sennheiser hd800 vs hd800 s

'Kulaklık Genel' forumunda elektronik müzik tarafından 5 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    709
    Arkadaşlar sea:D
    Bilemediğim bir konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorumo_O
    Stüdyo kuracağım kendi çapımda,hedefim elektronik müzik oluşturmak:eek:
    Referans kulaklık arıyorum,açıkcası kime göre neye göre olduğunuda bilmiyorum bu terimin:p
    Bana bi akıl verinde hangi kulaklığı seçeyim? Veya hangi diğer markanın kulaklığı ile başlayayım:rolleyes:

Teşekkürler;)

Collapse Signature Expand Signature
  2. akifb

akifb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    302
    Bence hd800 serisi elektronik müziğe uygun değil, sesler ince (cılız) ve bass tür için yetersiz. Hd820 dinlemedim ama o konuda birşey diyemeyeceğim.

DefinitioN bunu beğendi.
  3. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    469
    Yapacağınız iş için mümkün olduğu kadar flat yani referans özellikli bir kulaklık seçmeniz gerekli.

HD800 ve HD800s mukayesesi konusunda Sennheiser'da çalışan bir ses mühendisi arkadaşın söyledikleri şunlar :

-HD800'de ; 150 Hz'ün altı daha gövdeli ve özellikle 5000-7000 Hz bandı çok parlak.

-HD800s'de ; 150 Hz'ün altında 1 dB kadar azalma , 5000-7000 Hz bandında 3 dB azalma , 8000 Hz'ün üzerinde ise 1 dB azalma gerçekleştirilmiş.

Yani bu revizyonlar sonrası HD800s ; HD800'e göre daha flat hale getirilmiş.

Bu arada AKG K712 Pro da düşünebilirsiniz. Yalnız K712 Pro'nun da alt frekansları hafif abartılı.

Benim size tavsiyem ; kulaklığı müzik prodüksiyonunda miks sürecinde kullanacak iseniz , kesinlikle open-back referans bir kulaklık tercih etmeye bakın. Yok eğer sadece dip ses kontrolü gibi ince ayrıntıları dinlemek için kullanacaksanız closed back bir kulaklık tercih edin. Gerekirse de her iki tip kulaklığı elinizde bulundurun.

Ancak prodüksiyon süreci için ; her halükarda bir çift referans monitör edinmeye çalışın. Çünkü tek başına kulaklıkla yapılan miksler yeterince başarılı olamıyor.

DefinitioN, elektronik müzik ve DrWhite bunu beğendi.
  4. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    709
    @MehmetB Yardımlarınız için teşekkürler, HD800 S renginden dolayı daha çok hoşuma gidiyor,fakat 2.el uygun fiyata bulamıyorum.

AKG K712 Pro önerinizi dikkate alacağım,tasarımı hoşuma gitmedi ama neyse:D

Peki alt segmentte ne önerirsiniz?

#4 elektronik müzik, 6 Şubat 2019
    Son düzenleme: 6 Şubat 2019
  5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,999
    HD800S iyi bir kulaklık.Temiz,ferah,detaylı,akan bir sese sahip.Inanılmaz güzel.
    Konfor olarak beğenmedim pek.Tam sarmalamıyor.Biraz sert ve emanet duruyor.Ben tabir yerindeyse kafaya CUK diye oturur diyordum.Öyle olmadı.

Biz gövdeseverler icin tek alternatif olmaktan uzak.Sıcaklığı az,duygusu eksik.Katıksız bir tür kulaklığı.Uyumlu türlerde son nokta şuan.

Bu satırlar çok kısa bir dinleme sonucudur.Sadece izlenimdir.Üstte yazılanlardan bağımsızdır.

elektronik müzik bunu beğendi.
  6. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    469
    Önerebileceğim diğer modeller :

Beyerdynamic DT-990
    AKG K701
    AKG K702
    AKG K612
    Sennheiser HD650

Bu arada K712 Pro'nun görüntüsü sizi aldatmasın. Oldukça hafif ve konforlu bir kulaklık.

Not : Yukarıda bahsetmeyi unutmuşum alım listenize harici bir ses kartını da eklemeniz lazım.

7. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    709
    Kriterlerimin biriside buydu. Teşekkürler,aynı örneğe devam edersek şuan kullandığım ve sesine aşık olduğum velvetin orijinal stok uçlarıda bu şekilde denebilir yani kulak zarına kadar geliyor ama sorun şu ki atıyorum 30 dakika müzik dinlersen kulağına acı veriyor ve buda can sıkıcı bi durum:D HD800'ü bizzat buluşmada dinlemiş ve gözüme kestirmiştim eğer yolum dönmezse alacak gibiyimo_O Resmen dinlediğiniz müziğe ruhunuzu kaptırıyorsunuz ilk defa profesyonel ekipmanlarla denedim kulaklığı ve mest oldum.

