Sennheiser HD 660 S Innerfidelity incelemesi

'Haberler' forumunda Mikrobiyolog tarafından 16 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,992
    5 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    HD650 nin üretimden kalkacağı ve yerini 660s in alacağı söylenmiş ben bunu söylenti sanıyordum.

Bence fırsatı olanlar HD6xx dropuna katılsın.

Öte yandan, Tyell in incelemesi gibi görüşler arttıkça firma HD650 konusunu tekrar gözden geçirir düşüncesindeyim.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Hayri hocam senin 6xxx geldi mi. Hic sesin çıkmıyorda :D

4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,331
    Bildiğiniz gibi HD 650 birçok kaynakla ses verse de aslında Hm-801,DX100 gibi güçlü cihazlar bile hakkını veremiyordu.Hatta hatta birçok masaüstü sistem dahi tam kapasitesini vermekte zorlanıyordu.

HD 650 kapasitesi yüksek bir kulaklık.Her yükseltmede daha çoğunu verebiliyor.Çok sevilmesinin sebeplerinden biri de insana sınırsız hissi veren bu potansiyel.

Aynı zamanda bazıları içinde satma sebebi.

Ben rahat beslenen pratik bir HD 650 nasıl olurdu çok merak ederim.Sanırım hepimizde bir tane bulunurdu..................... :)

5. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Geldi Özen hocam Cuma günü. Bir tane daha sipariş verip yedekleme düşüncem var açıkçası :)

2 kişi bunu beğendi.
  6. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Az bi yorum yap bari. İlk izlenimleri isteruk :D

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    HD6XX serisi, yüksek empedanslı dinamik kulaklık olarak ciddi amplifikasyon istiyor, ve her iyi kulaklık gibi iyi amplifikasyonla daha iyi ses veriyor. Ama potansiyeli sınırsız diyemem şahsen. Fiyatları oldukça uygun hale gelen Hifiman planarlarının hızına ve çözünürlüğüne ulaşmaları çok mümkün değil mesela, neyle beslerseniz besleyin. Genel olarak zevkli ve dengeli buluyorum ama.

8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Kafaüstülerle çok deneyimim olmadığı için söyleyeceklerim anlamsız olabilir.

Ama yinede birkaç kelam edeyim.

İlk dikkati çeken kulaklık güç verdikçe alıyor dağılma diye bir durum olmadığı gibi yüksek seste dinlesende rahatsız etmiyor. Mesela eşim ne kadar yüksek dinliyorsun diyor dışarı ses verdiği için ama ben gayet rahat dinliyorum :)

Sadece müziği değil ambiansı da çok güzel veriyor.

Enstrüman ayrımı, doğallığı çok başarılı. O2 AMP la çok daha başarılı ama V20 ile, Meridian Explorer 2 ile ve Fiio X5 3.Nesil le doğrudan da kulaklığın kalitesini hissettirecek seviyede dinlenebiliyor.

Baslar benim için her anlamda yeterli ve başarılı, mid bölgesi ve vokaller zaten efsane. Tizler rahatsız edici değil tiz bölgesi uzmanı değilim ama şahsi tercihim açısından bir sıkıntı yok.

Biraz perdeli çalma konusu hep söyleniyor HD650 ile ilgili ama ben perdeliden kastı tam anlamasamda (çünkü perdesiz olduğunda hemfikir olunan bir açık kafaüstüm yok ve hiç dinlemedim) perdeliden kasıt hafif geriye yaslanmış sunum ise böyle kalsın daha fazla saldırgan yada çok açık sunum olmasın. Bence rahatça dinlenebilmesi, insana parçayı atmosferiyle beraber sunabilmesi (özellikle hafif müziklerde yada vokalin ön planda olduğu parçalarda) vs perdeyse eğer ben perdeli seviyormuşum demekki :)

Şimdilik böyle daha burn in olmadı totalde 5-6 saat dinlendi.

Daha sonra detaylı paylaşırım.

