Philips SHP-805 vs SBC-HP460 Kafaüstü Kulaklıklar İnceleme ve Karşılaştırma

'Philips' forumunda KontG tarafından 4 Haziran 2007 tarihinde açılan konu

1. paranoiavana

paranoiavana
    Expand Collapse
    Guest

Techno-Fi çaylağı ahiret sualleri kısım 1:
    Uzun araştırmalar ve SHP-805'in sırra kadem ısrarı neticesi bir adet SHP8500 almış bulunmaktayım.HD555'in muhtelif analizlere tabi tutulmasının ardından fiyat/performans grafisinin evlere şenlik oluşu zatımı bu modele yönlendiren ilk sebeb olagelmiştir.805 ile karşılaştırma imkanım henüz imkan dahilinde değildir.HD555'le ise aynı sınıfta bulunmalarına rağmen biri pencere kenarı ergen liseli diğeri malumane hoca masası önü öğrencisi karakteristiğine sahip olmuşluklarından dolayı kıyaslama yapmak pek de mümkün değildir.Kısa ama öz olmayan bu girizgah[intro(türkçe sözcüğü ingilizce karşılığı ile motomot açıklama gereği duyulmuştur)] sonrası sualler:

1.Berrak mid ve tizler,derin baslar ile mest olan akustik aşığı bir damak zevkine sahip olan şahsımın yüzünü güldürmek adına bu kulaklık ile amfi kullanmak gereklimidir?.(aradığım sese ulaşamadım ve/veya ses seviyesi tatmin etmedi de denilebilir.)
    2-Eğer gerekli ise tarz kaygısı gütmeksizin death metalden klasiğe atlayan bünyemi 80-100 lira civarı hangi amfi kendisine hayran bırakacaktır?
    3-Donanım kısmında uzun yıllar onboard ile teşrik-i mesai eyledikten sonra geçen günlerde creative sound blaster digital music LX'e evrildim.Yukarıdaki bilgiler ışığında işin bu kısmında bir değişiklik yapmak nasıl olacaktır?(Xmod vs... gibi)
    Bilgi yetersizliğinden mustarib ama ve lakin öğrenmeye eğilimli,müstakbel bir odyofili adayını yanıtsız,tavsiyesiz bırakmayacağınızı umar potansiyel yanıtlarınıza peşinen teşekkür ettğimi bildiririm.

Düzeltme:Hakimiyet sorunu...

2. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    @paranoiavana

Sitemize hoşgeldiniz... SHP 805 için amfiye gerek yok :wink Xmod yerine X-Fi ses kartı alman da daha yararlı olacaktır... Fiyatlar da epey düşmüşken...

3. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    Yazıyı ilk okuduğumda "Söyleyin bakalım techno-fi çaylakları ..." tarzında anladım :)
    İçimden "iyi de bu soruya kim cevap verirse, direkt çaylaklığı kabul etmiş oluyor" falan dedim.
    Neyse ki, sonradan o şekilde olmaması olasılığının daha yüksek olduğunu anladım yazının tarzından.
    Belki de şöyle olsa daha iyi olurdu.
    "Techno-Fi çaylaklarından ahiret sualleri kısım 1:"

Hoşgeldiniz bu arada.

4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    Amfi ile ilgili şunu söyleyebilirim. Analog bir sinyalin yolunu ne kadar uzatır ve ne kadar işlemden geçirirseniz, sinyale o kadar eziyet etmiş olursunuz. Tabii seste birtakım değişiklikler olabilir. Ama seste değişiklik yaratmak için yeni bir kulaklık edinmek çok daha radikal bir adımdır. Bana göre amfi olayı kaynaktan da sonra geliyor. Önemliden önemsize göre;

kulaklık > player/ses kartı > amfi

Bu açıdan, amfiyi sadece ses gücü yetmemesi durumları için düşünüyorum şimdilik...

5. paranoiavana

paranoiavana
    Expand Collapse
    Guest

ziprar ve KontG yanıtlarınıza teşekkürler.
    @ziprar
    Evet haklısın ve bu haklılığın benim Türkçe'ye hakimiyet konusundaki zaafiyetimden kaynaklanıyor.

