Philips Fidelio X1 & X2 Karşılaştırmalı İnceleme

'Philips' forumunda DefinitioN tarafından 24 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,346
    Bilinen 2 kulaklık.Uzun tutmayacağım.Ve bilindik bir inceleme yazısı gibi de olmayacak.Üstüste konulan ütülü havlular gibi değil de ağacın yukarıya doğru genişleyen dalları gibi olacak biraz. :)

6716 eklentisini görüntüle

X1'i ilk kullandığımda beğen(e)memiştim bir türlü.Belki hobiyi aktif olarak takip etmediğim zamanlara denk gelmesiydi sorun.Müziğe odaklanamıyordum.Ya da HM-801'le sinerjileri tutmadı.Bilemiyorum.

1 yıl sonra yeniden dinlediğimde daha bir ısındım diyebilirim.Dacportable,HM-801 kadar koyu bir kaynak değil.Sorunu çözmüş olabilir.

X2'yi ise ilk kez kullandım ve birçok yönden beğendim.Tizlerin 10 khz civarında zaman zaman sertleşmesini saymazsak.*

Karşılaştırarak açalım:

X2 sahne yönünden oldukça tatminkar.Gerek derinlemesine,gerekse enlemesine güzel uzuyor.Ben yana doğru daha derinlikli buldum.Enstrümanlar bazen hayli uzaklaşabiliyor.3D efekti verebiliyor.HD 650'de sahne genişliği bakımından kullanılan ekipmana göre hayli ötelere gidebiliyordu ancak doğallığını yitiriyordu bir yerden sonra.5 gün üstüste tavan yapmış hisse gibiydi.??? (Uzun konu.Girmiyorum)X2 ayakları yere basan daha doğal bir sahne sunumuna sahip.Birçok kullanıcıyı tatmin edeceğini düşünüyorum.
    X1 bu açıdan abisinden pek te geride kalmıyor.Bir tık daha dar olsa da yine yeterince havadar.

Genel bir görüş vardır.Sahne genişledikçe ses soğur diye.X1 ve X2'de bu tezatlık yok.İki kulaklığın da bingo dediği yer burası galiba.X2>X1 sahneleri genişte sunsalar sesleri için gayet tabii sıcak denebilir.Hayır V shape değiller.Daha çok nötre yakınlar.Dinlerken size verdikleri eğlence ile geniş sahneyi müzikalite ile buluşturmayı başarıyorlar.Mesela bir Shure 940 dinlemiştim ki neredeyse müzik keyfinden soğuyordum. :bu Öyle bir durum yok.Gümbür gümbür bir eğlenceyi dar alana sıkışmadan size sunuyorlar.

Hazır gümbürtüden bahsetmişken baslara geçelim.Ah o baslar.Bu fiyat aralığındaki kafaüstülerden duyabileceğiniz en keyifli baslara sahip 2 kulaklıkta.Hakkını yemeyelim.X2 daha iyi.Hem derinlik,hem çözünürlük bakımından X2 kardeşinden daha öte baslara sahip.Müziği daha çok sahipleniyor.Daha duygulu vuruyor.Bu da ne demek? dediğinizi duyar gibiyim.X1 işini temiz yapma derdindeyken X2 dahası için çabalıyor.Ve bu amacına ulaşıyor.Sizi daha organik bas tepkileri bekliyor.

Hız iki kulaklıkta da yeterli.X1 daha enerjik sadece.

Ben X2'yi daha çok beğendim low frekansta.X1'i aşmayı başarmış.Tıpkı sahnede olduğu gibi.

(Burada konuyu geçmeden bir ara not ekleyeyim.X1 basları kötü değil.Zaten konuya başlarken ikiside fiyatına göre iyi bulduğumu yazdım.Tüm ayrıntı dinlediğiniz türlerde saklı.İkisi de farklı türlerde birbirine üstünlük sağlıyor.X1 Pop,Rock v.b. dinleyenler için temiz ve net vuruşlar yaparken X2 basları,mesela canlı sahne kayıtlarında ve ya R&B gibi türlerde öne çıkıyor.Tek tek yazabilmem münkün değil şuan.Deneyimlemeniz lazım.Kısaca X1 daha vurgulu ve net,X2 hafifçe daha yayvan ve içten.)

