Sennheiser ie80s kulak içi kulaklık incelemesi.

'Sennheiser' forumunda fosther tarafından 14 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,342
    Merhaba arkadaşlar.2 hafta test ettiğim sennheiser ie80s hakkında bir şeyler yazacağım.. :)) Elimden geldiği kadar,yavaş yavaş,bir hatam olursa simdiden affola..

Yazıya başlamadan önce kulaklığı deneme imkanı sunan bircom'a teşekkür ederim..

Malzeme/kutu içeriği:

Kutu içeriği için diyecek bir şey yok diyebilirim.Sunum muazzam.Fermuarlı çantası olsun,dış kutusu olsun sennheiser büyük bir özen içerisinde üretmiş..Özellikle çantaya hayran kaldım diyebilirim.Hissiyatı falan mükemmel olmakla birlikte pek taşınabilir değil.İçerisine kücük bir pouch konulsa güzel olabilirmiş.Onun dışında içerisinden 3 ayrı poşette comply uç,zilyon zaten silikon uç,bass ayarlamak için çubuk çıkıyor..Kutu içeriği zengin anlayacağınız.. :))

Kulaklık sert plastikten üretilmiş.Kablo çok iyi.Fx850'nin kablosuna iyi dediğim günlere sövuyorum arada bir :D
    Kulaklığın sağ tekinin kablo bitim yeri kırmızı.bknz( https://en-us.sennheiser.com/img/13147/x1_desktop_IE-80-S-Sennheiser-6.jpg) Direkt şıp diye ayırt edebiliyorsunuz o yüzden sağı solu..Ufak bir nüans ama güzel düşünülmüş..Kablo oldukca sağlam bir his verıyor ,kablo şaşırtıcı derecede kalın..Uzun zamandır boyle kalın iem kablosu görmedim(aftermarket kablolar haric).Ayrıma gelince bir miktar incelse de o kısım bile kalın diyebilirim..Bu kısım güzel.

Ses karakteri: Koyu,rahat dinlenebilen,tonlaması doğru,müzikal,bassı iyi..

Bass: Kulaklıgın bass miktarı ayarlanabıldıgı için değişiklik gösterebiliyor.Mesela en düşük seviyede ben çok basslı olmadığını,dengeliye yakın oldugunu düşünuyorum.Öyle garip bir bass karakteri yok diyebilirim.Ayarı biraz arttırıp ortaya aldığımız zaman oldukca güclü ve derine inebilen vuruşlar ile karşılaşıyorsunuz..Tabii bass'a bu müdahale biraz mid-bass kısmını şişiriyor ve o kısımların ayrıntısını alabiliyor..Ama yine de acayip bassli değil..Kesinlikle diğer sesler ile sıkıntısı yok.Yine bassı biraz daha arttırdığınız zaman inanılmaz bass seviyelerine ulaşabiliyor :)) ''O neydi lan'' oldum bi ara :D Bass'ları fx850 ile kıyaslamak gerekirse fx850 daha hızlı bence ie80s daha yavaş ve daha haddini bilen cinsten..

Tam orta seviye de ayarlanmış bass ile dinledim hep.Müziği dolduran,derin,haddini aşmayan,kaliteli ancak detaydan biraz yoksun bir performans aldım..850'den daha ehil çalıyordu bu ayar ile..Vuruş olarak fx850 gibi bir impact etkisi yok sanki.Daha derinden,daha yumuşak,daha yavaş gibi..Kısacası zevkinize göre ayarlayabılır ve dinleyebilirsiniz.

Mid: Yüzümü güldüren noktalardan biri.Bu kulaklığın midlerinin gerçekten iyi oldugunu düşünuyorum.Belki detay vb konularda o kadar iyi olmasa da ; tını olarak,tonlama olarak oldukca iyi.Belki yazın Ankara buluşmasıda dahil 15 tane kulak içi kulaklık denemişimdir,hic birinde bu sıcaklığı,o müzikalliği göremedim.Midleri koyu ancak tonlaması doğru.Mesela 850'yi takınca hem midler hem diğer sesler daha net,daha ferah gelıyor.Halbuki fx850'nin midleri olması gerekenden daha açık ve yanlış tonlama ile çalıyor.İe80s de bu yok..Belki daha koyu ama tonlaması doğru.Şikayetim bir miktar daha açık olabilirdi(çok hafif) ve daha detaylı olabilirdi diyebilirim..Vokaller içinize işleyen bir yapıda ve yapaylık gibi unsurlar hiç yok.Ben çok beğendim.Mesela Erkan oğur'dan bir sürü parça dinledim..Cidden iyi iş çıkarıyor.

Tiz: Klasik sennheiser karakteri olarak tizler diğer seslere göre bir miktar geride diyebılırım.'çıs çıs yok'' anlayacağınız :D Detay,çözünürlük vb gibi unsurlar fena değil.Geride oluşu kalitesiz anlamına gelmesin,ben kaliteli ve temiz oldugunu düşündum dinlediğim iki haftalık süreçte.