Amfi konusuna gelince İem ile uzun süredir hemhal olmam,ses karakteristiğini içselleştirmişliğim SHP8500'den istediğim verimi alamamamın kaynağını oluşturuyor olabilir.Açık bir kulaklığın tercih sebebi ise bir parça SHP8500'ün
    f/p oranı ve çoğunlukla sahne derinliği.Kulaklığı değiştirmekten ziyade orta kıvam bir amfi ve X-Fi kart ile istenilen sese bir parça daha yaklaşmak mükmkün değil midir?Zira ses karakteristiğini beğendim 8500'ün fakat detaylı tizler ve o aradığım derin basslara bu ses seviyesinde ulaşamadım.X-Fi meselesinde ise xtreme music'in Abdurrahman Çelebi'liğe terfi eylemesi 75$'lık Creative SB X-FI Xtreme'i geçici köprü dayısı yapar mı?
    HD555'in metal müzik konusunda'ki başarısı tatmin ediciydi.Ama işin içerisine progresif etiketli gruplar,akustik kayıtlar ve klasik musıki girince uzak durulması şart oldu.Kulaklık değiştirmekten ziyede önerebileceğiniz amfiler nelerdir(<100 YTL)?

6. paranoiavana

paranoiavana
    Expand Collapse
    Guest

Ve ayrıca kulaklık ve sistemlerinin oyun alanı içerisinde ikamet eden fakat son kullanıcının mevzuya Fransız kalmasının yegane sebebi olan teknik terimler(empedans,ohm vs...) konusunda bir sözlük hazırlanması ve tüm siber kamunun hizmetine sunulması mümkün müdür?

7. erman

erman
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2
    anladıgım kadarı ile onboard ses kartınız ile dinliyorsunuz. ilk basta bence ses kartını degistrin inanilmaz fark olucaktır tabiki onboard ses kartına kıyasla eski nesil ise. simdiki onboard ses kartlarının asusların falan ses kaliteisini bilmiyorum tabi iyi diyorlar

8. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Çok pardon yaa... Ben SHP 805'ten bahsediyorsunuz sanmıştım... SHP8500 diyormuşsunuz... SHP8500'ü bilmiyorum özür dilerim... Dolayısıyla 8500 için amfi gerekir mi emin değilim...

9. paranoiavana

paranoiavana
    Expand Collapse
    Guest

Ses kartım entegre değil.Creative Sound Blaster Digital Music LX kullandığımı belirtirim.Ve henüz çok taze ama ve lakin onboard güzeli Realtek AC97'den bariz bir farklılığını 4 günlük zaman dilimi içerisinde sezinleyemedim.Sizlerin tavsiyesi üzerine X-Fi'a evrilmem ise mümkün...

10. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    SHP805 ile SHP8500 aynı model değil miydi?
    Zaten 32 ohm 106 dB/mW gözüküyor. Amfi gerektireceğini sanmıyorum.

Ses kartınız anladığım kadarıyla usb. Özellikleri arasında 10 band eq da gözüküyor. Belki eq ile bas ve tizlerde ayar yapmayı deneyebilirsiniz.

x-fi ses kartı almak ne derece aşama yaptırır emin değilim. Çünkü ses kartınızı pek bilmiyorum, büyük aşama yaptıracak kadar eski bir modele benzemiyor. Yalnız bazı özellikleri sadece windows xp ile var imiş (bass boost ve cmss 3d) vista da performans göstermiyor olabilir, eğer ki sizinki vista ise.

Teknik terimler olarak; empedans temel olarak cihazın üstünden geçen akıma karşı direnci demek. Birimi ohm. Ne kadar yüksek olursa cihaz o kadar az akım çekebilir, dolayısı ile ses çıkarabilmek o kadar zor olur. SPL ise cihazın ses verimliliği veya duyarlılığı. Miliwatt başına desibel olarak verilir genelde. Ne kadar yüksekse o kadar çok ses şiddeti üretebilir. Daha ayrıntılı olarak ilişkileri anlatan birkaç yazı aşağıdaki bağlantının 6-9 mart civarındaki iletilerde var;

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=966.0;all

11. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

sevgili kardeşim, bence kulaklık almadan önce ses kartı alma aşamasında böyle kötü bir tercihde bulunmasaydın.Madem desktop kullanıyorsun pcı bir model rahatlıkla alabilirdin fakat bunun yerine creative in taşınabilir ses kartlarının (usb) giriş modelini tercih etmişsin.Ac97 yi küçümsememek gerekir ve hernekadar Sound Blaster Digital Music LX dinlememiş olsamda on-board ses kartın bu üründen aşağı kalmaz.

Bu arada ses kartları konusunda creative sevdasından vaz geçilmesi gereken bir marka olduğuna inanıyorum.Eyer oyun oynamıyorsanız(oyunlar konusunda efektleriyle çok başarılı)müzikal bir yanınız varsa biraz profosyonel markaların giriş seviyesi ürünleri sizi fazlasıyla mutlu edeceğine inanıyorum.Ama creative derim başkada demem diyorsanız,creativein en başarılı ürünü audigy 2zs üretilmemesi ve 2.elde de kapış gitmesine rağmen bulunabilirse sıkı bir ürün.X-fi serisi gene driwerları sebebiyle uzak durulması gereken bir seri.

