Sennheiser HD 4.40 BT Deneyimlerim ve Yorumlarım

'Kulaklık İncelemeleri' forumunda wspnorth tarafından 30 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. wspnorth

wspnorth
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Herkese merhaba. Bugün sizlerle yaklaşık 9 aydır kullandığım ve hakkında yeterince deneyim kazandığımı düşündüğüm Sennheiser HD 4.40 BT kulaklığım hakkında yorumlarımı paylaşacağım. Almak isteyenlere yardımcı olacağımı düşünüyorum. Başlamadan önce belirtmek isterim ki bu bir inceleme yazısı tadında fakat ağırlıklı olarak bir uzun kullanım testi ve yorumlar içerikli bir yazı olacak. Dilerseniz neden bu kulaklığı tercih ettiğimle başlayayım.

Önceki kulaklığım pek de kaliteli olmayan kablolu bir kulaküstü Philips modeliydi ve o zamanlar ses kalitesine önem vermeyen pasif bir müzik dinleyicisiydim. Philips'in bozulmasıyla birlikte yeni bir kulaklık arayışına çıktım ve bu sefer daha kaliteli bir kulaklık almak istedim. Daha önce duymuş olmamın sebep olduğu ön yargıyla Sennheiser marka bir kulaklık almaya karar verdim. Bütçem dahilinde kulaküstü, bluetooth destekli fakat istediğimde kablolu olarak da kullanabileceğim bir modele bakmaya başladım ve HD 4.40 ta karar kıldım. Öncesinde bir mağazada denedim ve hoşuma gitmesiyle birlikte sipariş ettim. Sizlere de önerim bir kulaklığı almadan önce, önem verdiğiniz özellikleri tespit etmeniz ve mümkünse test ederek satın almanız yönündedir. Şimdi kutu içeriğiyle devam edelim.

Kutu içeriğinde kulaklıkla birlikte yumuşak bir taşıma kılıfı, kablolu kullanım için bir ucu 2.5 mm öbür ucu 3.5 mm bir kablo ve kaybettiğimden dolayı fotoğrafta yer almayan bir adet Micro USB şarj kablosu yer alıyor. Taşıma kılıfının darbelere karşı kesinlikle koruma sağlamayan bir yapısı var. Sert bir kılıf çıkması şık olurmuş fakat yağmur, çizilme gibi dış etkenlere karşı bir koruma sağlıyor.

Şimdi de kısaca kulaklığın teknik özelliklerinden bahsedeyim. Kulaklık 18 ohm Empedans değerine sahip ki bu telefonların çoğunun besleyebileceği bir değer fakat 3.5 mm girişine sahip olmayan dönüştürücülü bir telefon kullanıyorsanız telefonun modeline göre ses yüksekliğinde kayıp yaşayabilirsiniz ( sadece kablolu kullanım için geçerli ) kendimden örnek verirsem tabletle veya bilgisayarla kullandığımda daha yüksek bir ses alıyorum. 18-22000 Hz frekans aralığına sahip ve mikrofon kısmında da 100-10000 Hz frekans tepkisi sunuyor. Odyofil düzeyinde bir kulaklık olmadığı düşünülünce kabul edilebilir bir frekans aralığı olduğunu düşünüyorum. Toplam harmonik bozulma da %0.5 ten küçük olarak belirtilmiş, gayet iyi. Ses yüksekliği de maksimum 113 Db'e kadar destekliyor. Bluetooth tarafında Aptx ve SBC codeclerini destekliyor, Android bir cihazınız varsa Aptx ile bir tık daha kayıpsız bir müzik deneyimi yaşayabilirsiniz fakat SBC ile aralarında uçurum bir fark yok. ( Aptx 352 kbps, SBC 328 kbps kalitesini destekliyor. ) Kulaklıkta Aptx HD olması çok iyi olurdu zira Aptx HD 576 kbps gibi ciddi bir kalite desteği sağlıyor ancak onun için bütçeyi yükseltmek gerekiyor. Bağlantı seçeneklerine devam edersek, NFC desteği de bu kulaklıkta bulunuyor. Gayet de sorunsuz çalışıyor. Dilediğiniz zaman kablolu olarak da kullanabilirsiniz. Pil ömründe de 25 saat gibi ciddi bir süre bizi karşılıyor ve gerçekten batarya ömrü belirtildiği gibi gayet uzun. Şarj süresi de 2 saat. Kulaklığın malzeme kalitesi ve ergonomisiyle devam edelim.

