Sennheiser momentum 3 için dac gerekli mi?

'DAC' forumunda marimera tarafından 14 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Sennheiser momentum 3 kullanıcısıyım. Başta bluetooth ile kullanmak için almıştım ama bluetooth ile aptx (16bit 44.1khz) destekliyor.
    Bu yüzden bluetooth'u kenara bırakıp artık kablolu kullanmaya başladım.
    Genelde tidal ile master müzik dinlediğimden aptx formatı yetersiz kalıyor gibi hissediyorum. Tidal masters 24bit 99khz'ye kadar çıkıyor. Ayrıca arada kendim de flac müzik indirip dinliyorum.
    Ses netliği ve derinliğini arttırmak için bu kulaklığa dac almam gerekir mi? Dac ile bu kulaklıkla 24 bitleri 99khz'leri görebilir miyim?Yoksa bu seviyedeki bir kulaklık için gereksiz mi? Kabloyla da bağlasam, dac da alsam max 16bit 44.1khz seviyelerini mi görürüm?

Forumda daha profesyonel kulaklıklar için sistem toplandığını gördüm. O yüzden bilemedim, bu seviyede kulaklıklar için de işe yarıyor mu? Yoksa öncelikle kulaklığımı mı değiştirmem gerekiyor?

#1 marimera, 14 Ocak 2020
    Son düzenleme: 14 Ocak 2020
  2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    141
    Dac alırsan dac ve kayıt neyi destekliyorsa çalabilirsin. Bir nebze farkeder ama esas farkı daha iyi bir kulaklıkla duyabilirsin. Bence dac a para yatırmaktansa kulaklığa yatırım yap.

VirtuFortuna, DrWhite ve zxc bunu beğendi.
  3. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    6hz-22000hz ferkans aralığı
    100ohm empedans
    118db duyarlılıkta bir kulaklık için çok iyi bir dac almama gerek yok sanırım. Ne kadar iyi dac alırsam alayım hi-fi ses seviyesine ulaşamayacağım diye düşünüyorum.

Bu değerler bluetooth bağlantı değerleri mi, kablolu bağlantıda daha iyi değerler alınır mı bilmiyorum. Ama sanırım max değerleri bu.

Peki dac cihazı ile 24bit 96khz müzikleri tam performans çalıştırabilir miyim bu kulaklıkla? 24bit 96khz kaldırır mı bu kulaklık?

Kulaklığı çok araştırmadan aldığım için pişman oldum aslında. Bluetooth olması, bir de yorumlarının iyi olması bir anda beni cezbedip satın aldırttı. 3200tl de verince bir süre kullanayım diyor insan. Şimdi 2 haftalık kulaklığı satmaya kalksam ciddi değer kaybı yaşayacağım.

4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    141
    Biraz araştırdım. Eski momentum serilerine göre hayli iyi diyorlar. Kağıt üstü rakamlar zaten iyi. Dac biryere kadar katkı sağlar. Ama en önemli etkiyi amfi yapacaktır. Şu an amfi var mı

zxc bunu beğendi.
  5. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Amfi yok. Ama ses şiddeti gayet iyi şuan. Amfinin ses şiddetini arttırma dışında başka katkısı var m?

Fiio Q1 mark 2 gibi amfi + dsd dac tarzı birşey alsam, hem amfi hem de dac yerine geçer mi?

6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    141
    Amfi en önemli şey. Düşük ses seviyesindeki kaliteyi arttırır, genel çözünürlüğü arttırır, sese denge getirir, kulaklığın potansiyelini ortaya çıkarır, çok enstrümanlı hızlı müziklerde seslerin birbirine karışmasını engeller. Fiio q1 gibi taşınabilir cihazlar daha çok küçük kulakiçi cihazlar için uygun. Daha iyisini dinleyene kadar idare edebilir ama kulaklığınızın maksimum performansını göstermesine izin vermez. Sesin yüksek çıkması herşey demek değildir. Sistem optimum çalışmıyorsa ses yüksek çıkar ama birbirine karışabilir, baslar zayıflayabilir, pörtleyebilir, tizler zayıflayabilir, olması gerektiği gibi tını vermez, tam tersine kulağı tırmalayabilir.
    Benim tavsiyem uygun fiyatlı makul bir dac ile kaliteli bir amfi olur. 1000Tlye iyi bir dac 1000Tl üstüne iyi bir amfi alabilirsiniz. Örneğin şu an malum sitede satışta olan JDS Atom amfi ve Topping D10 veya D30 dac

7. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    205
    momentum 3, eski seriye göre teknik özellikleri daha iyi olan, daha büyük 42mm sürücüleri ve özelleştirilebilir anc, hearthrough gibi iyi özelliklere sahip bir model. bu cihaz tabi ki mobil kullanım öncelikli üretilmiş, ancak kablolu dinleyip, maksimum ses kalitesi almak istiyorum diyorsanız, sony, bose vb.de görmediğim, audio over usb-c destekliyor. yani usb-c kablosunu şarj haricinde müzik aktarımı için kullanabiliyorsun. 3.5mm kablolu opsiyonu da var bildiğin gibi,ama usb-cnin daha iyi sonuçlar verdiğiyle ilgili videolar izledim momentum 3 için. bunun için de usb-c üzerinden çıkış veren bir kaynak lazım, dac,akıllı telefon,amfi vb.

