Ses seviye ayarı

'Genel Tartışma' forumunda bhdr74 tarafından 1 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Pc+usb dac+amfli zincirinde ses seviyesi ayarında hangi cihaz master olmalı? Yada bununla ilgili genel kabuller nedir?
    Teşekkürler,

Collapse Signature Expand Signature
    Italoman bunu beğendi.
  2. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,799
    Cevabını ben de merak ediyorum.

Dac/amp bağlayınca üç ses ayarı ortaya çıkıyor. Yazılımın (winamp) sesi, dac’ın ekranın sağ altından kontrol edilen sesi ve amfinin potu. Ben ilk ikisini sona getirip amfi potundan ayar yapıyorum ama uygun mu emin değilim.

3. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Zincirde sesi tek bir cihazmış gibi kullanabileceğim bir yol arıyorum :) ama bulamadım. Şuan benim için en konforlu kullanım sekli dac sesi % 100 apo eq da pre amplifying -20 ye ayarlı ve ampli üzerinden sese müdahele ediyorum. Ne kadar doğru yada yanlış bir fikrim yok sadece konforlu geliyor.

4. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,206
    PC -> DAC -> amp üçlüsünde, ilk iki adımda dijital taraftasınız, sinyal gücünü düşürecek bir müdahale yapmaya gerek yok, onları %100 olarak tutup, amp üzerinden ayar yapmak uygun, ki ben de öyle yapıyorum. Böylece amp tarafında sesi çok açmaya gerek kalmaz, bir çok amp sesin çok açıldığı durumda optimum performansından uzaklaşıyor, ya da bana öyle geliyor.

Yerinizde olsam, ses ayarına dijital üzerinden, ancak çok hassas IEM'ler ile bir kullanımınız varsa, müdahalede bulunurdum.

Sent from my fridge using Tapatalk

bhdr74, Italoman ve theoldman bunu beğendi.
  5. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    339
    Ben de @artears gibi düşünüyorum, son halkaya ses maksimum gelmeli aksi halde arka ses oluşabilir. Zaten çoğu modern dacta usb yi bağlandığınızda pc kontrolleri devre dışı kalıyor, daca hic müdahalesi yok. benim laptop için böyle en azından. Jriver kontrolleri halen aktif oluyor ancak onu da en yüksekte tutuyorum. Ben aynı şeyi tv kullandığım dönemde digiturk için de yapıyordum, alıcıdan max yapıp, son halkadan sesi ayarlıyordum. En düzgün sesi bu şekilde elde edebiliyorum.

bhdr74 bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,459
    Öncelikle DAC nin ses kontrolü olmamalı. Line out çıkışını kullanmalısınız.

İkincisi, bilgisayarda iki bağımsız (player ve OS) ses kontrolü de olmamalı. Eğer öyleyse muhtemelen sinyal bitperfect değildir. Playerdan sonra OS'in sesi işlememesi lazım.

Son olarak, amfi için optimum ses ayarı genelde 1/3 ile 2/3 arasıdır. Sesi bu arada tutacak şekilde bilgisayardan sesi ayarlayabilirsiniz.

Nazım bunu beğendi.
  7. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Kullandığım dac ses kontrolünü kesmiyor bitperfect çalışan dac sayısı sınırlı gibi görünüyor. İfilerde rca çıkışı sabit ama oda max ayarlı gibi.
    Konuyu gündeme düşük seste keyifli dinleme noktasını bulmakta zorlandığım için getirdim. Dac ses ayarı sondayken ampi de o keyif noktasını bulamıyorum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Kasım 2019 ---
    Bit perfect le ilgili yazdıklarım bilgi düzeyimle ilgili muhtemelen yanlış. Zincirde os un ses seviyesine müdahelesi yok ama kullandığım dac ın line out kısmı dac tarafından kontrol ediliyor.

#7 bhdr74, 2 Kasım 2019
    Son düzenleme: 2 Kasım 2019
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,459
    Bitperfect DAC ile ilgili degil. Bilgisayarda kullandiginiz player ve OS'in sesi nasil yonettigi ile ilgili. Internette fazlaca bilgi mevcut.

Line out (genelde RCA tipte olur) ile kulaklik cikisi farklidir. RCA cikisinin empedansi cok yuksektir, amfi ya da preamfiye giris olarak dizayn edildigi icin. Line out'un ses kontrolu icermemesi lazim. Eger iceriyorsa yapilacak bir sey yok.

