Shure KSE1500 Sound Isolating Electrostatic Earphone

'Haberler' forumunda fosther tarafından 22 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

1. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    @artears Arsun hocam, basarisiz olsa bile ar-ge konusuna, tasarima birsey diyemem. Supheyle yaklasmamin sebebi de bu. Bir sekilde o kadar kucuk surucu yapip, kapali bir iem kabina koyup, ses verecek hale getirmek bile cok buyuk basari.

Benim sinirlendigim ve negatif oldugum konu, shure muhendisleri tanitim videosunda tabii ki ovecek, herkes boyle yapiyor, en azindan piyasada yuksek payi olan firmalar. Fakat, jude gibi birinin hic bir kusur bulmadan boylesine ovmesi urunu... Agir "hype" unsuru gordum ve ona sinirlendim ben. Yoksa shure'a hala supheyle yaklassam da sirf kimsenin denemeye cesaret edemedigi birseyi denedikleri icin bile tebrik etmek lazim.

Bir de Arsun hocam videoyu tekrar izledim de, baslangicta, bayagi bayagi "sesinin sr-002 gibi degil de omegalar gibi oldugunu" iddia ediyor. L700 de hocam sr-007 mk 2 ile hemen hemen ayni fiyat. Arada 400 dolar fark var.

Hani kiyasta da goz ardi edilen yerler var. Bir iemi buyuk ve acik kafa ustulerle kiyaslayip, "neredeyse bunlar kadar basarili" demek cok buyuk bir iddia.

Bir de elektrostatigi bastan bulmus gibi "kondansatorlu mikrofon" teknolojisi uzerinden anlatmasi elektrostatigi, sittin senedir elektrostatik ekipman ureten firmalara buyuk ayip olmus.

Sesine supheyle yaklasiyorum sadece Arsun Hocam. Afaki derecede de merak ediyorum. Ampfi konusunda da suphelerim var, kablosundan anladigim kadariyla yine her kanal ayri besleniyor, o kadar kucuk bir cihaz icine (sr-002'yi suren ampfiden kucuk) bir de dac sıkıştırmışlar. Isınma ve yarattigi problemleri nasil halletmisler acaba?

Hakikaten soyluyorum, keske jude'un iddia ettigi kadar basarili olsa da insanlar, gerek cok, gerek az zengin, verdikleri paranin karsiligini alsa.

Kizdigim sey ve kisi jude, uslubu ve iddialari Arsun hocam. Yoksa shure ve yenilikci hareketleriyle bir alip veremedigim yok.

Ama haklisiniz cok kotu ifade etmisim kendimi. Bunun icin ozur dilerim.

Tanitim(reklam) yapacagim diye de bu kadar ileri gitmek kotu gibi geldi bana sadece...

#41 Sechtdamon, 24 Ekim 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ekim 2015
  2. Quattro

Quattro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Ben diğer sektördeki web girişimlerinde sık sık görüyorum: inceleme yaptığın kanal eğer lafını esirgemiyorsa bir yerden sonra ürünleri kendi bütçenle almak, bulmak zorunda kalıyor. Gelir modeli yaratmak sıkıntısı da bu tür niş ürünlerle uğraşan insanların genel problemi...
    Benzer şeylerin burada olduğunu düşünmek anormal değil. Videoda görüldüğü gibi Shure ile Jude'un çok iyi ilişkileri var. Preproduction halindeyken SE846 ve bunun gibi ürünlere erişebiliyor olması bunun kanıtıdır.
    İllaki bunun başka anlaşmalarla siteye gelir modeli yaratacak kısmı da vardır.
    İşin aslını tarafsız incelemeleri çıkmadan öğrenemeyeceğiz. HD800'den sonraki en büyük olay gibisinden bir şeyler dedi tam olarak aklımda değil. Bu yorum bana da abartı geldi. Dinlediğim en iyi iem demesine bir şey diyemem ancak diğer yorum bunu aşıyor.
    Diğer yandan piyasaya sürülen çoğu iemden(geçen seneki flagship ürünleri SE846 de dahil) iyi olduğunu düşünmeseler bu etiketi de uygun görmezler sanırım.
    Fiyatı düşer düşmez konusunda ben çok umutlu değilim. %20-25 iskonto olabilmesi muhtemel ama fazlası zor görünüyor. Massdrop satarsa 2500 dolara belki düşebilir.
    Kablodan 200V akım geçiyor olması da risk oluşturur mu? O kablolar kırılma ve kısadevre yaşar mı? İşin o kısmını da merak ediyorum.

3. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    200v kismi bias voltaj hocam. Yani bu voltajda plakalar yuklenip surucu "notr" hale geliyor. Elektrostatik beslemede amper cok dusuk oldugu icin sorun olacagini zannetmiyorum. Bias'in ustune bir de ses cikarmak icin bir akim daha biniyor ama, eger akimin amperi staxlardaki gibiyse afaki degerler cikmaz watt olarak.

2 kişi bunu beğendi.
  4. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Yahu arkadaş, baştan sona okudum konuyu... İnanılır gibi değil, dinlemeyi bırakın daha hiç görmediğimiz bir ürün hakkında ne kadar çok şey biliyormuşuz meğer???

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  5. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Ürün hakkında değil de teknoloji hakkında birşeyler biliyorum hocam, az da olsa. Mühendislik çalışmalarıyla oturtmuşlardır illa. Ses hakkında şüphelerim de olsa zaten sr-002 sesine yakın bir ürünü bile iem kasasına sığdırmaları büyük başarı olurdu.

Ama tutup da sözde çok başarılı bir odyofili; bir iemi, teknolojisi ne olursa olsun, açık bir tam boy "kulak hoparlörü" ile kıyaslarsa ve yakın bulursa insan bi içinden yada dışından "yok artık" diyor. Olan şüpheleri de tavan yapıyor.

İşte en önemli tarafı da, Jude gibi birisi de çıkıp, Flash tvdeki telefon satıcıları gibi reklam yaparsa, kusura bakmayın da sinirim bozulur.

2 kişi bunu beğendi.
  6. PureSound

PureSound
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    185
    Bence üreticiler artık fiyat konusunda yarışıyorlar galiba:-\

7. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Yeni kulak istiyoruz.

5 kişi bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,239
    Jude dünyanın en büyük kulaklık forumunun başı. Politik olmak zorunda. Ne kadar yeni ürün, ne kadar hype, o kadar site popülerliği ve para. İşi gereği söylediği her şeye acaba diye yaklaşmak lazım zaten. Değil Jude, hemen hemen hiç bir profesyonel inceleme (hatta headfi'daki yarı profesyoneller de) tamamen inanılacak yazılar değil zaten. Eskiden dergiler vardı, şimdi forumlar.

4 kişi bunu beğendi.
  9. the_cantan

the_cantan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    elektrostatik proje bence önemli bir başarı. elektrostatik yapı klasik hoparlör transducer'den tartışmasız daha kaliteli ve verimli olduğu gerçeği var. 5000V'da çalışan bir elektrostatik hoprlörü bir kenara bırakırsak burada öğrendim 200V ile kanaliçi kulaklık valla şahsen ben çok beğendim. Jude'un reklam kısmını bilmem ama duyurulan başarıda beni rahatsız bir detay yok.

10. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    3 yıl içinde attığınız ilk mesajmış :) tebrikler , güzel bir ürün , size mesaj attırdığına göre baya heyacanlandırmış. Forum da daha çok görmeyi isteriz mesajlarınızın devamı dileğiyle..

11. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Meraklılarına Amerika Patent başvurusunu buldum. Hak taleplerinin birçoğu bana ziyadesiyle komik geldi. Adamlar elektrostatiği baştan bulmuş gibi patent başvurusu yapmış. Ama patentten anladığım kadarıyla standart çift stator(bias voltajla şarjlanan ve diyaframı hareket ettiren plakalar) arası tek diyafram değilmiş (Düzelltme: Tek diyaframmış). Galiba statorların arkalarında da elektret (en kaba tabirle statik elektrikle kalıcı manyetize edilmiş plaka) parçalar var. Dolayısıyla diyafram hareketi saf elektrostatik yüklenmeyle değil, elektret plakaların da yardımıyla oluyor. Bu da nispeten elektrik tüketimini düşürüp, "taşınabilir" kullanımı daha verimli hale getirebilir. numaralandırılmış kısım akustik port diye geçiyor ama gösterilmediği de not düşülmüş.

