SENNHEİSER HD630VB İZLENİMLERİM

'Sennheiser' forumunda karanehir35 tarafından 17 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    553
    Değerli görüşünüz ve objektif değerlendirmeniz için teşekkür ederiz. Memnun kalmanıza sevindik. :)
    Sevgiler...

2 kişi bunu beğendi.
  2. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,500
    Elinize saglik @karanehir35 oldukca detayli bir calisma olmus.

Surec icerisinde de surekli bilgilendirme yaptiginiz icin tesekkur ederiz.

2 kişi bunu beğendi.
  3. ahmetcan44

ahmetcan44
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    İnceleme olmaktan çıkmış, hayat tecrübesi olmuş resmen. Eline sağlık Ahmet hocam.

4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    533
    Sevgili Ahmet kardeşim ,

Bu güzel incelemeni kaçırmışım her nedense. Eline ve kulağına sağlık.

Sezen Aksu benim yaratıcılığı ve icracılığı ile çok takdir ettiğim bir sanatçıdır. Sezen Aksu 88 albümü de ; dediğin gibi Türk pop müziğindeki çok önemli bir albümlerden birisidir. Ben bu albümü ilk dinlediğimde genç yaşlarımda idim ve beni çok etkilemişti.

Bu albümün bence iki çok önemli özelliği bulunmakta.

Birincisi ; 1988 koşullarında çok büyük ihtimalle analog kayıt yapılması ve proses edilmesi. Şu anda bu satırları yazarken bir taraftan da Youtube'dan bu albümü dinliyorum. Youtube'ın sıkıştırılmış formatına rağmen duyduğum sound bana bu albümün analog kayıt edildiğine dair ip ucu veriyor adeta. Şarkılar Youtube'a rağmen hala güzel. :)

İkincisi ; bu albümde yer alan Atilla Özdemiroğlu , Onna Tunç , Kayahan ve Garo Mafyan gibi müzisyenler. İlk üçü zaten toprak olup gittiler. Allah mekanlarını cennet etsin. Dördü de çok önemli müzisyenler. Bu tip müzisyenler artık günümüzde bulunmuyor ve yetişmiyor. Sezen'in bence en büyük şansı işte bu idi. Bu dev müzisyenlerin desteğini almıştı. Eğer bu insanlar yaşasa idi ; bugünün şartlarında sanmıyorum ki bir sanatçı bu insanları bir araya getirebilsin. Yani Sezen o konjonktürde bence çok şanslıydı ve şansını iyi kullandı.

Bu arada Sezen'in çok yetenekli olduğu kesin. Benim kendisini 80'li yılların ikinci yarısında ; özgür olarak hareket edebildiği gece kulubü ortamlarında bir hayli seyretmişliğim vardır. Bir kere müzisyenliğinin yanı sıra inanılmaz bir teatral yeteneğe sahiptir. Nitekim 1989 senesinde Yavuz Özkan'ın çektiği ve Ferhan Şensoy'la oynadığı " Büyük Yalnızlık" filmi de bunun bir kanıtıdır.

Ancak kendisi şu anda üzerine konuştuğumuz albümde dahi detone olmuştur. :) Nitekim bu konu geçmişte genel anlamda Fazıl Say tarafından dile getirilmiş ve bilindiği gibi sanat camiasında polemik konusu olmuştur.

Bu arada söyleminiz üzerine Sabahat Akkiraz'ın seslendirdiği "Kavaklar" şarkısını Youtube'dan dinledim. Ancak o videoda herhangi bir detoneye rastlamadım. Gerçi bu arada büyük ihtimalle aynı kaynakları konuşmuyor olabiliriz.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  5. sonkullanici

sonkullanici
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    İncelemeniz için teşekkürler, fazlasıyla arkadaşlara katılıyorum.

Beyerdynamic dt 770 80 ohm kullanıyorum. Maddiyat çerçevesinde upgrade yapmak istiyorum. Forumları araştırıyorum, firmalar ile görüşüyorum vs.

Bass seven biri olarak, jvc SZ2000 ve fostex th900 ürünleri kafamda belirdi, fakat bulunabilirligi yok veya maliyetli. Fostex için extremaudio bir zaman 1500$ kampanya yapmış. Firma ile görüştüm, stoklarda olmadığını söyledi. Sanki stoklara girmeyeceği izlemine kapıldım. Birazda aslında hem maddi hemde gönül bütçemi aşıyordu.

Neyse konuya gelirsek, geçen gün sennheiser e beklentilerimi anlatan bir mail attım. Onlarda hd630vb önerisi ile geri döndüler. Şimdi 770 pro dan, özellikle bass performansı icin geçmeye değer mi? Ekipman olarak fiio x5iii ve e17 var. @karanehir35

2 kişi bunu beğendi.
  6. salih77

salih77
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    tebrikler, müthiş bir emek teşekkür ederiz.

