Sennheiser HD 598 İnceleme ve İzlenim

'Sennheiser' forumunda lazquest5334 tarafından 13 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Öncelikle herkese merhabalar...

Bu incelemeye aslında biraz bu işteki duygulardan bahsederek girmek istiyorum. Bu işe diyorum çünkü; geçen her gün kulağınızın geliştiğini ve hep daha iyisini arama gayretinde bulunulduğunu anladım. Ben audiophile değilim. Sıradan bir dinleyiciyim. Bunu da belirtmek isterim. Mid den, tiz den, bass tan öyle anlamam. (Anlamam dediysem "duygu" ya vurgu yapmak istedim) Ben müzik kulağıma geldiğinde bana hissettirdiği o duyguya bakarım. Ama bunlardan illaki bahsetmek gerek başka türlü açıklanamaz zaten.

Bu işin sonu yok... :) Sıradan bir telefon kulaklığı ile başladım. Şuan 2 tane kulaklığım var. 1 tanesi ATH CKS 55i diğeri de benim şuan ki naçizane HD 598'im :) Konuyu tiz, mid, bas, sahne diye ayırmadan düz yazı şeklinde yazmak istiyorum ama ufaktan değinebilirim. Umarım sizler de seversiniz böyle... Bu işin sonu yok dedim neden? Çünkü; bir kulaklığa alıştıktan sonra başka bir kulaklıkla müzik dinleyince ondaki farklılıklar sizi cezbediyor. Ve ister istemez insan o tarafa doğru kayıyor. Bu kulak işi ciddi anlamda farklı bir dünya... Hem dinlemek hemde sahip olunan kulaklığın limitlerini bulmak adına diyorum. Ben üst düzey kulaklıklar kullanmıyorum okuduklarımdan söylüyorum bunları ve buradan yola çıkarak insanların anlatmak istediklerinden ürettiğim bir cümle var... (Abi kulaklık ne verirsen alıyor, yok mu dahası diyor...) Bir kablo bile sese bu kadar etki ediyorsa? Yok artık diyorum... Bu işin ciddi anlamda sonu yok. Bir de değinmek istediğim nokta insanlar birbirlerine kulaklık tavsiyesinde bulunuyor ya hani kesinlikle dinlemeden karar vermeyin. Bir başkasının sevdiği sizin hoşunuza gitmeyebilir çok pahalı olabilir çok kaliteli olabilir ama bu bir kriter asla değil. Aynı şekilde çok ucuz olması da...

Evet kullandığım kulaklık HD 598. Ve ben, sadece görünüşüyle bile bu alınası kulaklıkla çok mutluyum :) Telefonla bile çok rahat güç gereksinimi olmadan kullanılabiliyor. Amfiye de tepkisi kendi gücü dahilinde elbette var. Ben kulaklığımı genelde masaüstü bilgisayarımda, "Asus xonar phoebus solo" ses kartımla kullanıyorum. Bu ses kartı 600 ohm a kadar olan kulaklıkları besleyebilir. (Yani kutu üzerinde yazan o, ne kadar besler ses ne kadar güzel veya çirkin bir ses olur bilemem.) 3 adet güç ayarı var ses kartının normalde benim 1.ayardaki ohm değerine bakınca ona denk geliyor. Dediğim gibi 1. ayarda kullanmam gerekirken ben 2. ayarda orta ve yüksek seste %80 e kadar çıkabiliyorum ve bu ayarda kullanıyorum. Yani demek istediğim amfi istiyor kulaklık burada net olalım. HD 598 sadece tek bir müzik türü için değil, hepsini kapsayan ve bunun haricinde oyun, film gibi diğer alanlarda da çok iyi performans veren bir kulaklık bunu altını çizerek söylemek istiyorum.