onurdogan4 bunu beğendi.
  8. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    389
    Eğer prodüksiyon tarafına özel ürün seçecekseniz eğer elinizde yoksa öncelikle speaker tavsiye ederim. Akustik olarak düzenlenmiş bir ortamda ses dalgalarının havada yayılarak gelmesi önemli. Kulaklık ile yapacağınız mixlerde ki detay ve kanal ayrımı speaker ortamında dinlendiğinde yeterli duyulmayabiliyor. Kulaklık genel olarak akustik düzenleme olmayan ya da aktif kayıtlarda kullanılıyor. Marka olarak başta bütçe varsa genelec öneririm. Aynı fiyat bandında ki diğer markalara göre çıkış gücü azdır ama düşük volumede ki çözünürlülük ve denge daha başarılıdır. Getiri olarak akustik düzenlemeyi daha ucuza getirme şansınız olur. Alternatif olarakta elektronik müzik için Dynaudio ve Adam ın ürünleri başarılıdır. Dynaudio profesyonel tarafını en son Radikal getiriyordu. Ellerinde stok varsa demo imkanıda sunuyorlardı. Eğer kulaklık öncelikliyse Audio Technica f/p olarak en başarılı marka şuan. Hd800 gibi tuning yapısı olan kulaklıklar son kullancı tarafından dinlenirken ki sonucu test edebilmek amaçlı kullanılıyor. Bundan dolayı referans kulaklık olarak adlandırılıyor. Tuningli bi kulaklık ile mix yaparsanız, başka bi dinleme ortamında bazı frekanslar aşırı fazla duyulabilir. Sizin mümkün olduğunca flat bi ortamda frekansların dengeleri eşit şekilde mix yaptıktan sonra dinleyici kendine uygun bir kulaklıkta tuning aşıraya kaçmadan dinleyebilsin.

mfya, Serhat, Synchronicity ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    698

https://ehomerecordingstudio.com/home-recording-studio-essentials/

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#9 Serhat, 8 Şubat 2019
    Son düzenleme: 8 Şubat 2019
    erdal, DrWhite ve elektronik müzik bunu beğendi.
  10. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Beyerdynamic stüdyo kulaklıklarında her zaman daha önde olmuştur. Beyerdynamic DT 1990 /1770 modellerini öneririm. Fiyatları da daha makul. Gerçek mixing/mastering kulaklığıdır bunlar. Sennheiser HD serisi audiophile kulaklığı daha çok.

11. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    709
    Bu iki terim arasında kağıt üstünde bilimsel olarak:p nasıl bir fark var? Pratikte benim anladığım şu; Birisi keyif için diğeri yaratılan/oluşturulan/yapılmak istenen ses, midir?:eek::D

12. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Stüdyo kulaklıkları stüdyolarda mixing ve mastering yapmak için kullanılıyor. Müzik üretmek için yani. Daha flat ve analitik kulaklıklar oluyorlar, DT1990 gibi mesela. Audiophile kulaklıklar ise müzikten keyif almak için kullanılan kulaklıklar. Bazı frekanslar abartılı olabiliyor daha fazla keyif vermesi için ama buna göre mixing/mastering yapılırsa sonuçta ortaya çıkan ses kalitesi berbat birşey oluyor.

Hoparlörlerde de durum aynı. Adam audio, Genelec gibi hoparlör markaları üretim için kullanılır, B&W, Dali, KEF gibi markalar dinlemek için.

13. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    389
    Söyle düşünün; hd800 de alt frekanslar daha geri plandadır. Siz duymak için miktarını arttırdınız. Fakat velvet ile dinlemek istediğinizde alt frekanstan baska bişey duyulmayacak seviyeye gelicektir. Bundan dolayı mümkün olduğu kadar flat olması önemli. Dinleyici kendi zevkine göre istediği frekansları önplana çıkarabilsin. Herkeste hd800 olsa tabi ki mixingi hd800 ile yapmanızın negatif bir durumu olmayacaktı. Sizin mixing yaparken duyduğunuzu duyacaklardı.

14. .~.

.~.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    141
    Hep merak etmişimdir bu tarz işlerde neden hiç iem kullanılmıyor. Sonuçta herkes kulağını tamamen çevreleyen bir süngerle rahat edemez ki...

15. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    389
    Kullanılıyor zaten. Ama tabi ki sadece sahne tarafında monitör olarak. En yaygın marka Ultimate Ears tır.
    https://pro.ultimateears.com/home

16. .~.

.~.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    141
    Evet hocam sahnede kullanıyorlar ancak iemler mix işlemlerinde neden kullanılmıyor?

17. Penguen

Penguen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    K7 serisi çok rahat kulaklıklardır hem kulağı tamamen çevreler hem sıkmaz hemde hafiftir.Evet malzeme kalitesi çok iyi değil ama konforu çok iyi.

18. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,696
    Synchronicity bunu beğendi.
  19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,163
    Sennheiser hd800 ve elektronik müzik...Hmmmm :D Bizim kalemimiz değil @elektronik müzik maalesef...

Dt990 600 ohm falan olur ama diye dusunuyorum.Hem dinlersin ,hem de mix falan yapılabilir...

Hatta basıma bir is gelmeyecekse hd25'de güzel olabilir...

20. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    709
    Konuyu açma nedenim 2.el hd800 almaktı ve bunu alırkenden acaba hd800s daha mantıklı olur mu düşüncesindeydim,hem müzik dinlerim hemde ufak ufak altyapı kuruyorum bu sayede mixing vs müzik oluşturmaktı amacım.Madem öyle bugün gittiğim hifimyfi dükkanında bu iki cihazda vardı eğer zamam bulursam ikisini karşılaştıracağım kendi tecrübelerimle.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Şubat 2019 06:45 ---
    Arkadaşlar konu tarafımın ikazı ile gerekli yere taşınmıştır burdan devam edelim inşaallah.

mfya bunu beğendi.