Ses Sistemi için Öneriler...

'Ekipman Genel' forumunda msdmsd tarafından 25 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. msdmsd

msdmsd
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Arkadaslar Merhaba

Bir kac gündür arastiriyorum ama arastirdikca bu isi sanki daha uzun vadede daha cok zaman ayirarak yapmam gerekiyormus gibi hissetmeye basladim o yüzden size soruyorum.

Bu is ile alakali bilgim sifir. Teknik terimleri hic bilmiyorum. Müzik Yüzde 90 Film Yüzde 10

Hazir set almak istemiyorum.

Genellikle müzik dinleyeceğim simdi mesela müzik ise stereo sistem iste film ise istedigin git hazirindan su marka al deniliyor lakin müzik icin kuracagimizda film izledigimizde tam olarak ne kaybetmis oluyoruz?

yani soyle yorumlari okuduktan sonra acaba küçük odaya film icin salona müzik icin mi kurulum yapsam diye bile dusundum?

odam 60 m2.

butcem 10000 tl yi gecmek istemiyorum.

Genelde metal dinliyorum ama nasil olduysa bu aralar deephouse disco muziklerine kaydim. Bunun alinacak parcalar ile alakasi var mi bilmiyorum.

Ayriyeten hafiften teknoloji ozurluyum. su girisi bu girisi olsun diyebilmeyi isterdim ama yok. O konuda da bak bundan sundan var dolayisiyla telefonu surdan seettirip tv ye burdan baglattirip diger odadan acabilirsin tarzi onerilerinizi de bekliyorum.

Öneri yaparken bana tam birbirine uyumlu parcalari ve metrekare ve bütçeme gore tam herseyi yazarsaniz cok memnum olurum. Bunu dememdeki sebep tek basina hop ve sub onerilerinde kafam iyice karisacak bu buna uyar mi diye düşünüp hepten ikilemde kalma ihtimalim.

Çok Teşekkür Ederim.

2. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    805
    Merhaba

Şimdi bir iki ters durum var. Mekan büyük. Derin basları alabilmemiz için sub şart gibi. Öncelik müzik olduğundan stereo bir amfi ve iki hoparlör gerek. Ama o alan için sub gerek. Stereo sistemde de sub pek tavsiye edilmez. Bunlar ters olanlar.

İşin güzel yanı bütçe fena değil. Klipsch hoparlorlere bir bakın.

Ben olsam onceligim müzik olsa iki hoparlör, bir dac, stereo amfi alır filmi de bu şekilde arada kaynatırdim. Tabi çevresel ses beklentinin yoksa ... Sağlıcakla...

2 kişi bunu beğendi.
  3. msdmsd

msdmsd
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
  4. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    805
    Yarisından fazlası hoparlöre gitsin zaten.:eek:k

Amfi olarak da biraz garip gelebilir ama lambalı düşünebilirsiniz. Metal dinleyen bir arkadaşım detay ve hızından dolayı lambalı arıyor mesela.

Raspberry pi 3 + volumio ve güzel bir dac ile sistemi tamamlarsin.

Bu söylediklerim bir başlangıç noktası olur. İnceleyip yorumları alır ona göre davranırsiniz.

Bir kaç ilan linki atayım. Tabiki ilanlarla alakam yoktur .:eek:k

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...parlor-cift-sifir-kapali-kutu-410915650/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-a-class-single-end-amplifier-484918519/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-lambali-entegre-amplifikator-450641171/detay

https://www.robotistan.com/raspberry-pi-3

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ik-sistemleri-m2-tech-evo-dac-430382997/detay
    ( Bu dac forumdan Stakanar arkadaşımızındir. Güvenilir ve metal müzik konusunda tecrübelidir.)

Kolay gelsin...

#4 radyo, 26 Kasım 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Kasım 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  5. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    Klipsch rf 82 kullanıyorum ve tavsiye ederim, lakin odanızın hacmi çok büyük sanal yansımaları ve köşelerdeki bass frekans birikmesini önleyecek ufak tefek akustik düzeltmeler de gerekebilir.
    Rf 82 ler subwoofer istemeyecek kadar da güçlü kuleler.
    İstabulda iseniz Kadıköy Teknik saat hi-fi mağazasına uğrayıp Mehmet abiden daha profesyonel yardım da alabilirsiniz.
    Klipsch distribütörüdür kendileri.
    Tüm kule hoparlör ve amfileri test imkanıda sağlıyorlar.
    Hatta nakliyat ve montaj hizmetleri de vardı.
    Senelerdir kadıköy esnaflığı yapmış güvenilir insanlardır.

#5 Synchronicity, 26 Kasım 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Kasım 2017
  6. msdmsd

msdmsd
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ben istanbulda degilim Samsundayim. Istanbula gittigimde tabi gezip bakabilirim ama Mehmet abi gibi adamlar vardir ya bu sitede zaten bence.

