Semsal'in Kulaklık Sistemi

'DAP ve Ekipman Fotoğraflarımız' forumunda semsal tarafından 20 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    136
    Merhabalar,

Kulaklık sistemi maceramda mutlu sona yaklaşmaya başladığım için mevcut sistemi yayınlayarak fikir alışverişinde bulunmanın çok faydalı olacağını düşünmekteyim.

Amfi-dac combosu; Red wine Audio İsabellina Hpa Lfp-v Edition

Tamamen elektrikten bağımsız çalışabilen ki bu bence bir hi-fi cihazda olabilecek en önemli özellik.
    Ben yıllardır hi-fi da elektirk ile ilgili düzenleme yapmaktan çok yoruldum diyebilirim.

İsabellina hpa nın altında 2 numara vibrapod onunda altında dünyadaki en sert 3. ağaç kabul edilen özel üretim akçaağaç tabla bulunmakta. Akçaağaç tablanın altında da 5 numara vibrapod bulunmakta. Bildiğiniz gibi vibrapodların numaraları taşıyabildiği ağrlıkları ifade etmektedir bu nedenle doğru sonucu alabilmek için uygun numaralı vibrapodu kullanmak gerekiyor.

Dijital interconnect olarak DH labs d-75 bakır üstü gümüş kaplama bir coaxial kablo kullanıyorum. Bu kablonun en büyük özelliği istisnasız herkesin fiyatının çok çok üstünde performans gösterdiğini kabul etmesi ve bir tarafının fabrika çıkışı BNC olması ve isabellinaya çeviricisiz uyması.

İsabellina üzeri büyülü ağaç olarak adalandırılan abanoz ağaçlar ile beslenmiş durumda.Bu ağaç dünyadaki en sert ve en pahalı ağaç ve hi-fi dünyasında çok itibar gören bir malzemedir. Titreşim ile ilgili sorunlarınızı şaşırtıcı bir şekilde çözer.

Audiominor HD800 Kondo bakır kablo upgradeli, burada kısaca bahsetmek isterim istenirse detaylı analiz yapabilirim.
    Sennheiser HD800 stok kablosundan sonra neye uğradığımı şaşırdım. Bu kadar üst düzey bir kulaklığın stok kablosu bu kadar başarısız olur mu dedirtiyor insana. Bence her kategoride bakır kablo daha başarılı. Sahne, müzikalite, detaydaki organiklik, vokallerin başarısı vb.

Son olarak boşta duran rca çıkışları içeri rezonans almaması için audioquest rca kapakları ile kapatılmıştır.

Transport Vecteur D 2.2

Bu transport kullandığım en müzikal oynatıcılardan biri. Kasanın içi fabrika çıkışı özel titreşim önleyici zift benzeri padler uygulanmış ve kapak bu titreşim sıkıntısını ortadan kaldırmak için ciddi ağır üretilmiş. Arkadaki dijital çıkış tarafımdam WBT nextgen silver ile upgrade edilmiştir. WBT nin gerçek 75 ohm olması kablonunda bu iddiası ile örtüştüğü için ben çok başarılı buluyorum. WBT konektörlerin benim çok sevdiğim bir ses rengi vardır ve bunun dijital çıkışada yansıtması beni oldukça şaşırttı.

Güç kablosu olarak Oyaide Tunami dişi taraf oyaide c-046 paladyum, erkek taraf furutech FI-38 rodyum.Benim için yıllardır denediğim sayısını hatırlayamadığım kadar çok güç kabloları içinde kendine özel bir yer edinmiştir. Detay istenirse eklerim.

Transporttaki diğer büyü hifi tuning supreme gold silver sigorta upgradi. Yıllar önce hifi dünyasındaki dostlarımın çoğuna bu sigorta değiştirme işini bulaştırmış bir kişi olarak getirisini fiyatının çok üzerinde bulduğum bir upgrade.

Ayrıca Vecteur D2.2 nin ayaklarının altında titreşim önleyici padler (bauhausta çamaşır makinesi altlığı olarak satılıyor) ayak denemelerimde beğendğim etkiyi bu ucuz seçenek verdi:) Onun altında yine akçaağaç tabla ve onun altında vibrapod 5 numaraları ayaklar.

Ayrıca yine Isabella gibi Vecteur'ün üzerinde de abanoz parçaları bulunmaktadır.

Kulaklık: Sennheiser HD800 Audiominor kondo bakır kablolu ve özel yapım askısı (Ertuğrul yapmıştı). Bu kulaklıkla ilgili pek birşey söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Kısaca bazı kayıtlardan müzik o kadar kulaklık dışından geliyorki, HD800 ü çıkarıp kenara koysam müzik devam edecekmiş hissi oluşuyor!

Transportun güç kablosunu furutech etp-60e 'ye bağlıyorum. Bu modeli özellikle seçtim bu modelde filtre yok sadece çok üst kalite ile yapılmış çoklayıcı ve akım koruyucu. Filtrelerin sese getirdikleri kadar götürdükleride olması nedeni ile sevmiyorum.
    Burada soketler arası emi yi önlemek için mini LFP voodoo kullanıyorum. Detay ve ayrışım üzerinde ciddi katkısı var.
    Ayrıca bu çoklayıcının altında 2 numaralı vibrapod ve onun altında da titreşim önleyici pad bulunmakta. Titreşim ve elektrik konusunda ne yaparsanız karşılığını alıyorsunuz diyebilirim.