Midler............
    Söze HD 650 ile başlayacağım.Zira özledim kendisini.Midlerden sözetmek beni canevimden vuruyor.HD 650 ile referansım haline gelen ' The Look Of Love' gibi parçalarla yaptığım dinlemelerde X ile aynı lezzeti bulamadım.Elbette o zamanlar kullanmış olduğum lambalı amfi faktöründen sözetmeliyim ki haksız bir kapışma olmasın aralarında.Yine de X1 ve X2'nin HD 650 ölçüsünde dokulu ve organik midlere sahip olduğunu düşünmüyorum.

Yurtdışı forumlarda bu ikilinin HD 650 ile kapıştırıldığı ve hatta birçok yorumda daha iyi bulunduğu görülebilir.Konumuz HD 650 vs X Brothers olmadığı için uzatmayacağım.Bence aynı kulaklıklar değiller.Kapıştırılmalarının nedeni paralel giden ses karakterleri ancak özellikle X1 farklı bir sese sahip.X2 biraz daha HD 650'ye yaklaşmış olsa da aynı değil.Sanırım HD 650 kullanmak isteyip ekipman seçiminde zorlanan kullanıcılar,daha kolay beslenen Fidelio serisiyle avunmak istediler.Birbirlerine karşı net üstünlükleri var.HD 650 midleri,X serisi basları diyebilirim mesela.Hayalci olmaya gerek yok.HD 650 HD 650'dir.Nokta

6717 eklentisini görüntüle

X2 midleri kardeşine göre biraz daha önde.X1 hafif V shape iken X2 nötre yakın.Çözünürlük anlamında fiyatlarının birazcık daha üstünü verselerde 1000 tl üstünde her türlü ezilirler.Üst düzey çözünürlük beklentisi içinde olmamak lazım.Ses iki kulaklıkta da birazcık kirli.HD 650 kadar perdeli diyemem ancak tertemiz de değil mid sunumları.Kullanmakta olduğum Dacportable ferah bir sunuma sahip olduğundan iyi dengelendiler.Başta da belirttiğim gibi,Hifiman HM-801 ve FiiO gibi kaynaklarla birbirlerini boğabilirler.

Mid çözünürlüğü kendi fiyat skalalarında sırıtmaz.Peki doğallık ne durumda derseniz işlerini iyi yapıyorlar.Orta bantta herhangi bir yapaylaşma sözkonusu değil.Doğal ve görece yumuşak bir sunumları var.Agresif değiller.HFI 780 agresifliği yok X midlerinde.

Mid karakterlerinde ise zevkler devreye girer.Kiminiz hafifçe çekinik X1 midlerini sevebilecekken,Çoğunuz daha nötr X2 midlerini sevebilirsiniz.Ben X2 midlerini daha çok sevdim.Daha dokulular.Tınıları daha içten.

* X2'de beklentiyi karşılamayacak bir nokta var ki o da tizlerde zaman zaman meydana gelen sertleşme.Sibilans ta diyebiliriz.Her parçada yapmasa da X2 bazen kontrolü kaybediyor ve S sesini tolere edemiyor.Bıçak gibi kafanızın içinden geçiriyor.Bu konuda çok kesin konuşmak istemiyorum zira kaynaklarım kısıtlı.Lambalı amfiyle,HM-801 tarzı bir müzikçalarla bu sorun yaşanmayabilir.Ve ya Saf bakır kaliteli kabloyla.Sertleşmeye dikkat çekmekle birlikte koca bir ŞERH koyuyorum buraya.

Ara not:Kulaklık artık elimde değil.Yarın Mojo,1-2 sonrasında KANN dinlemeleri yapacağım X1 ile.Aynı parçaların aynı kısımlarında ne olacak görüp gerekli eklemeyi yaparım bu kısma..............

X1 aynı kısımlardan daha yumuşak geçiyor.Abisi kadar acımasız değil.Yeri gelmişken 2 kulaklığında orjinal kablolarının standart kalitede olduğunu söylemeliyim.Saf bakır kablo sese çok olumlu etkiler yapabilir.Hatta üstte bahsettiğim sorunu dahi çözebilir.Şahsi görüşümdür.