Yorumlar icin tesekkur ederim

7. mumcu716

mumcu716
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Merhaba,

Metal müzik dinlemeniz düşündürüyor, zira metal hariç aşağıdaki setupta her türlü müziği dinledim ve oldukça da başarılı buldum.

Hoparlör olarak ödül almış, alt frekanslarda subwoofer istemeyecek kadar gövdeli ve çözünürlük sahibi, üst frekanslarda ise oldukça detay verebilen, stereo image'ı ve sahnesi çok çok başarılı, bu sene her yerde ödül ve ödüller almış q Acoustic 3050 öneririm. Timpani'den güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

2800 idi fiyatı, pound artınca 3100 e dayanmış. Elimizde kaldı 6900 lira.

Orada ikisini eşleştirip dinlediğim için diyorum. Amfi olarak büyük bir ısrarla yeni Rega Brio öneriyorum. Ömürlük bir seçim olur. Kalan tweakler ile uğraşırsınız.

https://online.timpani.com.tr/rega-brio
    3660 lira da ordan gitti. 3240 liramız var cebimizde.

Hemen market.samm e girip bir adet Raspberry Pi 3, Allo Boss Dac ve siyah akrilik kasa alıyoruz. Türkiye dağıtımcısı kendileri.

Boss DAC 293 Lira

http://market.samm.com/boss-dac

Akrilik kasa 60 Lira

http://market.samm.com/product/1710/siyah-akrilik-kasa-raspberry-pi-boss-dac.html

Raspberry Pi 177 Lira

http://market.samm.com/raspberry-pi-3

Toplamda 2710 liramız hala cebimizde. Yeşil yeşil çipleri görünce hemen korkmayın. Bunları birleştirmesi ve içerisine yazılımını kurması o kadar kolay ki, benim gibi teknik bilgi özürlüsü bir adam bile becerebildi.

Şimdi Raspberry Pi tabanlı Network cihazımız için şebekenin kirli elektriğini filtreleyen bir güç kaynağı ve içindeki yazılımımızın hızlı çalışabilmesi için Class 10 SD kart alacağız.

İFi DC Adaptör 242 Lira. Dikkat etmemiz gereken 2.5 amperlik modelden seçmemiz.

https://www.dukkanhifi.com/p-4304-iFi-iPower.html

SD kart herhangi bir marketten 35-40 liraya bulunabiliyor. Toplamda 282 lira daha düşüyorum bütçeden.

2428 Liramız kaldı.

Amfi ile ses kartı arasına Interconnect için Mundorf önereceğim. Nereden bulurum derseniz özelden linkini atarım.

300 Lira daha gitti 2128 Lira.

Hoparlör kablosu olarak bu kombinasyonda eşleştirip de beğendiğim QED önereceğim. Oldukça gövdeli ve detaylı bir sesi var. Bassları gövdeli verirken tizlerden kaybetmiyor. Metal müzik için iyi olacağını düşünüyorum. Yine ödüllü bir kablo ve fiyatının çok çok üzerinde çalıyor.

580 Lira
    http://www.forumaudio.com/QE-1452-REFERENCE-XT-40-HOPARLOR-KABLOSU-2x3-Metre,PR-8963.html

1548 Liramız kaldı.

Kalan parayla yine şebekenin kirli elektriğinden kurtulmak ve amfiyi temizlikle beslemek için iyi bir güç kablosu alıyoruz. Yine test edip onayladığım bir model.
    Wireworld 855 Lira

http://www.emavihifi.com/web_20117_1/product_tree_focus.aspx?category_id=963&product_id=5588

Kalan paramız 693.

Bir senelik Tıdal üyeliğini de düştükten sonra kaliteli bir çoklu priz alıp kalan 400-500 lirayla da akustik düzenlemeler yapıyoruz.

Afiyetle dinleyiniz. İmkanım olursa bir gün konuk olup dinlemek isterim. Cidden çok uyumlu ve mükemmele yakın çalacağını düşünüyorum.

8. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,421
    Ben Rega amfileri nedense pek beğenemedim. Monitor audio rx2 hoparlör ile beraber rega brio-r amfi kullanmıştım ve özellikle metal müziklerde kapalı çalan, perdeli bir sunumu vardı. Jazz tarzı müziklerde başarılıydı ama. Aynı hoparlörle Marantz , Audio Analogue, Yamaha amfileri de kullanmıştım ama en beğendiğim sunumu Roksan Caspian amfi ile elde ettim.

2 kişi bunu beğendi.
  9. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    Hoparlör en önemli parçadır. Hem sese etkisi hem de değiştirmesinin meşakkatli olmasından dolayı. Hoparlör sistemin vokali gibidir. Vokali kulak tırmalayan grup işe yaramaz. Ses rengini beğenmediğiniz hoparlöre dünyanın en iyi amfisini, dac ını alsanızda sevemezsiniz. Ve her hoparlörün bir ses rengi farklıdır. Tabi ki benzer karakterde hopalörler vardır. Benim size tavsiyem şöyle. Öncelikle hızlı ve etkili basları olsun. Tizlerin çözünürlüğü yüksek olsun ve sahneyi genişletip sesi havadar yapsın. Orta seslere dokunmasın. Benim sesdiğim ses karakteri bu. Siz de kendi zevklerini belirleyip ona göre hoparlör bakın.

