Shure E500 (SE530) İncelemesi

'Shure' forumunda Sam0 tarafından 3 Eylül 2007 tarihinde açılan konu

1. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Önceden kullandığım Vibe'nin kablosu arıza çıkardığından yeni bir kulaklık arayışındaydım uzun
    araştırmalar sonucunda Shure e5oo PTH de karar kıldım :)
    eBay'dan aldığım kulaklık gün itibariyle bana ulaşmış durumda.

Metal 5-6 sigara paketi büyüklüğünde bir kutuda geliyor,
    Kutu içeriğine gelicek olursak;
    *E5oo Kulaklıklar
    *Push To Hear (PTH)
    *2 adet Uzatma kablosu biri uzun biri kısa Q
    *Yedek uçlar
    *1/4jack adaptör
    *Ses zayıflatıcı
    *Kullanıcı klavuzu ve garanti belgesi
    *Taşıma çantası

Kutu içeriği bunlardan ibaret. SE53o'da + olarak mono adaptörve 3 boy black foam Sleeves var
    SE53o ile arasında başka hiç bir fark yok.

Sesine gelecek olursak e5oo'ü tercih etmemdeki en önemli nedenlerden birisi derinlik..
    Vibede alıştığım derinlikten vazgeçemedim hiç. Kafaüstü kulaklıklara bakamadım bile nedenini
    soracak olursanız çoğunlukla dışarıda kullanacağım için portatif olması şarttı..
    e5oo'de ses çok kaliteli, tam olması gerektiği gibi..

E500 en iyi ses için Triple Hi-Definition Driver'a sahip.

Midler çok canlı, kaliteli midlere sahip. Sesi olduğu gibi veriyor. Tabi bu da beraberinde kaliteli
    kayıtlar dinlemeniz gereğini getiriyor. Zaten ürünün sitesinde yapılan tanıtımda Lossless (kayipsiz)
    kayıtlar dinlemekten hoşlanan kullanıcılara hitap ettiği vurgulanıyor.Kalitesiz kayıtlarda arka
    plandaki fssss sesi + dip sesler rahatsız edebilir..

E500 en iyi ses için Triple Hi-Definition Driver'a sahip.

Tizler gayet güzel zaten kaliteli müzikleri en çok tizlerden anlayabileceğimizden kaliteli kayıt olduğunda
    kulaklık ben burdayım diyor.

Basslar konusunda , e5oo sert basslara sahip bir kulaklık değil, daha çok yerinde ve kaliteli bass veriyor, bir
    basshead bu kulaklıkta tatmin olmaz, ama genel kullanıcılariçin yeterli ve kaliteli basslara sahip .

Genel bakacak olursak,sesin netliği ve berraklığı derinlik ile birleşince inanılmaz kaliteli bir ses çıkıyor ortaya
    ,frekanslar birbirinin önüne geçmiyor, ses açısından dengeli bir kulaklık bundan önce Vibe kullanmıştım, Vibe
    de izolasyon nerdeyse o ama e5oo de hem derinlik hemde izolasyon bir arada.
    Genel kullanıcıya hitap eden ve kayıpsız kalitede ki kayıtları tüm ayrıntılarıyla aktaran bir kulaklık , tüm
    enstrümanları eksiksiz duyuyorsunuz.

Kablo kalitesi gayet güzel jack kısmında çift makaron var jack çıkışı zaten ikiye ayrılmış şekilde ,tek kablo
    değil yani. Eklem yerleri jack kısmında makaron sayesinde gayet sağlam, kulaklık bağlantısında ise küçük bir
    lastik var bu da korumaya yardımcı oluyor, zaten kolay kolay arıza verebilecek bir kablo değil. Head-fi de bir
    başlık var e5oo ün kablosu ne zaman kırıldı diye, kullanıcıların %80 kadarı kablolannın hala sağlam
    olduğunu vurguluyor..

Konfor açısından e5oo'ün kablosu kısa, PTHsız veya uzatma kablosuz kullanmak imkansız gibi bişey, zaten
    yanında iki tane uzatma kablosu geliyor , kulaklık için 6-7 çift uç geliyor yanında ben şu an üstünde gelen
    uçlarla kullanıyorum kulağa oturması felan gayet güzel.