Takip edilebilirliği ,rahatsız etmeyişi,dinlenilebilrliği,hızı vs.. gayet iyi.Aslında detay var ama hani bazı kulaklıkları anlamak icin uzun süre dinlemek lazım ie80s de o tayfadan :)) En önemli özelliğide kulak delmemesi bana göre.Yumuşak yumuşak(nispeten) çalıp gecıyor.Zaten kulaklığın her frekansından müzikallik fışkırıyor..

Sanki biraz hd650 tarzında çalıyor gibi.Dediğim gibi detay var ama kendi içerisinde ve insanın yuzune çat diye vurmuyor.Mesela tekrar fx850'den örnek vermem gerekirse, fx850 daha detaylı gorunebılır ama ie80s'de de o detayların oldugunu dusunuyorum.Sadece birisi yüzünüze vuruyor,diğeri arka plandan halledıyor işleri.

Acıkcası ben bu tarz sunumu beğenıyorum.İpe yüne takılmadan,rahatsız olmadan ve hatta bazı şeylerden mahrum kalmadan müzik dinleyebılıyorsunuz.O yüzden de Hd650 aşığıyım galiba :D

Bu kısımda mid ve bass'lar kadar özel bir sey olmasa da kurtardığı noktaları yazıp bu kısımıda kapatıyorum..

Kısacası smoth,hafif keskin,kaliteli denebilecek ancak bir miktar geride olan tizlere sahip..

Enstrüman ayrımı/sahne:

Kulaklığın sahnesi geniş denebilir.Ancak koyu karakteri ile birleşince sanki biraz basık gelebiliyor ilk başta.Yukarıda bahsettiğim mevzu yine nüksediyor bu durumda...Bu kulaklığa kesinlikle zaman tanınmalı ve uzun uzun dinlenilmeli!Konumlandırma hatırladığım kadarı ile fena değil.Enstrümanlar tek boyutlu olarak gelmıyor.

Enstrüman ayrımın beğendim diyebılırım.Tane tane ,stressiz bir sekilde ayırıyor..Yumuşaklığı ve sert olmamasıda cabası.Kulaklığın zaten genel olarak rahatsız edici bir tarafı yok..

Kısaca artı ve eksilerini özetlemem gerekirse;

Artı:
    -İyi tonlama
    -Çok iyi basslar
    -İyi midler
    -Nispeten sertleşmeden ve agresif olmayan bir sunum.
    -Müzikal
    -sibilance'ın ''s''si yohhhhhhhhhhh..

Eksi:

-Çözünürlüğün bir miktar düşük oldugunu düşündüm hep.
    -Koyu(Tercih meselesi tabi,bana göre bir eksi değil)
    -Tizler miktar olarak geride.

Yeterince objektif oldugumu düsünuyorum ancak kulaklık hem benim kalemim,hem bana çok hitap etti.Kargoya verirken içimde bir burukluk oldu resmen..Bakalım kısmet,belki ilerleyen zamanlarda almayı düşünebilirim :))

Bir kaç fotoğraf ile sonlandırıyorum;

6351 eklentisini görüntüle 6352 eklentisini görüntüle
    6353 eklentisini görüntüle

2. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,744
    Eline sağlık Oğulcan Hocam:eek:k Fx850 hey gidi günler :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Elinize sağlık. Guzel ve kısa iz inceleme olmuş. İe80 bass olarak baya iyi bir kulaklık gercekten de

2 kişi bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,180
    Tizler IE80 ile karşılaştırıldığında benzer seviyede mi? Yani yok mu?

Çok mu direk oldu? Anlıyorum. Aynı soruyu uygun hale getirip tekrar soruyorum:

Sennheiser, IE80'de olduğu gibi, çözünürlük ve detaydan ödün vermeden insan kulağını tırmalayabilen yüksek frekansları başarıyla dizginleyebilmiş mi bu ürününde de?

Şimdi oldu mu? OK.

Bi de bass IE80 gibi bol ama amele mi?

Pardon, unuttum bi an.

Sennheiser, IE80'de olduğu gibi... Yapamıycam ya... yeterince tiksiniyorum kendimden şu an. :D

#4 zxc, 15 Ekim 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Ekim 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    Oğulcan eline sağlık.

2 kişi bunu beğendi.
  6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,342
    İe80 dinlemediğim için ie80 ile karşılaştıramıyorum maalesef.O yüzden cogumuzun en az bir kere denediği Fx850 ile karşılaştırdım zaten.

İe80'ni hic bilmıyorum demistim,ondan bağımsız olarak ie80s'de tiz hic yok demek büyük bir hata olur.Zaten yukarıda dediğim gibi çıs çıs veya şıkır şıkır bir tiz beklıyorsunuz hayal kırıklıgı olur..Ama bunda hic tiz yok demek bence yanlıs ,hatta ben kaliteli ve temiz oldugunu dusunuyorum..
    ,

7. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    959
    Eline sağlık paşam, çok keyifli bir inceleme olmuş. Merak ettiğim kulaklıklardan biriydi. Gayet alınası ve dinlenesi gözüküyor. Sadece şu ayarlanabilir bass olayına ben bir türlü ısınamadım. IE8'de de vardı ve hiç hazzetmemiştim. Artırsan basslar yapaylaşıyor ve diğer sesleri baskılıyor, azaltsan istediğin derin ve güçlü basslara ulaşamıyorsun. Öyle iki arada bir derede kullanmıştım.

