S639F - Clip Zip- Fuze Karşılaştırması

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda Siyah Nur tarafından 15 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Merhabalar değerli Techno-Fi ailesi. :)

Bu karşılaştırmamda Sony'nin efsane olmuş modeli S639F ve Sandisk'in f/p oranı rakipsiz ve ülkemizde oldukça rağbet gören Fuze ve Clip Zip modellerini karşılaştıracağım. Özellikle ses kaliteleri üzerinde duracağım için diğer özelliklerden kısaca bahsedeceğim.

Diğer incelemelerimde olduğu gibi katılmadığınız noktaları ve eklemek istediklerinizi söylerseniz daha güzel bir inceleme olur.

GENEL ÖZELLİKLER VE KULLANIM

S639F bu üç player arasında kullanımı en kolay olanı. Gerek menüsü olsun, gerekse tuşların yerleşimi vs. her yönden daha iyi. Ayrıca video, fotoğraf ve ekran kalitesi en iyi olan model. Ekranı küçük olsa da (2") 320x240 çözünürlük ile video klipler çok rahat izleniyor. Bunun yanında Fuze ve Zip Çin malı player gibi kalıyor. ;D Ekrandaki renklerin kalitesizliği ve piksellerin falan belli oluşu hoş bir durum değil.

Menü ve şarkı geçişleri konusunda da S639F en hızlısı. Hiçbir takılma, gecikme vs. olmuyor. Ondan sonra Fuze geliyor. Fuze da resimler haricinde takılma yada gecikme yapmıyor. Zip ise biraz yavaş. Özellikle flac parça geçişlerinde parçanın boyutuna göre şarkı geçişi 2 saniyeyi bulabiliyor. :knuppel2: Ayrıca Zip'te menü geçişleri de çok yavaş. Sandisk, Fuze+ 'ta kullandığı arayüzün aynısını kullanmış Zip'te. Göreselliğe önem vereyim derken cihazı yavaşlatmışlar. Clip ve Clip+ 'ın hızı bunda yok. :c

Batarya süresi olarak teorikte S639F= 30 saat, Fuze= 24 saat, Zip= 14 saat sunuyor. Pratikte birçok koşula göre bu değişiyor ama birçok özellik bulundurmasına rağmen S639F diğerlerine fark atıyor.

İşine yarayan olur diye söyleyim; Fuze ve S639F'de Lineout çıkışı bulunurken Zip'te sadece kulaklık çıkışı bulunuyor. Ayrıca diğer Clip modellerindeki standart USB girişi Zip'te değiştirilip özel bir giriş kullanılmış. Klips de çıkarılabilir değil Zip'te.

SES

Burayı nasıl anlatsam bilemiyorum. Klasik yöntemim olan parça ve karşılaştırma üzerinden gitmeyi tercih ettim.

Ogün Salısoy - Bilmece ; Fuze'de ziller daha yumuşak ve kadifemsi, ayrıca ses daha açık karakterde. Ama diğerlerinden, özellikle Zip'ten sonra ses cılız geliyor. Vokaller Fuze'de biraz daha geride kalıyor. Stereo ayrımı en iyi olan Fuze. Ses S639F'te daha doğal diğerlerine göre. Zip'in sesi gövdeli geliyor ama vokaller diğerlerine göre boğuk kalıyor, çok fazla da boğuk değil ama.

Joel Xavier & Ron Carter - Silence ; Sadece bass gitar ve akustik gitardan oluşan bir parça. S639F'te akustik gitarın sesi biraz parlama yaptı.

Fuze'da tını ve tellerin hışırtısının belirginliği S639F'le neredeyse aynı, Zip'ten daha iyi. Bass gitar etkisi Zip'te biraz daha fazla diğerlerine göre, dengeyi bozuyor gibi.Akustik müzik için benim tercihim Fuze olurdu.

