rtings.com un kulaklık incelemeleri ?

'Kulaklık Genel' forumunda Penguen tarafından 29 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. Penguen

Penguen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Arkadaşlar merhaba elektronik ürün incelemeleri yapan yabancı bir kaynak olan rtings in ses kalitesine göre kulaklıkları sıraladığı bir liste var.

https://www.rtings.com/headphones/tests/sound-quality

Liste bir tek bana mı garip geldi HD 600 ün HD 599 dan k702 den hatta HD 598cs den geride olması.HD 650 nin HD 280 den bile geride olması hatta yerin dibine girmiş olması.Bozuk tizleri sebebiyle beğenilmeyen HD 700 ün üst sıralarda yer alması ben mi tabloyu yanlış yorumluyorum yoksa incelemeler mi hatalı.

2. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    782
    Biraz baktım da bayağı emek verilmiş gibi görünüyor. Aslında sadece ses kalitesi değil ölçü . Rahatlık ,izalasyon,bağlantı dayanıklılık vs. Ayrıca sinema, kritik müzik dinlemeleri, spor yaparken kullanma, oyun vs. bircok konuda sıralama ve karşılaştırmalar var.

Ama ses konusunda astro a50 nin çoğu kulaklığı geçmesi biraz şaşırtıcı. Dinlememe rağmen oyunlarda çok iyi bir kulaklık olduğunu biliyorum. Lakin iş müziğe gelince dengelerin biraz değişmesi lazım.

Hele sinema kulaklıkları içinde Sony MDR ds7500 ve Sony hw700 ' un olmaması biraz garibime gitti açıkçası ki kendileri film için kullandığım kulaklıklar arasında en başta yer alır .

3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,917
    Yalnız tabloda sıralama gördüğüm kadarıyla sadece kritik dinleme puanı baz alınarak yapılmış. Tüm etmenlerin ortalamaları değil.

Bu yüzden Bose QC35 ile HD650 kritik dinlemede ses kalitesi olarak aynı puanı alıyorsa buna gülmeye bile gerek yok.

Tablonun geneli ses kalitesi kıyaslaması açısından sorunlu.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Temmuz 2018, İlk mesaj zamanı 29 Temmuz 2018 ---
    Artı tablonun sonunda bazı etmenlerin puana eklenmediği belirtilmiş. Bunlar arasında Ses kaynağının ne olduğu ve empedans - sürülebilirlik de var. Bu iki unsuru dikkate almadan HD600 / HD650 gibi kulaklıkları kritik dinledim demeyi geçtim dinledim demek bile ayıp neredeyse :)

Collapse Signature Expand Signature
  4. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    782
    Aslında çok teferruatlı bir inceleme ama sorunlari olduğu da aşikar .

5. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    627
    Bir süredir benim de radarıma takılmış bir site rtings. Özellikle soundstage ve imaging gibi genelde ifade etmekte zorlanılan kavramları belirli grafiklerin fonksiyonu olarak matematiksel modellemeleri gerçekten çok ilginç.

6. Penguen

Penguen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Bir çok konuda bilgilendirici içerikleri var ancak bir çok da hadi canım denilen içerik var. Ben dt 770 in HD 600 ve 650 den daha kaliteli bir sesi olduğuna inanmıyorum.Ya da 130 euro ya bulunan k702 nin tepelere yakın olması da saçma geliyor.Frenkans cevabı her şey midir bilemiyorum eğer bu frekans cevapları doğru ise ya ses kalitesinin frekans cevabıyla bir ilgisi yok ya da dinlediğimiz her şey yalan.

2 kişi bunu beğendi.
  7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,917
    Teknik ölçümlere boğulmuş çok detaylı bilgiler var. Ancak kulaklıkları almamızın en öncelikli sebebi sesi.

Ses kıyaslamaları o cihazdan alınabilecek en iyi ses baz alınarak yapılmalı ve hangi cihazın hangi şartlarda bu sesi verdiği de yazılmalı ki, okuyucu o setup ı kurup kurmamaya değecek bir fark olup olmadığına kendi karar versin.

Aksi durumda böyle bir kıyaslama ve tablo bilinçsiz kullanıcıları inanılmaz ölçüde yanıltır.

Bizler kullanım senaryoları ve mantıklarındaki fark sebebiyle açık kafaüstü ile kapalı kafaüstünü bile kıyaslamayı çoğu zaman gereksiz görürken (her açık kafaüstünün kapalı kafaüstlerden üstün olduğunu söylemiyorum elbette, ne demek istediğim anlaşılıyordur sanırım), kablolu, kablosuz, açık, kapalı, kulak içi vs hepsini bir tabloda sıralamak güvenilir olmaktan çok uzak.

8. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Ciddiye alınacak bir tablo değil maalesef.

9. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    128
    Peki HD800'ün dünyadaki en iyi kulaklık olduğu tezi kabul görmüş bir tez midir?

10. Penguen

Penguen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Paranın satın alabileceği en iyi kulaklık diye lanse ediliyor ancak hepsini denemek lazım.Birde ses konusu neticesinde göreceli bir kavram.

11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    3 kişi bunu beğendi.
  12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    4 kişi bunu beğendi.
  13. Rudolf

Rudolf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Amazon affiliate sitesi, dikkate almaya bile gerek yok. Hali hazırda amazon'da satılabilen ve en yüksek komisyon alacağı kulaklıklar üst sıralarda yer almış.

14. Penguen

Penguen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Ürünleri kendimiz satın alıyoruz diyor bu site tarafsızlık için tabi ne kadar doğru tartışılır ancak listeye bakınca ilk olarak bu adamların kulaksız oldukları izlenimi oluşuyor.

15. Orhan AYDEMİR

Orhan AYDEMİR
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    bence incelemer tam olması gerektiği gibi. ses ile ilgili olan derecelendirmelerde kıstas sesin kulağa nasıl geldiği değil diyaframın frekansa sadık kalma oranı. ki bence olması gereken de budur. kişisel zevkler göz önünde bulundurulamaz.