Tizlerin uzaması yeterli.Çok çekinik değiller.Önde de değiller.Olması gerektiği kadar diyebilirim.X1 tizleri X2 ye göre daha belirgin.Daha eğlence odaklı.Bunu basları içinde söyleyebilirim.Sanki X1 i eğlence amaçlı yapmaya çalışmışlar ve X2 yi odyofil beklentilere yaklaştırmak istemişler gibi geldi bana.

Detay seviyeleri yeterli.X2 birazcık daha detaylı.Mikro detayları verme konusunda HD 650 ya da minik canavar CK10 kadar başarılı değiller.Yukarıda yerden yere vurmuş gibi olduğum SRH 940 detayları daha çok çarpıyordu yüzünüze.Detayların,genel çözünürlük seviyesinden ve hafif kirli ses karakterlerinden etkilendiği görüşündeyim.Bu alanda üst düzey bir beklentiniz olmasın.Paranızın karşılığı.Belki biraz üstü.Hepsi bu.

Geniş sahnenin avantajıyla enstrümanlar iyi serpiştirilmiş olsa da kayıt kalitesine göre üstüste binmeler ya da gereğindan fazla yakınlaşmalar yaşanabiliyor.320 lik kalitede dahi ayrımda sorunlar olabiliyor.X1 ve X2 en azından 16 bitlik kayıtlara muhtaçlar.Enstrümanları sahneye daha iyi konumlandıran kulaklıklar dinlemiştim diyerek kısa geçiyorum.

X1&X2 konforu yeterli ölçüde sunuyorlar.Saatlerce kullansanızda pek rahatsızlık hissetmiyorsunuz.X2 kafada daha gevşek dururken X1 biraz daha sıkı kavrıyor.Bunda kafayla temas eden şeridin X1 de kısa X2 de daha uzunca esneyebilmesinin rolü var.
    Pedlerde rahatsız edecek bir his oluşmazken Sony MDR 1 serisinin pedlerinin daha konforlu olduğunu söyleyebilirim.

FİLM performansına da çok kısa değinmek isterim.Zira müzik dinlerken her şarkıda farkına varamasanız da film izlerken her ikisi de resmen sahne nasıl kurulurun dersini verir gibiler.Sayısız ekipman kullandım.Bu iki kardeş filmlerde sahneyi oluşturma ve sunma noktasında aşmışlar.Net.
    Film için kullanacak arkadaşlar hiç düşünmesinler derim.

Olumlu-olumsuz görüşler yazdım.Peki neden X1&X2 fenomen haline geldi?Bu konuya da değinmem gerekirse,300 dolar altında hem arkası açık,hem sahnesi geniş,hem basları iyi,hem de nispeten kolay beslenen pek fazla seçenek olmadığından olabilir.Yeri geliyor Sansa Clip'le dinliyorsun.

Ben ev kullanımı için rahatlıkla tavsiye edebilirim her ikisini de.Çok daha iyileri de var ancak ne kadar ekmek o kadar köfte.Bu sözün sahibine teşekkürlerimi sunuyorum.

Okuduğunuz için sizlere de......................

6718 eklentisini görüntüle

-Kolay dinlenseler de tam performans için güçlü bir kaynağa ihtiyaç duyuyorlar.
    -X1 pedleri değişemiyor.X2 pedleri değişiyor ancak 2 versiyonu var.Az sayıda üretilen WOOX ve piyasada asıl olarak çoğunlukla bulunan Gibson serisi.Woox serisinde pedler rahatlıkla değişebiliyorken Gibson serisi pedleri kasaya tutan kısım hafifçe yapıştırılmış şekilde geliyor.
    -Çoğunluk sesleri aynı dese de Gibson serisi yukarıda yazmış olduğum sert tizlere sahipken Woox daha yumuşak tizlere sahip deniyor.Tersini söyleyen de var.Bence bu kısmı görmezden gelin.

Son not:Arkadaşlar....Spontane yazdım bu yazıyı.Herhangi bir ciddi oynama yapmıyorum üstünde.Doğal görüşler olsun istedim.Biraz karışık oldu sanki.Kusuruma bakmayın.Bu saatte ve 4 yıl sonra bu kadar oluyor.