Collapse Signature Expand Signature
  8. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Müzik dinlemeyi normal kablo yerine usb-c üzerinden mi yapayım? Buna uygun dac amfi var mı? Genelde hepsi 2,5mm ve 3,5mm girişli.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 15 Ocak 2020 ---
    Topping d10 ve d30 taşınabilir değil sanırım. Şimdilik daha çok taşınabilir birşeyler arıyordum. Cebime koyup dinlemeyeceğim zaten de, en azından gittiğim yere rahat götürebileyim istiyorum.
    Zaten kulaklığım çok güçlü olmadığından sabit dac amfilere gerek var mı? Kulaklığa göre fazla kaçmaz değil mi?

9. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,787
    Kulaklığı telefondan mı dinliyorsunuz şu anda?

10. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    205
    telefonunuz usb-c üzerinden müzik dinletiyorsa, bir deneyin. kaynak olarak ne kullanıyorsunuz bilmiyorum. maliyetli çözüm ama, mesela macbook usb-c üzerinden momentumu bağladığınızda, ses kartı olarak onu görür ve tidal desktop uygulamasından dinlersiniz.
    veya telefon alacaksanız, usb-c audio destekliyor mu onu araştırın. lg g7 ve g8 thinq gibi modeller native olarak mqa unfold edebilir, ama onlarda da gayet iyi bir dac olduğundan, 3,5mm kablo yeterli olur.
    ekonomik çözüm ise, hidizs sonata gibi usb-c audio dongle veya mqa tamamen unfold etsin, kayıp olmasın derseniz zorloo ztella, dragonfly cobalt gibi ürünler. ama bu tip ürünlerde yine 3.5mm kabloyu kullanmanız gerekecek.

11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,787
    USB-C kulaklığın kendi DAC'ını aktifleştirir muhtemelen, dolayısıyla Bluetooth ile aynı metodu kullanmış olursunuz sadece datayı kabloyla aktarıyorsunuz.

Tabi kablo olduğu için daha yüksek BitRate ile aktarım yapıyor olabilir (24/96).

12. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Evet. Samsung galaxy s10'dan dinliyorum.
    Kulaklık kablo ile 24bit 96khz değere çıkar mı? İnternette bununla ilgili bilgi yazılmamış. Benim korkum kulaklığın 24bit değerini desteklememesi. Bunu nasıl öğrenebilirim?
    Telefonda usb-c ile dinleyebiliyorum ama macbook'ta bağladığımda ses iletmedi. O yüzden macbookta 3,5mm kablo ile denedim.

Mesela bunda da merak ettiğim olay, kulaklığı bilgisayara bağlıyorum ve ayarlardan 24bit'i ayarlıyorum. Ama kulaklık bunu destekliyor mu bilmiyorum. Belki kulaklık yine 16bit çalmaya devam ediyor. Kablolu hangi değerlere çıkabildiği hakkinda bilgi verilmemiş, sadece bluetooth'a odaklanılmış.

13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,787
    Bence kulaklığınızı değiştirin. Bu tip kulaklıklar odyofillere hitap etmiyor açıkçası. Daha çok genel kullanıcıya yönelikler. O yüzden DAC/Amp almanız da mantıksız olur.

zxc bunu beğendi.
  14. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,945
    Artırıyorum :D bence düşünme tarzınızı değiştirin, 24 bit-kablolu-kablosuz bunların hiçbir önemi yok amaç müzik dinlemekse, duyduğunuz size keyif veriyorsa o ekipmanı değiştirmeyin ki 2 haftalık kulaklığı bence onu anlamadan değiştirmeyin ha hiç beğenmediyseniz değiştirin, çünkü bu değiştirme işinin sonu yok az sakin olup elinizdekinin hakkını verecek kadar kullanın, ekipmanın neyinden - neden memnun değilsiniz mesela net olmak lazım, bir de bu forumu fazla okumayın ya da head fiyi bi süre bence bu acaba değiştirsem mi düşüncesi geldiyse:D:D

#14 DrWhite, 15 Ocak 2020
    Son düzenleme: 15 Ocak 2020
    barocka ve border66 bunu beğendi.
  15. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Aslında bu duygu tidal'ın master müziklerinin 24bit 96khz olduğunu öğrendiğimde başladı :D

Sony frekans aralığı daha geniş, Ldac desteği olmasına rağmen sennheiser'ın sesini daha çok beğenmiştim.