Kirsti Huke - Wish You Were Here ; Vokal testi için seçtim bu parçayı. S639F'te ses sanki geniş bir salon içinde çok hafif yankılanıyormuş gibi, Fuze gene cılız kaldı burada. Arkadaki baterinin zilleri S639F'te çok güzel ve Zip'ten daha belirgin. Fuze'de dikkatli dinleme gerektiriyor. Vokalin sesi Zip'te yüzünüze daha yakın, ama S639'un sunumu daha iyi, biraz daha karşıda hissi veriyor. Diğer müziklerde de farkettiğim şey S639 sahne olarak diğerlerinden çok önde.

HD-END CD-1 albümünün ilk parçası, ismi yok bende, blues tarzı parça ; Zip'in sesi daha yumuşak ve dinlenebilir ama S639F'te enstrümanların çözünürlüğü daha iyi.Bass'lar nedense Fuze'da daha tatlı geldi. Bu müzikte çözünürlük ve sahneden dolayı S639F'i tercih ederdim.

Metallica - Devil's Dance ; Gümbür gümbür gövdeli bir parça, muhteşem bir bass gitar performansı bu parçayı seçmeme neden oldu. Zip'te zilin yankılanması ve yumuşaklığı Fuze'a göre daha güzel. Ayrıca bass'lar daha gövdeli ve vurgulu. Bass gitar Zip'te daha belli Fuze'a göre. S639F bu ikisini darmadağın etti. Girişteki gitarın yankısı, zilin belirginliği, bass gitarın sesi çok daha iyi. Yalnız müzikal anlamda Zip daha iyi, S639F azcık daha sert ses olarak.

Nigtwish - Martyr Of The Free Word ; Girişi oldukça enstrümanlı ve hızlı bir parça. Zip girişte arkadaki orkestranın sesini vermede Fuze'la aynı ancak ziller Zip'te daha seçilebilir. S639F ise ikisinden daha iyi. Özellikle seçilebilirlik ve sahne olarak. Burada benim tercihim S639F'ten yana.

Başar Dikici - Ah Leyla ; Enstrümanların tınısı ve üflemeli çalgılar için seçtim. Burada doğallık ve denge olarak Zip daha iyi Fuze'dan. Sesi de daha hoş. Ama enstrüman ayrımı olak Fuze daha iyi. S639F ise yine ses olarak Zip'e göre birazcık sert olsa da özellikle tını ve enstüman ayrımı olarak daha iyi. Bass olarak da S639F en iyi, sonra Zip ve Fuze.

Gene HD-END albümünden parça 20, bateri ve bass gitar solosu ; IE8 ile performansına hayran kaldığım parçadır kendileri. :coolsmiley: S639F çok çok hoşuma gitti. Doğal ve geniş bir ses. Zillerin yankı ve uzamaları çok güzel. Diğer ikisinden iyi bu konuda. Zip'te bass'ta garip bir boğukluk var, S639F'e göre bass gitar biraz cılız. Fuze'da ise ziller daha güzel Zip'e göre, bass şiddeti Zip'ten düşük de olsa kalite birazcık daha iyi. Ayrıca sahne Fuze'da daha güzel Zip'e göre. Bass gitarın sesini en güzel veren Fuze oldu burada. Ama genel olarak S639F daha iyi.

Lady Gaga - Just Dance ; Bu iğrendiğim kadını da pop parçalardaki performans için seçtim.[​IMG] Ses Zip'te Fuze'a göre daha gövdeli, ziller daha tatlı. Bass şiddeti olarak Zip önde olsa da Fuze daha tatlı geldi bana. S639F'ta enstrüman ayrımı ve tını daha iyi olsa da bass'lar diğer ikisine göre biraz sert kaldı. Benim seçimim burada Zip olurdu.

Eveeettt, yorumlarım bunlar. Genel toplamda bir karşılaştırma yaparsam S639F > Fuze > Zip sıralamsı yapabilirm şahsi zevkime göre. S639F diğerlerine bazı konularda ciddi oranda fark atıyor, özellikle bazı parçalarda enstrüman ayrımı ve sahne konusunda. Zaten S639F'ten önce A845 kullanıyordum ve ilk geldiğinde dikkatimi çeken tek şey; A845'in sadece bass'larının daha yumuşak ve tatlı oluşuydu. Ses sunumu olarak da A845 birazcık daha yumuşaktı. Başka farkları yoktu.

