Philips SBC-HP1000 Kafaüstü Kulaklık Ön İnceleme

'Philips' forumunda Oronra tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Güzel konu olmuş hakikaten yine konu dallanıp budaklanmış. :)

Genel olarak hepimizin bildiği gibi daha çok para verdikçe karşılığını daha az almaya başlıyoruz. Bizim de kulaklıkları karşılaştırırken arada büyük fark var dediğimiz şeyler aslında çok küçük farklar. Mesela Hd 800'ün yaptığı işin en az %50sini 10 liralık kulaklık da yapıyor, yani ses çıkıyor sonuçta... Ama aradaki farkları dinledikçe ve ayırt etmeye başladıkça 10 liralık olan katlanılmaz gelmeye başlıyor... Tüm ses sistemlerinde aynı şey geçerli zaten..

Sadece IEMlerde bu fark daha da küçük ve belirgin bir gelişme görmek için kafaüstünden daha çok para dökmek gerekiyor. Ama yine de Tanık ile Metin'in de dediği gibi IEM meselesi dinleyicinin zevkine kalan bir durum. Bazı insanlar müziği tamamen izole bir şekilde dinlemeyi daha çok seviyorlar bu da bir tercih meselesi... Ben zaman zaman ikisini de tercih etsem bile kafaüstü kulaklıklar ile dinlemeyi daha zevkli buluyorum. Çünkü müziğin önünde çalındığı yanılgısını en iyi kafaüstüler yaşatıyor... Tabi bir JH13 veya UE11 falan dinlemedim ama bu yargımı değiştirebileceklerinden şüpheliyim.

Yani üst seviye kulaklıklarda esas olan sahne genişliği ve sahne hissi. Benim hissettiğim kadarıyla Mid-fiden High-fi kulaklıklara geçerken de temel fark bu açıdan oluyor, verilen paranın karşılığı genellikle sahne ile alınıyor.
    Zaten bir K 701 ile HD 600 ve hatta HD 800 arasında detay falan karşılaştırmasındansa gerçekçilik ve sahne karşılaştırılması yapılmasından da bunu anlamak mümkün...

İsmi makara onların. :) Plak gibi o da analog bir kaynak hatta bildiğimiz kasetlerin ataları diyebiliriz. Ancak plak kadar çok sevilmedi çünkü makaralar boyutları ve saklama açısından pek pratik değiller. Daha sonra boyutları küçültülerek kaset olarak üretildiler, ancak ses kalitesinde kaçınılmaz bir düşüş oldu.

Plakların o fiyata satılmalarının esas sebebi nadir bulunmaları. Hatta sayılı kopyası kalan plaklar için çok daha yukarı tırmanabiliyor fiyatlar. Senin dediklerin de özel baskı olanlar sanırım Tanık. Bazı plaklar "180 gr" "audophile edition" olarak basılıyorlar ve bu ses kayıpları çok çok düşük oranlarda oluyor.(master kayıtlara yakın neredeyse.) Muhtemelen dediğin öyle bir şeydir. :)

2. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Metin hocam yazdıklarından zevklerin ve renklerin çok önemli olduğunu tekrar tekrar çıkartabiliyorum.Teşekkürler.

Selim hocam sizede teşekkürler.(Cevap için ayriyeten teşekkürler.)’Küçük farklara büyük paralar’ deyimini kafama yerleştirdim.Aslında bu pek çok alanda geçerli bir durum.

Saygılar.

3. surround

surround
    Expand Collapse
    Guest

müzik olmazsa olmuyor gerçekten, ama herkesin evide imkan vermiyor, güzel bir kulaklık ihtiyaçları karşılıyor, mısra gibi oldu ;) :angel:

duvar tasarım

4. ozzy

ozzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    bir konu nasıl hortlar part 1 :)

bu konuyu açan, hakkında yorum yapan herkese çok teşekkür ederim. tesadüf eseri incelemeyi gördüm, yorumlardan da iyice etkilenip, bu kadar zaman sonra 2. elini İstanbul' da bir arkadaştan bulabildim. çok kaliteli kulaklık kullanma fırsatımın olmamasından mıdır bilemiyorum ama resmen hayan oldum. Tek sorun kadife padler, resmen kavruldu kulaklarım :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  5. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Ekvator damı dinleti yaptınız? :) Bu mevsimde nasıl yandı kulaklarınız.

HP1000 müthiş bir kulaklık değil, fakat bu fiyattaki iyi kulakların arasında yukarıya oynar diye düşünüyorum. İnceleme ve puanlamamıda bu kriterleri göz önüne alarak yapmıştım (Yani fiyatına göre). Ürünü beğenmiş olmanız mutluluk verici, iyi günlerde kullanın ne diyim.

6. ı like sennhesier

ı like sennhesier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    öncelikle konuyu açan arkadaşa ve tüm yorumlarıyla katkıda bulunalara teşekkürler 2010larda bu forumu bilseydim eminım koşup ilk alanlardan olurdum. Bu kulaklığı başka forumlarda duymusdum ama bu kadar ucuz fıatlı ve sıfır değildi Hatta ist da dogubankda phılıps bayisinde bunun bir üst serisı 5+1 olanı vardı ve birde dekoderi vardı ama 350 lira falandı haylı pahalıydı yanı 3.4yıl önce kutusu defolu tek kalmış onunda hakkında çok iyı yorumlar vardı velhasıl eskı bir konu olmasına rağmen bu kulaklığı satmayı düşünen varsa alıcıyımdır,yada o5+1olanmodelinden olupda satmak istıyen varsa :worship

7. ı like sennhesier

ı like sennhesier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Not_ ayrıca bu konuyu 8 sayfayı zevkle okudum arada konu degişir gibi olmuşsada onlarda merak etiğim kulaklıklardı ve kıyaslamalarda iyi olmuş hatta iem ve kafa üstu hatta hopörlor kıyaslaması falan ,yalnız bu arada şu konuya dikkat çekmek isterımki. Ne kadar paranız olsada bence hopörlü bir ses sitemiyle ,kulaklıgın
    en çok farkı ALANI , yer olarak daha önemlidir yanı çok ,çok pahalı kaliteli bir sistemı alsanız dahi onu kuracanız odanında aslında bomboş ve akustık olarak doğru olması gerekiyor tavan yüksekligi ,köşeler ,pencereler, yalıtım ve hopörlorlerin dogru yerleştirilmesi vs gibı bu dahada zor bir yerde imkansız gibı eşyalı evlerdebirde.... Asıl o sistemlerin gerçek sesini bulmak için olmazsa ,olmazı olduğu halde üstelik ama bizler kafamıza geçirdigimiz iki adet mini hopörlörle , ses de izole ve akustik olarak doğru ortamı çok, çok daha ucuza saglıyabilıyoruz. Bence bu ortam meselesi kulaklığın en pahalı sistemlere kesin üstün olduğu alandır,buna dikkat çekmek istedim,özelikle.... Saygılarımla okuyan herkese