Kulaklık tamamen plastik malzeme. Fakat elinize aldığınızda kaliteli bir hissiyat veriyor. Kulaklık pedleri deri ve gayet kaliteli. Üst kısımda başınıza değen yerde yumuşak bir kauçuk kaplama var ve ele hoş gelen bir yapısı var. Yine üst kısımda bir Sennheiser yazısı yer alıyor ve kulakçıkların üzerindeki Sennheiser logolarıyla birlikte kulaklığa premium bir hava katılmış. Genel olarak tasarım ve malzeme kalitesinde bir sıkıntı yaşamadım. Biraz da konfor ve izolasyona değineyim. HD 4.40 kulak çevreleyen bir kulaklık olarak belirtilmiş. Pedler rahat ve kulağınız ortalama bir boydaysa baskısız bir şekilde çevreliyor. İlk bir hafta kulağınızın kenarlarına baskı yapıyorumuş gibi gelebilir fakat kullandıkça kulağınızın şeklini alan bir yapısı var. Ancak büyük kulaklara sahipseniz kulaklarınıza baskı yapacak ve bir süre sonra çıkarma ihtiyacı duyacaksınız. Ortalama kulaklara sahip biri olarak 9 aydır kullanıyorum ve 2 saatlik bir kullanımda dahi kulağımda hiçbir baskı hissetmiyorum ancak belirttiğim gibi büyük kulaklarınız varsa tavsiyem gidip kulaklığı denemeniz ancak mümkünse başka bir modele yönelmeniz yönünde. Konfordan devam edersek kafanıza değen yerde bir kauçuk kaplama var demiştim. Belli bir rahatlık katıyor kulaklığa fakat kulaklığın üst kısmı ince olduğundan bir süre sonra kulaklığı oynatma ihtiyacı duyuyorsunuz. Üst kısmı daha kalın ve yumuşak yapılsa daha iyi olurmuş, beğenmediğim özelliklerden birisi bu oldu. Yine rahatlıktan devam edelim, bütün tuşlar ve giriş çıkışlar kulaklığın sağ tarafına gayet işlevsel bir şekilde konumlandırılmış. NFC modülü ise kulaklığın sol tarafında yer alıyor. Kablolu kullanımda 2.5 mm olan uç kulaklığa giriyor ve sağa doğru çevirme yoluyla kilitleniyor. Bu da eliniz vs. takıldığında kablonun çıkmasını engelliyor. Konfor ve rahatlık konusunda genel söyleyebileceklerim bunlar. İzolasyona baktığımızda ise kulaklıkta en beğendiğim nokta bu oldu. Deri pedler gerçekten güçlü bir pasif gürültü engelleyicisi görevi görüyor. Gürültülü ortamlarda birçok kez kullandım ve çoğunlukla bir aktif gürültü engelleyicisine ihtiyaç duymadım. Şimdi ses kalitesinden bahsedelim.

Öncelikle şunu belirteyim, ben bir odyofil değilim ve bu kulaklık da kesinlikle odyofil düzeyinde bir kulaklık değil. Ben yine de bu kulaklıkla her tür müziği dinlemiş biri olarak yorumlarımı yapayım. HD 4.40 sadece güçlü bass isteyen, müzikteki diğer detaylara önem vermeyen kullanıcılar için tasarlanmamış. V Eq ayarıyla müzik dinlemeyi seven biriyseniz de size uygun değil. Eq kullanmanızı da önermiyorum zaten. Ses kalitesini şarkı örnekleriyle inceleyeceğim, dilerseniz bu şarkıları dinleyip demeye çalıştıklarımı daha rahat anlayabilirsiniz. Şimdi bakalım:

Bass: Bassların geri planda olduğu ve daha ön planda da olduğu birçok şarkı dinledim ve genel olarak bass sesler gayet doygun ve kaliteli. Herhangi bir boğulma veya parlama yok, fazla ön plana çıkmıyorlar fakat herbirini duyuyorsunuz. Örnek olarak The J.B.'s Pass The Peas de ön planda olan saksafona rağmen arkadaki bas gitarı da net ve doygun bir şekilde duyabilmek müzik zevkinize büyük bir kalite katıyor. Genel olarak derin basslarda da normal basslarda da kendi kulak yapıma ve müzik zevkime göre bir sıkıntı görmüyorum.

Mid: Midler kulaklıkta biraz daha ön plandalar fakat düşük ve orta seste pek bir sorun göremedim. Ancak yüksek seste dinlerken benim kalitesiz ses olarak nitelendirdiğim bir tıkanıklık ortaya çıkıyor. Zaten midlerin ön planda olduğu bir müzik dinliyorsanız hem tıkanık hem patlak değişik bir ses müziğe hakim olabiliyor. Vokal sesleri de aynı şekilde bir tıkanık ama aynı zamanda patlak şekilde bir değişik çıkıyor. Örnek olarak Duman Her Şeyi Yak taki gitar yüksek seste fazla kulak tırmalıyor ve Wild Cherry Play That Funky Music de vokalin sesi yüksek seste rahatsız ediyor ve biraz midleri kısasınız geliyor. Genel olarak midlerin çok kaliteli olmadığını söylemeliyim.

