Shure SE215 Limited Edition İncelemesi

'Shure' forumunda Backslider tarafından 29 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. Backslider

Backslider
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Kulaklık bugün elime geçti. Burn-in yapma şansım olmayacak, çünkü Re-262 aldığım için Se215'i satılığa çıkardım. Zaten daha önce burn-in'den fazla yararlanmayan bir kulaklık olduğunu okumuştum. Kulaklığı ilk başta üç şarkı ile test etme şansım oldu, DAP'ımın şarjı bitince kulaklığı kutusuna kaldırmıştım. Fakat sonra dayanamayıp DAP'ımı biraz şarj edince birkaç şarkı ve farklı kulaklık uçlarıyla deneme şansım oldu.

Öncelikle kulaklığın teknik detaylarını paylaşayım:

Speaker Type Single Dynamic MicroDriver

Sensitivity (1kHz) 107 dB SPL/mW

Impedance (1kHz) 20 Ω

Noise Attenuation Up to 37 dB

Frequency Range 21Hz – 17.5kHz

Input Connector Gold-plated 3.5 mm (1/8”)

SE215 ile dinlediğim şarkılar (hepsi flac formatındadır):

Led Zeppelin - Good Times Bad Times
    Led Zeppelin - Stairway to Heaven
    Metallica - Enter Sandman
    In Flames - Crawl Through Knives
    Rihanna - Rude Boy
    Rihanna - Bad Girl

Öncelikle kulaklığı çoook beğendiğimi söyleyebilirim. Şu ana kadar sahip olduğum en iyi kulaklık bu oldu (Re-262 henüz elime ulaşmadı). Birçok kulaklık test etmiş arkadaşlar muhtemelen benim kadar etkilenmeyebilirler. Ben Rockbox yüklü Sansa Clip+'da bass ve treble seviyelerini 6'şar dB yükselttiğimde çok daha hoşuma giden bir ses yakaladım. Kulaklık bu ayar değişikliğine ses kalitesini düşürmeden (hatta yükselterek diyebilirim) tepki verdi. Birkaç aydır kullanmakta olduğum ECCI PR401 bu ayar değişikliğine aynı hassasiyette tepki veremiyordu.

Kulaklığın kalitesi hakkındaki ayrıntılı yorumlara gelmeden önce kulaklığı almak isteyen arkadaşlara bir tavsiyem olacak. Kulaklık elinize ilk geçtiğinde farklı uçlarla deneyin, kendi beğendiğiniz uçları kullanın. Gri plastik uçlar bass ve midleri biraz daha ön plana çıkarıyor, siyah foam uçlar flat ses sağlıyor.

[size=12pt]Kutu İçeriği ve Malzeme Kalitesi[/size]

Kutu içeriği çok zengin. Kulaklık gayet güzel bir tasarımı olan ve iç hacmi çok büyük bir taşıma çantası, 3'er farklı boyda toplam 6 çift normal ve sünger uçlar (biri kulaklığın üzerinde), sanırım temizleme işine yarayan bir çubuk ve garanti belgesi, kullanma kılavuzu vs. ile birlikte geliyor.

Malzeme kalitesi çok iyi, değiştirilebilir kablosu gayet kalın ve sağlam.

[size=12pt]İzolasyon ve Mikrofonik[/size]

Kulaklık kulağa doğru yerleştirildiği takdirde izolasyonu daha müzik dinlemeye başlamadan bile çok etkili. Kısık sesle müzik dinlemeye başladığımda ve aynı anda bilgisayardan açmaya cesaret edebildiğim en yüksek sesle müzik açtığımda bilgisayardaki müziği zerre kadar duyamadım, sadece subwoofer'dan gelen rüzgarı ve masadaki titreşimleri hissedebildim ;D

Mikrofonik için de yok denecek kadar az diyebilirim. O kadar kalın kabloda mikrofonik olsa şaşardım zaten.

[size=12pt]Ses Kalitesi[/size]

Birçok kişi için en önemli noktaya geldik.

Bass: Bassların detayları çok iyi ve güzel bir yapıya sahipler. Güçlü patlamalar veriyor ve mid bassların uzaması yeterince iyi. Bazı kulaklıklar bu uzamayı sadece hissettirerek veriyor, bazıları ise daha şiddetli veriyor ve mid bassları rahatça duyabiliyorsunuz. SE215 Limited Edition şiddetli veren tipteki kulaklıklardan (PR401 ise hissettirerek veren tiplerden). Kulaklığın bassları EQ veya diğer ses ayarları ile oynanmazsa bile yüksek seviyede bass veriyor, ben v-shape ses yapısına alıştığım için bassı midlerden ön plana çıkartmak için biraz arttırdım. Yalnız Rockbox ile bassı 6 dB kadar yükselttiğimde kulaklıktan inanılmaz derecede tepki aldım. Ses kalitesinde hiç düşme olmadan bassları ön plana çıkarttı ve benim için çok tatminkar bir ses karakterine ulaştı. Hatta istenirse bassların biraz daha yükseltilebileceğini düşünüyorum. Daha sonra tizleri de aynı şekilde 6 dB yükselterek çok sevdiğim bir ses elde ettim, EQ ile oynamadım.

