Sennheiser HD600 serisi pad degisimi (Brainwavz)

'Sennheiser' forumunda zxc tarafından 13 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Yeni bir kulaklik degil, 15 yil boyunca kullandigim kulaklik hakkinda olacak bu inceleme. Ancak modelin populerligi nedeniyle umarim faydali olur.

Pantolon ve canta yapan CK ya da Fossil degil de, Seiko ve Citizen'den kol saati almanin avantajlarindan biri de, gun geldiginde ihtiyaciniz olacak yedek parcayi bulabilmeniz. Bugun aldiginiz bir Fossil saati bundan 10 sene sonra dizayn eden bile hatirlamiyor olacaktir muhtemelen. Hatta saat mekanizmasini aldiklari Cinli sirket te daha karli olan kulaklik pazarina girmis olabilir bu sure zarfinda :) Ama taa universite'de okudugum yillarda Türkiye'de aldigim Seiko saatin tum contalari, cami, tepesi, hatta kasasi bile bulunabiliyor bugün Amerika'da. Ayni sekilde Sennhesier firmasi da, uzun sure kullanilinca eli mahkum yipranacak olan yedek parcalari bulunduruyor.

HD600'u sanirim 2002 veya 2003 te aldim. 2010'da tamamen eriyen headband sungeri ve iyice yassilasmis olan earpad'lerini orijinal Sennheiser parcalari ile degistirdim. Yanlis hatirlamiyorsam sunger $8 civari, padler ise $35 civariydi, $7 civarı da posta tuttu...

7 sene sonra tekrar yipranmis olan bu parcalari degistirmek icap etti. Gel gelelim Amazon'da $49 olan orijinal pad fiyatlari ister istemez alternatif arayisina yonlendirdi beni. Amazon'da $7-$12 civarina HD580 ve HD600 icin uretilmis Cin mali pad'ler var. Bir de Brainwavz isimli bir firma, cok degisik kulakliklar icin memory foam kullanan, farkli materyallerden uretilmis (kadife, yumusak sentetik deri, kuzu derisi) pad'ler üretiyor. $23 civarina kadife oval pad'ini aldim. $14'a da orijinal Sennheiser kafa sungerini.

Peki pad'ler ve kafa sungeri niye eskiyor?
    Çünkü iğrenç yaratıklarız. :) Saç yağı, cild yağı (sebum) ve ter, zaten ömrü sınırlı olan sentetik malzemenin canına okuyor bir sure sonra.

Uzun sure takılan kulaküstü kulaklık eninde sonunda terletiyor. Yağlı saç ise bir süre sonra headband'in incecik kumaşının altındaki süngeri toz geline getiriyor, işte buradaki gibi:

Kulaklığı sökmek çok kolay. HD600'ün Irlanda mali oldugunu da ogrenmis oluyoruz bu esnada. :) İrlanda malı başka bir şey kullanmıyorum muhtemelen :) Neden orada ürettiler acaba?

Brainwavz padlerin arkasında, HD600 padlerine özel olan plastik halka yok. O yüzden mevcut padlerin arkasındaki plastik halkayı söküp kullanıyoruz:

Ve yenilenen HD600, bir 7 seneye daha kullanıma hazır :)

Brainwavz ile orijinal padler arasındaki benzerlikler ve farklar:

Ucuz Çin malı padler malesef çok iyi değilmiş. Brainwavz ise kaliteli. Orijinal padlerin içi az daha geniş, ama Brainwavz'in içi rahatsız edecek kadar dar degil. Orijinal padler iyice söndüğünde, kulak, sürücü üzerindeki süngere değmeye başlıyor ve rahatsızlık veriyor, kasinti yapabiliyor. Pad değişince bu olmuyor. Bu arada Brainwavz'in "memory foam" süngeri orijinal padin süngerinden daha yumuşak ve rahat.

Padler iyice söndüğünde ve kulak iceriye temas etmeye basladiginda, eğer padleri değiştirmezseniz, sürücü üzerindeki ince sünger parçalanıyor ve toz haline gelip sürücü üzerine yapışıyor. Brainwavz ise sünger değil, çok ince ve delikli bir kumaş kullanmis, Hifiman padleri gibi. Dolayısıyla parçalanıp sürücüye yapışma hadisesi muhtemelen yaşanmayacak.

