Sennheiser HD598 incelemesi

'Sennheiser' forumunda ualpar tarafından 24 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    SENNHEİSER HD 598

Uzun zamandır yazmak isteyip zaman bulamadığımdan yazamıyordum. Forumda yeni sayılırım, forumun bana kattığı çok şey oldu artık benim de foruma bir katkım olsun istedim. Bu ilk incelemem olacağından eleştirilerinizi esirgemeyin lütfen. Eksik ya da yanlış gördüğünüz kısımlarda uyarın. Görüşlerinizi paylaşırsanız hepimiz için daha yararlı bir inceleme olur.

Yıllar önce beni görüntüsüyle cezbetmiş ama fiyatıyla uzaklaştırmış olan kulaklığa Sennheiser HD598'e sonunda kavuştum. İyi ki de daha yeni almışım diyorum bu kulaklığı. Belki de birkaç sene önce almış olsaydım anlamayacak buna mı bu kadar para verdim diye üzülecek bir kenara atacaktım.

Bu kulaklık elime ulaştığı güne kadar kendimi müziği kaliteli dinliyor sanardım. Pek doğru bir cümle olmadı sanırım ama ne yazacağımı bilemedim. :) “...kendimi müzik dinliyor sanardım” desem belki de daha doğru olacaktı. Lise 3'de cx 300'le başlayan yolculuğumda hep daha iyiyi aradım. Zamanla bilinçlenerek işin sadece kulaklıkla ilgili olmadığını kayıdın ve kaynağın daha önemli olduğunu öğrendim. Sony MDR-XB300 dışında (ki o da bilindiği üzere tam bir “bas kafa” kulaklığıdır) bugüne kadar kullandığım -nispeten iyi- kulaklıkların hepsi kulakiçiydi. Bu kulaklıklardan da en iyi sonuç aldığımı düşündüğüm birkaç ay önce elime ulaşan brainwavz m5'ti. Niye bu kadar uzattın diyebilirsiniz. Kısaca HD 598'e kadar kullandığı en iyi kulaklığın (iyilik burada tabi ki çok göreceli kullandığım en dengeli kulaklık olduğundan böyle tanımladım) m5 olduğu birinin incelemesini okuyorsunuz. HD 598 benim için şimdilik doruk noktası,benim için en iyisi o yüzden yorumlarım biraz fazla abartılmış olabilir. Uyarıyorum :)

Dış Görünüş ve Konfor:

Yazının başında da belirttiğim gibi zaten benim dikkatimi önce görüntüsüyle çekmişti. Bana sorarsanız bir kulaklığın duramayacağı kadar şık duruyor. “Design inspired by European sport sedans” tanıtım sayfasında da söylediği gibi sanki kafanıza bir mercedes geçiriyormuşsunuz hissi yaratıyor. HD598 gayet rahat bir kulaklık. Kafaya baskı yapmıyor ve ağır da değil. Uzun süreli kullanımda da yormuyor.

Ses:

Genelde pc üzerinden e17'yi dac olarak kullanarak müzik dinliyorum. Bazen de 6.nesil nanoyu (e17 amfi ile birlikte) kaynak olarak kullanıyorum. Beslemesi çok zor bir kulaklık değil amfisiz de kullanılabilir belki ama basit bir amfi ile daha güzel sonuçlar alıyorsunuz. Pc üzerinden dinlediğim kayıtların çoğu flac kayıtlar ; bunların da bir kısmı 24bit. İpod üzerinden dinlediklerimin de bir çoğu 320kbps mp3 bazıları ise flac'tan alac'a dönüştürülmüş kayıtlar.

Neredeyse her tür müzik dinlerim. Her türü layıkıyla sunan bir kulaklık olduğunu düşünüyorum. Gene de metal ya da hard rocktan daha çok akustik,klasik,caz gibi türlere yakışan bir kulaklık bence. Her seferinde ayrı duygular yaşatan deneysel müzikte de çok başarılı.

Baslar: Abartısız. Bence tam olması gerektiği seviyede. Hatta kimilerine göre biraz geride bile gelebilir. Fakat bence tam olması gereken seviyede çok tatlı ve temiz bir bas sunumu var. Fazlası caz gibi bazı türleri bozabilir eksiği de hiphop gibi türleri dinlenilmez hale getirebilirdi. Bence tüm türler için ideal bir kulaklık. Gene de sadece hiphop ya da elektronik müzik dinleyenler daha vurgulu baslar arayabilirler.

Midler: Kısaca harikalar. Vokallerde çok başarılı. Özellikle erkek vokaller çok hoşuma gitti. Sanatçı hemen bir adım önünüzdeymişçesine yakın,temiz ve yumuşaklar.

Tizler: Gene aynı şeyi söyleyeceğim ; yumuşak ve temizler. Kulağı kesinlikle yormuyorlar resmen tatlı tatlı okşuyorlar. “Sibilance” etkisini hissetmedim ben bilmiyorum belki de ben algılayamadım ama bence yok.

Burn-in etkisi oldu mu diye soranlar olacaktır. Yeni bir oyuncak geldiğinde kurcalamayı seven tiplerdenim o yüzden genelde kulaklığı hiç boşta bırakmadım. Sanki ilk geldiğine göre baslar birazcık daha canlı gelmeye başladı. Ama bu kulaklığın burn-in olmasından mı yoksa kulaklarımın burn-in olmasından mı bilemiyorum. :) Zaten ilk geldiğinde de muhteşemdi.

