Shure SE-215 İncelemesi

'Shure' forumunda oguzhan tarafından 19 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

1. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    ATH-CKS99 incelemesinden sonra Shure SE-215 incelemesi ile karşınızdayım :)

Fotoğraflar ile başlayalım;

Kutu İçeriği;
    *Shure SE-215
    *3 S/M/L silikon ve köpük uçlar
    *Taşıma kılıfı
    *Garanti belgesi

Konfor;
    Kulağa çok iyi oturuyor ve hiç oynamıyor. Kulaklık kulak kepçesinden dolandığı için alışkın olmayanlar benim gibi başta zorlanacaktır. :)
    Konfor konusunda benden tam puan aldı. 10/10

Malzeme Kalitesi;
    Kablosu çok sağlam izlenim veriyor. Özellikle CKS99'dan sonra çok sağlam geldi bana. Ama biraz sert yapıda bükülmüyor.
    9/10

Gelelim ses kalitesine, CKS99 ile karşılaştırmada yapacağım.

Bass;
    Öncelikle bass tutkunları için ideal bir kulaklık değil. Basslar mid ve tizlerin gerisinde. Kısacası "Dum-Tıs" cılar için uygun değil. :)
    Mid ve tizlerin gerisinde derinden ve tok bir biçimde veriyor. Uğuldama vs. yok. Az ve kaliteli bas vuruyor. CKS99 bas hacmi ve yoğunluğu olarak üstün.
    8/10

Mid Bass
    Midbassları vurgulu veren bir kulaklık ama mid ağırlıklı bir kulaklık olmasından kaynaklanıyor sanırım hafif tenekemsilik var. Metalik basslar kaçınılmaz. ALAC kayıt dinlememe rağmen hafif uğuldama hissettim. CKS99 ile kıyaslarsak cks99 midbassları vurgulayan bir karakteri yoktu. Bu yüzden karşılaştırılması pek uygun değil gibi. 7,5/10

Mid;
    İşte bu kulaklık mid için yapılmış. Midler önde ve çok güzel. Sanatçının sesi, enstrüman ayrımı fiyatına göre olağan üstü. Pop,Klasik,Arabesk müzik için birebir. Kalitesiz kayıtlarda yüksek ses seviyesinde midler bozulma yapabiliyor. Kaliteli kayıtlarda rastlamadım. Midler CKS99'dan bariz üstün. 9,5/10

Tiz;
    Üst tizler yetersiz geldi bana. Tizler biraz midlerin gerisinde kalmış. Belki zamanla burn-in oldukça düzelir. Tizler birazcık daha parlak olsaydı mükemmel olurdu. Soğuk kalmışlar. Sibilance konusunda çok çok iyi kulaklık. Bozuk kayıtlarda bile sibilance sorunu yok. CKS99 yüksek seslerde sibilance yapabiliyor. Tiz konusunda CKS99 daha yoğun ve sıcak. 7,5/10

Sahne;
    Kulaklığın sahnesi CKS99'dan birazcık daha iyi denebilir. Aralarında çok fark yok. Fiyatına göre başarılı buldum sahnesini. Gitar,Keman seslerinin hangi noktadan geldiğini rahatlıkla ayırt edebiliyorsunuz. 8/10

Ekleme: Kulaklığı uzun süre dinledikten sonra, derinlik konusunda biraz sıkıntısı olduğunu fark ettim. 3 boyut etkisi CKS99'da birazcık daha iyi gibi. Yatay konumlandırmada gayet başarılı.

Genel Yorum;
    Pop,Klasik,Arabesk müzik tarzlarını dinliyorsanız bu fiyata üstüne yok diyebilirim. Ama bass-tiz ağırlıklı bir ses istiyorsanız, ATH-CKS serisini tavsiye ederim.