Son not 2:Benim tercihim------X2-------

#1 DefinitioN, 24 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ocak 2018
    24 kişi bunu beğendi.
  2. Atilla

Atilla
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Hocam elinize sağlık güzel bir karşılaştırma olmuş. Daha önce iki kulaklığa da sahip olmuş bir dinleyici olarak görüşlerinizin neredeyse tamamına katılıyorum. Fidelio x serisi bana göre 1000 tl ve altı fiyat seviyesinin en iyisi.

2 kişi bunu beğendi.
  3. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    İnceleme için teşekkürler.
    Güzel bir geri dönüş olmuş :)

3 kişi bunu beğendi.
  4. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    129
    İnceleme için teşekkürler.

2 kişi bunu beğendi.
  5. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    486
    fidelio x serisi akg k7xx serisi ile kıyaslansa nasıl bir sonuç çıkar acaba ? Q701 sonrası fidelio alsak nasıl gider? Amfi ile besleneceklerini farz edelim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Ocak 2018 ---
    Bu arada unutmuşum inceleme için emeğine teşekkürler.

2 kişi bunu beğendi.
  6. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Vallaha 10 numara 5 yıldız inceleme diye buna denir galiba. 2 kulaklık da fiyatının hakkını veriyor bana kalırsa. Ve ozellikle x2 yi benden aldığın icin oradan biliyorum. X2 cidden kafaustu olarak bombastiko bass lara sahip :D

2 kişi bunu beğendi.
  7. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,346
    Teşekkürler Atilla.
    Bence de 1000 tl altinda en iyi seçenek.

Teşekkürler kardeşim.:)

Ben teşekkür ederim. ;)

Bu kıyası merak edenlerden biri de benim.

Çok teşekkürler Özen.Mutlu etti görüşlerin.

X2 basları herkesi mutlu edecektir.Sahneyi boğmaması da cabası. :eek:k

5 kişi bunu beğendi.
  8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,995
    Elinize sağlık güzel inceleme :eek:k

1000 liranın altında nereden temin edilebiliyor?

2 kişi bunu beğendi.
  9. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,346
    Teşekkur ederim.

TR'de satışı yok.Amazon.com da X2 300 dolar civarı.X1 bulunmuyor.

2. elden temin edebilirsiniz.1000 tl altı tabirini 2. el piyasasına göre kullanıyoruz. :)

4 kişi bunu beğendi.
  10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,995
    Tüh yaw, bir an heveslenmiştim, bir yerde kampanya falan varsa diye..

11. Zatche

Zatche
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Son zamanlarda x2 ev kullanımı için düşündüğüm bir kulaklık inceleme için teşekkürler. Sivri tizler ve sibilans konusu biraz kafamı karıştırdı açıkçası. Özellikle woox serisi almam tavsiye edildi. Bunu anlamanın bir yolu var mı? Üzerinde falan yazıyor mu acaba?

12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,346
    X2 de genel olarak sibilans sorunu yok.Birçok parçada tizler olması gerektiği gibi.Kullanan arkadaşlarda bu konuda yorum yazacaklardır.Keskinleşen,sivrilen,kontrolü kaybeden tizler elbette can sıkar.Zaman zaman kimi şarkılarda yaşatıyor bunu X2.Kulaklığın genel kalitesi içinde almaya asla engel değildir.Altını çizeyim.

Ben Gibson kullandım.Birçok arkadaşta Gibson kullanıyor çünkü Woox az üretilen ilk seri.Sonrasında kulaklık departmanı el değiştirdi.Buna çok takılmamak lazım.Karşıma yine Gibson çıksa yine alırım.

Sorunuza da cevap vereyim.Kutuda yazar bu bilgi.Kulaklığın üstünde ise Woox yazıyor sanırım hepsinde.

Not:İncelemede geçen bir cümleyi içime sinmediğinden değiştirdim.Belirtmek istedim.Okuyanlar anlayacaklardır.

#12 DefinitioN, 25 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ocak 2018
    8 kişi bunu beğendi.
  13. Zatche

Zatche
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Teşekkürler hocam cevabınız için. Film izlemeyi oldukça seven biriyim ve müzik dinlerken analitik bir karakter yerine daha eğlence odaklıyım. Daha önce hiç açık kulaklık kullanmadım. Elimde doğru düzgün bir kaynakta yok açıkçası. Şu an ATH M50x alabilirim ya da biraz daha bekleyip fidelio x2 alabilirim ne dersiniz?