Mid: Okuduğum incelemelere göre Shure markası bütün kulaklıklarında midlerin ön planda olmasını tercih ediyormuş, bu kulaklıkta pek öyle değil. Evet midler sahnenin merkezini oluşturuyor, ama diğer seslerden ön planda değiller. Baslar gibi güzel detaylara sahipler. Midler hakkında düşüncelerimi nasıl kelimeye dökerim bilemedim, bu yüzden head-fi'deki ljokerl'den kopya çekeceğim. ;D Sıcak bir yapıya sahipler (alıntım bu kadarcıktı ;D). Basslar ile birbirlerini bütünlediklerini düşünüyorum. SE215 Ltd midleri PR401'den daha detaylı ve daha doğal veriyor. PR401 bu konuda geride kaldı, gerçi kulaklıkların fiyatları göz önüne alındığında bu çok doğal.

Tizler: Tizler daha önce v-shape ses yapısına sahip kulaklık kullandığım için alışık olduğumdan daha geri plandalar. Tizler de detayları bass ve midler kadar iyi verebiliyor. Yalnız tizler parlak değiller, bu tizlere çok dikkat eden bazı kişilerin hoşuna gitmeyebilir. PR401 ile karşılaştırdığımda çözünülürlük olarak SE215 Ltd bir adım önde, ama PR401'in tizleri parlak oldukları için kulağa biraz daha hoş geliyor.

Yorumlarım bu şekilde, kulaklığı kesinlikle öneririm. Sadece ses kalitesi olarak değil, hem ses kalitesi, hem malzeme kalitesi ve kutu içeriği olarak değerlendirince fiyatının çok çok üstünde bir kulaklık. Ayrıca kablosunun değiştirilebilir olması daha uzun kullanım ömrü sağlıyor, garantisi dolsa bile kablo veya kulaklıklardan biri bozulduğunda sadece bozulanın yenisini almak ucuza mal olacaktır. Ayrıca lafı geçmişken firmanın 2 yıl garanti verdiğini de belirteyim, diğer firmalar genelde 1 yıl garanti veriyorlar.

#1 Backslider, 29 Kasım 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    İnceleme için teşekkürler fakat eq ve efekt kullanılarak yapılan incelemeler malesef doğru fikirler vermiyor bizlere..İnceleme yaparken şahsi fikrim sesi tamamen geliştirmelerden arındırmak.Böylece en rafine yorumlar olusabiliyor :)

3. Quattro

Quattro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    İncelemeniz için teşekkürler.

Ben de SE215'in normal versiyonunu kullanıyorum. Bunda Low'lar elden geçirilmiş belirtildiğine göre. Aslında normal versiyonu ile bir karşılaştırma yapılabilse harika olurdu.

4. darkdream

darkdream
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    [quote author=A Dying Wish link=topic=5496.msg73880#msg73880 date=1354189777]
    İnceleme için teşekkürler fakat eq ve efekt kullanılarak yapılan incelemeler malesef doğru fikirler vermiyor bizlere..İnceleme yaparken şahsi fikrim sesi tamamen geliştirmelerden arındırmak.Böylece en rafine yorumlar olusabiliyor :)
    [/quote]

Evet katılıyorum. Yalnız se215'in karakteri az çok belli, flat ses, düşük bass, arkadaş tizlerini yükseltmiş biraz, belki kullandığı kulakiçi sünger ile ilgilidir. Normalde tizleri keskin bir kulaklık çünkü. Tam giriş seviyesi kulakiçi kulaklık. Benim özellikle bas isteyen arkadaşlara tavsiyem cx500, paranız az ise ep630 oluyor, gerçekten hepsini denemiş biri olarak ep630'un baslar çok daha baskın ama ayrıntı ve derinlik çok daha az.