Notlar;
    *Gözlük kullanıyorum. Kulaklığın kulak kepçesinden dolanması rahatsız etmiyor. Gözlükle sorunsuz kullanılabiliyor.
    *Kulaklık iPhone 4 GSM Rev A model telefon ile test edildi. Kısa bir süre iPhone 5 ilede test etme imkanım oldu, tizler biraz daha sıcak ve keskindi iPhone 4'e göre... (EQ Kapalı) EQ ayarları ile oynanarak soğuk tizler biraz daha sıcak ve keskin hala getirilebiliyor.
    *iPhonede kalın veya silikon kılıf kullananların dikkatine!
    Ürünün jak girişi standartlardan büyük, sadece zar kılıf ile kullanılabiliyor.

İnceleme Techno-fi.net ve Donanimhaber.com için yazılmıştır. İzinsiz kopyalanamaz.

2. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    256
    İnceleme için teşekkürler. Baktığım zaman ilk incelemeniz değil ama ses kısmı sanki birazcık eksik kalmış gibi. Ses kısmında biraz detarylandırma yaparsanız almayı düşünen arkadaşlar için daha yararlı bi kaynak olur

3. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Önerinizi dikkate alacağım. Yakında editleme yaparım. :)

4. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Bir kaç ekleme yapıldı.

5. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Uzun süre testten sonra, sahne konusunda küçük bir ekleme yaptım.

6. avorlair

avorlair
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    bu kulaklığı almayı düşünüyorum şu an amazon.com da %50 indirim var 99$ fiyatı gözüm döndü resmen

Lumia 925 telefonum için kullanmayı düşünüyorum Pop, Rock, Klasik tarzda müzik dinlerim,

Branwavz M3 ile arasında kaldım açıkçası, o da 80$ amazonda, ne önerirsiniz acil cevap yazarsanız sevinirim 10saat içinde Shure indirimi bitecek :)

7. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Shure 215 her zaman 99$ seviyesinde olan bir kulaklik diye biliyorum. Hatirladigim kadari ile m3 kalite bakimindan shure'dan ustundu.

8. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Tizleri severim ama bu kulaklığı saatlerce dinledimb. Baslarını gayet yeterli buldum. Midler ile paçayı kurtarıyor yoksa tizler bende baş ağrısından başka bir şey yapmıyordu, kaşlarımı çata çata dinliyordum.

Ve bu kulaklık için tek sıkıntım tizler biraz daha kibar olabilirlerdi :)

9. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Bir ara earphone'de indirim kodu ile 80 dolar gibi bir fiyatı vardı. Bahsettiğim indirim kodunu herkes kullanabiliyordu ama 25$'lık kargo fiyatıyla yine aynı kapıya çıkıyordu.

10. dodo

dodo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    215 Ltd modelini 110 $ a 0 olarak almıştım :)

11. tobisto

tobisto
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Arkadaşlar çok ucu açık ve göreceli soru olacak ama ben CX200 kullanıyorum, Brainwavz M2 aldım. Hiç memnun kalmadım, odun gibi bass vuruyordu. Amacım hayvan gibi bass veya tiz almak değil, zaten her şeyin fazlası kulakları ağrıtıyor. Kararlı ve kaliteli bir ses arıyorum sadece. Bu kulaklık nasıl sizce ? M2 falan kullanıp bunu alanlar memnun mu ? Amazon'da yorumlarına falan baktım, beğenen kadar beğenmeyen de var denebilir. Azınlık da olsa var.

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    SE215 konusunda yorum yapamam ama CX200 fena bir kulaklık değil, ondan sonra M2 alıp yükseltmeme yaşamamanız normal.

Collapse Signature Expand Signature
  13. tobisto

tobisto
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Evet dostum, aynen dediğin gibi oldu. M2'yi iade ettim, şimdi daha iyi, fark hissettirecek bir şey arıyorum.

14. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Midlerin önplanda olduğu bir kulaklık. Tizler şıkır şıkır, hareketli değil. Tüm sesler soğuk yapıya sahip. Hareketli, eğlenceli sesten hoşlanıyorsanız hoşunuza gitmez. Daha çok pop ve klasik müzik için yapılmış, enstrüman kulaklığı denebilir. Kulağı yoracak ses tarzına sahip değil. M2 den sonra detay olarak fark görürsünüz.