Sennheiser Momentum 2 over ear inceleme(denemesi)

'Sennheiser' forumunda gozt_ tarafından 7 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. gozt_

gozt_
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Herkese selamlar. Öncelikle kulaklıkla ilgili konuya geçmeden şunu belirteyim.Ben odyofil değilim keza o derece kulağa sahip olduğumuda düşünmüyorum.Yazacaklarımı 1000 lira üstü ilk kulaklığı olan müzik tutkunu birisi olarak yazıyorum.O yüzden buradaki profesyonelce yazılmış incelemelerden olmayacağını belirteyim.

TASARIM
    Bu konu tamamen kişisel olduğundan ne yazmam gerektiğini bilemiyorum.Black olan versiyonuna sahip birisi olarak ıvory olan renk kombinasyonu olanı daha çok beğendiğimi söylemeliyim.

5204 eklentisini görüntüle 5205 eklentisini görüntüle

KONFOR-KULAKLIK RAHATLIĞI

Açıkçası kulaklığın padleri oldukça rahat ve değiştirilebilir. 3 saat aktif dinlemede terletme oranı çok çok azdı.Ancak hala havaların yaz ayları kadar sıcak olmadığını serin olduğunu hatırlatmaktada fayda var. Keza kafa bandı ilk bakışta çok rahat gözükmesede, herhangi bir rahatsızlık hissetmedim. Son olarak bu konuda önemli not olarak şunu söylemekte fayda var.2.5 3 saatten sonra kulaklığın kulak padleri arasındaki sıkışma(baskı yapması) hafiften rahatsız etmeye başlıyor.15 dakikalık bi aradan sonra tekrardan rahatlık düzeyi eski haline geliyor.

Gelelim herkesin beklediği ses kısmına :)

SES

Baştan şunu belirteyim.Öyle midrange tiz, deep bass, high treble gibi kavramları kullanacak kapasitede birisi olmadığımdan bu kısmı halk ağzından toy odyofil olarak anlatmaya çalışacağım.Bu kulaklığa bakacak arkadaş profili bence şöyle olmalı.
    Aktif gürültü engelleyici kadar etkili olmasa bile dışarı çıkıp kendi düzeyi için temiz, kaliteli, telefon tabletlerle bile kolay sürülebilir bir üst düzey sese giriş kulaklığı olabilir.

50 cent peep show,Akon smack that, Usher yeah tarzı arka planda smooth bass olan şarkılarda 10 üzerinden 8-9 lara kadar etkileyici olduğunu söylebilirim. Ancak Eminem in çoğu şarkısında müzik türü aynı kalmasına rağmen etkileme oranının 7 lerde kaldığını söyleyebilirim. Bunun sebebi kulaklığın karakterinden dolayı deep bass performansının üstlere frekanslara çıktıkça aynı düzeyde kalmamasından.

Dubstep tarzı dinleyecek çoğu arkadaşı memnun edecektir.Tizler rahatsız edici düzeyde değiller.Ancak kulaklığın karakteri koyu, bass ağırlıklı olduğundan bu tarz için oldukça uygun olduğunu söylemeliyim.Bu arada bass ağırlıklı derken yanlış anlaşılmasın!!! Bu kesinlikle bir bassheadırın aradığı kulaklık olmayacaktır.Ben midrange kulaklık rengi seven birisi olarak söylüyorum bunları.

Vokaller bence gayet temiz.Erkek vokalleri r&b hip hop pop müziklerde daha çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Bu kulaklıkla ilgili beni üzen kısım ise rock-metal performansı oldu. Sanki kulaklığın karakterinden dolayı gitarlarda bir perde oluşuyor ve olması gerektiğinden koyu bir tonda kulağa yansıyor. Kısacası rock severler için bu kulaklığı tercih etmelerini öneremeyeceğim.

NOT: Bu yazdıklarımı ipad air2, iphone5s ve lenovo laptopumla birlikte yaptığımı söyleyeyim.Tabiki dapler ile değişiklik gösterecektir performansı. Air 2 de ses düzeyi yüzde 80 den sonra dayanılmaz oluyordu.İphone5s içinse 90 a kadar gayet yeterli net performans sunuyor.