Ne sıcak tarafta ne soğuk tam ortada bu kulaklık. Sonny dinlemeyi sevenler sıcak tonları burada bulamayabilirler. :) Uzak durun beğenmeyebilirsiniz. :p

Sahne olabildiğince geniş hatta bana göre HD650'den 1 tık daha geniş. 1-2 sefer dinleme şansı bulmuştum bu kulaklığı da. Tabi lambalı amfileri dacleri görünce insan kopuyor :) Çok başka bir dünya demiştim. Özellikle bir film izlerken bunu çok daha iyi anladığımı söylemem gerek. Bir odanın içinde diyalog geçiyor ve siz oda dışında olup bitenden haberdarsınız. Dışarıda kuş sesleri, inşaatı süren bir binadan gelen makine sesleri resmen filmin içinde gibi... Detaylar çok güzel. Bu genişliğin avantajı film ve oyunda iyi olabiliyorken elektronik müzikte biraz can sıkıcı olabiliyor buna dikkat.

Tiz' ler ne çok keskin ne çok yumuşak. Lakin ben elektronik müzikte bazen kulaklarımın yorulduğunu hissedebiliyorum. Bunu sahne genişliği ile de bağdaştırabiliriz. Pek alışamadım HD 598 ile elektronik müziğe, bu kulaklıkla birlikte müzik zevkim zenginleşti dallandı, budaklandı, elektronik müzik dinleyeceksem hemen takıyorum ATH'yi zaten :)

Mid'ler harika :) Vokaller o kadar tatlı ki anlatamam. Özellikle kadın vokaller. Enstrüman tınıları ve ayrımı çok güzel.

Bass'lar evet herkesin beklediği nokta. Burada offf şöyle sağlam basları var vurdumu titretiyor desem herkesin bir gözleri açılıcak. Hayır arkadaşlar malesef vurdumu titreten iç gıdıklayan baslar yok. Onun yerine her müzikte olması gerektiği kadar bas veren bir kulaklık var. Bu şu demek değil ama ya ben Rap dinlerim bu şimdi beni sarmaz. :) Siz bir dinleyin bakalım o müzikte başka hangi tınılar ilginizi çekmeye başlayacak. :) Çok samimi söylüyorum ve gülümsüyorum. Ben 25 yaşındayım ve o ergenlik döneminden çıkalı çok oldu. Eğer benden genç kardeşlerim varsa müzik sadece bass demek değildir. Ve işin rengi tam da bu noktada farklı bir boyuta geçiyor. Şuan kulaklık kulağımda ve "George Thorogood & The Destroyers-(01)Back to Wentzville" parçasını dinliyorum. Anlatılmaz yaşanır sanırım bu duygu... :) Çok fazla enstrüman var ve insan coşuyor. Aslında başından beri anlatmak istediğim bu. Olay tek bişey değil. Aldığınız haz bu nokta da zirvede...

Sonuç olarak toparlarsam. Dengeli bir kulaklık arayanlar. Abi ben telefonumla da arada dinlerim ama ufak bir amfi-dac ile de desteklediğimde beni mutlu etsin, her türlü müzik dinlerim beni üzmesin ve bunun haricinde oyun ve filmlerde iyi olsun diyorsanız bu kulaklık tam size göre. Şahsen ben oyuncu kulaklıklarına 300-400 vermektense bu kulaklığa yönelirim daha iyi. Bunu ciddi anlamda bu niyette olanlar varsa ve bu yazıyı okuyorsa mutlaka değerlendirsin. (Cs-go dahil hiç bir oyunda üzmedi beni, ses kasarsın hani tek kalmışsın bomba kurulcak en basitinden bu oyun geldi aklıma bir sürü var...). Oyun oynamayı da çok severim ayrıca. Hi-end sınıfında bir kulaklık ve ben alacak kişiyi üzeceğini sanmıyorum. Ama mutlaka öncesinde dinleyin. En başta da belirtiğim gibi her kulak bir değil ve benim aldığım hazzı ve duyguyu bir başkası almayabilir. Her insan birbirinden ayrı yaradılışa sahipken herkesin aynı şeyi sevmesi beklenemez dimi ama :) Resimlerle sonlandırıyorum. Sormak istedikleriniz olursa memnuniyetle cevaplandırmak için buradayım.

Tüm foruma, büyükten, küçüğe herkese Saygılar&Sevgiler...
    Sürçü lisan ettiysem affola...