Buyrun incelemek isteyenlere link:

http://www.google.com/patents/US20140064510

#51 Sechtdamon, 30 Ekim 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Ekim 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  12. the_cantan

the_cantan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    sn. bakieryigit, teşekkür ederim. evet aynen öyle oldu. aynı temenniyle saygılar sunarım. Shure Unidyne mikrofonun müthiş başarısı efsanedir. hangi filmi izlerseniz, hangi muzikal sunumu görseniz bir yerde hep ve daima Shure Unidyne görürsünüz. benim bildiğim 50 seneden daha fazla geçmişe sahip elektrostatik teknolojisinde kulakçiçi kulaklık projesi, ar-ge ve teknolojik inovasyonu çok ilgimi çekti. bunun doğal hak verdiği pazarlama inovasyonu bazı arkadaşları rahatsız etmiş sanırım. ya da bana öyle geldi. bence gerek yok. vesileyle herkese saygılar sunarım.

2 kişi bunu beğendi.
  13. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,528
    Hiç bir başarı Türkiye'de cezasız kalmaz :)

Daha elinize almadıgınız,kulagınıza dahi götürmediğiniz bir ürün hakkında çok sert eleştiriler yapmak,bana pek mantıklı gelmiyor.

Bazen incelemeler de yetersiz kalıyor.Gercekten dinleyip yorumlamak lazım.Okuyup bu kulaklıgı kafama bile takmam dediğim kulaklıklar beni çok şaşırtmıştır.

Biraz sert oldu farkındayım ama dısarıdan cok antipatik duruyor gercekten.Ve ortada bi emek ve mükemmel bir yenilik var.

3 kişi bunu beğendi.
  14. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Çok uzun okuyamadım bölümü: İlk etapta Jude'a kızdım, kulaklığı dinlemedim, sesi hakkında birşey söylemedim, sonra Shure'un birçok yenilik yapmasına rağmen illa elektrostatik teknolojiyi sahiplenmesine kızdım, yine kulaklığı dinlemediğim için birşey söylemedim sesi hakkında, sonra patentten anladığım kadarıyla neler olduğundan bahsetmek istedim, yine dinlemediğim için sesi hakkında birşey söyleyemedim.

Arkadaşlar Eleştirel (negatif) yorumlarla şimşekleri üzerime çekmişim birazcık galiba. Gereğimden sert bir üslup kullandıysam gerçekten özür dilerim. Dediklerimi tekrar etmiş gibi olacağım ama, şimdiye kadar yazdıklarımın üzerinden geçip, üzerine birşeyler katarak tekrar yazmak istedim. Ama şöyle bir kanıya da vardım; galiba mesajlarımdaki ilk birkaç cümle negatiflik içeriyor diye, devamı okunmayıp, külli negatif, ağır eleştriler yazdığım düşünülmüş.

Madde madde ekleyeyim:

1. Zannedersem forumdaki kimse dinlememiş ama güzelliğinden bahsedilmiş, bu neye dayanarak iddia ediliyor da benim kısıtlı bilgiyle düşündüğüm ihtimaller "gömme" olarak algılanıyor anlamadım. Zira sesi hakkında "sr-002 kadar iyi olsa yine büyük başarıdır." cümlesinden başka bir cümlem yok. Zira 7 sene arge yapılsa da bu teknolojiyle ortaya atılan ilk ürün.