KISACA ÖZET

Bence bu fiyat düzeyine çıkacak kullanıcılar için taşıması kolay, r&b , hip hop , pop , rap müzik tarzına uygun bir kulaklık. Kulaklığın dışarı ses kaçırma oranı çok az.Yolda , metrobüste kulaklığı kıs muhabbetlerine rastlamayacaksınız:)

barocka, bahirtaha, Özen ve 18 kişi daha bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,729
    Teşekkürler, elinize kulağınıza sağlık :)

Collapse Signature Expand Signature
  3. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    203
    Teşekkürler inceleme için

4. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    552
    İlginiz için ve vakit ayırdığınız çok teşekkür ederiz.
    Biz de bazı eklemeler / Düzenlemeler yapalım... Momentum modelleri, kulakiçi modelini saymayacak olursak özellikle genel frekans bandında flat duyuma yakın karaktere sahip modeller. En önemli özellikleri, vokal gibi, elektro gitar gibi ve hatta pek çok enstrumanın üst harmoniklerinin yer aldığı üst mid bölgesini iyi sature edebilen kulaklıklar. Dolayısıyla aslında çok koyu ses karakterine sahiptirler diyemiyoruz. Rock, metal gibi yoğun enstruman yüküne sahip olabilen müzik tarzlarında bu anlamda başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Güçlü dip baslar aramayan müzikseverler için, bas tepkisinin gayet iyi olduğunu belirtmekle birlikte, güçlü baslar tercih eden müzikseverler daha ziyade Urbanite, HD 4 gibi modelleri de tercih edebilirler. Onun haricinde üst frekans bölgesindeki sibilant olmayan ses reprodüksiyonundan dolayı da uzun süreli dinlemelerde akustik anlamda yorgunluk yaratmadığını da belirtelim.
    Müzikli günler dileriz. :)

5. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,363
    Elinize sağlık, size ne hissettirdiğini gayet güzel bir biçimde anlatmışsınız:)

6. gozt_

gozt_
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Öncelikle bu inceleme için teşvik eden baran88 beye teşekkürü bir borç bilirim. Dediğim gibi yazımda da ben bi bassheader olmadığımdan bana biraz koyu geldi genel karakteri.Bu koyuluğu türü farklı olduğunu bildiğim halde inceleme merkezinde dinleme fırsatı bulduğum sennheiser hd600 e göre söylüyorum. Tabiki farklı tür ve sınıfta kulaklıklar.Ancak aradığım sesin yolda yanımda dinlemek için momentum 2 olmasındansa evimde hd600 ile olmasını tercih ettiğimi söylüyorum.Son olarak amatörce yazdığım bu yazıyı okuma zahmetinde bulunan herkese teşekkür ederim :)

4 kişi bunu beğendi.
  7. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,934
    Bu tam da Müslüm Gürses dinlenecek bir kulaklık olmuş.

Başarılı midlere sahip.HD 650 midleri gibi değil tabiki ama selam çakıyor,akla getiriyor.Bu kulaklıktan 1A ya geçince 1A V şekilde boğulmuş!!!! gibi hissediyorsun.

Ekleme:Genel ses kalitesi üst düzey değil.1000 tl üstüne çıkıldığında yetersiz kalacaktır.

Konfor,müzik için iyi,film izlemek için sınırda...

#7 DefinitioN, 29 Ağustos 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Eylül 2018
    3 kişi bunu beğendi.
  8. Orhan AYDEMİR

Orhan AYDEMİR
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    bende hem mdr-1a hemde momentum over ear 2 var. benim kişisel zevklerime göre momentum çok daha iyi. insan sesleri ve çalgılar çok daha doğal ve konum olarak tam olması gereken yerdeler. 1a bir çok tür ve enstürümanda saçmalıyo ayrıca momentumun daki doğallıktan 1a da eser yok.

2 kişi bunu beğendi.
  9. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,784
    Şu momentumun 2 wriless i sattığıma küpekler gibi pişmanım vallahi :D çok güzel çalıyor . Bence o fiyat da kendi segmentinde daha iyisi yok
    Bu arada inceleme için elinize sağlık güzel olmuş . 1000x i de denedim ben . Bir tık daha iyi momentum :) özellikle mid konusunda

4 kişi bunu beğendi.
  10. FreeShah

FreeShah
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    61
    Acaba Momentum 2.0'da kablo upgrade yapan oldu mu? Var mıdır bu konuda fikir verebilecek birileri? Özellikle sanki tizleri hafif yumuşatacak bir upgrade güzel olacak gibi geldi bana.

11. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gözlük kullanıyorum konfor süresine olumsuz etki yaptığını eklemek isterim. Pasif izolasyon etkisini arttırmak için uygulanan basınç bence biraz fazla olmuş.

FreeShah bunu beğendi.
  12. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Benim merak ettiğim şey, on ear modeli iPhone ile kolay sürülebilir mi?

13. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Hp notebook ile kullanımda ses seviyesini açamıyorum volume 25 te çok rahat dinleniyor. İphone da ses seviyesi biraz düşük kalıyor ama bence yeterli. Tavsiyem on ear modelini denemeden almayın, ben over ear ile sıkıntı yaşadım tahmin ediyorum on ear olsaydı sıkıntı kelimesi çok hafif kalabilirdi.

14. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Konfor alanında bahsettiğim sıkıntı.

15. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Deneme fırsatım olmadı malesef ama kısa süreli kullanımlarda sorun olmaz diye düşünüyorum.
    Dert ettiğim tek şey gözlüğüm :/

16. UmutA.

UmutA.
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    On ear ile over ear modeli sadece tasarım olarak benzeyen aynı markanın farklı 2 kulaklığı gibi , sakın over ear incelemelerine bakarak kararınızı vermeyin. Hem on ear 1.0 , 2.0 , wireless modelini hemde over ear 1.0 2.0 ve wireless modelini kullanmış biri olarak şunu çok rahat söyleyebilirim, over ear modeli ses karakteri olarak ,hi end kulaklıklara kayan bir yapıda ses tonuna sahip , telefondan dinlendiğinde taşınabilir bir hd650'yi andırıyor bence kulaklıklardan çok anlamayan biri bile ikisinin aynı markaya ait olduğunu anlayabilir, on ear modeline gelince daha çok beats kulaklıklara benzeyen bir ses yapısı var çok daha fazla bas ve daha kötü midlere sahip , hiphop rap vb. müzikler ile dışarıda kullanılacaksa küçük yapısıyla oldukça mantıklı ama okadar , evde kullanmak için o paraya değecek bir kulaklık kesinlikle değil, over ear modeli ise dediğim gibi çok dengeli ve Sennheiser ses rengini taşıyan bir kulalık her türlü müziğe adapte olabilecek bir yapısı var ve bence daha şık duruyor.
    Rahatlık açısındansa on ear 2.0 modeli on ear 1.0 a göre ciddi anlamda daha rahat açılabilir yapıda olmasından dolayı yanlardan yaptığı baskı çok daha az , 1.0 on ear modelinde 30 dk sonra kulaklarda ciddi anlamda bi ağrı hissediliyordu , gözlüklede kullanma şansım oldu on ear modelinin konfor anlamında sizi üzmeyeceğini düşünüyorum.

#16 UmutA., 22 Aralık 2018
    Son düzenleme: 22 Aralık 2018
    erdal ve Xexec bunu beğendi.
  17. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Cevap için teşekkürler))

Edit: Kulaklık şimdi elime ulaştı ve deneme fırsatım oldu.
    Düşündüğümden daha rahat bir kulaklık, basslar aman aman değil ama kıvamında, günlük doz alımı için ideal)) tizler için şimdilik bişey söyleyemeyeceğim.

Iphone’umda takıp denediğimde ses seviyesi tatmin etsede devamı gelebilirmiş hissiyatı yarattı bende.

Son olarak yapısı itibariyle acaba sağı solu gevşer mi bunun diye bir düşündüm.

Onun dışında son derece şık bir ekipman

#17 Xexec, 22 Aralık 2018
    Son düzenleme: 22 Aralık 2018
    UmutA. bunu beğendi.
  18. cemq

cemq
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ben de bir süredir bu konuda düşünüyorken aliexpresste bakayım dedim çok fazla 10 dolar civarında seçenek var fakat şu model diğerlerinden ötede daha kaliteli geldi ve sipariş verdim. Gelince görüşlerimi yazarım buraya.

https://www.aliexpress.com/item/6ft...lgo_pvid=50ddbc24-4f5e-4ea7-84ff-a92b1e861a9f

19. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,934
    Ben kabloyu yükseltmiştim.Seste iyileştirmeler yapıyor bir miktar.

20. FreeShah

FreeShah
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    61
    Hocam bekliyoum. Ben de ona göre hareket edeceğim.

Biraz yorum alabilir miyiz? Bir de ne aldınız, link var mı?