4 kişi bunu beğendi.
  9. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Kısaca izlenimin bile bir fikir verdi hocam saolasin . :)
    Hd650 lerden kalite farki pek yok demek ki yazdıklarınızdan bunu çıkardım. Bu güzel :D

2 kişi bunu beğendi.
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Şu ana kadar benim gördüğüm, herkes HD6XX in HD650 olduğu görüşünde. Drop çıktığından beri aylardır farklı bir yorum duymadım Özen hocam. Sadece renk vs de değişiklikler olduğu söyleniyor.

#10 Chaturanga, 18 Aralık 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Aralık 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    Acikcasi Sennheiser firmasi,HD6XX serisinin bayagi ekmegini yemistir diye dusunuyorum sahsen. Kulakligin neredeyse her tarafi plastik. Suruculer bayagi kucuk, 30mm. Diyaframlar da plastik. Ama sesi guzel. Allah bilir ayni surucuye sahip HD580 belki de o yuzden uzun omurlu olmadi. Sennheiser'daki bi uyanik "bu kulakligin ses fena diil baba. Uzerine metal bi izgara gecirip daha pahaliya da okuturuk bunu" dedi muhtemelen... :) Hatta yillar sonra IE800'u $999 olarak fiyatlandiran da ayni acgozlu serefsiz bence :) bereket o tutmadi...

#11 zxc, 18 Aralık 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Hocam bu kulaklıklar malzeme kalitesinden ziyade sesi için alındığına göre yıllardır bu fiyatı insanlar plastiğe değil özel ses deneyimini yaşamak için arkadaki akustik mühendisliğe ve tuninge veriyor.

Ürünlere malzeme kalitesi gözüyle de bakalım amenna ama eşdeğer iki ürün aynı sesi sunuyorsa o zaman bir anlamı olabilir. O zaman daha sağlam malzeme kullanan tercih edilebilir.

Ancak bu kulaklıklarla ilgili malzemesi plastik diye zamanla dayanıksız oldukları, hemen arıza verdikleri, bozuldukları gibi bir şikayet duymadım yanılıyor muyum bilenler düzeltsin lütfen.

Özetle,

- Bu sese bu para verilir mi? Bence, evet her kuruşuna kadar hak ediyor.
    - Plastik yerine metal kullansalardı iç donanımında, yada 30 yerine 40mm driver kullansalardı ne olurdu, o zaman bu kulaklıkların üst modelleri ortaya çıkardı :) Ama HD600 ve 650 ye hayran olan kitle tarafından bu yeni kulaklığın sesinin daha beğenilip beğenilmeyeceğinin bir garantisi de olmazdı. Ve fiyatı da üst model olması sebebiyle zaten daha pahalı olurdu.

Ekleme: Yanlış anlama olmasın bu kulaklıklardan iyi para kazanmamıştır yada fiyatları çok ucuz demiyorum. Ancak ne kazanmışsa da helali hoş olsun demek istiyorum :)

#12 Chaturanga, 18 Aralık 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    15 senelik bir Sennheiser HD600 kullanıcısı olarak katılıyorum tespitlerinize :)

Benim yazdıklarımla da çok çelişmiyor aslında.

4 kişi bunu beğendi.
  14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Evet özellikle bu seriden bir kulaklık almak isteyenlerde sanki kalitesiz kulaklıklarmış gibi bir algı oluşmasın diye yazmak istedim. Çünkü genelimizde bir şey plastikse kötüdür ya da dayanıksızdır imajı var. Plastik bile olsa oldukça dayanıklı ve ses olarak ta fazlasıyla hak eden kulaklıklar.

3 kişi bunu beğendi.
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    HD6XX kesinlikle güzel bir kulaklık serisi. Ama meselenin Fang Bian'ın zamanında tepki çeken "Why is so expensive? Because it sound good" ifadesi ile ilgili bir yönü de var bence. Hatta Tyll bile kendini tutamayıp "it's a funny thing to say" demişti.

Bu arada video'yu izledikten sonra "denizkızı" tahminim doğru çıkmış sanki... 2 ay öncesinden:

HD700'ün kasası ve padleri mükemmeldi (hafif ve rahat) ama ses rezaletti. Eğer HD700 sürücüsüyle HD600 kasasını bir araya getirdilerse ortaya deniz kızı çıktı demektir. Yok, öyle değil, şöyle bişey:

#15 zxc, 18 Aralık 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,992
    Ayaklı balık :)

2 kişi bunu beğendi.