Sennheiser kulaklık bölümünü satmak istiyor!

'Haberler' forumunda Mikrobiyolog tarafından 17 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,521
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,331
    Kaç kez dedim bu HE1 satmaz diye Sennheiser'a ama dinletemedim ki... Dedim ki bunun kasasını mermerden değil de granitten yapın. Ama neeeerde? Nato kafa nato mermer... Bak, koskoca şirket satılıyo şimdi işte.

refuserQ ve pyken123 bunu beğendi.
  3. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    26
    HD800, bütçeme uygun bir fiyat aralığına inecekse eğer, olumlu bulduğum gelişmedir.

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,331
    Azalan HD800'ün fiyatından ziyade, bir daha öyle bir kulaklığın dizayn edilme ihtimali olacak gibi görünüyor bana...

HD600'ü çıkaran ve halen satan firma satılacak ha. Vay be.

5. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,877
    Şaşırmadığım bir gelişme. Zaten bir süredir hi-fi kulaklıkları Drop'a fason yaptırıp satıyordu. Şimdi de HD 8XX satışa sunulmuş.

elektronik müzik bunu beğendi.
  6. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,421
    Bence tam tersi, fiyatlar daha da yükselecektir.

7. celloh

celloh
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ben hiç riske atmayacağım, şimdiden alıcam hd560s'i. Sonra fiyatı 2000'e fırlar ya da yeni firma kötü yapar hiç risk etmem...

8. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,989
    Kulaklıkların sonuna xx ekleyip drop'da satmak ta yetmedi demekki, asıl dropluk markanın kendisi olmuş, senheisser xx..

9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,946
    Üzücü bir haber.

Collapse Signature Expand Signature
    ckn bunu beğendi.
  10. ckn

ckn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    108
    Sennheiser ile tanıştıktan sonra müziğe ve sese bakış açım değişmişti. Bu hobiyi bana sevdiren marka kendisi olmuştu. Böyle bir son gerçekten çok üzücü olur. :(

#10 ckn, 19 Şubat 2021
    Son düzenleme: 19 Şubat 2021
    refuserQ, zxc, Picasso16 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    MX serisinin üretimi bitince earbud sevenlerin ahı tutmuş herhalde. Şaka bir yana, bunu beklemiyordum. Sennheiser'da bile işler yolunda gitmiyorsa diğerlerinde durum nedir düşünemiyorum.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,331
    Anladığım kadarıyla Sennheiser komple satılık değil, sadece consumer kulaklik kısmı elden çıkarılacak galiba... IBM'in Lenovo olması gibi. Profesyonel kısımlar satılık değil. Muhtemelen karlılığı düşük olduğu için yapıyorlar...

13. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Üzücü bir durum. Bazı firmalar salt para getirecek, çok satacak şeylere yöneliyor, ama bunlar çok da hifi olamıyor, genele hitap etmesi birinci öncelik oluyor.

Öbür uçta da; daha hifi ürünlere yönelip, çok ufak bir kitleye hitap ettiğin için parasız kalma riski var.

Şirketlerin ikisine de dengeli yatırım yapması gerektiğini düşünüyorum. Salt genele hitap etmek yetmez, gelişemezsin. Hem üst düzey ürünlerinin açtığı yol, genele hitap eden yeni ürünlerinde kullanılacak. Yoksa yerinde sayarsın. Ama salt üst düzeye hitap etmek de parasız kalmak riski taşıyabilir.

Ben son tüketici piyasasını bırakmasını çok anlamlı bulmuyorum. Orası sana ününü getiren, bilinirliğini sağlayan yer.

Drop üzerinden satış yapmayıp, bazı ürünlerini biraz ucuzlatıp satsa daha iyi olabilirdi belki. Piyasayı kendi ürünlerine doyurmuş oldu.

Sanki firmanın şu an ihtiyacı olan şey, orta düzey genele hitap eden ürünlerde de bir tercih sebebi ortaya koymak. Teknoloji olarak zaten üst bir teknolojiye sahip, biraz ucuzlatsa çok satacağı birçok ürünü çıkacaktır. Ama bunu yapmak yerine altın yumurtlayan tavuğu kesmek istiyor gibi.