2 kişi bunu beğendi.
  14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,346
    @Zatche Bence doğru adım olur. :eek:k

X1 eğlenceli diyebileceğim bir kulaklık.Film performansı hakkında incelemeye yazdım zaten.

Ek:X2 demişsiniz.O da doğru hamledir.Biraz daha dengeli olsa da alt frekansta kalite ve detay olarak ilkinin 1 adım üstüne çıkmayı başarıyor.

#14 DefinitioN, 25 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ocak 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  15. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,454
    @DefinitioN Eline sağlık abi, meraklıları için oldukça faydalı bir inceleme olmuş.

Ben X2'yi bir süre denedim ve bu süreçte üst midlerini ve tizlerini biraz parlamaya yatkın, renkli buldum. Basları güzeldi, rahat çalıyordu ve sürülme yönünden sıkıntısı yoktu. İyi bir performans için ekstra cihazlar gerektirmemesi bana göre en büyük avantajı.

5 kişi bunu beğendi.
  16. Atilla

Atilla
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Tizler sivri diyemem. Yani kulaklığın genel ses kalitesine gölge düşürecek bir sivrilik mevcut değil. Tizler yumuşak değil diyelim biz ona. Tizlerin çok yumuşak olmamasının bir artısı da tizlerin daha iyi uzayabilmesi sanki. Sibilans kabul edelebilecek seviyede bana göre. Daha önce 2 adet gibson x2 ve 1 adet woox x2 kullandım. Ses kaliteleri neredeyse aynı.Çok çok ufak farklar var. Ayrıca woox üretimi olanlar kendi arasında farklılık gösterebiliyor. Bazı woox'lar mükemmel iken bazılarında sağ,sol ses seviyesi dengesizliği var. Yurtdışındaki forumlarda bu konuyu dile getiren kullanıcılar mevcut. Hem kutularının hem de kulaklıkların üzerinde yazıyor woox veya gibson üretimi olduğu.

4 kişi bunu beğendi.
  17. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,603
    X2 amfi olmadan, güçlü bir dap ile harika bir performans veriyor. Acik bir kulaklık sahnesi ve kapalı kulaklık baslari. Ikisi bir arada.. hem x2 hem hd650 kullandım . Ikisi de apayrı deneyimler. Karşılaştırmak zor. 700 tl civarı 2.el alınır ve evladiyelik kalır...

2 kişi bunu beğendi.
  18. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,346
    Haklısın Mustafa.

İncelemede geçen '-Kolay dinlenseler de tam performans için amfiye ihtiyaç duyuyorlar.' ifadesi '-güçlü bir kaynağa' olarak değiştirilmiştir.

Şimdi daha doğru bir ifade oldu.

2 kişi bunu beğendi.
  19. Zatche

Zatche
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Aslında sizinle konuşmuştuk o zaman almalıydım sizden biraz pişman oldum açıkçası. :) Tizler kulak yakmadığı müddet bir problem olmaz. :) Hatta davul partisyonlarında hi hati belirgin duymak hoşuma gider fakat crash gibi zillerin gereğinden fazla sivrilmesi ve dağılması hiç hoş sonuçlar doğurmuyor. Yahut elektro gitarın distortion tonunda atılan soloların omurgasız, içi boş, sırf çalmak için çalan hatta belki olduğundan bir tık daha tizleştirip sunan kulaklıklar baya baya nefret sebebi :D Sibilans konusu ise çok göreceli pek tahammülüm yok açıkçası sibilansa kan beynime sıçrıyor her patlamada :) Madem aralarında çok bir farklılık yok o zaman bütçe için biraz daha bekleyip herhangi bir x2'yi deneyimlemeliyim. Teşekkür ederim ilginize.

3 kişi bunu beğendi.
  20. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Fidelio x2hr arayışında olanlar newegg sitesine bakabilir. Vergi dahil usa fiyatı 206 dolar. Tr teslim fiyat 1900 e yaklaşıyor. Amerikada nazı geçecek yakını olanlar değerlendirebilir.

Collapse Signature Expand Signature