3359 eklentisini görüntüle
    3360 eklentisini görüntüle

3361 eklentisini görüntüle

3362 eklentisini görüntüle

Edit:
    Dışarıya ne kadar ses veriyor diyen olursa diye bir de video atıyım. Epeyce gürültülü açık olduğu için.

Edit 2:
    Evet kesin sözümdür. HD 650 koyu tarafta ama basslar çok daha iyi. Sahne dediğim gibi değişmedi. HD 598 kesinlikle daha açık ve ferah bir sunumu var. Bu da onu jazz blues ve vocal parçalarda bir kaç adım öteye taşıyor hatta yıldızlaşıyor. Ama iş ritimli, basslı, elektronik müziğe(dubstep, mix, dnb, trance) gelince işler epeyce değişiyor. 598 ile de dinlenir ama 650 ile yaşanıyor be abi İlerde yanına abisi gözüktü bizim meretin bir kez daha aşık oldum. 598 i hala değişmem ama film ve oyun için 650 ye. İkisi de bulunması gereken kulaklıklar benim için.

Edit 3:
    Kulaklık amfi ister. Basit bir amfi yeterli olucaktır. İphone 6 ile kullanıyorum yeterli geliyor ses seviyesi lâkin bu amfi istemez demek değildir. Amfi ile kendini buluyor ve level atlıyor kesinlikle...

#1 lazquest5334, 13 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Şubat 2016
  2. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Bu kulaklik bence the best f/p nokta!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    HD598 şeklini,konforunu ve sesini beğendiğim kulaklıkların başında gelir.Her daim alma isteği uyandırmıştır.

Özellikle katılmadığımı belirtmek istediğim noktalar var.Telefonla dahi rahatlıkla kullanılabiliyor kısmına katılamayacağım.HD 598 amfiyle daha iyi olan,kendini bulan kulaklıklardandır bana göre.
    Ayrıca her tür müziğe giden all-rounder bir kulaklık değildir.Mesela yapay müziklerle(techno-remix v.s.) arası baslarından dolayı çok iyi değil.Ve dengeliden ziyade mid hakim demek daha doğru olur diye düşünüyorum HD 598 için.

Siz üstteki satırlara bakmayın.Kişisel görüşleri yazmak önemli.Siz de fikirlerinizi paylaşmışsınız.Bu çok değerli bu site için.İnceleme yazmaya devam edin.Elinize sağlık. :))

#3 DefinitioN, 13 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Şubat 2016
  4. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Yazımda çok bahsettim dediğim gibi kişiden kişiye göre çok farklılık gösteriyor. :)

İphone 6 gibi bir cihazla ses seviyesi gayet yeterli çıktığını belirtmek isterim. Ama bu demek değildir ki amfi istemez sizin de dediğiniz gibi kesinlikle amfi ile kendini buluyor buna şahitlik ederim. :) Sahne genişliğinden ötürü techo ve elektronic müzikteki huzursuzluğumdan da bahsettim. Dediklerinize katılıyorum. Değerli yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

2 kişi bunu beğendi.
  5. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    59
    Inceleme icin tesekkurler. Benim de begendigim bir kulaklik. Elektronik derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Trance muzik icin sahne genisliginin en onemli unsurlardan biri oldugunu soyleyebilirim.

6. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Ben pek yakıştırdığımı söyleyemiycem malesef :) Trance için evet. Ben aslında yanlış kelime kullandım sanırım. Şöyle yazıyım madem benim dinleyipte beğenmediğim türler dubstep, dnb, buna benzer ritimleri ardı sıra kesilmeyen müziklerde...

7. des_955

des_955
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    122
    Merhaba hocam elinize sağlık güzel bir yazı olmuş her zaman almak istediğim bir ürün ama hala kısmet olmadı

2 kişi bunu beğendi.
  8. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,565
    İzlenimleriniz için teşekkürler.Benimde beğendiğim bir kulaklık.Özellikle Jazz,Blues için harika.

