Sennheiser HD599 SE Deneyimlerim ve Yorumlarım

'Kulaklık İncelemeleri' forumunda wspnorth tarafından 15 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. wspnorth

wspnorth
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Herkese merhaba. Bugün sizlerle Sennheiser HD599 SE kulaklığımla ilgili yorumlarımı ve deneyimlerimi paylaşacağım. Yazıya geçmeden önce belirteyim, eğer kulaklıklar hakkında fazla bilginiz yoksa okumadan önce kafanızın karışmaması adına biraz araştırma yapmanızı öneririm çünkü bu bir inceleme yazısı olmayacak. Genel olarak malzeme kalitesi, konfor ve ses kalitesi gibi alanlar hakkında kulaklığa dair kişisel düşüncelerimi içeren tamamen öznel ve uzun bir değerlendirme yazısı olacak. Fakat öncesinde biraz kulaklığı tercih etme sebeplerimden ve satın alma sürecinden bahsedeyim.

Önceki kulaklığım olan Sennheiser HD 4.40 sayesinde kaliteli sese olan merakım arttı. Birçok terimi ( odyofil, hifi, high end, amp, dac vs. ) zaman içerisinde öğrendim ve daha üst düzey bir kulaklığa geçiş yapmaya karar verdim. Bütçem 2000 TL civarıydı ve memnun kaldığım için tekrardan Sennheiser bir kulaklık almaya karar verdim. Kablolu, açık akustik bir model arıyordum ve HD6xx ile HD599 arasında kaldım ancak HD6xx harici amp ve dac gerektirdiğinden bütçemi aşıyordu ve ben de "neredeyse odyofil" kulaklığı olarak tanımlanan HD599 da karar kıldım. Türkiye'den fildişi-kahverengi modeli 2000 TL dolaylarında alacaktım fakat Amazon İngiltere'de güzel bir indirim yakalayarak siyah rengini 1200 TL gibi uygun bir fiyata satın aldım. Ertesi gün baktığımda fiyat 2100 e geri çıkmıştı. Siparişi tamamladıktan 3 gün sonra ürün DHL Expressle kargolandı ve 2 gün sonra elime geçti. Yani kargo süreci de inanılmaz hızlıydı. Size de önerim, bu kulaklığı alacaksanız çeşitli Amazonlarda indirim takip etmeniz yönünde. Senede 3 gün indirime giriyormuş. Şimdi ana konuya geri dönebiliriz.

Kulaklığın malzeme kalitesinden ve konforundan bahsetmek istiyorum. Elinize aldığınızda üst düzey bir hissiyat veriyor ve ortalama kulaklıklardan farkını belli ediyor. Kulakçıkların üzerindeki krom kaplamalar, kafa bandının deri yapısı, kulağınızı çevreleyen kadife kısım, kullanılan plastik malzeme hepsi gerçekten kaliteli. Pek fazla metal malzeme kullanılmamış, çoğu kısım üst sınıf sert plastikten oluşuyor. Plastik kullanımı benim için bir sorun teşkil etmiyor ancak kulaklıkta metal malzeme kullanımını seviyorsanız bilemiyorum. Fazlaca da esnek bir kulaklık, kırmak için baya bir uğraşmak gerek. Kulaklığın tasarımını da çok şık buldum, çoğu odyofil kulaklığı gibi abartılı uzay aracı görüntüsü yok bu kulaklıkta :) Şık ve sade. Siyah renk de gayet yakışmış, kahverengi modeli aratmadı bana. Kulağınızda da gayet şık duruyor. Her iki kulakçık üzerine Sennheiser logoları konumlandırılmış, gayet hoş görünüyorlar. Tek eleştirim kafa bandının sol tarafında Sennheiser yazısı varken sağ tarafında bulunmuyor, simetriye önem veriyorsanız üzebilir. Konfor kısmındaysa kadife kulak pedleri yumuşacık ve kulağınızın boyutu fark etmeksizin rahat bir şekilde çevreliyor. Kafa bandının derisi de aynı şekilde yumuşacık ve başınıza baskı yapmıyor. HD 4.40 ın benim için en büyük sorunu buydu, kafa bandı incecikti ve başımı uzun kullanımda resmen oyuyordu. Konfordan devam edersek gerginlik de güzel ayarlanmış, ne bol kalıyor ne de kafanızı sıkıyor; güzelce oturuyor kulaklarınıza. Aralıksız en fazla üç buçuk saat kullanabildim ve herhangi bir ağrı vs. rahatsızlık duymadım. Kulaklarınız ve kafanız fazla büyükse almadan önce imkanınız varsa denemenizi öneririm. Elbette her zaman daha iyisi vardır ancak konfor ve kalite konusunda bu kulaklığa 10 puanı verebilirim çünkü hoşuma gitmeyen bir detay bulamadım, çoğu kişiyi de üzmeyecektir diye düşünüyorum. Şimdi en zor kısma geçelim, ses kalitesi.