12. paranoiavana

paranoiavana
    Expand Collapse
    Guest

Yanıtlar için teşekkürler.
    Fakat böylesine dengeli ve takdir edilebilir sahne derinliğine sahip bir kulaklıktan arzuladığım verimi alamıyorum bildiğim tüm yolları denemiş olmama rağmen.(eq ayarları vs...)
    Ses seviyesi yeterli değil,basslar ve musıkinin teferruatı karambola kurban gidiyor.Bu durumda memlektimde bulunablir uygun bir amfi mevcut mudur?Yoksa ebay kaldırımları aşındırılmalı mıdır?

13. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

benim kanımca anfi ilede pek memnun kalmayabilirsin,hernagi bir anfinin kulaklık çıkışından bir dene bakalım baktın kulağına hitab ediyor ona göre bir yatırımda bulunursun.Bence hata üstüne hata yapma dostum,para ağaçta toplanmıyor :)

14. paranoiavana

paranoiavana
    Expand Collapse
    Guest

Amfi ile deneme konusunda hemfikiriz fakat çevremde ne bu tip işlerle uğraşan bir Allah kulu ne de amfi bulunuyor.Bir çaresini bulacağız artık.Kulaklık amfisi haricinde diğer amfiler ile denemek yanılabilirlik miktarını ne derece etkiler?

15. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

Normal olarak kulaklığındaki sürücüleri kuvetlendireceğinden buda sende bir izlenim yaratır diye önerdim.

16. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Ne HP805 ne de HP8500 için amfi gerekmez. Aşırı derece de fuzuli olur. Philips kulaklıkları genel karakteristikleri olarak verimli tasarlandıkları için amfiye ihtiyaç duymazlar ve sinyali amfi ile güçlendirdiğiniz de de büyük bir fark hissetmesiniz.

HP805 ile HP8500 estetik ve malzeme kalitesindeki değişiklikler dışında birebir aynı modellerdir. HP8500 daha kaliteli materyalleri, daha başarılı bir kupa asansörü ile HP805'e göre daha başarılı duruyor. Ses için kesin konuşmak istemiyorum.

17. paranoiavana

paranoiavana
    Expand Collapse
    Guest

Bu tip bir kulaklık için amfinin beyhude sevda olduğu aşikar ama ve lakin istediğim ses seviyesine ulaşamadım.Klasik musıki konusunda oldukça etkileyici fakat metal ve türevleri,r&b öncesi harbici rap konusunda hiçde iç açıcı değil.
    İem alışkanlığından kaynaklanıyor olabilir ve/veya ses haddinden fazla dengeli.
    Yazılımsal bir çözümü mümkün değil midir?
    Veya uzun vade düşünülerek(müstakbel bir odyofilinin gelecek planları) f/oranı sağlamca bir amfi alınması mümkün müdür?
    Yanıtlarınıza peşin teşekkürler...

18. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Bu gün mediamarkt kulaklık standında görünce bir takayım deneyeyim dedim shp805'i. Hayrete düştüm. Gerçekten 50ytl ye satılan bir kulaklıktan beklenmeyecek kadar dengeli hoş bir sesi var. Ses o kadar hoşuma gitti ki alsam mı diye tereddüt yaşadım. Çünkü üst seviye bir kulaklık planım var ve daha sonra kullanmayacağım bir kulaklığa evde kesinlikle yer yok. Ama şu kadarını söyleyeyim bilgisayarla oyun, film ve müzik için pek çok kişiye rahat rahat yeter bu kulaklık. Gidip Sennheiser'ın düşük fiyatlı vasat ürünlerini almak yerine rahatlıkla tercih edilebilir.

19. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Kesinlikle @ulyses :eek:k Zaten f/p ürünü seçmiştik techno-fi ailesi olarak hepimiz :) 50 liranız varsa en iyi seçim bu olacaktır... 50 lira bile değil; 40-45'e de bulmanız mümkün..

20. JohanGielen

JohanGielen
    Expand Collapse
    Guest

Arkadaşlar [shadow=red,left]SENNHEISER 202[/shadow] - [shadow=red,left]philips sbc hp460[/shadow] - [shadow=red,left]Philips SHP 805[/shadow] arasında kaldım elektronik müzik dinliyorum trance, hard trance sizce hangisini almalıyım şimdiden fikir ve düşünceleriniz için teşekkürederim