5. Backslider

Backslider
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    [quote author=A Dying Wish link=topic=5496.msg73880#msg73880 date=1354189777]
    [/quote]

Sizin bakış açınız daha doğru olabilir, zira çok deneyimli değilim, fazla teknik bilgim de yok. Ama incelemede ses ayarı yapılmadan aldığım ses ile ayar yaparak aldığım sesi karşılaştırarak yorum yapmayı tercih ettim. Her iki durumun da yorumları mevcut. Zaten çok da bir oynama yaptım denemez. :)

Bana kalırsa bir de şu yönden bakmak lazım; her kulaklık seste yapılan ayar değişikliklerini ses kalitesini bozmadan veremiyor. Sadece ses ayarı yapılmadan yapılan incelemelere baksaydım bu kulaklığı büyük ihtimalle almazdım, çünkü hangi incelemeye baksam benim istediğim sesi vermediğini gördüm ve istediğim sesi ayar yaparak elde edip edemeyeceğim muammaydı. Ama kız arkadaşı şeffaf SE215 kullanan bir arkadaşımla telefonda konuştuğumda aynen şu cümleyi kurdu: "Bassı, tizi arttırıyorum, benim üç armatürlü kulaklıkla neredeyse aynı sesi veriyor. Benim kulaklığa boşuna o kadar para vermişim." Bahsettiği kulaklığı ben daha önce denemiştim, hakikaten mükkemmel bir ses kalitesi var. Tabii ki SE215 o kulaklık kadar mükemmel bir ses vermiyor, kendisi abartıyor. Ama bu ayar değişikliğiyle istediğim sesi yakaladım, bu sesi yakaladığımda acaba bunu değil Re-262'yi mi satsam diye düşünmedim değil.

Edit: Belirtmeyi unutmuşum, V-shape yapıda sesi daha çok seviyorum, bu yüzden bass ve tizleri yükselttim.

6. Backslider

Backslider
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Yorum için ben teşekkür ederim.

Normalini bir arkadaşım kullanıyor, kulaklık satılmadan kendisiyle görüşebilirsem beraber inceleyebiliriz.

7. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,668
    İşte tam da bu yüzden eq ile oynanmaması gerekiyor. Dinlerken istediğiniz gibi ayar yapabilirsiniz tabiki, ama yorumlarınızı aktarırken değişkenleri mümkün olduğunca kısıtlamanız lazım. Bu şekilde ayar oynamalarıyla, potansiyeli dahilinde her türlü kulaklık muhteşem şeyler sunabilir. Bu da yanıltıcı olabilir işte..

Elinize sağlık bu arada. Ben düz se215 denemiştim, sesi boğuk gelmişti biraz. Ama bu fiyatlara sırf değişen kablosu için tercih edilir..

8. Backslider

Backslider
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Tavsiyeler üzerine inceleme üzerinde biraz değişiklik yaptım. Artık daha çok kulaklığın doğal performansına odaklı bir inceleme oldu. Ayrıca bu kulaklığı denedikten sonra birkaç gün PR401 ile müzik dinlemek aradaki farkları daha iyi anlamamı sağladı. Buna bağlı olarak ufak tefek eklemeler yaptım.

9. dodo

dodo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benim de siparişim geldi, uzun süre ardından kaliteli bir kulaklık aldım, ama shure ün şu kulak arkası dolama olayına alışamadım bunun bir kısa yolu falan yok mu hep kabloyla mı oynayacağız :yourock

10. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Bu kulaklığı bir kere almaya yeltenmiştim bende.Satıcıyla telefonda görüşmeler yapmıştım ama sonradan vazgeçtim.Şuan o klasmanda kulaklık olarak Bose IE2 kullanıyorum orta segment bir kulaklık kendine has tarzı,yapısı ve sesi var.Satıcıya sorduğumda hemen hemen çok fark yok demişti.Ama siz bu kulaklığı kullanan birisi olarak tatmin edici bir kaç sebep verebilir misiniz?Ayrıca da bu ürünü alacağım satıcı yurtdışı garantisi sağlıyor sizce güvenilir mi bi sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkürler :)

Collapse Signature Expand Signature
  11. Backslider

Backslider
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Kulaklık hakkında düşündüklerimi zaten yazdım, ekleyecek bir şeyim olsa ilk mesaja eklerdim. :) Garanti konusunda yurtiçi-yurtdışı ayrımı yapacaklarını sanmıyorum. Garanti için ürünü satın aldığınız yere yollamanız yeterli olacaktır, onlar kulaklık teknik servisten geri geldiğinde size tekrar yollarlar.

12. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    84
    İnceleme için teşekkürler,müzik tarzımız benzer bende memnun kalacağım alamayı düşünüyorum ama bunu alabileceğim güvenebileceğim bir kaynak konusunda bana yardımcı olurmusunuz Türkiyede bu mavi seriyi bulamadım :idiot2:

Collapse Signature Expand Signature