Sennheiser HD 350BT İnceleme ve 4.40 İle Karşılaştırma

'Kulaklık İncelemeleri' forumunda wspnorth tarafından 7 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. wspnorth

wspnorth
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Herkese merhaba. Sizlere kendimce Sennheiser'ın yeni bluetooth kulaklıklarından olan HD 350BT modelini inceleyeceğim. Forumda daha çok high end odyofil kulaklıkları inceleniyor ancak ev dışı kullanımlar için ortalama seviyede bir bluetooth kulaklık arayanlar bu yazıyı okuyup faydalanabilirler. Kıyaslamalarımı önceki model olan HD 4.40 a göre yapacağım. Bazı yerlerde ise -muadil olmasalar da- noktaya sağlam değinmek için elimdeki HD 599 u referans alacağım. Öncelikle kısaca kulaklığın elime geçiş sürecinden bahsedeyim.

Geçen sene, ses kalitesine fazla önem vermeyen standart bir dinleyici olarak HD 4.40 satın aldım. Keyifli şekilde de kullandım. Bir gün şarja taktım ve şarj olmamaya, açılmamaya başladı. Sanırım batarya arızalandı çünkü kulaklıksız kalmamak adına bir süre kablolu olarak kullanmaya devam ettim, yani sürücülere zarar gelmemişti. HD 599 a geçiş yapmamla birlikte Bircom'a garantiye yolladım ve -Garanti süreci oldukça hızlıydı ve müşteri hizmetleri yardımseverdi, tamir etmeyip direkt sıfır ürün yolladılar.- bana HD 4.40 üretimden kalktığı için yenilenmiş versiyon olan HD 350BT yollamayı teklif ettiler. Ürün bu şekilde elime geçti. Şimdi incelemeye geçelim.

KUTU İÇERİĞİ

Kutu içinden kulaklıkla birlikte orta kalitede bir Type C şarj kablosu çıkıyor. Önceki modeldeki gibi taşımak için yumuşak yapıda bile olsa bir kılıf çıkması iyi olurmuş, çıkarmalarının sebebini anlayamadım.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Sürücü özelliklerine bakalım. 32 mm boyutunda, kapalı tipte 18-22000 Hz frekans aralığına sahip sürücüler kullanılmış. Bağlantı özelliklerindeyse sadece kablosuz kullanım sunulmuş. AAC, Aptx, Aptx Low Latency gibi kaliteli codecler Bluetooth 5.0 ile mevcut. Aptx HD ise bulunmuyor. Bluetooth kısmı genel olarak sorunsuz ve birçok kullanıcıyı tatmin edecektir, kesilme sorunu yaşamadım, HD 4.40 a göre geliştirdikleri noktalardan birisi bluetooth kısmında olmuş. Kablolu kullanım seçeneği ve NFC opsiyonu bulunmaması ise bence bu kulaklığın en büyük eksileri. Batarya özelliklerine bakarsak 30 saat gibi oldukça uzun bir müzik deneyimi sunuyor ve Type C ile 1.5 saatte doluyor. HD 4.40 a göre yine geliştirdikleri en önemli noktalardan birisi kesinlikle batarya olmuş. 4.40, 25 saat pil ömrüne sahipti, 2 saatte Micro Usb ile doluyordu. Kulaklığın Sennheiser Smart Control App desteği de var bu da olumlu bir yenilik olmuş. Teknik özellikler hakkındaki yorumlarım bu şekildeydi, aşağıdaki linkten daha detaylı olarak özelliklere bakabilirsiniz.