Omicron titreşim düzenleyici

Transportun güç kablosu furutech çoklayıcıya girmeden önce bu aparatın içerisinden geçiyor. Kablo kaldıracı gibi görünsede o bir çok etkili titreşim yöneticisi.Tüm diğer malzemeler gibi buda birçok deneme ve karşılaştırma sonucu seçilmiştir.

Discus Monster Cable ürünü cd stabilazörü. Cd nizle birlikte üstüne bu malzemeyi koyarak cd nizin çok daha stabil performans sergilemesini sağlıyorsunuz.

Lamba olarakta seçtiğim ürün Genelax Gold Lion 6922

Sisteme gelen elektirik hattı ayrıldı ve inakustik referans power kablosu ile değiştirildi. Arka planı çok sessiz bir kablodur kendileri.

Sisteme gelen elektrik için ayrı hat ve dolayısı ile sigorta konuldu. Bu sigorta silentwire audiophile sigorta şalteri ile birlikte inanılmaz işler yapıyor.

Tüm konular ile ilgili sorular ve öneriler olduğunda elimden geleni yapacağımı söylemeleyim.
    Son olarak belirtmeliyim ki; deneme şansına ulaşabildiğim aletler arasında envayi çeşit testler, karşılaştırmalar yapılmış ve benim zevkime uyan parçalar sisteme dahil olmuştur.

#1 semsal, 20 Haziran 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    48
    Hay maşallah :) Çok güzel bir sistem. :)

Collapse Signature Expand Signature
  3. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    136
    Çok teşekkür ederim.

4. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    Hayırlı olsun semsal, keyifli dinletiler
    İsabella hpa altına sadece akağaç koymayı denedin mi
    ayrıca bir kulaklık sistemine senin kadar tweak yapan başka biri var mıdır merak ettim :gulme
    bazıları kulaklık sistemi ile dac incelemesi yapılamayacağını iddia ediyorlar ya :))))))

5. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    136
    Sağol Abi,

Her zaman söylediğim gibi tweakler ile sistemin yapabileceklerin görmek insanı çok şaşırtıyor.
    Yani 5 liralık sistem + 2 liralık doğru tespit edilmiş tweak ile 10 liralık bir sistem düzeyine çıkabiliyor.

Dac testini aksine kulaklık ile yapmak gerekir diye düşünüyorum ki detaylar tam analiz edilebilsin.

6. blackrxx

blackrxx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Arabayı satıp bunları almadın demi Serkan abi :wink

7. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,626
    çok güzel sistem Serkan Bey, nazar değmesin :)

8. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Sisteminizi görselleriyle anlatmanız çok güzel olmuş abi, çok güzel sistem gerçekten. İstediğiniz sisteme kavuşmanıza sevindim:)

9. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    136
    Boğaç Bey çok teşekkürler. Sizin kablonuzun sinerjiye katkısı büyük biraz daha pişince detaylı yorumlayacağım.

10. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,626
    Merakla bekliyorum Serkan Bey. Teşekkürler.

11. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    136
    Yağız çok sağol. Benim Kulaklık serüvenimdeki yardımların için teşekkürler.

12. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Rica ederim abi biraz katkım olduysa, ben de sizden güzel şeyler öğrenmeye devam ediyorum bu yolda:)

13. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    94
    Çok güzel sistem, güle güle kullanın. Yalnız Isabella değil Isabellina olacak sanırım. :)

14. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Vibrasyon konusu benim de takıntılı olduğum bir konudur ama siz bu işi baya bir ciddiye alıyorsunuz anlaşılan. Hemen hepsi dikkatle hazırlanmış tweakler. Ama şu cihaz üzerine konan abanoz parçaların etkisini anlayamadım. Yani tireşimi üzerlerine alsalar bile bu parçalar başka bir yerle temas etmedikleri için aletin üzerinde zıp zıp zıplayacaktır. Sönümleme yapamazlar ki. ???

15. Eru

Eru
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Güle güle dinleyin hocam :) üzerinde baya emek harcanmış gibi görünüyor.

16. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    136
    Teşekürler. Geleceğe hazırlık yapmışım İsabella yazarak yani "secret". Düzelttim.

17. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    92
    Güzel sistem olmuş valla :yourock..kıskandım :)

18. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    136
    Bu abanoz büyüsüne kapılmadan ve inanmadan önce edindiğim bilgiler aşağıdaki şekilde idi, ancak denemelerden sonra neyi nasıl yaptığının benim için hiç bir önemi kalmadı yaptıklarını görünce.

Abanozdaki amaç titreşimi yok etmek değil, yönetmek. İyi titreşim ve kötü titreşim vardır bildiğiniz gibi, örneğin keman telinin titreşimi iyi titreşim iken müzikal spekturumun dışındaki mekanik titreşimler, amfinin vb titreşimleri kötü titreşim olarak adlandırılır. Abanoz aslında çok müzikal:) bir ağaçtır ve değerli müzik aletleri abanozdan imal edilirler en azından bazı önemli parçaları, bunun nedeni abanozun lif yapısının binlerce micro tüpe benzer olmasındandır. Bu müzikal spekturumla uyumlu ağaç müzikal titreşimleri koruyup müzikal specturum dışındaki yani yapısı ile uyumsuz titreşimleri boşaltır hatta boşaltırken üzerinde veya altında bulunduğu alete geri göndermeme özelliğine sahiptir.

Yani iyi titreşimler kalarak harmoniklerve müzikalite korunurken, kötü titreşimler(müzikal spekturum dışında kalan) boşaltılırlar. Bu noktada koyduğunuz abanozun lif yapısının yönünün önemi olduğu unutulmamalıdır.

19. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    136
    Daha iyileri sana olur inşAllah.

20. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler: