Sennheiser HD700 İzlenimleri

'Sennheiser' forumunda MuttFTS tarafından 17 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    Bu konuda Sennheiser tarafından bir süre önce piyasaya sürülen, üst seviyelerde konumlandırılarak çok merak uyandıran HD700 izlenimlerimi aktaracağım. Benim dışımda Ankara ekibinden de dinleyenler oldu, onlar da konuya düşüncelerini yazacaklardır muhtemelen.

Öncelikle MeTan'a ürünü bana demo olarak gönderdiği için teşekkürlerimi sunarım. Sayelerinde merakımızı giderdik, bu izlenimler ile umarım sizlerin de merakını gideririm.

HD700, rakamından da anlaşılacağı üzere HD650 ile HD800 arasına konumlandırılmış bir ürün. Fakat kulaklık ses, yapı ve görünüm açısından HD800 ile çok daha fazla örtüşüyor. Fiyat olarak amazon.com'da kargo hariç 1000$ civarına satılan bu kulaklık, MeTan'ın kendi sitesinde 775€+KDV rakamı ile görünse de, MeTan üst seviye ürünlerde stoğa bağlı olarak indirim yapabiliyordu, satın alınmak istenirse kendileri ile görüşülmesi lazım öncelikle.

Kutu içeriğinden kulaklık, kablosu ve kullanma kılavuzundan başka birşey çıkmıyor. Kutusu HD6xx serisinde de gördüğümüz karton kutu ile geliyor.

Teknik özellikleri şu şekilde;

Eşitlenmiş frekans dağılım alanı
    Frekans cevabı (Kulaklıklar) 15 – 40,000 Hz (–3 dB)
    Frekans cevabı (Kulaklıklar) 8 – 44,000 Hz (–10 dB)
    Dönüştürücü prensibi; Dinamik, açık
    Nominal empedans 150 Ω
    Ses basınç seviyesi (SPL) 105dB SPL (1kHz, 1 Vrms)
    THD, toplam armonik bozulma ≤ 0.03 % (1kHz, 1Vrms)
    Kulaklık, çevresel
    Kablosuz ağırlık 270 g
    Jack giriş ¼” (6.3 mm) stereo jack
    Kablo uzunluğu 3m simetrik, gümüş kaplı oksijensiz (OFC) bakır kablo
    Kullanım sıcaklığı –10 °C to +55 °C

Kulaklık yukarıda da dediğim gibi HD800'e benziyor tip olarak. Fakat HD800'e göre daha küçük bir yapıda. HD800'de metal yapıda olan kasa, HD700'de sert plastik gibi bir malzemeden kullanılmış. Kırılacak gibi bir durumu yok ama plastik. Tipini her ne kadar ben beğenmesem de, deneyen diğer arkadaşlardan beğenmeyen olmadı. Ben bu kadar para verdiğim bir kulaklıkta daha bir "premium" his olmasını isterdim. Padler ve kafa bandı süet gibi bir yapıda, hisleri çok güzel. Padler konusunda yabancı forumlarda da yazılan bir durum var, bazen taktığınızda veya pozisyon değiştirdiğinizde tık tık diye bir ses geliyor. Özellikle dikkat edilmezse veya müzik dinlerken rahatsız olunacak bir durum değil. Kafa bandının üst kısmı silikon gibi bir malzemeden, güzel.

Kablosu çıkarılabilir ve kumaş kaplı. Kulaklığın çok beğendiğimiz yönlerinden biri oldu, kullanımı çok rahat. Jackına ergonomik bir şekil verdiklerinden amfiye takıp çıkarması kolaylaştırılmış.

Konfor çok üst düzeyde. HD800'deki gibi padler kulağın dışına bastırıyor ve kulak padlerin içindeki herhangi bir yere değmiyor. HD800'den farklı olarak plastik olduğundan, HD800'deki ağırlık eleştirisi HD700'de yok. Kuş gibi bir kulaklık, kafanızda olduğunu bile unutabilirsiniz.

Kulaklık tamamen açık yapıda. İzolasyon yok. Müzik çalarken bazen yakından söylenenleri duyabiliyorsunuz. Dışarıdakiler de sizin dinlediğiniz müzikleri tamamen yayın yapıyor.

Yine sürülme konusuna ses ile ilgili kısımlardan önce değineyim. Bu düşüncelerimi benim amfim dinamiklerle çalışmadığından, Stello DA100 > AudioQuest King Cobra > La Figaro 336 ile yaptım. Tamamen sıcak bir sistem diyebilirim bu sistem için. Bence HD700 ile uyumu en iyi olabilecek sistemdi. Onun dışında O2 ile sürmeyi denedim. Pille beslemezken, şarja takınca nispeten dinlenebilir olmuştu. HD650 ise O2 ile baya dinlenebilir oluyor diyebilirim. Yani 150 ohm olmasına rağmen, 300 ohmluk HD600/650'lerden daha fazla güç istiyor. Ama kesinlikle güç hastası olan bir ürün değil.

Ses hakkında;

Yine bu izlenimlerimde de bas, mid, tiz kısmını kısa geçeceğim. Duyduğumu anlatmak daha doğru geliyor.

Olabildiğince derin vuran, mid-bass kısmını genellikle atlayan bir alt frekans aralığı var. Güçlü fakat midbass azlığından gümbür gümbür denilemez.

Mid kısmı önde, özellikle erkek vokaller inanılmaz. Enstrümanlar da genellikle öyle. Üst midlerde biraz güçten kaybetme var. Kadın vokaller buna bağlı olarak erkek vokaller kadar iyi değil, biraz gariplik var. Özellikle kadın vokallerde sibilans oluşumu var bir çok müzikte.

Kulaklığın rahatsız edici kısmı tizler. Üst midlerin garip olmasındaki sebep de tizlerden geliyor. Alt tizler de mid-bass lar gibi biraz kayıp. Bu sebeple genellikle tizlerin üst kısımları öne çıktığından özellikle yapay müziklerde rahatsız edebiliyor.

Kalite olarak tizler hariç üst düzeyler. Alt seviyelerden gelen kimse garipsemez. Tizler de, elimdeki kulaklıklardan sonra biraz yavaşlar ve söylediğim sebeplerden - bence - biraz problemliler.

Genel ses karakteri olarak konuşursam dengeliden biraz parlak (AKG tarzında) fakat biraz soğuk bir ses karakteri var diyebilirim.

Sahne konusuna gelirsek, yine iyi yönler yazabilirim sanırım. HD800'deki enstrümanlar arasındaki boşluk ve seçilebilirlik durumu küçük kardeşi HD700'de devam ediyor. Kulaklık dinlenmeye başlandığında ilk dikkat çeken bu oluyor. Sahne enlemesine üst seviyeler içinde normal, belki vasat olsa da; derinlemesine büyüklüğü ve enstrümanlar arasındaki boşluğuyla kafada çizdiği imajda çok başarılı. Bir çok müzikte vokal önünüzde iken, enstrümanlar vokalin arkasında yayılmış durumdalar.

Tavsiye edebileceğim müzik türleri; klasik, senfonik, orkestra olan müzikler. Oda müzikleri, jazz, küçük etnik gruplar gibi müzikler olabilir. Akustiklerin bir çoğunda iyi, slow rock'lar da bu listeye ucundan girebilir. Pop, Trance, Metal, Rock gibi özellikle tizlere üstlerden vuran müzik türleri dinlenemiyor, rahatsızlık veriyor.

Tavsiye edebileceğim sistem ise karanlık bir sistem olur HD700'e. Tizleri yumuşatması gerekebilir kablo ile vs. Kesinlikle gümüş ile de kablolanmamalı.

Bu arada kulaklıkla ilgili garip bir not belirteyim. Kulaklık düşük sesle dinlerken bu rahatsız edici kısımlar gidiyor. Neredeyse her tür müzik dinlenebilir hale geliyor. Fakat normal dinleme seviyesi civarında bozmaya başlıyor ve üst seviyelerde tam anlamı ile işkence olabiliyor. Yukarıdaki düşüncelerim normal dinleme seviyesinde diyebilirim. Zaten bahsettiğim düşük ses seviyesi ile de ancak %10'umuz dinleyebilir maksimum. 1000$lık bir kulaklık için girebilecek bir risk değil.

Karşılaştırmalar

Öncelikle HE6 ve HD800 ile HD700'ü düşünecek olursak, HD700 zaten alt seviyede olduğunu belli ediyor. HD800'ün ilk serilerindeki parlaklık gibi bir karakteri var HD700'ün. Ses karakteri olarak HD800'ün şu an ki daha çok övülen, daha dengeli, sıcak versiyonuna göre ise birazcık daha parlak diyebilirim. HE6'dan sadece birazcık parlak olsa da, çok daha rahatsız edici olduğunu söyleyebilirim. HE6 ve HD800'ün üst sistem gereksinimlerini göz ardı edersek, (keza sıfır ve garanti durumunu da) ikinci el bir HE6 veya HD800 daha iyi seçenekler olurlar.

HE500 ile kıyaslayacak olursak, HE500, HD700'e göre çok daha doğal, çok daha az rahatsız edici ve her türe giden bir kulaklık. Sahne olarak HE500 daha genişken, HD700 daha derin ve boşluklu denilebilir. Bir çok müzik türü dinleniyorsa aradaki fiyat farkı da düşünülürse - bence - HE500 de daha iyi bir seçim olabilir. (Tabi yurtıdışı ve gümrük durumları var) Sadece yukarıda belirttiğim müzik türleri dinlenecekse HD700 de düşünülebilir. (Diğer türler kesinlikle dinlenmeyecekse) (HE500'ün güçlü bir amfi istemesi durumunu ayrı tutuyorum, arada zaten 300$ ekstra var)

LCD2 ile kıyaslayacak olursak, HD700 ile benzer seviyede ve sahne yapısındalar diyebilirim. Detay HD700'de daha kolay seçiliyor. Fakat LCD2 ise ses karakteri olarak bence öne çıkıyor. Aslında biraz birbirlerinin tamamlayacılarılar denilebilir. Yine yukarıdaki müzik türlerine bakılarak düşünülmeli. LCD2, HE700'ün yapamadığı müzik türlerini yapıyor, yaptıklarını ise HD700 daha iyi yapıyor.

Durumlar bu şekilde.

Sennheiser Türkiye distribütörü olan MeTan'a tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Fotoğraflar alıntıdır. Elinde olan arkadaşlar var, ekleyeceklerdir.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 MuttFTS, 17 Kasım 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    6 kişi bunu beğendi.
  2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,468
    İnceleme icin teşekkürler abi.Merak ettiğim bir kulaklıktı.Tizler icin hayal kırıklığı oldu diyebilirmisin?

3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Gayet fikir verici olmuş.Teşekkürler...

Peki,en alttaki resme bakarak taşınabilir olduğunu söyleyebilir miyiz boyut açısından?

4. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

Tizleri de güzel olsa tam aradığım karakterde bir kulaklık. Tez zamanda denemek istiyorum. Şu ekipmanlarımı satsam ve istediğim ses kartını alsam gideceğim Metan'a da, şimdilik beklemedeyim... :evl

İnceleme gayet doyurucu, elinize sağlık... :love:

5. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,661
    Ben de deneme imkanı bulan şanslı kişilerden olarak az buçuk fikrimi yazayım..

Malzeme kalitesi ve tipi benim oldukça hoşuma gitti. Özellikle plastik kısımlarında kafa bandında dokunma hissi oldukça güzel, bunun yanında kablosu da oldukça şık. Ama kabloyu kasadan çıkarmama izin vermediler, içimde kaldı :sad

Kulaklığın sesini en son "çatır çatır" olarak tanımladık. Ama çatır çatır çalıyor, hakkını veriyor değil de sesler çatırdıyor manasında. Bu durum tizlerin yanı sıra bayan vokallerde de oldukça dikkat çekici.. Eklemekte yarar var bu durum hareketli müziklerde dikkat çekiyor, Hasan'ın dinlenecek türler listesinde olanlarda sorun yok..

Bir de Hasan yazmış ya kısık seste normal diye, o kadar kısık seste ben bile dinleyemem malesef..

6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    Her kulaklık taşınabilir :) Ama taşınabilirler kadar küçük değil. HD800 büyük bir kulaklık.

Dışarıya inanılmaz ses veriyor. Bu önemli değilse ve masaüstü amfi kadar güçlü taşınabilir amfi olursa olabilir.

Şöyle fotoğraflar koyarsam meramımı anlatabilirim;

7. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    300 ohmluk HD 650 bazı taşınabilir amfilerle dinlenebilir oluyor.150 ohm kağıt üstünde kalmış anlaşılan.

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    HD650'yi O2 ile besleyebiliyorum şu an. HD700 de fena değil ama biraz daha güç istediği belli oluyor.

Bi HE500 felan değil tabi güç açısından.

9. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    İzlenimler için ben de teşekkür ederim.
    Bu gidişle istifayı bastırtıp Ankara ekibine yeniden katacaksınız beni :testere

10. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Eline sağlık Hasan çok doğru bir yazı hazırlamışsın.

Hd700 hakkında benim de birkaç söz söylemem gerekirse;
    Konfor yönünden mükemmel bir izlenim bıraktı bende hd700.Öncelikle çok hafif,pedler çok rahat Hasan'ın dediği gibi kulağınızda olduğunu unutabileceğiniz kadar.Plastik malzeme 1000$'lık ürün için sırıtsa da hafifliği bunu unutturuyor bence.Şu ana kadar gördüğüm kulaklıklar içinde en şık 3 üründen biridir kendileri.Kablosuna da bayıldım.Hasan yeterince bilgi vermiş zaten aynı şeyleri tekrar etmeme gerek yok.

Hd700'ü ilk önce Colorfly C4'de taktım ve ilk dikkatimi çeken sahnesi oldu.Bir hayli geniş ve derin sahne karşısında gerçekten şaşırdım.Sesler arasındaki boşluk Hd600'den sonra ağzımı açık bıraktı gerçekten.Alt frekanslar bir tık geride ancak detaylı ve tok.Midbas yoktu ya da bende duymadım :evl Midler temiz,vokaller yakın,tizler ise bir hayli sert diyerek kısaltayım.C4 ile birlikte çok iyi bir ikili olamadılar bence.C4 ile ses biraz cılız kaldı.Zaten tam anlamıyla beslendiğini düşünmüyorum,hd700'ün lambalı amfi istediği açık.

Kısaca Headamp Pico dac & La figaro 336c ile izlenimlerimi aktaracak olursam,bir hayli parlak bir ses ile karşılaştım.La figaro'nun sıcaklığı bile sesi dengeleyemedi.Hd700 gerçekten bir hayli koyu-sıcak bir sistem istiyor.Tizler o kadar sertti ki kulaklığı uzun süre kulağımda tutamadım.

Genele bakarsak benim hd700'den anladığım şu ana kadar dinlediğim diğer kulaklıklara pek benzemeyen sahne başarımının yanında bir hayli sert tizleri oldu.Ayrıca sahne başarımı için bazı frekansları bir hayli yuttuğu hissi de uyandırdı bende.Ancak bu kanıya net olarak varabilmek için haftalarca dinlemek gerek ki böyle bir imkanımız olamadı maalesef.Ağırlıkla dinlediğim heavy metal ve türevleri için çok uygun bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum.Kaynaktan kablolara kadar hd700'e uygun bir sistem oluşturmak elzemdir.Fotoğraf makinemden birkaç foto ekleyerek sevgilerimi sunuyorum.

#10 UmutecH, 17 Kasım 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  11. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Hasan, HD700'e bile iltimas yapmamışsın, ne gördü/duyduysan yazmışsın yine, tebrik ederim.. :eek:k

İnceleme her zamanki gibi çok güzel ve doyurucu olmuş..
    Benimde hayli merak ettiğim bir kulaklıktı, sayende bana uymayacağını görmüş oldum..

Emeğine sağlık..

Engin ve Umut, sizlere de teşekkürler.. :)

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    Engin ve Umutech'e de teşekkürler izlenimler için...

@fortress34: Abi bizde iltimas yok biliyorsun, ne işimiz olur :) Önemli olan biz forum olarak bilgilenelim, öğrenelim. Kimseye yanlış yere 1000$ harcatmak istemem :)

13. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

Vallahi şu ColorFLY C4 ve HD 700 ikilisini o kadar merak ediyorum ki... Gözlerimi kapatınca acaba kendimden geçecek miyim? :worship

Neyse, bir gün biz de dinleriz hayırlısıyla. İstanbul buluşması yalan oldu gerçi ama olsun, bir gün fırsat bulurum umarım. :love:

Not: Kullandığınız kulaklıklara ve ekipmanlara bak, bir de oradaki PC'ye bak. :knuppel2:

14. ozgurozt

ozgurozt
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    4
    Hasan, Umut ve Engin kardeşlerimin ellerine, kulaklarına sağlık. Sertuğ abime de selamlar, cümlenize hürmetler efendim, bir solukta okudum vallahi...

15. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Emeğinize sağlık,teşekkürler.

16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    Bilgisayar sadeve internete giren ve evde arkadaslariyla counter oynayan biri icin yeterli. Acgozluluge gerek yok :)

Ama ustunde T7400 ve SSD oldugunu da belirteyim.

17. Quattro

Quattro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Emeğinize sağlık, harika bir inceleme olmuş. Türkiye'de böyle kaliteli işlerin yapıldığını görmek beni sevindiriyor. Bu incelemeler büyük nimet. :)

18. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    245
    Hasan eline sağlık. Böylelikle sennheiserın tüm üst düzey kulaklıklarının incelemesi foruma dahil oldu. Tabi yeni çıkan bişeyler varsa bilmiyorum :) sadece momentum incelemesi yok, onuda zaten boğaç karşılaştırmalı incelemesinde ele aldı.

Benim sormak istediğim şey kulaklığın burn-in olup olmadığı. Senn lerdeki sibilance sorunu genelde burn-in le beraber iyileşiyor. Tizlerdeki sivrilme veya rahatsızlık veren durum belki burn-in olmadığı içindir? Keza vokallerdeki sorun?

19. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Ben de başta burn-in olayını düşündüm, sonra kendi kendime dedim Hasan öyle bir şey yapmaz, yapsa da belirtirdi diye :D

20. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Sabırsızlık ile bekledigim bir incelemeydi teşekkurler :)
    Bu kulaklıgın goruntusu nedense bana da cok itici geliyor..Crysis den fırlamıs gibi :)