Phonak Audeo Perfect Fit Earphone 111 aka PFE Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Phonak' forumunda ulyses tarafından 30 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. dante

dante
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar selamlar. Bu iki kulaklık arasında büyük bir kararsızlık içerisindeyim. PFE biraz daha pahalı tabii. Ve Galaxy Note 2 ile kullanacağım yani PFE için bu bir problem olabilir. Amfi isteyebilir deniyor. Amfi almayı düşünmüyorum.

Dinlediğim tarz ise tamamen Blues Rock/Metal tarafları. Gary Moore, GnR, Opeth, Dream Theater gibi. Gitar tonları ve enstrümanların ayrımı çok önemli. Bass öyle güm güm olmasın istiyorum ama tabii bass gitarın ve davulun hissini de yaşatsın bir zahmet :)

Araştırdığım kadarıyla bu iki kulaklık da benim istediğimi verecek kulaklıklar. Ama kimisi R-50 daha iyi diyor. PFE daha iyi diyen görmedim henüz. R-50 çok bilinen ve yaygınlaşmış bir kulaklık değil henüz. O yüzden PFE'yi çoğu kişi bildiği ve duyduğu için sesinin berraklığını anlatabiliyor. R-50'de bu kadar inceleme yok maalesef.

Ayrıca R-50 Dual Balanced Armature. PFE Single Balanced sanırım.

R-50 alırsam lendmeurears'tan alacağım. 180 Liraya gelecek. PFE 122 alırsam 299'a buradan alacağım. Mikrofon olup olmaması çok da elzem değil. Ama PFE'de var. Ve hani bazen işime yarar belki.

Sonuç olarak durum budur. Resmen sipariş veremiyorum şu anda kararsızlık yüzünden :)

2. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
  3. dante

dante
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Biliyorum okudum o konuyu fakat gördüğünüz gibi birbirlerine çok yakınlar.

Madem yakın al ucuz olan R-50'yi geç git diyeceksiniz ama PFE ya daha çok hoşuma giderse şüphesi olacak böyle de :) Şeytan diyor ikisini de al birini satarsın.

4. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Saffer -kuzey- gelsin cevaplar. O bir sure r50 kullandi. Pfe'yi biliyordur zaten.

Bu hobide hersey satilabilecegi icin bence cekinmeyin alin. En iyisini yapar direkt kendi gorususunuzu olusturursunuz.

HTC One cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  5. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    forumda 2.el pfe satılıyor. alın deneyin ,olmadı aynı fiyattan tekrar satarsınız.
    driver sayısı ses kalitesi ile doğru orantılı değil, fazla takılmayın ona

6. dante

dante
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu arada bu iki kulaklık haricinde, biraz daha ücreti fazla olsa bile başka kulaklık da önerebilirsiniz arkadaşlar. Ama dediğim gibi yani tarzım Blues Rock/Metal. Aynı zamanda bu türde müzik yapmak için ekipmanlarım da olduğu için dinlerken enstrümanları ayrı ayrı doğru şekilde ve canlı canlı duyabileceğim bir kulaklık çok iyi olur benim için. Tabii profesyonel olarak değil, öncelik zevk için dinlemek olacak. Zaten dışarıdayken kullanacağım telefon ile.

@Priest, al sat yapmakla uğraşmak istemiyorum, biliyorum ki satarken dokuz doğuracağım, hep öyle oluyor benim şansıma :)

7. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    bu iki kulaklık haricinde ue triple fi 10 olabilir rock ve metal müzik için.
    pfe 112 satılması çok zor olmayan bir kulaklık bence.

8. dante

dante
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aslında Triple.fi 10 da geçti aklımdan ama, PFE (ve R-50) kadar doğal değil, kendi rengini katıyormuş bu kulaklık.

Genelde herkesin ortak fikir şu ki PFE ve R-50 hakkında, bu türde analitik ve doğal olup bunlardan daha iyisini istiyorsanız, bunların 2-3 katı ücret vermek zorundasınız. Ki o kadar da yükselemem :)

9. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    player olarak ne kullanıyorsunuz ?

10. dante

dante
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Poweramp kullanacağım. Voodoo adında bir ses güçlendirici/tweaker şeklinde bir uygulama var. Bir de DSP yüklerim sanırım Poweramp yetmezse.

11. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    note 2 yazmışsınız görememişim. triple fi 10 beslemesi daha kolay ve tizleri daha iyi bir kulaklık. ama pfe kadar doğal değil doğru. 3 kulaklık da sizin için uygun . bence alın deneyin birini.

12. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    R50 nin kablosu pfe kadar güven vermiyor örme bir kablo ve bir süre kullandıktan sonra belli yerlerinde açılmalar başladı. Rock dinleyecekseniz sesi açtığınızda r-50 çok rahatsız edici olabiliyor .R50 nin Enstrüman sesleri daha doğal gelse de Pfe daha iyi bir kulaklık çünkü daha müzikal ve rahatsızlık veren bir kulaklık değil .Kablosuda çok sağlam ve karışmıyor .Kulağa oturması izolasyonu da fiyatı için çok uygun besleme konusuna gelince çok amfiye ihtiyacı olan bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum . Sadece yeni aldığınız zaman sesi tam oturmamış oluyor .Yanma süresi ve sese alışmanız için biraz zaman vermeniz lazım .Malzeme kalitesi ve konfor açısından pfe çok iyi bir kulaklık . R-50 de güzel bir kulaklık ama bazı eksiklikleri var . Pfeyi bende Nexus s vodooo sound ile kullanıyorum .ikisi arasında benim tercihim Pfe olurdu zaten öyle de oldu ikiside elimdeydi r50 yi takaslayıp pfe yi bıraktım ama ses göreceli olduğu için dinleme şansını bulursanız iyi olur :)

13. dante

dante
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkür ederim detaylı cevabınız için öncelikle :)

Sesi çok açma kısmında can alıcı noktaya değindiniz. Sesi bazen yüksek dinlemeyi çok severim. Ve yüksek seste bozulmasın isterim (kim istemez ki :D) Sırf bu yüzden flac dosyaları kullanıp Poweramp'tır, DSP'dir, Voodoo'dur (sırf bunlar için root yapacağım) uğraşıyoruz kaliteli ses için. Bunları pas geçip kulaklık yüzünden bozulmaya uğramasın ses en azından :)

Valla benim de içimde açıkçası PFE'nin daha kararlı, daha oturaklı bir kulaklık olduğu yönünde bir his var. İşte bir tek amfi ihtiyacı olur mu olmaz mı diye şüphelerim kaldı ama, yok diyorsunuz siz de. Ki zaten poweramp programının preamp şeklinde bir bölümü var, ve DSP Manager'ın da preamp diye bir bölümü var. Buradan sesi daha da yükseltebiliyoruz ama bu amfi işine mi yarıyor bilmiyorum. Yapay olarak yükseltiyor muhtemelen.

14. dante

dante
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Alana kadar hep böyle olacak sanırım, sabah sabah "acaba GR07 alsam daha mı iyi olur ya?" ya "da GR01 mi alsam? Hmm Etymotic ER4S de güzel diyorlar" düşünceleri sardı birden beni. :)

15. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Pfe'nin size daha uygun olduğu ortada. Kararsızlık yaşamaya gerek yok. İkinci elde tertemiz bir pfe 111 var, kaçırmayın. Satan arkadaş sağlamdır, sorun yaşamazsınız. http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=5522.0

16. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    GR07'nin tizleri Pfe'yi dinleyen birine gelmez. Ayrıca GR07 mid ağırlıklı, fun karakterli bir kulaklık. İkiside bass yoksunu. :(

17. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Çok baslı değil evet. Ama konusu geçen türler için yeterli bence. Muhammet sen monster turbine al, istemediğin kadar bass olur vurursun kırbacı :)

18. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Ben ortanın az üstünde bass seven birisiyim, ama basslar rahatsız etmeyecek. Hafif yumuşak olacak ama genel karakter punch olacak.

Turbine'dir, IE serisidir rahatsız eder beni. Gr07 ilede zaten Trio, Jazz, Akustik dinlediğim için bass problem olmuyor.

19. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Şaka yapmıştım zaten Muhammet. :)

20. dante

dante
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Kulaklıkta ikinci ele yönelmeyi düşünmüyorum ve bir de 122 modelini istiyorum ben aslında. Kararsızlıktan kurtulup PFE'yi alacağım umarım :) Ama her zaman "acaba Ety nasıldı, GR07 nasıldı" diye de aklım kalacak açıkçası :)