Son olarak; Sıcak, görece birazcık sert ses, iyi enstrüman ayrımı ve geniş sahne isteyenler için S639F, dengeli ses ve yumuşak bass isteyenler için Zip, Zip'ten birazcık daha iyi enstrüman ayrımı ama ona göre azcık daha cılız (gövdesiz) ses isteyenler için Fuze uygun olur.

Kullanılan sistem; Sennheiser MX980 + Orijinal CD Wav Rip + DBPowerAmp ile wav'a çevirilen flac parçalar.

Eksik gördüğünüz yerleri düzeltirseniz yada eklemek istedikleriniz varsa yazarsanız çok daha güzel olur.

Saygılarımla, Siyah Nur

Not: Daha birçok parçayı deniyecektim ama uykum geldi. :-\ Bir de konuyu ortaya açtım, yöneticilerimiz uygun yere taşırsa güzel olur. :love:

2. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Bu sansa serileri çok acayip. Geçenlerde clip aldım, daha öncesinde fuze vardı bende. İkiside f/p oranı olarak özellikle clip rakipsiz, tamam iyi cihazlar ama fiyatına göre iyi. Yoksa ahım şahım ses verdikleri yok bana göre. Tarif edemediğim, tam olarak belirleyemediğim bi eksiklik var ses olarak. Belki sesleri biraz kuru olduğu içindir bilemiyorum, ama bi acayiplik var ;D

Bu arada eline sağlık ayhan...

3. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Teşekkür ederim.

Ben de hep bir eksiklik hissediyorum ama dur bakalım yakında çıkar kokusu. Benim şikayetim midlerden yana ama.

4. zhd

zhd
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Inceleme çok güzel, bilgi verici ve ayrıntılı. Elimize sağlık. Karşılaştırmalar çok hoş. Okuyunca sony nin flac çalan bir playerı çıksa da alsak demekten kendimi alamadım. Nedense sony üstün geldikçe mutlu oluyorum :idiot2: Bir de line out ile ilgili bir sorum olacaktı. Sadece bu üçü için değil de genel olarak soruyorum; lo nun görevi nedir, dahili ampı yada dac ı mı iptal ediyor yoksa başka bir amaca yönelik mi?

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Ayhan eline sağlık.clip zip'i tecrübe etme imkanım olmadı ama fuze'i çok beğenmiştim.

Clip
    Clip bence parasına göre değil her şartta muazzam bir cihaz.bu kadar dengeli ve nötr bir cihaz görmedim,duymadım.Size eksik gelen müziğe bir şey katmamasıdır bence.Tahminen sizi daha müzikal-renkli bir cihaz memnun eder.

Collapse Signature Expand Signature
  6. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    iPad'den çift alıntı yapamadım :)
    Lo çıkışı cihazın amfi'si ni iptal eder doğrudur,keşke dac'da iptal edilebilseydi ayni yöntemle.

7. zhd

zhd
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Eksiklik ditektıd! Amfiyi iptal etmesi güzelmiş ama bunu yaptıkları gibi dac için de yapsalar olmaz!
    Gerçi ben böyle söylüyorum ama teknik bir zorluğu var ki adamlar yapamamış belki de.

8. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    İpod classic serisinde bu olay vardı sanırsam. Yani iPod'u sadece kaynak hafızası olarak kullanıyordnuz. Fostex HP-1 di galiba modeli, bu işe yarıyordu.

Bir de, ben denemedim ama deneyenler Fuze'un LO'dan alaınana sesinin çok başarılı olduğunu söylüyorlar.

9. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    [quote author=Siyah Nur link=topic=3791.msg48746#msg48746 date=1334602176]
    İpod classic serisinde bu olay vardı sanırsam. Yani iPod'u sadece kaynak hafızası olarak kullanıyordnuz. Fostex HP-1 di galiba modeli, bu işe yarıyordu.

Bir de, ben denemedim ama deneyenler Fuze'un LO'dan alaınana sesinin çok başarılı olduğunu söylüyorlar.
    [/quote]
    Evet hp-1 varda 3 tane İPod parası :) bu dert bana 1 haftalık İPod Classic sattırmıştı bazı arkadaşlar hatırlar.