Birçok türde müzik dinledim ve 60 saat kadar burn in yapabildim. Testlerimi 7. Nesil bir iPad ile Tidal'ın hifi ve master kalitesinde müzikleriyle gerçekleştirdim. Kulaklığın ses yapısını kelimelerle özetleyecek olursam; gerçekçi, duygulu, detaylı, koyu ve sert derdim. Şimdi detaylara inelim. Kulaklık nötre oldukça yakın çalıyor, hiçbir ses bir diğerinin önüne geçmiyor ancak bir tık koyu ve sert bir karakteri var. Canlı, parlak tarafta bir kulaklık değil. Baslar çamurlaşma olmadan temiz bir şekilde oldukça derine inebiliyor, kalın bass gitarları notalarını ayırt edebilecek şekilde duyabiliyorsunuz, boğuk ve kirli değiller. Baterideki bass temposunu ve kalın davullardaki geçişleri net bir şekilde duyuyorsunuz. Tabii ki arkası açık bir kulaklık olduğu için kulağınızı titreten bir bass performansı beklemeyin; hepsi stüdyoda olduğu gibi tertemiz, diğer frekansların önüne geçmeyecek şekilde ayarlanmış. Bu da kulaklığa büyük bir gerçekçilik katıyor. Midlere bütün olarak bakacak olursak geneli nötre yakın, tizlerin ve bassların önüne geçmiyor fakat alt midler üst midlere göre bir tık daha ön planda ve kulaklığa koyuluğu da bu kısım katıyor diye düşünüyorum. Vokal sesleri, elektro gitarlar, çok tiz olmayan saksafonlar ve bu aralıktaki daha birçok ses hafif sert ve koyu geliyor ve bu benim çok hoşuma gidiyor. Özellikle HD 4.40 ın ön planda olan parlak ve yorucu midlerinden sonra inanılmaz rahatlattı bu kulaklık beni. Tizlere geldiğimizde ise oldukça nötr, güzel bir tiz kalitesi var. Yine parlayarak, kulak tırmalayarak ön plana çıkmıyorlar, akıcı bir şekilde hepsini duyuyorsunuz. Örneğin tiz funky gitarlar ve saksafonlardan büyük keyif aldım. Dengeli nötr yapısı ve 12-38500 Hz frekans aralığıyla birçok tınıyı ve ufak detayı duyabiliyorsunuz bu kulaklıkla. Açık akustik yapısı büyük bir sahne genişliği katıyor kulaklığa, özellikle az enstrümana sahip bir müzik dinliyorsanız seslerin hepsini çevreden geliyormuşçasına ayırt edip istediğinize odaklanabiliyorsunuz ancak hiçbir şekilde bir izolasyon bulunmuyor, etraftaki tüm sesleri duyuyorsunuz. İncelemelerde kulaklığın sahne derinliğinin yetersiz kalabildiğini okumuştum, katılıyorum. Gerçekten de fazla sayıda enstrümanın olduğu jazz tarzı bir müzik dinliyorsanız, bazı enstrümanlar birbirine karışabiliyor. Rock, metal, funky blues tarzı fazla sayıda enstrümanın olmadığı müzikler için kusursuza yakın bir kulaklık olduğunu düşünüyorum. Tüm bu saydığım dengeli nötr yapısı, geniş frekans aralığı kulaklığı detaylı, gerçekçi yapıyor ve bunların bir sonucu olarak müzikteki duyguyu çok güzel yansıtıyor. Örnek olarak Pilli Bebek Delilik'in solosunu bu kulaklıkla dinlediğimde tüylerim ürperdi. Duman Her Şeyi Yak'taki o basit riffin gitarının tonunun ve tuşesinin aslında ne kadar kristalimsi ve eşsiz bir yapıda olduğunu bu kulaklıkla anladım. Avernal La Densidad'ın ne kadar ağır bir metal duygusuna sahip olduğunu fark ettim. Veya B.B King'den bir blues parçası dinlediğimde istemsizce gülümsemeye ve ritim tutmaya başladım. Dediğim gibi, kulaklığın çok duygulu bir ses yapısı var. Genel olarak ses konusunda tek eleştirim sahne derinliği kısmında oldu. Fakat pek fazla jazz dinlemediğim için geniş sahnesi ve o hafif sert tonlamalarıyla benim kulak yapıma ve müzik zevkime tamamen uygun bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim.

Kimse değinmemiş, eğer kulaklık girişi olan bir enstrüman çalıyorsanız açık akustik yapısıyla sanki hiç kulaklık takmamışsınızcasına güzel bir deneyim sunuyor. Kendim elektro gitarımın amfisiyle test ettim, geceleri kimseyi rahatsız etmeden saatlerce gitar çalabiliyorum. Kapalı tip kulaklıklarda bu şekilde bir deneyim elde edilemiyor ve enstrüman çalmak gerçekten keyifsizleşiyor. Kutu içinden çıkan 6.3 mm girişli 3 mt kabloyu kullanabilirsiniz. Eğer enstrümanınız 3.5 mm girişliyse kutu içerisinden 6.3 den 3.5 milimetreye dönüştürücü bir adaptör de çıkıyor, onu takarak da kullanabilirsiniz.

Sonuç kısmına gelecek olursak;

Şık, kaliteli ve üst düzey bir kulaklık yapmış Sennheiser. Harici bir besleme kaynağı gerektirmemesi, malzeme kalitesi, hoş tasarımı ve tam olarak kulak yapıma hitap eden ses karakteri sebebiyle beni uzunca bir süre götürecektir diye düşünüyorum. Odyofil düzeyine giriş seviyesi olan bu kulaklıkla iyice deneyim kazandıktan sonra amp, dac + HD600 tarzı masaüstü bir setup kurarak odyofil dünyasına gerçek bir adım atacağım. Okuduğunuz için teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

#1 wspnorth, 15 Haziran 2020
    Son düzenleme: 15 Haziran 2020
  2. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    357
    Elinize sağlık:)

wspnorth bunu beğendi.
  3. wspnorth