Tiz: Tiz sesleri kaliteli buldum. Yine basslar gibi aşırı ön planda değiller ancak hepsini duyuyorsunuz. Özellikle ince funky gitarları ve saksafon, trompet gibi ince sesli enstrümanları keyifli bir şekilde dinleyebiliyorsunuz. Zaman zaman çok tiz bir trompet veya saksafon girdiğinde biraz parlak bir ses ortaya çıkabiliyor ancak tizler genel olarak üzmüyor.

Diyeceksiniz sen de ne gömdün güzelim kulaklığı :) Eğer benim gibi uygun fiyatlı düşük segment bir kulaklıktan geçecekseniz zaten gayet tatmin olacaksınız ses konusunda. Ben uzun vadedeki deneyimlerimi aktarıyorum. Sonuç olarak ses konusunda cihaz; genel olarak dengeli, sıcak bir ses tonuna sahip ve günlük kullanımda kalitesiyle fiyatını hak ediyor. Gayet keyifli bir şekilde kullanıyorum.

Şimdi de bu kulaklıkla yaşadığım bir durumdan bahsedeyim. Kulaklığı şarj etmem gerekiyordu ve kendi kablosunu bulamayınca ben de evde eskiden kalma bir micro usb kabloyla şarja taktım ve kulaklık 2-3 saniye sonra şarj olmamaya başladı. Hala da olmuyor. Kablo bataryaya adaptörden bir şekilde fazla akım çekerek bataryayı yaktı diye düşünüyorum çünkü kablolu olarak sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Yani ses kısmında hiçbir sorun yok sadece şarj edemiyorum. Corona virüs salgını bitince Bircom'a garantiye yollayacağım ve gelişmeleri buraya yazacağım.

Sonuç kısmına gelirsek:

Kimler almalı ?

Hem evde hem dışarıda keyifli şekilde kablosuz müzik dinlemek istiyorsanız gözden geçirmelisiniz. Fakat ben dışarıda kullanmayacağım, izolasyon ve kablosuz bağlantı aramıyorum, sesteki detaylara daha çok önem veriyorum derseniz benzer fiyat dolaylarında tamamen kablolu ve açık akustik Sennheiser HD 559 düşünebilirsiniz. Kayıpsız FLAC müziklerle ve onu besleyebilecek bir tablet veya bilgisayarla daha detaylı bir ses kalitesi alacaksınızdır. Kendim de yakın bir zamanda Sennheiser HD 599 a geçiş yapmayı düşünüyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

#1 wspnorth, 30 Nisan 2020
    Son düzenleme: 3 Mayıs 2020
    fortress34, Baran, Cyril ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    251
    Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık. hd599 düşünüyorsanız ben kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim, tabi ki açık kulaklık olduğu için ancak evde kullanılabilir.

Sizin kulaklığın yenisi hd350bt çıkmış ve güzel iyileştirmeler var. Bluetooth 5.0'a geçmiş, aptx ve aptxll yanında iphone için aac desteği gelmiş, batarya 30 saate çıkmış, usb-c şarj kullanmış, smart control appde equalizer var. Ancak kablolu giriş opsiyonunu kaldırmışlar. Bir üst model olan anc li hd450bt modelinde kablolu dinleme var.

Garanti için de Bircom kesinlikle üzmez diye tahmin ediyorum, şirketle bağlantı kurun bence.

Collapse Signature Expand Signature
    wspnorth bunu beğendi.
  3. wspnorth

wspnorth
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. 350 BT modelinde de kablolu kullanım seçeneği olması güzel olurmuş, işlevsel bir özellik olduğunu düşünüyorum. Örneğin ben kulaklıksız kalmadım bu özellik sayesinde. En kısa zamanda da Bircomla iletişime geçeceğim. HD 599 konusunda ise, harici bir dac/amp ile mi kullanıyorsunuz ? Ben yanına bir de Fiio Q1 Mark ii amp almayı düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

4. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    251
    hd599 mobil cihazla bile sürülebilir, ancak amp aldığınızda asıl performansını gösterir. Mobilde xiaomi mi9t, usb audio player pro (mqa paketi ile) + güzel bir eq ayarıyla kullanıyorum. Diğer dinlemeleri ise 3 adet farklı dap ile yapıyorum. Telefonunuz iphone ise fiio q1mark ii lightning bağlantı opsiyonu var, usb dac olarak masaüstünde de kullanılır, güzel cihaz.

Collapse Signature Expand Signature
    wspnorth bunu beğendi.