3 kişi bunu beğendi.
  10. msdmsd

msdmsd
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    cok tesekkur ederım herseyi yazmışssın. bunları araştıracağım büyük ihtimalle noktasına kadar aynısını alacağım.

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Kasım 2017, İlk mesaj zamanı 28 Kasım 2017 ---
    Neyi sevip sevmediğime dair bu şekilde bir tanımlama yapamıyorum ki yapabilsem bile internette bu şekilde aratsam kimine göre atıyorum tizlerin çözünürlüğü yüksek ise diğer yorum yapan arkadaş aynı ürün hakkında düşük tanımını yapıp beni hepten şaşırtamaz mı? Dolayısıyla tavisyeniz doğru ama bunun için yöntem misal istanbulda bu işle uğraşan bir mağazaya gidip hoparlörleri dinlemek olabilir ki bunu işin sonunda yapacağım sanırım. Teşekkür ederim.

11. mumcu716

mumcu716
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Ben Timpani'ye 25 binlik yeni Concept hoparlörleri dinlemeye gideceğim yakın zamanda. İsterseniz metal müzik için test ederim tekrardan bir demo isteyip. Özel numaranızı mesaj ile yazın isterseniz. Size geri dönüş sağlarım.

12. msdmsd

msdmsd
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Dostum Rega brio yerine Roksan Kandy k2 icin yorumun nedir? sadece bu ikisi degisse geriye kalan set up uyumu bozulur mu? Bir de evet ben metal dinliyorum ama son zamanlarda house muzik de dinlemeye basladim yogun olarak. rega brio icin ise bu tarz muzik hic dinlenmez gibi yorumlar kafami karistirdi. Q accoustics tamamdir bu amfi isini netlestirip satin alma kismina gecmek istiyorum.

13. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,421
    Roksan Kandy K2 de denemiştim benim Monitor Audio RX2 hoparlörlerle. Her tür müzik ile ve özellikle metal tarzıyla oldukça başarılı bulmuştum. Ama ikinci elde bir türlü denk getiremediğim için farklı amfilere yönelmiştim.

Burda atlanmaması gereken konu, sallanansandalye'nin de belirttiği gibi hoparlör. Öncelikle deneme şansınız olursa İstanbul'a gittiğinizde, hoparlöre karar verin. Amfiyi de ona göre seçin. Gelen tavsiyelerdeki Klipsch rf 82 ve q Acoustic 3050 dinleyip karar verin bence.

2 kişi bunu beğendi.
  14. msdmsd

msdmsd
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3

ocak sonu gibi gideceğim istanbula artık o zamana kadar erteleyeceğim sanırım. o süre zarfında biraz daha araştırma yaparım.

15. mumcu716

mumcu716
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Roksan K2'nin CD playerını ve amfisini geçen gün Elektra Hi-Fi'ye demoya gittiğimde Tannoy XT6F ve XT 6 ile denemiştim. Oldukça sivri ve rahatsız edici, uyumsuz bir ikili oldular. Yeni Rega Brio'ya geçince sahne genişledi, detay arttı ve tizler midleri etkilememeye başladı. Ama Tannoy'lar biraz parlak çalıyor olarak bilinir. Denemeden bir şey diyemem. Kendi başına Roksan çok başarılı.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Kasım 2017, İlk mesaj zamanı 29 Kasım 2017 ---
    Benim sistemi dinlemeye de beklerim. Geldiğinizde haber verin mutlaka :)

16. msdmsd

msdmsd
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    herkese merhaba ben su an istanbuldayim. deneyip urun alabilecegim yardimci olabilecek guvenilir hangi magaza vardir acaba? yarin gidip deneyip bu isi halletmek istiyorum. yardimci olursaniz sevinirim

17. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
  18. msdmsd

msdmsd
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3

merhaba tekrardan aradan baya bir zaman geçti ama teşekkür ederim sizin önerilerinizle amfi ve hoparlörümü bir kaç ay önce aldım. Evime yeni taşındım o yüzden kurulumunu şimdi yapabilirim artık yalnız bu verdiğiniz linkteki ögeler stoktan kaldırılmış vs. Sizden ricam su; bu hoparlör ve amfiyi çalışır hale getirmek için asgari hangilerini almam lazım. sonra da daha iyi hale getirmek için hangi takviyeleri yapmam lazım. bu şekilde yazarsanız çok sevinirim. (ekonomik sebeplerden sırayla gitmek uzun vadede tamamlamak istiyorum ama hemen ilk yapmak istediğim şey çalısır hale getirebilmek) yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

19. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    83
    Hoparlör olarak dali zensor serisine de bir göz atmanızı rica ederim. Filmde ve müzikte iyi sonuçlar veriyor

Nazım bunu beğendi.