak-dinle bir kulaklık değil.

Daha ayrıntılı ve doğrudan X1 le alakalı cümleler kurabilmem için kaliteli bir kablo şart.Belki ilerde...

Ek izlenimler:Kulağı doyuran tınılar var.Böyle her tarafa yayılmış.Serpiştirilmiş mi desem?Ama işte çok yetersiz kalitede.Çözünürlük düşük,sahne yayılacak ama yayılamıyor,enstrümanlar ayrı ayrı şakıyacak,şakıyamıyor.Yok yok X1 değil bu.Clip,clip,clip... :-\

#1 DefinitioN, 11 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Kasım 2015
    14 kişi bunu beğendi.
  2. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    849
    Eline sağlık Fatih.

Ben X2'yi 650 den iyi bulmuştum birçok yönden ama bende senin gibi eskiden dinlemiştim 650'yi tabii. Aklımda kalanlara göre bir kıyaslama ile o şekildeydi. Benim de şüpheli olduğum tek kısım midlerdi.

2 kişi bunu beğendi.
  3. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    E benim anladığım sen beğenmişsin bu kulaklığı abicim? Girişten dolayı başka bir sonuç bekledim valla.

Collapse Signature Expand Signature
  4. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,964
    Kaynak olarak arada amp varmıydı ? amfi ile kullanımda X1 kendine ortalama %35 -%40 arası kalite ekleyecektir hertürlü açıdan , kesinle güç isteyen bir kulaklık güç verildiğinde her açıdan kendini aşan bir seri. X1 yada X2...

5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,330
    Kulaklıktan beklediğim ölçüde etkilenmedim diyeyim.

HM 801 ile dinlediğimi yazmamışım.Clip+ ile dinlerken araya FiiO E12 ekledim.Hatırlatma için teşekkürler.

#5 DefinitioN, 11 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Kasım 2015
  6. pazac

pazac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Yaptığınız kıyas için teşekkür ederiz, sıfır X2 için hangi sitelere baş vurmalı?

2 kişi bunu beğendi.
  7. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    647
    Burn sürecini @moonstar ne kadar dinlemişse ben de 10 saat koyarım

8. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,744
    @DefinitioN Elinize sağlık Fatih Hocam. Beğenmemiş olmanıza üzüldüm açıkçası. Ben severek kullanmıştım.
    @Pascalci Ben de tahminen 40 saat civarında kullandım.

9. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,330
    Gökhan beğenmedim diyemem.HD 650 den iyi olduğunu düşünüyorum sonuçta.Beklentim çok çok yüksekti.Dışarıda çılgın yorumlar dönüyor X1 hakkında.Kulaklığı beğendim.Sadece etkilenmedim.Kendini gösterememesinin sebebi sanırım henüz burn-in olmamış olması ve vasat kablosu.Topu topu 10 saat müzik dinlemişimdir.Mid ve tizlerin yeterince yumuşak olmaması pişmemiş olmasına bir işaret gibi.

#9 DefinitioN, 11 Kasım 2015
    4 kişi bunu beğendi.
  10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,414
    Fatih abi eline saglik.
    incelemeler baya azalmisken iyi oldu bu yazdiklarin.
    Hd650 benim tarzim olmamasina ragmen vokalleri icin severek kullandigim bir kafaustu.Yalniz hd650 feminist bir kafaustu.Kadin vokallere ayricalik taniyor.Sislerin icinden mesela Lana Del Rey ya da Anna Vissi/ Amy Lee'de olabilir
    Cok guzel ve bayiltici sekilde doluyor kulaklara.
    Ama hd650 kadar korku flimlerinin atmosferini tam veren bir kafaustu de yok.
    izledigim tek tur korku flimleri oldugu icin hd650yi elden de cikaramiyorum.
    Hd650 o koyu karanlik sunumu ile korku flimlerinin korku ogelerini cok iyi cogaltiyor.Korku demisken mesela he500de kapi carpmasi,ani sesler,hışırdamalar,kabuslarda iyi bir performans gostermisti.

#10 karanehir35, 11 Kasım 2015
    7 kişi bunu beğendi.
  11. PureSound

PureSound
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    185
    HD 650 kadın vokale , kemana , trompete birazda piyanoya göre tune edilmiş.;)

4 kişi bunu beğendi.
  12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,414
    Cok dogru Tolga hocam.O yuzden mesela koncerto performansi cok iyi.Akustik muzikde de iyi .
    Sennheiser ilaveten ;millet korku filmi izlesin diye cikarmis hd650yi.Karanligin ve orman in icinden 13.cumanin Jasonina yakanmamak icin kosan kurbanlarin sesleri,cigliklari ve o karanlik atmosfer hd650 ile olaganustu.

Korku ve psikolojik gerilim(ornegin kuzularin sessizligi) severlere sesleniyorum.Elinizde hd650 varsa Eger,satmayin lutfen.Yerine koyacak baska birsey yok cunku.

#12 karanehir35, 11 Kasım 2015
    4 kişi bunu beğendi.
  13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,330
    İçimdeki terörist lobi konuyu günlüğe dönüştür ve nereye gidecek? gör diyor.Kafa karıştıran bir izlenim yazısı yazdığımın farkındayım.Dünden beri bu soruyu soruyorum kendime.Neden etkilenmedin?

Sanırım müziği tamamen dışlamamla alakalı bu durum.Film izlerken vereceklerine odaklandığımı farkedip dünden beri steril şekilde müzik dinliyorum X1 ile.Ama acı gerçekler:Elde var Clip...

Öncelikle satışı durmalı.Kulaklığın ve kablonun burn-in süreci tamamlanmalı ve ilk fırsatta kaliteli bir kablo edinilmeli.Sonra.......Sonrası zor çünkü içişleri bakanı emekli olduğumdan emin bir rahatlık içinde. :pol Yeni ekipman mı? :shh :upss

Ek izlenimler:Kulağı doyuran tınılar var.Böyle her tarafa yayılmış.Serpiştirilmiş mi desem?Ama işte çok yetersiz kalitede.Çözünürlük düşük,sahne yayılacak ama yayılamıyor,enstrümanlar ayrı ayrı şakıyacak,şakıyamıyor.Yok yok X1 değil bu.Clip,clip,clip :-\ Devam edecek...

4 kişi bunu beğendi.
  14. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,289
    Muhtemelen HD650'nin ''mellow'' sesi karşısında (umarım doğru terimdir)birazcana sert kalmış Fidelio x1.Bende hd650'den sonra pek bir kulakıktan etkilenmedim(Lcd3+hugo haric ancak o baska bir segment).

Gecmisinden yorum yapacak olursam;

Dt990 600'e daha detaylı ve hd650'den daha iyi dıyordun.Ama hd650'nin bir başka oldugunu yazıyordun :) Muhtemelen yine bunun gibi bir olay.

Yine lambalı bir amfi ile daha iyi bir noktaya ulaşabilir x1.Denemeye değer gibi duruyor..

6 kişi bunu beğendi.
  15. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    250TL veririm, son teklifim.

16. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    719
    Ath A700x. + 250 TL verebilirim.:)

17. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,537
  18. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,330
    Kablosunu satabilirim. :pp

İzlenimlerimi HM 801 le yaptığım dinlemelerle yazdım Barışcım. :eek:k

19. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,537
    Bence biri hd650 sini de göndersin , x1 i yedirtmem size (hiç dinlemedim )
    Şaka bi yana eğer mid karakteri bakımından aynı ses karakterine sahip kulaklıklar ise birlikte incelenmeleri güzel olurdu .
    @karanehir35 daha önce sennheseirin kablosuz olan rs serisinden bir kulaklıktan bahsedilmişti hd650 ile aynı driverları kullanıyorlarmış film için alternatif olabilir. rs 180 sanırım

#19 Hanamichi, 13 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Kasım 2015
  20. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    719
    @DefinitioN
    Çok acımasız oldu ya hu...:confused:
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Kasım 2015, İlk mesaj zamanı 13 Kasım 2015 ---
    Selamunaleykum

Bende rs220 var. Müzikte gayet başarılı. Sahnesi geniş. Cok da rahat. Film için de güzel fakat biraz daha bass olsa hayır demezdim. Surround etkisi de başarılı. Yalnız son seste baslar biraz karışıyor gibi...
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Kasım 2015 ---

4 kişi bunu beğendi.