Ben araştırma geliştirme aşamasından sonra bu ürünlerin maliyetinin de çok büyük olduğunu sanmıyorum. Bir de ilginç olan, sahtesi en çok üretilen ürünlere sahip firma sanırım. Etkisi olmuş olabilir. Taklit edilemeyen bir hologram gibi birşeyle satardım ben olsam kutularda.

Picasso16 bunu beğendi.
  14. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,082
    Hocam firma için ahlaki ya da değerli yoktur malumunuz, kârlı-kârsız vardır ben bir düşünce sürecinin ürünü olarak verilen bir karar olduğunu düşünmüyorum açıkçası, üzüldüm... en sevdiğim firma hifi konusunda aslında, sanırım bu sevme konusunda da bir sorun var ahlakı olmayan bişey sevilebilir mi? Marketing ya da insanın avanaklığı(kendi adıma) sanırım....

refuserQ, mavi ve pyken123 bunu beğendi.
  15. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Haklısınız. Ama temel sorunlardan biri de bu zaten günümüzde.

Düşünün firmayı ilk kuranları. İşin içine ne kadar çaba, özveri ve sevgi koyduklarını. Ancak birkaç nesil sonra onların çocukları, torunları veya daha alt kuşağı bunu salt bir karlılık meselesi olarak görüyorlar. Üstünde durdukları miras karlılık değil halbuki, onca çaba, özveri ve sevgi. Onları o hale getiren o.

Bu bence temel bir sorun. Şeylerin içine daha fazla sevgi koyabilmek. Başarılı olmanın ve daha yaşanılabilir ve sevilebilir bir dünyada olmanın başka yolu yok. Ama rasyonel mantık bunu göremiyor ve sebepleri atlayıp sadece sonuca yöneliyor.

refuserQ ve DrWhite bunu beğendi.
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,331
    Sennheiser 1945'te kurulmus. Anonim degil, ozel bir sirket. Boyle bir karar veriyorlarsa eminim ki cok makul sebepleri vardir. Bu noktada "bence yanlis yapiyorlar" komik bir yorum bence.

Lakin evet, istemem sahsen satilmasini ben de. Benim de kulaklik olayina baslamam bu markayla tanismamla oldu. Sennheiser olmasa HD800 gibi bir kulakligi dizayn edebilecek ikinci bir sirket gorunmuyor simdilik...

ckn bunu beğendi.
  17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,946
    Firma bir birimini satmaya karar verdiyse bu onların kararı tabi.

Benim üzülme sebebim Sennheiser'ın özellikle bazı kafaüstü modellerindeki ses karakterini beğenmem ve doğru bulmam. Ve piyasada bir çok yanlış varken doğru birşeyler yapmaya çalışan köklü bir firmanın bu bilgi birikimini yeni sahiplerinin devam ettirip ettiremeyeceği konusu.

Çünkü bir firmanın tüm altyapısını, tüm teknolojisini tüm patentlerini satın alabilirsiniz ama eminim ki belirli bir ses karakterini yansıtmalarını sağlayan bu birikimi nesilden nesile aktarabilen bir tecrübe (insan birikimi) de var bu tip firmalarda.

Bunu parayla satın alamazsınız. Beni üzen bu. Yoksa marka bağımlılığım yok ses bağımlılığım var.

Çünkü genelde bir firma el değiştirdiğinde ilk iş firmanın eski personelleri yavaş yavaş biçilir geriye eski firmanın sadece adı kalır.

Collapse Signature Expand Signature
  18. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,482
    Doğru anladıysam, Sennheiser'de işler kötü falan gitmiyor ; hatta tam tersine kulaklık departmanı altın çağını yaşıyor şu an.
    Ayrıca marka (biliyorum markayı çoğunlukla kulaklıkları üzerinden tanıyanların hışmına uğrama ihtimalim var : ), "yalnızca" tüketici anaakım kulaklık kısmını elden çıkarıyor ; zira şu an elden çıkarabiliyorlar.

