PlayVision BTH033 Bluetooth Kulaklık İncelemesi

'Diğer Markalar' forumunda Mair tarafından 30 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Herşeyden önce kulaklığı incelemem için yollayan PlayVision'dan Burak Beye teşekkür etmek istiyorum. Bu tip bir kulaklığı burn-in'de bırakacak teknik imkana sahip olmadığım için inceleme kutudan çıktığı haliyle yapılacak. İnceleme aslında DH'ye özel. Ancak oradaki versiyon burdaki kimi detayları ve sonuç II - III kısımlarını içermeyecek.

Nedir bluetooth kulaklık? Aslında bu soru daha çok bana sorulması gereken, ama bilmeyen - ilgilenmemişler de olacaktır :) Bluetooth kulaklık, telefon veya laptop veya bluetooth adaptörüyle bağlantı kabul eden bir PC ile eşleşip çalan müziği aktaran veya konuşmaları yanıtlamanızı sağlayan bir kulaklıktır.

Şu an fotoda gördüğünüz kulaklık ise pek alanda ürünleri olan http://www.playvision.com.tr/playvision-urunlerimiz.php Türk PlayVision markasının Bluetooth 4 kulaklığı BTH033'dür.

Malzeme Kalitesi
    Herşey sert plastikten. Kımıldatırken nadiren çıtırdıyor. Kupalardaki pedler de B&W P5 tarzı yumuşak, dikdörtgen ve büyük. İzolasyona ve müziğe girmeye yardımcı oluyor. Taçla kupa birleşimin 4 yöne de hareket imkanı vermesi rahatlığına katkı yapmış. Mikrofonik etki konusundaysa..şaka yapmayın, hangi kabloya temasın çıkartacağı ses? :) Ha şu da var ama, kupaların veya tacın yüzüne tırnağınızla hafif dokunuşlarda dahi o tıklar tock olarak geri dönüyor.

Şarj
    Şarjı epey gidiyor evet. 2-2,5 saatte de usb üstünden şarj oluyor.

Pc veya daplara bağlanabilmesi güzel. Ancak benim Pc'de ayrı cihaz olarak algılamadı ve bu özelliğini sınayamadım.

Kullanım Kalitesi
    Fırçalanmış aliminyum kaplı kupaların sağ ve sollarına çeşitli tuşlar yerleştirilmiş. Bu olması gereken bir özellikti. Ancak tuşlar (ses arttırma azaltma - durdurma - atlama) 1-1.5sn gecikmeyle işi görüyor. Ayrıca pek çok işe yarayan sağ kupadaki dikdörtgen buton eğer parmağınız hafif tombulsa fark edilmiyor. Bunlar eksi puanlar. Yanısıra kulağınızı müzik çalmazken dahi ısıtabiliyor, müzik çalarken de. Ama sezarın hakkı sezara, ÇOK ısıtmıyor. Ve gözlüğe rağmen can yakmıyor.

Kablosuz Kalitesi
    Eğer bu tiplere aşina değilseniz, kutusundaki detaylı el kitabını okuyun. [size=8pt]Türklük yapmayın :)[/size] İşlemleri doğru yaptığınızı var sayarsak; bağlanma hızlı ve durduk yere unutmuyor. Eğer cihaz kendini 5dk'lık standby süresinden sonra kapatmamışsa duraklamalardan sonra çalmaya devam ediyor.

Konuşma Kalitesi
    Konuşurken bağlantı cevaplama o sağdaki butona bağlı. Bir kere bastıktan sonra ses seviyesi yandaki + - tuşlarından ayarlanabiliyor. Konuşma net gidiyor / geliyor. Ancak karşı taraftaki arka planı cep telefonuna göre daha fazla veriyor ve kişinin sesi metalik geliyor. Konuşma biter bitmez aktarımda olan müzik kendiliğinden devam ediyor. Bu arada el kitabında okumalısınız, bu sağdaki tuşun konuşmalarla ilgili fonksiyonları var. Aramayı bekletme, kapatma ve tekrar arama gibi.