2 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Dt770'de hd630VB'de tam potansiyel icin guclu bir masaustu amfisine ve beslenmeye ihtiyac duyan kulakliklar.
    Sennheiser Deneyim Merkezi size yakinsa gidip bir dinleyin derim.
    Evet hd630vb bassi baskin/dominant bir kafaüstü olmasina ragmen, yine de basshead sinifina dahil edemeyiz onu.

3 kişi bunu beğendi.
  8. sonkullanici

sonkullanici
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    Araştırmalarım sürerken bazı sorular oluşuyor kafamda. Zaman ayırıp birşeyler yazarsanız karşılaştırma açısından genel bir bilgi, fikir olacağını düşünüyorum.

Basshead tanımlamasını bir kenara bıraktığımız da, 770 den geçtiğimiz de bunu upgrade olarak değerlendirebilir miyiz? Mesela sahne genişliği, detaylar, mid,tiz, bass vs veya ortalama olarak daha ileride bir kulaklık olarak tanımlanabilir mi? Tabi burada benim için en önemli nokta, bizim gibi son kullanıcılar bu değişiklikleri fark edebilir mi :) ?

Ürün fiyatı 2000tl aşağı yukarı. Satın aldığımız da "almasaydim da olurmuş" demek zor olur :). Deneme yapıp alma durumum olmadığı için, sizin yanıtınız benim için çok önem taşıyor.

Basshead olarak fostex th 900 belirledim fakat malum oda tuzlu. 630vb fiyatina yada 3000tl civarı bu işi halledebilirsem daha güzel olacak.

#28 sonkullanici, 28 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Ocak 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Size iki kulakligi kisaca bazi öne cikan özellikleri ile kisaca bir kiyaslayayim:
    Hd630vb, sahne genisligi olarak kapali olmasina ragmen iyi bir genislige sahip ama dt770 kadar genis bir sahnesi de yok denebilir.
    Trance'da yayilan bass acisindan dt770'i önde tutsam da bassin diger(subbas,siddet,midbass,miktar,uzama)alanlarinda hd630vb daha önde.
    İki kulakligin da Vshape karakterden dolayi midleri geride.
    Tiz basarimi olarak hd630vb daha önde. Ben hd630vb tizlerini epey begenmistim. Tonlama olarak da hd630vb, dt770'e gore daha sicak ve kalin tonlamali bir kulaklik.
    Ama 2000tl eder mi hd630vb, bu cidden zor bir soru. 300usd olsaydi fiyati, yuzdeyuz tavsiye edebilirdim size.

Fakat 2000tlden hareket edersem, alinacak ikinci el bir hd650 ve iyi bir solid state ya da lambali amfi bu konuda sizi daha bir memnun edebilir.

Bir diger tavsiyem, 3bin tl alti audeze lcd2 fazor bulabilirseniz, sizin icin nokta atisi da olabilir.

Fostex th900 ise tizleri az geriden veren hybrid bir lambali ya da lambali bir amfiyle, alaninda sizin icin son nokta olabilir. Boyle soyleme sebebim, th900'un tizlerinin-ki japon tuninginde belki olagan bir durumdur bu- biraz sert ve fazla uzayan/kontrolsuz türden olmasi. Ben schiit lyr 2 ile th900'u dinledigimde tizleri sakin ve yumusakti. Begenmistim.

6 kişi bunu beğendi.
  10. sonkullanici

sonkullanici
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    Teşekkürler benim için çok yararlı oldu.

2 kişi bunu beğendi.
  11. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    Değerli analist @karanehir35 Ahmet Er Hocam , bu çok detaylı muhteşem incelemen için çok teşekkürler kardeşim ⚓️

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

12. kerasertuero

kerasertuero
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Elinize sağlık. Çok güzel bir inceleme olmuş. Baya süredir kulaklıklara ara vermiştim başka sebeplerden dolayı. Şu anda bu kulaklık indirimde. Kapalı kulaklık ihtiyacım var. Ama şöyle bir ikilem içerisindeyim. HD 660s, HD 600 veya DT 880 premium 250-600 ohm gibi açık kulaklıklar ne gibi üstünlükleri var acaba ? Kıyaslama imkanı bulabilen varsa yardımcı olabilir misiniz? Yani acaba momentum 2 bir kapalı kulaklık alıp yanına açık kulaklik tercihi için soruyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
    Extreme yani Mesut abi nin HD 800 sistemini dinlemiştim açık kulaklık olarak. Ama aradan yıllar geçti açık kulaklık dinlemeyeli. Şu ana kadar hep kapalı kulaklık kullanmıştım.
    Kapalı kulaklık olarak DT 660 ve şu an aklıma gelmeyen denonun bir modeli vardı. DT 660 dan keyif almıştım.