https://www.sennheiser.com.tr/products/sennheiser-hd-350bt-kablosuz-kulaklik

MALZEME KALİTESİ, TASARIM VE KONFOR

Bu kısım HD 4.40 la neredeyse aynı. Kulaklık komple plastik malzemeden oluşuyor ve elinize aldığınızda üst düzey bir hissiyat veriyor. Kulak pedleri suni deriden yapılmış, kaliteliler fakat biraz fazla yapay bir hissiyat veriyorlar. Kafa bandında ise kauçuk kaplama kullanılmış. Oldukça esnek de bir kulaklık kolay kolay kırmak mümkün değil. Tüm tuşlar kulaklığın sağ tarafına konumlandırılmış ve her iki tarafta da kulakçıkların kafa bandıyla birleştiği kısımlara Sennheiser logoları konumlandırılmış, güzel duruyorlar. Genel olarak tasarım ve malzeme kalitesi HD 4.40 a çok benziyor, her ikisi de sade ve şık kulaklıklar. Konfor ve ergonomi kısmına bakalım. Pedlerin konforundan bahsedeyim, HD 4.40 la hemen hemen aynı. Güçlü pasif izolasyona sahipler ancak spor vs yapacağınızda kulaklarınızı çok terletiyorlar. Spor için uygun bir kulaklık değil. Alışveriş sitelerinde yorumlarda kulak pedlerinin baskı yaptığını okuyabilirsiniz. Bu her zaman doğru değil. Konuyu açacak olursam, pedler memory foam içeren bir yapıya sahipler ve tıpkı HD 4.40 gibi bir hafta gibi bir süre içinde kulağınızın şeklini alarak esniyorlar. Aralıksız 1.5 saat kullanabildim ve hiçbir ağrı yaşamadım. İnsanlar doğal olarak kulaklığı aldıkları gün yorum yapıyorlar ve gerçekten de ilk günlerde kulağınıza baskı uyguluyor fakat dediğim gibi bu durum çoğunlukla geçici. Ancak büyük kulaklarınız varsa her iki modeli de önermiyorum. Tam olarak bir over ear konforu yok bu kulaklıklarda ve her ikisi de büyük kulaklara baskı yapacaktır. Özellikle HD 599 la tak çıkar karşılaştırma yapınca durum anlaşılıyor, ortalama boydaki kulakları bile sımsıkı kavrayan bir kulaklık bu. Kafa bandının konforuna bakarsak HD 4.40 a göre bir tık iyileştirme yapılmış ancak hala vasat. İnce bir kafa bandı kullanılmış ve 5-10 dkde bir istemsizce oynatıyorsunuz, kafanızı oymaya başlıyor resmen :) Ayrıca kafa bandı çok fazla uzamıyor, kafanız büyükse sürekli en bol ayarda kullanmak zorunda kalacaksınızdır. Konfor kısmında genel söyleyeceklerim bunlar, büyük kafanız ve büyük kulaklarınız varsa denemeden almayın hatta mümkünse almayın. Ergonomi kısmına bakalım biraz da. Kulaklık fotoğraftaki gibi içe doğru katlanıyor fakat kulakçıklar öne arkaya doğru katlanamıyor, bu yüzden boyunda taşırken rahat değil. Ancak çantanıza vs koyacaksanız hacmi azalıyor, güzel bir özellik. Tüm tuşlar sağ tarafa konumlandırılmış fakat açma kapama tuşu berbat bir yerde. Kulakçığın en altına konumlandırılmış, alışmak zaman alıyor. Onun dışında ek olarak asistan tuşu eklenmiş, basarak siri / google asistana erişebiliyorsunuz, güzel olmuş. Sonraki ve önceki müzik, müziği durdurma ve ses yükseltip alçaltma gibi diğer tuşlar ise birebir aynı ve gayet işlevseller. Bir de tabii ki Type C şarj girişi bulunuyor.

SES KALİTESİ

Ses kalitesine geçmeden önce izolasyon ve ses yüksekliğinden biraz bahsedeyim. Deri pedler güzel bir pasif izolasyon sağlıyor çoğunlukla HD 450BT gibi aktif bir gürültü engelleyicisine ihtiyaç duymuyorsunuz. Ses yüksekliği ise dinlediğiniz müziğe göre zaman zaman yetersiz kalabiliyor. Örneğin gürültülü bir ortamda hafif jazz dinlemek istiyorsanız son ses bile yetmeyebiliyor ortamdan soyutlanmak için ancak rock metal tarzı hızlı ve gürültülü müziklerde yüzde altmış ses bile dışarıdan soyutlanmanıza yetiyor. Şimdi en zor kısma ses kalitesine geçelim.

Öncelikle şunu belirteyim bu kısım oldukça öznel olduğu için tamamen kendi kulak yapıma göre yorumlarımı içerecek. Ses konusunda HD 4.40 a göre bariz iyileştirmeler yapılmış. Özellikle HD 4.40 ın fazla ön planda yorucu mid sorununu çözmüşler fakat bunu tizleri artırarak yapmışlar :) Bu da bassları geri plana atıyor. Yani kulaklıkta mid ve tizler ön planda fakat basslar güçsüz kalıyor. Kalitelerine bakacak olursak basslar oldukça çamurlu ve fazla derine inemiyor, pek beğenmedim, midler 4.40 taki gibi hala biraz tıkanık, tizlerse ortalama kalitede. Fakat mid ve tizlerin ön planda olması kulaklığı uzun kullanımda yorucu yapıyor ancak 4.40 a göre daha çok keyif aldım. Bu kulaklıkta o ılık tertemiz Sennheiser sesi yok. Daha dijital ve testere bir ses var. Özellikle HD 599 la tak çıkar kıyaslama yaptığımda 599 un o hafif koyu ılık karakteri ve yüksek çözünürlüğü direk farkını gösteriyor fakat muadil kulaklıklar değiller tabii ki sadece belirtmek gerek diye düşündüm. Yine de 4.40 a göre daha akıcı ve keyifli bir kulaklık olmuş sadece basslar biraz daha kuvvetli olabilirmiş. Sonuç olarak ses kalitesinde aynı fiyat aralığındaki diğer bluetooth kulaklıklara baktığımızda üzmüyor ve gayet detaylı ve ortalama üzeri bir ses kalitesi alıyorsunuz, kullanım amacı doğrultusunda işini layığıyla yapıyor.

SONUÇ

Güncel kablosuz teknolojileri barındırmasıyla, uzun batarya ömrü ve muadillerine göre üzmeyen ses kalitesi ve konforuyla güzel bir kulaklık yapmış Sennheiser. Peki kimler tercih etmeli ?

Eğer tek kulaklığınız olacaksa ve çoğunlukla dışarıda müzik dinlemeyi seviyorsanız veya ev kullanımı için bir kulaklığınız var ve sadece dışarıda müzik dinleyeceğim diyorsanız gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ancak tek kulaklığınız olacaksa ve çoğunlukla evde müzik dinliyorsanız önermiyorum. Benzer fiyat dolaylarında açık akustik kablolu Sennheiser HD 559 ile çok daha detaylı ve akıcı bir ses alacaksınızdır. Okuduğunuz için teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

#1 wspnorth, 7 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 7 Temmuz 2020
    border66 bunu beğendi.