Fakat, Iphone 6 ile dinlenilebilecek seviyede ses vermesi bile bana garip geldi, şahsen ben RWAK240 ile hiç yeterli bulmamıştım.Amfi ile kendine gelmişti kulaklık.Bariz güç ihtiyacı olan bir kulaklık çünkü.

Kulaklarınıza sağlık.:)

Serhat bunu beğendi.
  9. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Teşekkür ederim. :)

10. Nayman

Nayman
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Bu yazıya güvenerek aynı kulaklığın siyah olanından aldım. İncelemeniz için teşekkürler. :)

3 kişi bunu beğendi.
  11. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,965
    Kesinlikle amp ile kullanılması gereken bir ürün hd598 , ürün bildiğin %50 fazla performans gösteriyor iyi bir amp ile desteklendiğinde. İphone serisi tek başına süremez bu kulaklığı dediğin gibi..

12. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    117
    Amfisizde üzmediğini tekrar dile getirmek istiyorum. Ama nerede? Madem öyle herkes için konuyu tekrar açalım :) Kulaklık kesinlikle amfi istiyor. Bunu bende söyledim yazımda. Yanlış anlaşılmaları kaldırmak için dile getiriyorum...Dediğim gibi kulaklık açık yapıda ve amfi istiyor. Ama ben telefonumla sürüp kullanıdığım zaman. Hani bir ürün güç isterse baslar vurmaz, ses kısık gelir ya(bunu hd 650 ile yaşadım oradan biliyorum) hd 598 de öyle bir durum olmuyor. Baslar gayet yerinde ama ses seviyesi yeterli ama olması gereken elbette değil. Tatmin edici düzeyde.

Saygılar&Sevgiler

4 kişi bunu beğendi.
  13. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,965
    @lazquest5334 Hd598 ile doğru tercih yapmışsın ferahlığı ve ses kalitesi tartışılmaz bir ürün kendi aralığında. Akşam iphone 6 plus ile tekrar bir dinleyeceğim :) yeniden görüş belirtirim. Bendeki iphone da ses sınırı da yok bakalım nasıl tepki verecek ;)

14. cinezre

cinezre
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    merhaba. bende bu kulaklığı istiyorum. fakat hep cs olan modeli var. ben açık olanı arıyorum. nereden alabilirim? bütçem 600 tl. sıfırını buldum oda 1000 tl civarında. yardımcı olursanız sevinirim.

15. Sarelle500gr

Sarelle500gr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Bunun açığıyla kapalısı arasında ses farklılığı nasıl acaba?

16. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    108
    Bu güzellik ile dün akşam vedalaştım...

Aslında oyun oynarken kullanmak için almıştım, bu tip açık kulaklıkların "ses kasarken" daha iyi olduğunu okumuştum çünkü.
    Fakat müzik dinlerken aldığım lezzet o kadar üst seviyeydi ki "vay anasını böyle şeyler var mıymış?" sorusuyla başladığım yolculukta beni DAC'lar, amfiler, tizler, baslar, lambalılar, lambasızlar gibi bir sürü yeni şey ile tanıştırdı. Beni daha çok başında olduğum bu yola soktu.

Mala mülke önem vermeyen bir insanım ama dün akşam kendisinden ayrılırken hüzünlendim.

Şimdi bunların "abi"lerinden bir tanesi ile yola devam etmek amacındayım, muhtemelen de HD 650 ile.
    Yine de yıllar sonra nereden nereye geldiğime baktığımda (zira bu insanın kanına girince çıkmayan bir virüs gibi) yola HD 598 ile başladığımı hatırlayacak, kendisini bana verdiği keyif ile anacağım.

Not: İnceleme değil, veda yazısı oldu. Kusura bakmayın.

snowblue, returnity, refuserQ ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  17. dogantes

dogantes
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    sahne genişliği konusunda harika.

tüm incelemelerde klasik müzik dinlemek için en iyi kulaklık sıralamasında en tepelerde.

18. agestry

agestry
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Kulaklığı telefona direkt bağlayabilmek için kablo nereden bulunur? Kablo çok uzun ve aparat olmadan telefona takılmıyor.