Sennheiser Momentum 3 izlenimlerim

'Sennheiser' forumunda marimera tarafından 15 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Yaklaşık 2 haftadır kullanmakta olduğum Momentum 3 kulaklığım hakkında izlenimlerimi yazmak istedim. İlk defa bir inceleme yazısı yazacağımdan yanlışım olursa kusuruma bakmayın.

Öncelikle bu cihazı Sony WH-1000X m3 ile arasında kalıp sonrasında ses yalıtımına göre ses kalitesi daha önemli diyerek satın aldım. İki kulaklığı da deneme şansım oldu.

Kulaklığın malzeme kalitesi çok iyi, özellikle pedlerinin derinliğinden dolayı kulaklarınız içinde rahat ediyor. Ama kafa askısının pedlerini yetersiz buldum. Kulaklık ağır olduğundan bir süre sonra kafamın üstünü ağrıtmaya başlıyor. Belki ileriki dönemlerde o bölgedeki pedlere modifiye gerekebilir.

En büyük eksisi bluetooth bağlantı seçeneklerinde oşduğunu düşünüyorum. Aptx ve aptx low latency destekliyor. En azından aptx hd desteklemesini isterdim. Tidal master müziklerde 16bit 44.1khz sınırında kalmak can sıkıcı olabiliyor.

6hz-22000hz arası frekans benim için yeterli geldi. Hi-res kulaklık için 40000hz değerleri gerekiyor sanırım ama sony 1000x m3 kulaklık 4-40000hz desteklemesine rağmen sennheiser'in sesi daha iyiydi. Burada da şöyle bir detay var. Sony 4-40000hz arası destekliyor ama bluetooth ile bağladığınızda 20-20000hz arası desteklediği yazıyor. Belki farkı bu yüzden hissetmiş olabilirim.

Basslar çok dengeli geldi bana. Yeterince bassları hissediyorsunuz ama baymıyor da. Özellikle vokal sesler çok derin hissediliyor. Kulaklık beni bu yönden tavladı zaten.

Şarjı az dayanıyor. Ben 3 günde bir şarj ediyorum. Devamlı şarjı ne kadar kaldı acaba düşüncesi can sıkıyor. 3 gün rahat dayanıyor ama.

Kulaklığı bilgisayara bağlayıp 24bit 96khz müzik dinlediğimde aptx ile arasındaki farkı anlayıp bundan sonra kabloya geçiş yaptım.

Kulaklığı kabloyla bağladığımda telefon yeteri kadar besleyemiyor, ses cılız kalıyor ama bilgisayarla daha iyi sonuç alınıyor.

Kulaklığı aynı zamanda usb-c ile bağlayarak da müzik dinleyebiliyorsunuz. Denedim ama pek bir fark göremedim. Usb-c ile dinlemenin bir avantajı olur mu emin değilim.

Kulaklığın kutusuna çok eleştiri gelmiş ama ben nedense sevdim. İçinde kulaklık varken yeterli korumayı sağlıyor. Kulaklığı çıkardığınızda kutusu yumuşak olduğundan ezerek daha az yer kaplamasını sağlayabiliyorsunuz. Taşıması daha rahat bir hal almış.

Şarj süresi yaklaşık 2-2buçuk saat sürüyor. Hızlı şarj özelliği yok.

Kulaklık çok hacimli olduğundan boynunuza astığınızda sanki boyunluk takmışsınız etkisi oluyor. Pedler yatay dönmediği için boyun hareketlerini kısıtlıyor. Ama pedlerin derisi o kadar kaliteli ki nedense benim hoşuma gitti bu durum.

Telefonla görüşmede mikrafon kalitesi tahminimden çok daha iyi çıktı. Çok extrem bi ortamda olmadığım müddetçe kulaklıkla konuştuğum bile anlaşılmıyor. Rüzgarlı, gürültülü ortamlarda da sesimin rahat duyulduğunu söylüyorlar.

ANC özelliği sony ya da bose kadar iyi olmasa da beni gayet tatmin etti. Tamamen dış sesi kesmiyor. Sanki %20lik kısım kalıyor gibi. Ama kulaklığın pedlerinden dolayı iyi oturması sayesinde zaten başta pasif bir yalıtım yapıyor. Üstğne müzik de açınca komple izole oluyorsunuz. Kısacası müziksiz sadece ANC kullanacağım derseniz tatmin etmez ama ANC ile müzik dinlerseniz çok tatmin edecektir.

Transparan mod çok başarılı. Dijital bir ses değil, dış ortamı doğal şekilde duyuyorsunuz.