Sahne: M5 geldiği zaman ilk kez sahnenin ne demek olduğunu az çok anlamıştım. Enstrümanlar ayrı konumlardan geliyordu hepsi ayrı ayrı seçilebiliyordu. M5'te hissettiğim sahne 1 metrekare ise HD598'deki sahne 500 metrekare olmalı. “Açık” olarak tabir edilen bir kulaklık olduğu için dışarıdan gelen sesleri yalıtmıyor. Sahne o kadar geniş ki bazen gelen seslerin kulaklığın içinden mi geldiğini yoksa dışarıdan 50 metre uzaktan mı geldiğini anlayamıyorum. Gözlerinizi kapadığınızda kendinizi stüdyonun ya da sahnenin içinde hissediyorsunuz. Müziği yaşıyorsunuz.

Oyun ve film konusunda ise çok çok daha iyi kesinlikle. Sahne geniş olduğu kadar enstrümanların ya da film ve oyun için ses çıkaran tüm şeylerin (ki bundan sonra enstrüman diye adlandıracağım hepsini) bulunduğu yerler çok kesin. “Enstrümanların” uzayda bulundukları yerler çok kesin. Şöyle ki sesin 50 metre uzaktan gelmesi gerekiyorsa 50, 100 metre uzaktan gelmesi gerekiyorsa 100 metre olarak algılıyorsunuz. Örneğin filmdeki başrol oyuncusu orman içindeki bir eve girdiğinde dışarıdan gelen kuş seslerinin evin dışından,onu öldürmek isteyen katilin ayak seslerinin ise 3 adım öteden geldiğini algılıyorsunuz. Böylece başrol oyuncusu siz oluyorsunuz :)

Sonuç: Kusuruma bakmayın belki çok uzattım. Kısaca yabancıların “all-rounder” diye nitelendirdikleri bir kulaklık. Gerçekten de öyle. Özel olarak bir türe bağlı değilseniz kesinlikle tavsiye ederim. Çok daha iyi kulaklıklar olabilir tabi ki ama bence fiyatına göre harika bir kulaklık. Beslemesi de kolay. Uzun süre daha iyisini arayacağımı da sanmıyorum daha doğrusu aratacağını sanmıyorum. Hi-fi dünyasına giriş için uygun bir kulaklık olduğu düşüncesindeyim. Çok rahat,yormayan bir yapısı var. Şık ve ses açısından tatminkar. Bu özellikler onu sadece bir müzik kulaklığının dışında film-oyun kulaklığı da yapıyor.

Not: Resimler bana ait değildir. İlerleyen günlerde ben de resim ekleyeceğim.

#1 ualpar, 24 Ocak 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  2. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,574
    Hayırlı olsun kulaklığınız...Güle güle dinleyin bende Bose QC15 almadan önce buna biraz göz gezdirmiştim.Tasarımı çok şık hakikaten... :)

Collapse Signature Expand Signature
    #2 high-fidelity, 24 Ocak 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Kasım 2014
  3. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Teşekkür ederim güzel dilekleriniz için :D

4. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,651
    Elinize sağlık.. Kulaklığın yalıtımı nasıl onu merak ettim. Arkası açık olarak görünüyor, dışarı çok ses veriyor mu?

5. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Evet, açık tip kulaklık. Dışarı ses veriyor. Dışarıdan da tüm sesi alıyor. Tamamen evde kullanıma yönelik.

6. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,500
    Elinize sağlık. Gözümden kaçmış bu inceleme.

Cx200 kullanırken tipinden dolayı aşık olduğum bir kulaklıktı kendisi. İyi günlerde kullanın :)

7. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Teşekkür ederim güzel dilekleriniz için :) Aşık olunmayacak gibi değil :)

8. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Ben bu kulaklığı görünce nedense aklıma hep amg bir mercedes geliyor bu renkler bir şekilde bilinçaltımda böyle yer edinmiş.Görüntüsü çok klas bir kulaklık :eek:k

9. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Teşekkürler :)

10. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    102
    Ben de e17 ile birlikte kullanıyorum incelemeye aynen katılıyorum elinize sağlık.

11. emreklnc89

emreklnc89
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Çok şık bi tasarım kesinlikle ve yorumlardan insanın ağlayası geliyor olmadığı için hocam fakat fiyat pahalı geliyor:( ama ürünü denedikten sonra gözden çıkarılabilir.

12. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Teşekkür ederim :)

13. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Geçen ay sanırım 300'e vardı forumda. Forumda kullanan sayısı çok fazla değil diye biliyorum ama gene de ilanları takip etmekte fayda var.

14. emreklnc89

emreklnc89
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkür ederim takip etmek lazım forumları o şekilde uygun olur herkes için

15. Juhziz

Juhziz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    263
    hocam 550tl değer mi sizce?

16. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    HD 598 içinse o fiyat aralığında değil kendisi.

17. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    550 tl' ye şu anda neler alınabilir bilmiyorum. HD598 gerçekten güzel bir kulaklık yurtdışı fiyatlarına bakıp ona göre karşılaştırma yapmanızı öneririm.

Envoyé de mon C5303 en utilisant Tapatalk

18. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,574
    Metan'da fiyatlar yükselmiş bayağı.Şuan da fiyatı 834TL+KDV.

19. Juhziz

Juhziz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    263
    şuan amazonda "$187.46 " ama abd'de tanıdık gelen yok

avrupada 170 euro buldum bir tane sıfır bunu alabilirim

20. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,574
    En mantıklısı yurt dışından almak zaten.Ama gümrüğe takılır mı bilmiyorum.