Uzun lafin kisasi, nasil keyifli geliyorsa size oyle dinlemenizi tavsiye ederim...

bhdr74 bunu beğendi.
  9. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Destek veren herkese çok teşekkür ederim.

10. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    533
    @bhdr74 bir de amplinin volumünü max'a getirip , volüm ayarınızı DAC'ın üzerindeki volüm potundan yapmayı denediniz mi ? Muhtemelen sweet spot'unuzu o şekilde daha rahat bulursunuz. Tabii DAC'ın üzerindeki volüm potu yeterince hassas ise.

11. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Class A+B bir amfide, amfi belli bir güce kadar A sınıfı olarak çalışıyor bildiğim kadarıyla. O yüzden ses seviyesi ayarını amfi üzerinde en yüksek konuma getirir, DAC veya yazılım üzerinden asıl kontrolü yaparsak, amfiyi her daim B sınıfı olarak çalışmaya zorlamış olacağız. Bu da istenen bir durum değil.

Cihazlar üzerindeki ses seviyesi potunun görevi "attenuation", yani ses sinyalini zayıflatmak. Bunlara da o yüzden attenuator deniyor zaten. Tercih edilen, yazılım ve DAC üzerinden değil de, sinyalin güçlendirildiği noktada (yani amfide) zayıflatılması. Yazılım üzerinden zayıflatma işlemi yapıldığında ses verisine müdahale edilip yeniden işleniyor çünkü.

Italoman bunu beğendi.
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,147
    Kullandığınız Usb dac ve amfi nedir acaba?

13. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Şuan için kullandığım dac creative xfi hd amfi ise bottlehead crack, dac ı değiştirmek için arayış içerisindeyim. Ortak görüş dac üzerinden değil ampi üzerinden ses ayarlanması öğrenmek istediğim nokta bu idi.
    Mevcut kurulumda digital çıkışı son seviyeye getirdiğimde amfi üzerinde düşük ses için kalan kısım çok az (1/12 oranı yaklaşık) .

14. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,147
    Evet zincirinizdeki zayıf halka dac, o nedenle ona fazla yüklenmeden, %25-30 civarında tutup amfiden yükseltmek daha mantıklı. Amfide saat 3 hizasına gelmek durumunda kalırsanız, dac tan yüzde 50-60 açabilirsiniz.

İlgili konunuza yazmıştım, imkanlar kısıtlıysa bile en azından bir bir jds ol-dac edinmeye çalışın derim. Kolay gelsin.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,459
    Ses potu kalitesiz bir direnç. Ve direk ses sinyali üzerinde. Ustelik sesi kıstıkça daha da çok kısmını kullaniyoruz. O yüzden bir amfiyi sesini çok kısarak dinlemek tavsiye edilmez.

Ki ses sinyali üzerinde bırakın potansiyometreyi, normal direnç bile tercih edilmez. Toleransı düşük, pahalı, milspec metal film dirençler tercih edilir. Hatta bazı high-end amfiler ses ayarı için potansiyometre yerine bu tip dirençlerden oluşan basamaklı ses ayarları kullanırlar (minimum $100+).

Dijital olarak ses seviyesi nasıl ayarlanıyor bilmiyorum. Ancak bitperfect bir player'ın parçayı sıfırdan yeniden kodlandığını zannetmiyorum. Potansiyometreye gelince, sesi sonuna kadar açtığınızda devreden çıkarmış oluyoruz.

Analog sinyalle oynamak yerine dijital ayar o yüzden bana daha makul geliyor.

#15 zxc, 2 Kasım 2019
    Son düzenleme: 2 Kasım 2019
  16. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Bu yöntem sanki daha keyifli dinleme imkanı sunuyor .

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,459
    Ses olayında size keyifli gelen, sizin için doğru olandır. :) Nasıl daha çok zevk alıyorsanız öyle yapın bence.

18. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Acemi sorularına devam :) Amfi nin ömrü açısından dikkat edilmesi gerekli noktalar var mı?

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,459
    Belli şeylere dikkat etmek lazım. Mesela havuza birlikte girmeyin, içine bira dökmeyin, üzerinden arabayla geçmeyin, yanında başka amfileri çekiştirmeyin, vs. :)

Zannetmiyorum. Düzgün dizayn edilip üretilmiş bir solid-state amfi kolay kolay ölmez.

20. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,206
    Ben şunu söyleyeceğim sadece, her ihtimale karşı, amfi kapalıyken hoparlör veya kulaklığı takın, yine amfi kapalıyken çıkarın.

Sent from my fridge using Tapatalk