2. Ortaya çıkarılan ürünün teknik olarak (bakın ses olarak değil, zira bilmiyorum.) mühendislik harikası olduğunu bile kabul ederim. Zira patentteki görselleri incelediyseniz diyafram şu ana kadarki elektrostatiklerde olduğu gibi kulağa paralel değil, kanal da sürücüyle açılı yerleştirilmiş ve akustik yol yapılmış. Bu da diyaframın uzun süreli dinlemelerde kulakta yarattığı "vakum" durumunu önlemek için de katkı sağlayabilir. Yeni denenmiş bir yöntem. Bunu başarıya ulaştırdılarsa gerçekten şimdiye kadar denenmemiş bir şey. (Tekrar belirteyim, yine sesi hakkında birşey söylemedim, çünkü dinlemedim. Haliyle iyi yada kötü ürün diyemiyorum)

Görsel:

2491 eklentisini görüntüle
    Resimde gördüğünüz gibi, sürücüden ses iletimi biraz sabit armatürlerin diyafram hareketine benzer bir konuşlandırmaya sahip. Zira sürücünün asıl kalıp içinde başka kapalı bir kalıba konulması ve ses yolunun benzerliği beni bu düşünceye itti.

Ayrıca Yine patentten okuduğum kadarıyla, açık arkalı, kulak üstü elektrostatiklerden çok daha düşükmüş statorlarla diyafram arasındaki boşluk. Bunun da sebebi kulak içi basıncını çok etkilememek içinmiş.

Bir de 216 numaraya düşük frekansları düzenlemek için bass port koyabilirlermiş.

Nozzle'ın içinde de bir akustik damper ile kulaklığın içine nem girmesini önlemek için nem durdurucu varmış.

3. Düşük bias voltaj kullanılmış. Şimdiye kadar gördüğüm en düşük bias. Bunun da iki nedeni olabilir, taşınabilirliği kolaylaştırmak için diyaframla stator arasındaki boşluk azaltılmıştır, dolayısıyla statik çekim için gereken voltaj miktarı düşürülmüştür. Bir de düşük biasla daha fazla hareket için elektrostatik statorların arkasına elektret destekleyiciler konuşlandırılmış galiba. (bu bilgi kesin değil.) Haliyle diyafram hareketi çift katmanlı statik itici ve çekicilerle desteklenerek, düşük voltajla daha verimli atak-çekilme sağlanmış.

4. Kablo da, muhtemelen hem iem kablosu olacağı için, hem de düşük yüklemeye uyum sağlaması açısından kapasitansının düşürülmesi için inceltilmiş. Zaten voltaj düşük olduğu için, stator-diyafram arasındaki boşluğu da bilmiyorum ama, kapasitansının düşürülmesi gerekir. Ama direnci de azalmış olabilir kablonun, bunun için de birşeyler düşünmüşlerdir. Haliyle kabloyu iki sebepten de zorunlu olarak inceltme yoluna gitmişler. Ama kablonun sinyal iletimi ve topraklama olarak bir farkını göremedim. Sağ (+,-,toprak) - Sol (+,-,toprak) Elektrostatik kulaklıklar bildiğim kadarıyla böyle (balanslı topografiyle) besleniyordu zaten çıktıklarından beri. (yine sesi hakkında birşey söylemedim, zira dinlemedim.)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İşin uzmanı kesinlikle değilim, sınırlı elektrostatik bilgimle, patentte gördüğüm ve iddia edilen verileri yorumladım.

Şimdi gelelim eleştrilere, biliyorum 4. tekrar olacak ama:

1. Ben ilk etapta Shure'a da kızmadım. Jude'un kulaklığı överken takındığı "halay kanalı telefon satıcısı" tavrına kızdım. Bence Shure'un reklam çalışmalarına zarar bile verdi, zira birçok saygın elektrostatik sevdalısını soğutmuş kulaklıktan.

2. Shure'a da kızmamın sebebi, birçok yenilik getirmelerine rağmen, bunlarla da yetinmeyip, sanki sil baştan elektrostatiği bulmuş gibi davranmaları. Buna kızmamın kulaklığın sesiyle bir alakası yok. Sittin senedir elektrostatik üreten firmalar var, aranızda gerçekten düşünen var mı, Shure bu firmalardan zerre ilham almadan yapsın bu ürünü? Hali hazırda açık kaynaklı (isteyen istediği gibi elektrostatik kulaklık üretebilir, Elektrostatik teknolojisi patente bağlı değil.) iken bu teknoloji ve büyük firmalar hariç bir iki tane de gayet başarılı "diy" üretici varken, elektrostatik kulaklık teknolojisini patente bağlamak ahlak karı bir iş mi?