4 kişi bunu beğendi.
  8. kunglao

kunglao
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Ath cks 1000 kullanıyorum bass benim için olmassa olmaz kulaklığımdan memnunum ama forumdaki değerli arkadaşlarında yorumlarını almak isterim sizce ie80 geçsem genel anlamda bir upgrade yaşarmıyım. Sony S639F kullanıyorum. Farklı alternatiflere açığım.

9. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    177
    Merhaba kunglao :)
    cks1000 ile ie80 biraz farklı kulvarlarda, ne beklediğine bağlı açıkçası.

ie80 aslında beklenildiği gibi bir bass canavarı değil. hatta en düşük frekanslar bildiğin rolloff. Ayrıca midbassda da kambur var çok fena, onu da izolobant ile deliği kapatarak ve bir de iğne deliği açarak gideriliyor ki bu da tizleri ve sahneyi hafif kurtarıyor. Hele tizler cks1000den sonra aynı zxc nin dediği gibi yok gibi bile gelebilir sana.

ie80i kendine has yapan 3 boyutlu çok geniş sahnesi ve özellikle evet midleri. Midler önde olmasalarda nadir başarımda, tereğayından kıl çeker gibi yapması. Çok yumuşak ve müzikal olması. saatlerce rahatsız etmeden dinelemebilmesi. Yani zamanında bin lira üzerindeydi ie80. Yeni model S de büyük ihtimal öyledir. Bu fiyat bence verilmez, ama tam istediğin buysa elbette verilebilir tabii ki. ve birde 2.el opsiyonu var. 2.elde yarı fiyatının altına bile bulunuyor.

Açıkçası S gelen yeni ie80sin ne gibi katkıları oldu çok merak ettim.

incelemeyi yapan Fostera çok teşekkürler. Anladığım kadarıyla eski seriden çokda farklı bir karakterde değil. Mutlaka üzerine bir şeyler koymuşlardır diye düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  10. kunglao

kunglao
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Merhaba
    İlginiz için teşekkür ederim. Aslında cks 1000 den memnunum ama ie80 bass konusunda merak ediyorum. Sub bass konusunda özellikle cks 1000 çok iyi. Sub bass beni mest eden bir frekans aralığı. Yumuşak ve derinden

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,180
    IE80'den sağlıksız derecede nefret eden biri olarak çok objektif konuşmam mümkün değil, ancak bass-sever biri olarak bass miktarı için IE80 alınabilir, ancak bass kalitesi için iyi bir tercih olmaz görüşündeyim. Orta ve üst midleri seviyorsanız iyi bir tercih olabilir. Alt midlerde bass kamburu olabiliyor bass yükseğe ayarlandığında. Tabi bunlar IE80 için geçerli. Ama incelemeyi okuyunca çok da büyük bir farklılık olmadığı görüşü oluştu bende.

2 kişi bunu beğendi.
  12. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,780
    Çok geç olacak belki ama ie80 ile ie80s neredeyse farklı kulaklıklar.
    Sattığıma pişman olduğum ender ekipmanlar arasındadır :)
    İe80'in eski konumunu ününü yerine kazandıracak bir kulaklık, ie80'de neyi beğenmediyseniz ie80s te hepsi giderilmiş.
    İe80'de özellikle aşırı duyarlı olan ses seviyesi çoğu kaynakta aynı soruna yol açıyordu.
    Tizlerin çözünürlüğü midlerin müzikalliği ve basslarda ki alt frekanslara inebilme becerisi kat ve kat daha iyiydi ie80s'te.
    Ses seviyesini ie80s te düşük tutmaları çok yerinde olmuş eskiden %60 civarında gümbür gümbür çalarken kontrolü kaybediyordu.
    Şu anda indirimde ve pişmanlık dolayısıyla siparişte :)
    Bu fiyata gayet iyi bana göre, alacak olanlara duyurulur.

Collapse Signature Expand Signature
    mfya, refuserQ, onurdogan4 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,342
    :D

Benim de yan sekme de sayfası açıktı ie80s'in.Cidden cok basarılı bir kulaklık (tabi bana göre) benim de alasım var ama sanırım bu aralar dac falan aldım diye biraz zor gurunuyor....

1500 lira'ya mütiş bence...Midleri bir kulak içi kulaklık için oldukca iyi.Midler iyi demistim ,bass da iyi ,tiz de kontrollü ve yumusak.Bu fiyata dinlenilebilirlik ve müzikallik olarak güzel...Daha sonrada indirim olursa ben de alabilirim...

#13 fosther, 23 Kasım 2018
    Son düzenleme: 23 Kasım 2018
    Synchronicity ve refuserQ bunu beğendi.