Memnun kaldım şimdilik. Önümüzdeki yıllarda zamana karsi nasıl dayanacak göreceğiz tabii ki.

Ses kalitesinde ve renginde, pozitif veya negatif, cok bariz bir fark hissetmedim. Sanki pozitif yonde biraz oldu ama yaniltici bir sey yazmak istemiyorum, cunku bu tamamen aklimin bana oynadigi bir oyun olabilir. Kulakligin yipranmis haline gore cok daha rahat ve zevkli oldugunu soyleyebilirim ama. :)

#1 zxc, 13 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Eylül 2017
    14 kişi bunu beğendi.
  2. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    129
    Çok yararlı bir paylaşım olmuş.Aynı şekilde eskiyen Senn HD650'im için deneyeceğim.Teşekkürler

2 kişi bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,156
    Seste fark olmaması bir şans, forumlarda eski, incelmiş sennheiser padlerle yeni sennheiser padler arasında bile fark olduğu şeklinde mesajlara denk gelmiştim -ki siz farklı malzemeden ve farklı derinlikteki padlere geçmişsiniz.

Bir de eğer Türkiyeden orjinal pad alsaydınız, yaklaşık 250 lirayı gözden çıkarmanız gerekecekti.

6 kişi bunu beğendi.
  4. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,069
    benim bildiğim orjinal padler hariç kullanılması pek önerilmiyor. çok detaylı, ölçümlü bir pdf vardı. sesi çok değişiyor deniliyor.

2 kişi bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Acikcasi seste degisiklikler oldugunu hissettim, ancak dogru karsilastirma icin eski ve yeni halini arka arkaya, mumkunse double-blind dinleyebilmem lazim...

Ses daha dolgun ve canli geliyor. Baslar artti sanki. Pad ici yankilanma da olabilir. Ama belki de cok daha rahat ve yeni oldugu icindir. 15 senedir kullandigim yadigarima vakit ve para harcayip bakim yaptigim icindir. Psikoakustik denen acaip sey, insana olmayan seyleri duyurabiliyor. O yuzden bu tip karsilastirmalara kendim de dahil cok guvenemiyorum.

Ancak sunu net soyleyebilirim: Sesi bambaska bir kulaklik olmadi pad degisiminden sonra. Ufak tefek farkliliklar olmus olsa bile, hala ayni bilinen HD600 karakteri tasiyor, eksisiyle, artisiyla, sahnesiyle, ses rengiyle. Ne hayal kirikligina ugradim, ne de sasirdim. Ama dinliyorken daha cok zevk aldigim kesin :) Ama neden oyle? Ne desem yalan olur...

6 kişi bunu beğendi.
  6. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,069
    6 kişi bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,156
    Paylaşım için teşekkürler. Elimdeki 2. el aldığım hd600'ün diğer kullanıcıların söylediğinden daha baslı ve sıcak çaldığını düşünüyordum. Buluşmada dinleyen @karanehir35 ve @cgtyguner de bunu doğrulayacak yönde yorum yapmışlardı. Şimdi sebebini öğrenmiş oldum:

5. sayfadan alıntı:
    "With old pads the sound can be considered 'warmer' or 'bassier' but also as 'lacking clarity' or 'veiled'. With new pads it could be considered 'flatter', less 'warm', brighter, clearer, or even 'harsher'."

Diyor ki eski padlerle kulaklık daha sıcak ve baslıymış, ama aynı zamanda berraklığı azmış ve perdeliymiş. Yeni padlerle ise daha flat, daha az sıcak, daha parlak, daha berrak hatta biraz da daha sertmiş.

Eski padler sanki daha keyifli mi ne?;)

Benim hd600'ün padleri de oldukça eskimiş durumda.

(Yazı hd650 hakkında tabi ama kulaklıkların fiziksel benzerliklerini göz önüne alınca, hd600 için de durumun benzer olduğunu düşünüyorum.)

4 kişi bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Bence HD600'ün bass ve sıcaklık sıkıntısı yok, dolayısıyla bunlardan biraz verip karşılığında berraklık almak iyi alışveriş :)

Keşke HD600'e takılınca HE-400 berraklığı veren bir pad olsa. Ona $50 verirdim işte :)

3 kişi bunu beğendi.
  9. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    291
    Hm5 padi mi bu acaba?