Sonra bu durumu kafama takılıp, kulaklığı bilgisayara 3,5mm kablo ile bağladığımda ses derinliğini ve netlik farkını hissettiğimde bu sefer de dac ve amfi bakmaya başladım. Çünkü kulaklığı telefona kablo ile bağladığımda bu farkı göremedim.

Bir de sony wh-1000x m3 yaklaşık 800tl daha ucuz olmasına rağmen bunu alıp, sonrasında da 24bit desteğinin olmadığını görmek moralimi bozdu. :D

Yoksa hergün kullanıyorum kulaklığımı :)
    Odyofil kulaklığından ziyade, dac/amfi ile ses derinliği ve netliğinde iyileştirme çabası benimki. Normal kablo ile bağlamadan daha iyileşme hissedeceksem almayı düşünebilirim.

Odyofil kulaklığına geçmeyi düşünüyorum zaten. Araştırdıkça bu zehir bana da bulaşıyor. :D Sadece kulaklığı yeni aldığımdan hemen değişime gitmek istemedim. Çok israf ediyormuş gibi gözükmemek adına :)

16. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    141
    Zehrin damarda ilerleme ihtimali yüksekse taşınabilir sistem tavsiye etmem çünkü masaüstü performansı verebilecek taşınabilir cihazlar eminim hayli pahallıdır. Benim kullandığım 2000TL altı cihazlar tatmin etmemişti. Masaüstüne yatırım yaparsanız ileride kulaklığı değiştirip devam edebilirsiniz.

17. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Öyle iyi seviye dac amfiler benim kulaklığım için fazla olmaz değil mi? Tamam ileriye yönelik kulaklığı değiştirmeyi düşünüyorum ama şimdi momentum 3 ile kullanım için fazla değil mi? Şahsen kulaklığımın o kadar üst seviyelere çıkacağını sanmıyorum. Şimdilik tidal masters müziklerin hakkını versem yeter :)

Sonuçta hi-res frekans aralığı yok benim kulaklıkta (6-22000hz). Empedansı 100 (pro kulaklıklara göre düşük kaçıyor) gibi.

18. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    205
    şimdi hocam, üstte de bir arkadaşın belirttiği gibi, kulaklığa yeterince şans tanımadan acele ediyorsunuz. momentum 3 ve benzerleri, günlük ulaşım, uçak seyahati, gürültülü ofis vb. gibi ortamlarda tatmin edici düzeylerde anc ve ses kalitesi sunmayı amaçlayan cihazlar. sennheiser de bu tip mobil kulaklıklarda rakiplerine göre daha iyi ses kalitesi vaadediyor ve kanımca bunu başarıyor. sony m3deki ldac da telefonun yanında oturup, çok kıpraşmadığınızda:) iyi çalışır, yoksa bağlantı kopmasın diye sbcye kadar düşer, ki ldac da tamamen kayıpsız diyemeyiz. mobil kullanımda, günlük hayatta aptxden cd kalitesini veya tidal master kalitesini ayırdedebileceğinizi sanmıyorum.
    Tidalda arşivin küçük bir kısmı master kayıtlardan oluşuyor, siz belki sadece bu albümleri dinliyorsunuz, bilemem. Ancak, master kayıtları evde oturup kritik dinleme yapacağım ve kayıp 0 olsun diyorsanız, o ürün bu ürün değil, çok farklı kombinasyonlar gerekir.

yigitboylu ve DrWhite bunu beğendi.
  19. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,943

Sennheiser ürünlerini uzun bir zaman kullanmıştım. Momentum Over Ear 2.0 modelini de en iyi eşleşme olarak Astell&Kern XB10 ile kullanmıştım. Daha çok kulaklık seçerken hertz veya ohmaj gibi değerler bize tam olarak kulaklığın karakteristik özelliklerini gösteremediğinden pek takılmayın. Ayrıca ...Hertz ile ...Hertz arası kulaklıklar Hi-Res'tir gibi piyasa manipülasyonu mevcut :) Az önce satım konularını gezerken A&K XB10'u satışta gördüm. Ben Momentum OE 2.0 ile beraber kullanırken birlikteliklerinden memnundum. Telefonunuz S10'un çıkışından daha güçlü ve daha dinamik bir etki verecektir. Bluetooth olması da avantaj ister bilgisayarınıza bağlayın isterseniz telefonunuza. Bence XB10 üzerindeki her türlü dac/amp gereksiz olur Momentum'a. Fiyatı da gayet makul deneyebilirsiniz.

DrWhite ve VirtuFortuna bunu beğendi.