Dış görünüm olarak gerçekten çok hoş görüntüsü var, dış kabuk 9 kat boyalıymış ve çok sağlam, kulağa
    sadece arkadan dolayarak takılabiliniyor, normal takılırsa çok komik bir görüntü çıkıyor ortaya :)

PTH (Push to hear) ise müzik dinlerken ,izolasyon teknolojisi sayesinde doğal olarak dış sesler kesiliyor ve
    etrafınızdakilerin konuşmasını duyamıyorsunuz, PTH burda devreye giriyor,PTH zaten sadece E5oo için değil
    genel olarak üretilmiş bir alet. PTH yi mp3 playerinize bağlıyorsunuz kulaklığıda PTH ye takıyorsunuz,birisiyle
    konuşacağınız zaman PTH nin tuşuna basınca , müziğin sesi kısılıyor ve dış konuşmalar,PTH' de dahili olan bir
    mikrofon sayesinde kulaklık aracılığıyla size geliyor..Ben pek kullanmam ama bazıları için çok gerekli
    olabilecek birşey..

PTH (Push To Hear) ise müzik dinlerken ,izolasyon teknolojisi sayesinde doğal olarak dış sesler kesiliyor ve

IEM sınıfı kulaklıkların en iyisi olarak nitelendiriliyor zaten earphonesolutions'ta..
    Sizde benim gibi dışarda kullanım için kafaüstü kulaklık tercih edemiyor,IEM arıyorsanız şiddetle tavsiye ederim...

Lütfen! İzinsiz (ç)alıntı yapmayınız!.

Resimler diğer mesajda;

2. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Resimler ;

Kutu içeriği

3. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
  4. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    PTH

PTH Mikrofon

ZV:M+E500

Lütfen! İzinsiz (ç)alıntı yapmayınız!.

5. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    @Sam0 inceleme çok güzel çok teşekkürler... Vibe dinlemiş biri olarak aralarındaki en büyük farklar neler?

6. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Vibe ile arasındaki farklar
    -Kablo ve malzeme açısından çok büyük farklar var Vibe'nin kablosu gerçekten çok kötü..
    -İzolasyon Vibe'de nerdeyse 0 , E500 izolasyon açısından gayet güzel..
    -Ses kalitesi açısından E500 daha kaliteli ve berrak bir sese sahip.
    -Konfor açısından Vibe bazen kulakta bile durmuyordu , kulağımı acıttığı zamanlar oluyordu, E500 Konfor açısından da Vibe'den önde

7. cyberghost

cyberghost
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Peki sence vibe ile aralarındaki ses kalitesi farkı o fiyata değecek türden mi? Bunu cevaplarken malzeme kalitesi, konfor vs.i düşünme ;) sadece ses kalitesi açısından soruyorum.

8. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Samo incelemen gerçekten çok güzel eline sağlık paylaşım için teşekkür ederiz :) İlerleyen günlerde incelemelerin çalınması ve alabileceğimiz önlemler konusunda farklı fikirlerimiz olacak bunu sizlerlerle paylaşacağız.
    Sorularıma gelince; öncelikle karakteristiği anladığım kadarı ile flat gibi çok öne çıkan bir frekans yok sanırım(yanlışım var ise düzelt), birde bass sesleri doygun bir kaç parçada test etmeni istiyorum(Gregor Tresher-A thousand nights, Kai Tracid-Trance and acid, özellikle bu parçalarda deneme imkanın olursa çok daha güzel olur). Son olarak ne kadara mal oldu?

9. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Öncelikle hayırlı olsun.
    Şu hırsızlar konusunda birkaç söz de ben söylemek istiyorum. Yani bir insan nasıl böyle birşeye kalkışıyor anlamıyorum! Bende internette arama yaparken tesadüfen rastladım , adam resmen kopyala/yapıştır yapıyor ve "bir arkadaşım inceledi" diyor. Bu nasıl bir ahlaktır. Hırsızlıktan ne farkı var ki bunun!

Kulaklık konusunda da birkaç sorum olacaktı.

-Toplam maliyeti ne kadar mâl oldu ve gümrükte problem yaşanmadı mı?
    -Ebay'den sipariş verişin nasıl oldu? Türkiye'ye yollayanların fiyatları çok faiş , ABD'den falan mı getirttin? Bende almayı düşünüyorum fakat daha önce hiç ebay den alışveriş yapmadım , bu konuda ufak bir ön-rehber yazabilir misin. Eminim ki benim gibi birçok kişinin işine yarayacaktır.

10. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    @cyberghost
    Vibe ile arasındaki ses farkı var tabiki ama vibe çok kötü değil Vibe de gerçekten kaliteli ses veriyor ama mesela dışarıya çıktığında izolasyon olmadığı için Vibe de ayrıntıları duyma oranın düşüyor.
    Ama aralarında o kadar abartılacak kadar ses farkı yok. Az ve sessiz ortamlarda kullanan birisi Vibe'yi tercih edebilir.