Ses
    Sesteki hava sıcak. Baslar çoğunlukla boomy, uzuyor ve bu da onu "eğlenceli" sınıfına sokuyor. Tabi klasik müzik dinlemezseniz. O durumda aslında orada olmayan bası duyorsunuz :) Mabel Matiz böyle bunng bunng değildi. Veya (Clip+'ta) Camel'in Arabaluba canlı kaydında 01:10'dan sonraki atak safhasında o bas gitar şişmiyordu. Bas çözünürlüğü çok yüksek değil. Sözkonusu canlı kayıtta da anlayabilirsiniz. Ama diğerlerinin üstüne her zaman çıkmıyor. Müzikal alan dolu. Alet ses olarak kablosuzken dahi güçlü. Vokallerse yakından geliyor. Ancak arada perde var. Bu yüzden çok net değil. Enstrüman ayrımında da parça karışmamışsa veya bas gitar gibi saf bas olan birşeyler girmemişse birbirlerini örtmüyorlar ve başarılı. Amaa metal türü bol zil ve bilimum tizli müziklerdeyse yorgunluğa yol açabiliyor.
    Üflemelilerde iyi bir detay var. Çalan kişinin nefes almaları duyulabiliyor. Ayrıca ezdirmiyorlar da kendilerini. Sahneye bakınca, geniş denebilir (mesela BT bağlantı, aynı Camel parçası, başlarda hafif cızırtılar, biraz uzağımda sağ ve sol arkamda iki ayrı gitar var ve aha şimdi de moog girdi) ama fazla derin değil düz-ce bir sahne.. Konumlandırmalarda eğer klasik veya big band denen müziklerden dinlemiyorsanız toplamda sıkıntı yok, mesela solo atan adam sağ arkada. Davul önüne geçmese iyi olurdu. Ve bluetooth dinlerken amfiye bağlamışkenki doğallık veya "coşku" yok.

Clip+'a bağlayınca (kutudan çıkan 3.5 kabloyla) sonuç güzeldi. Sesi hakkında söylediklerim pek değişmedi.
    Musiland'e bağlayınca (kutudan çıkan 3.5 kabloyla) fiyatı için epey güzel hale geldi. Baslar sertleşti, ses doğala yaklaştı, sahne genişledi ama pek derinleşmedi. Ayrıca zaten güçlü olan basları kayıttaki de güçlüyse hafif cızırtılar yaşattı. [size=8pt]Ama bu kesin başka birşeye bağlı olsa gerekti. Zira çift bas gitar kullanan bir grupta tekini bile yaşamadım.[/size]

Sonuç
    Şu ana kadar gördüğümüz kadarıyla fiyatı için ses yönünden başarılı bir kulaklık. Bir hd800 olmasa bile eyvallah. Onun yeri ayrı; Ancak müzik dinlerken kablolar değişmez gerçekti. Ama bu tip başarılı kablosuz kulaklıklarda işler daha kolay. Yanısıra düz mesafede epey başarılı ama araya duvar girmedikçe kopmayan (çok nadiren cızırtı veya kopma yapsa da) bluetooth transferi kullanım esnekliğini kısıtlasa da, bu fiyata göre (235tl) olabilir diyorum. Ve malzeme kalitesindeki bir iki eksiği, genel netlik eksikleri ve o kimi durumlardaki cızırtıları (güçlükle) hoş görüp f/p madalyamı takıyorum. :hug

Buraya Özel Sonuç II
    Kıyas manasında sadece Parrot Zik'i tecrübe etmiştim. Sesi birebir hatırlamasam da, ios desteği ve seçilebilen sürüyle modu, kulağı tam sarması ve sıcak, net sesiyle incelemedeki kulaklıktan daha iyiydi. Tabi fiyat farklarını da düşüneceksiniz. Hepsiburada'da kdv dahil 1100tl bu Zik :evl

Buraya Özel Sonuç III
    Kulaklığı amfiye bağlı dinlemeye doyamadım :evl Biri dur...desin derken elektrik gitti ve şimdi geldi :D Güç kaynağı sağolsun rahat gitti

Collapse Signature Expand Signature
    #1 Mair, 30 Ekim 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Eline sağlık Mahir.

3. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Teşekkürler Ateş :)

4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Paylaşım için teşekkürler dostum.

5. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Sağol Fatih :) Çocuklular edinmeli bunlardan. Kablo yok kablo ;)

6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Benim çocuk kablolu seviyor.Allahtan clip+ kulaklığı ve MH650 var. :evl

7. oksijen

oksijen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Elinize saglik

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Çok teşekkürler Tarık bey :)

9. ı like sennhesier

ı like sennhesier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkürler mair .Özelikle playvision nun türkiyede temsilcisi olmasına sevindim verdiğiniz linkden inceledim , mümkünse oyun kulaklıgınıda bir test ederseniz çok faydalı olucaktır özelikle diğer forumlara dh vs bir zamanlar playvison digital analaog çeviren dekoder cihazı bulunmuyordu e baydan falan alınıyordu ,hatırlarsanız sayenizde bu firmayı yakınımızda bulmuş olduk.