3. Arkadaşlar ısrarla söylüyorum, ben konuya sonuna kadar hakim biri değilim, sadece gördüğüm, kızdığım yerleri söylememe rağmen, niye bana dinlemediğim bir ürünün sesini eleştiriyormuşum gibi tavır takınıyorsunuz anlamış değilim. Daha evvel dinlenilmeyen ürünler hakkında yapılan yorumlara ne kadar sinirlendiğimi göstermeme rağmen üstelik. Gerçekten gücendim.

Bir de arkadaşlar, yurt dışındaki elektrostatik kulaklık ve ampfi konusunda bilgili kişilerin Shure'un tutumuna karşı bakış açılarını görseniz, emin olun ben Shure'u övüyormuş gibi kalıyorum yanlarında. Ben sadece olası şüphelerimi ve çıkarımlarımı ifade ettim.

Bir de arkadaşlar, kuvvetle muhtemel, alamayacağım bir ürün için, yada gücümün yetmeyeceği birşey için ilk defa bu kadar araştırma yaptım. Belki de bu forumda bu kulaklığın sesini en çok merak eden insan benimdir. Lütfen bunu da göz önünde bulundurun.

Hatta şöyle bir teklifim var, İlk maaşımı aldığımda, ortak (artık kaç ortak olacaksa, toplanabilirse) ortaklardan biri olarak da beni sayabilirsiniz. Tek başıma almaya gücüm yetmez ama en azından ortak olabilirim.

Uzattıysam da kusura bakmayın tekrar, zira çok stresli bir süreçten geçiyorum, eğer birinin dahi bırakın kalbini kırmayı, hafifçe kızdırdıysam üzgünüm.

Çok uzun oldu ama okuyan herkese teşekkür ederim. Önceki mesajlarımda da gereğinden fazla sert üslupla yanlış anlattıysam derdimi, içtenlikle özür dilerim. Umarım kendimi net bir şekilde ifade edebilmişimdir.

#54 Sechtdamon, 30 Ekim 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Ekim 2015
    6 kişi bunu beğendi.
  15. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    7 kişi toplanıp kulaklığa girecez diyorsun yani :cheesy: . Hocam helal olsun chord mojo konusunda ifi driver windows 10 da çalışmıyor yazacaktım, üşendim yazmadım yemin ederim bu yazıyı görünce utandım.

16. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Hocam, birazdan foto karsilastirmalari da eklemeyi dusunuyorum da, Siz boyle soyleyince, ben de cok işsiz göründüm. :)

7 az oldu hocam. :) sayi biraz daha artarsa daha rahatlarim. Saka bir tarafa gercekten afaki supheyle merak ediyorum sesini. Ama cok zor gorunuyor simdilik. :)

2 kişi bunu beğendi.
  17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    Hayda, ifi ürünleri W10'da çalışmıyor yani?

18. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Nano yu hifi sistemde deniyecektik bir turlu bilgisayar tanımadı. 8.1 de sorun yok ama 10 tanımadı cihazı

19. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    stax sr002 dinliyorum. bu kulaklığa karşı merakım iyice arttı. sahne konusunda bir sr002 olamayacağına eminim ki stax şuana kadar dinlediğim sahnesi en tatlı kulaklık oldu. shure sr0002 kadar çalsa, kablo ve izalasyon kısmınının halledilmişi olsa parasını hakeder diyeceğim.

5 kişi bunu beğendi.
  20. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    637
    Sahne konusunda sürücü hava almadığı ve kulak içi olduğu için sr002 kadar başarılı olmayabilir, ama yapı ve kullanım şekli olarak kesinlikle sr002 den çok daha iyi. Ses olarakta sr002 den daha iyidir sanıyorum. Bu seviye ürünlerin artık hi-end in tamamen masaüstü yada ev tipi stereo sistemlerinin egemenliğinde olmayacağının ve mobil ürünlerin gelecekte bu işin belkide en güçlü kulvarı olacağının işareti ve kanıtı olarak görüyorum.

4 kişi bunu beğendi.