@noXious
    Evet flat bir kulaklık , dediğin parçalarla ve diğer parçalarla bir test yakın zamanda yaparım.
    Toplamda 450 YTL 'ye mâl oldu.

@kontendoo
    Gümrükte problem hiç yaşamadım şöyle ki;
    eBay'dan aldığım satıcı sadece Amerika içi gönderi yapıyor.
    Ben de araştırdım Amerikadan bir aracı buldum ve parayı da onun kardeşinin Türkiye'deki hesabına aktardım o da ilk önce kardeşine kardeşide kargoyla bana gönderdi ürünü.
    Toplamda 450 YTL ye geldi söylediğim gibi.

11. cyberghost

cyberghost
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Çok sağol sam0. Çok açıklayıcı oldu ;) Tekrar hayırlı olsun :eek:k

12. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    680
    sam hayırlı olsun hocam iyi inceleme olmuş.sen beğendi isen daha da bi güzel olmuş güle güle kullan arkadaşım

13. katilimci

katilimci
    Expand Collapse
    Guest

Hem yalıtımı iyi hem de deriniği aynı anda vibe dan iyi mi demek istiyorsun?

14. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

"Az ve sessiz ortamlarda kullanan birisi Vibe'yi tercih edebilir."

Gerçekten çok ama çok ilginç bir tespit. Biri 150 YTL diğeri 600 YTL. Biri , öve öve göklere çıkarttığımız , bu işin kompetanı olarak gördüğümüz Shure , diğeri ise sıradan bir kulaklık üreticisi olarak görünen V-moda. Umarım şu dandik kablo problemini yeni versiyonlarla çözerler. İzolasyonun probleminin önüne farklı uçlarla geçebiliyormuşuz , geriye bir tek malzeme kalitesi kalıyor. Anlamıyorum ki , bu kadar sağlam bir sürücü yapıyorlar fakat malzeme dandik , 200 yap fiyatını malzemeyi de süper yap , ne olacak sanki.

15. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Tabi orda tercih meselesi olarak fiyatta işin içinde ama asıl vurgulamak istediğim o değil.
    Arkadaşlar kulaklığı kullandıkça düşüncelerim daha da şekilleniyor.
    noXious'un dediği şarkılarda denedim ve önceden ie4 de kullanmıştım, e500 gerçekten çok kaliteli basslara sahip , bunu iyice anladım..
    kontendoo Vibe sürücü ile çalışan bir kulaklık değil, Vibe'de diyafram var, e500 de ise Triple Hi-Definition Driver yani 3 tane yüksek kaliteli sürücü var , aralarındaki ses farkı zamanla iyice anlaşılıyor, hele hele ki zaten e500'ün piyasaya sürülürken ürün açıklamasında yer alan Lossless (kayıpsız) kayıtları dinleyince parasını hak ettiğini daha iyi anlaşılıyor, sanki müzik yanı başınızda çalınıyor, çok canlı ve berrak geliyor ses, ve müziğin büyüsüne kapılıyorsunuz resmen.
    Vibe kötü değil ama e500 ile kıyaslamak bi bakıma yerinde olmaz çünkü kulvarları farklı ama tekrar söylüyorum ki zaten kullananlarda bilir Vibe kötü bir sese sahip değil oldukça kaliteli bir ses rengi var ama en ince ayrıntı, gerçeğe en yakın vokal, kaliteli bass, abartısız kaliteli tiz yani kaliteli müzik dinlemek isteyen ve bunu kayıpsız yani yüksek kaliteli kayıtlarla yapmak isteyen,işçiliği sağlam ve IEM sınıfından bir kulaklik arayan birisi varsa onun düşünmesi gereken ilk üründür e500.
    e500 parasını hak eden bir ürün arkadaşlar zaten fiyatları iyice düştü @kontendoo demişki biraz daha kaliteli yapsa falan e yaptı diyelim 200 dolar oldu fiyatı yada 150 dolar
    ben bu ürünü zaten 259$'a [size=8pt](kargo+diğer masraflar hariç)[/size] aldım arkadaşlar aralarında o kadar uçurum bi fark olmaz yani
    Ama desenizki ne alırdın ben olsam yine Shure e500 alırdım..
    Çünkü gerçekten mükemmel..