Hem de çok karlı bir şekilde.

Massdrop'la yaptıkları ortaklık anlaşmaları firma için inanılmaz karlı oldu ; en basitinden HD6XX duyurulması üzerinden geçen şu bir - iki yıl içerisinde HD6'lı serilerinin belki de ilk duyurulduğundan bu yanaki toplam satış adedini aşmış dahi olabilir.
    Tam olarak anaakım denemeyecek ve hatta giriş üstü seviye odyofil bir kulaklık - ve iyi pazarlamayla neredeyse bir anaakım kulaklık kadar - (120.000 adet) satılmış şu ana kadar.

Dolayısıyla bu anlaşma hem Sennheiser hem Massdrop nezdinde tam manasıyla "voliyi vurmak" olduğu için Sennheiser şu an piyasada benzerlerinin sıkça görüldüğü biçimde pek çok hızlı büyüyen / hisseleri değerlenen firmanın yaptığını yapıyor ve altın çocuğu kulaklık departmanını satıyor.

Enseyi karartmak için, üzülmek için pek sebep yok gibi bence.
    Zira yeni sahipleri direksiyona geçtiklerinde, markanın kulaklıklarına dair ciddi bir politika değişikliği olacak mı olmayacak mı ondan bile emin değiliz.
    Ha olsa ve "yeni Sennheiser"leri beğenmesek de ilerleyen zamanda dünya üzerinde milyonlarcası halihazırda dolaşımda olan şu anki kulaklık serisine erişim nispeten kolay olacaktır ; belki hafifçe fiyatları artacak şekilde.

Ben uzun süredir benim de hayalimde olan Massdrop'la 8XX'i üretmeye başlamalarını çok, bu değişimi ise kısmen olumlu karşılıyorum ; belki "yeni Sennheiser Hükümeti", "enkaz devraldık" diyip kulaklıkları daha da geliştirmeye ve gamı zenginleştirmeye devam eder : )

refuserQ, zxc ve DrWhite bunu beğendi.
  19. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Geleceğe dair beklentileri olumlu olsa neden elden çıkarsın ki?
    Ben bunu "işleri iyi gitmek" olarak yorumlamakta zorlanıyorum.
    Ancak "fırsat bu fırsat, sattım sattım, yoksa elimde patlayacak" gibi birşey olabilir.
    Yoksa gerçekten altın yumurtluyorsa tavuğu neden nakte çevirsin?

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,331
    Yanlis hatirlamiyorsam 2019 cirolari 700 kusur milyon dolarmis... Yani sirketin durumu iyi. Peki neden tuketici bolumunu satmayi dusunuyor olabilirler?

Dogru cevap "bilmiyorum". Ama ille de fikir yurutmem gerekirse aklima gelenler: Consumer piyasasi, profesyonel piyasa kadar karli olmayabilir. Kulaklik ureticileri artti. Kaliteleri de artiyor. Ozellikle onumuzdeki senelerde bu baskinin daha da artacagini ongormus olarak vakit varken piyasadan ayrilip daha karli alanlara odaklanmak istemis olabilirler.

Sahsen IBM, Lenovo olduktan sonra "n'olacak bu Thinkpad'lerin gelecegi" diye kara kara dusunurken gorduk ki kalite degil, fiyatlar dustu. Sadece klavyenin kalitesini dusurme denemesi yaptilar bir kez, kisa surede hatalarini kavrayip geri adim attilar. Yirmi senedir Thinkpad kullanmamin birincil sebebi klavye, sonra da dayaniklilik ve hardware kalitesi. IBM'de klavye dizaynindan mesul olan grup Lenovo'da calismaya devam etti... Firma Cinli olmasina ragmen Thinkpad serisi US milspec uretime devam etti. E IBM'in 2020 cirosu da 73 milyar dolarmis. Sadece musterisi artik biz degiliz, cok buyuk sirketler ve ulkeler. Velhasil alan memnun, veren memnun, mutlu son :)

#20 zxc, 21 Şubat 2021
    Son düzenleme: 21 Şubat 2021