Kulaklıkta açma kapama tuşu yok. Kulaklıği kulağınızdan çıkardığınızda müzik duruyor. Katladığınızda da kapanıyor. Yani kulaklık boynunuzda asılıyken kapatma şansınız olmuyor. Zaten şarjı az gidiyorken bir de kapanmaması can sıkabiliyor.

Merak ettiğiniz birşey olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,873
    İzlenimlerinizde fotoğraf da paylaşırsanız çok iyi olur diye düşünüyorum. Onun dışında kulaklığın teknik değerlerinin bir şey ifade etmediğini söylemek lazım. 20Khz'den sonrası zaten duyamadığımız frekanslardan oluşuyor. Firmaların göz boyamak için koyduğu değerler hepsi.

Onun dışında forumda hala bilgi paylaşıldığını görmek güzel.

Collapse Signature Expand Signature
    #2 VirtuFortuna, 15 Ocak 2020
    Son düzenleme: 20 Ocak 2020
    DrWhite bunu beğendi.
  3. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Fotoğraf çektim ama siteye bir türlü ekleyemedim. Yoksa başta fotoğraflı bir inceleme düşünmüştüm.

4. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    206
    @marimera Bu kulaklıkla ilgili bayağı bir soru sormuştunuz, çoğu kişi de acele etmeyin, biraz şans tanıyın demişti. Ancak satışa koymuşsunuz bile:) Neyse bu kadar muhabbeti geçince, gidip bir mağazada denedim. momentum 3 beklediğimden daha hafif, ve işçilik ve görünümü bayağı kaliteli. Kullandığı gerçek deri, momentum 2den daha yumuşak ve earcuplar çok daha geniş. En büyük kulakların bile uyacağını düşünüyorum. Telefona bağlantıyı çok hızlı kuruyor, kulaklığı katladığınızda, kapanıyor. Tekrar bağlanması ise neredeyse anlık oluyor. 42mm daha büyük bir sürücü koymuşlar, son sesten iki diş aşağıda bayağı yüksek bir ses veriyor. Smart controldeki equalizerı çok değiştirmedim, default bayağı başarılı. Bas oldukça yüksek, sony extra bass serileri gibi diğer frekansları kapatmıyor, ilk birkaç şarkıda oldukça etkileyici oluyor ama uzun dinlemede yorar mı bilemem.
    Ayrıntı sunumu ve sahne genişliği bu tip mobil bir kulaklık için oldukça tatmin edici buldum. Çevreyi duyma çok pratik, tek tuşla veya app den yapılıyor, çevreyi doğal bir sekilde duyuyorsunuz, mikrofonik bir durum yok. Farklı gürültü engelleme modlarında veya anc kapalıyken ses kalitesi değişmiyor. Anti pressure seçeneği gelmiş, yoğun ancden rahatsız olanlar için düşünülmüş herhalde. usb-c audio destekliyor ama onu deneyemedim.
    Kısacası, neredeyse tüm büyük firmaların bu tip mobil ve anc barındıran seçenekleri mevcut. sennheiser doğal olarak yine güçlü olduğu ses kalitesi konusuna oynamış. Çünkü teknik değerler, batarya vb. daha üstünleri elbette vardır.

Collapse Signature Expand Signature
    refuserQ bunu beğendi.
  5. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Yok zaten kulaklıktan baya memnunum ses konusunda. Bluetooth konusunda sadece aptx desteklemesi canımı sıktı sadece. Diğer markalar aptx hd ya da ldac desteklerken, bu kulaklık da ses konusunda bu kadar iyiyken aptx (16bit 44.1khz) ile sınırlanması kötü geldi. O yüzden kablo ile kullanmaya başladım daha fazla verim almak için. Bu sefer de kulaklık benim için gereksiz hale geldi, kullanmadığım özellikler için gereksiz para harcamış oldum. Aynı fiyata kablolu odyofil kulaklıkları alabiliyordum çünkü. Satma sebebim bu aslında, başka hiçbir sıkıntım yok kulaklıkta. :)

6. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    545
    APtx olayına takılmayın çok. Eğer yolda giderken kullanacaksanız zaten LDAC olması filan önemli değil. hem odaklanıp aradaki farkı anlayamazsınız hem de yürürken ufak da olsa kulaklara ses gelecek. Duyma aralığınız daralacak.

Bir diğer konu LDAC da en yüksek bitrate e çekince arada takılmalar oluyor. optimum değerlere alınca da 600kbps lerde çalışıyor. Arada fark var mı dersen ben duyamadım :D Hele ki yürürken filan duyabilmenin yolu yok.

Ürünleri alıp denemek satmak iyidir ama yorucudur.