Bkz:
    http://cgi.ebay.com/Shure-E500-PTH-...ameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

16. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Sam0 ,
    Senin , yukarıda yazdığın mesajı okuduktan sonra direkt olarak Vibe'nin E500 kadar kaliteli bir kulaklık olduğu düşüncesine kapıldım ses kalitesi olarak , çünkü sessiz ortamlarda Vibe tercih edilebilir demen çok iddialı bir söz oluyor , belki de demek istediğin bu değildi fakat o anlam çıkıyor , yani Vibe ile Shure arasındaki ses kalitesinin birbirlerine yakın olduğu düşüncesi. 200 $ elbette çok pahalı , benim dediğim 200 YTL'di , zaten E4C deneyimimden sonra bir kulaklığa 200 $ verebilmem için UM1 kadar sağlam olması gerekir , ses v.s ondan sonra geliyor benim önceliklerimde. Sonuçta sesi v.s ne kadar kaliteli olsa da malzeme çok çok iyi değilse belli bir yere kadar götürüyor.
    Birde Vibe öyle bir izlenim bıraktı ki , sanki dünyanın en iyi kulaklığıymış da tek kusuru izolasyon ve malzeme kalitesi. Ben şahsen Vibe kullanmadım fakat kullanların yaptığı yorumları okuduğumuzda böyle biz izlenim oluşuyor.

17. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Vibe kusursuz değil, ki zaten bu tip kulakiçiler sınıfında olağanüstü kaliteler beklemek yanlış olur...Belli bir sınır var...

18. Sam0

Sam0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Orada demek istediğimi sonraki mesajımda tekrarlayarak vurguladım zaten 100$ civarında o kulvarda en alınabilecek kulaklık Vibe veya JBL Reference var ki onun Vibe'den iyi olduğunu söyleyenler var, tekrar söylüyorum Vibe ve E500 aynı sınıf kulaklıklar değil karakteristik farklılıklarını önceki mesajımda belirttim , o şekilde bakacak olursak senin izlenimlerine göre Equation Rp-21 de iyi bir kulaklık ama kafaüstü bir kulaklık..
    @kontendoo sen neye ihtiyaç duyuyorsun onu bir kere bulman lazım ben bu kulaklığı alırken yine Vibe tarzı birşey alacaktım ki Vibe'nin TR ye gelişi de 200 YTL civarı sonra düşündüm 4 ay* sonra yine 200 ytl vermektense daha sağlam ve kaliteli birşey almaya karar verdim 200 ytl daha koyarak e500 aldım.
    Daha ben kulaklığı alalı 3 gün oldu ve ilk izlenimlerimi yazdığımda henüz kulaklığı 2-3 saat dinleyebilmiştim zaman geçtikçe,tecrübe edindikçe düşüncelerim daha da şekillenecektir.
    Teşekkürler..

*Vibe'nin kablosu 4 ayda kopmuştu.

19. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Vibe dünyanın en iyi kulaklığı falan olamaz, en iyi kulak içi kulaklığı falan da olamaz. Ama ben şunu söyleyeyim, bu sınıfta 89$lık bir cihazla 250$a aldığınız bir cihazda fiyatla orantılı fark beklememek gerekiyor. Kulakiçi kulaklıkların belli bir kapasitesi var sonuçta. Vibe fiyatına göre çok iyi ses kalitesine sahip, tekrar söylüyorum fiyatına göre. Çünkü ben UM1 gibi E3C gibi kulaklıkları da denediğimde Vibe'ın daha iyi olduğunu düşündüm ses kalitesinde. Ama bana bedava kullanmam için Vibe mı E500 mü desen tabii ki Vibe'ı almam yani, birçok faktörden dolayı. Sesi de en az Vibe kadar iyidir. Vibe'ın fiyatına bakınca etkiliyor sadece ses kalitesi. Sesi de biraz iyi olmasa 5ytl verilecek kulaklık o malzemeye :p Bir de Vibe belli türlerde iyi, trance falan dinleyen için şahane bir kulaklık olsa da metal dinleyen birine sıradan gelir yani.

Herkesin ihtiyacına göre değişiyor bu ama ben 89$'a Vibe alıp üstüne UM2 parasıyla kafaüstü almayı tercih ederim her zaman :wink

20. erman

erman
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2
    vibe in malzeme kalitesinde biryerlerde hata yapılmış olmalı ;D ben ep630 la bile 1seneyi aşkın bir suredir kot cebinde gezdim en ufak bir sorun yok ilk gunki gibi..