Shure SE420 İncelemesi

'Shure' forumunda evrm80 tarafından 29 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    SHURE SE420

Merhaba arkadaşlar, elimden geldiğince kullandığım kulaklıklar hakkındaki düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
    İlk olarak Shure SE420 ile başlamayı uygun buldum, çünkü daha önce hiçbir kulaklık (yada ekipman) bana kendisini bu kadar
    ağır sevdirip hayran bırakmadı.

Teknik özellikler

- Hoparlör Tipi: Dual TruAcoustic MicroSpeakers
    - Duyarlılık: 109 db
    - Empedans: 22 ohm
    - Frekans Aralığı: 20 Hz -19kHz
    - Kablo uzunluğu: 45 cm
    - Uzatma kablosu: 90 cm

Kulaklığımızın renk tercihini gümüş veya siyah olarak yapabiliriz. Empedansı 22 ohm olduğundan DAP lar için son
    derece uygun. “Dual TruAcoustic MicroSpeakers" özelliğinden dolayı (bir adet “tweeter" ve bir adet “woofer"), istersek kulaklık
    amfisiyle besleyerek daha iyi sonuçlar alabiliriz.

Yukarıdaki resimde kulaklıkla gelen aparatları görebiliyoruz.
    - Uzatma kablosu
    - Ses kontrol kablosu
    - Uçakta dinleme imkanı sağlayan adaptör
    - 3 adet “foam sleeves", 3 adet “soft flex sleeves", 1 adet “triple flange sleeves"
    - Kulaklık temizleme aparatı
    - Stereo sistemlere veya büyük amfilere giriş için jack çevirici
    - Taşıma çantası

Malzeme Kalitesi:

Shure firması bu konuda kendisinden bekleneni açıkcası veriyor, zaten bugüne kadar gerek kulaklıklarında
    gerekse mikrofonlarında ben herhangi bir işçilik hatasına rastlamadım. Burada ufak bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek istiyorum;
    kablo. Kulaklığın kablosu gayet yumuşak ve rahat ama kulakların arkasından geçirildiği için gerilebiliyor, bu durum zamanla
    kabloda çatlaklara veya kopmalara sebebiyet veriyor. Shure'un teknik servisi bu konuda gerçekten çok iyi, sorgu sual sormadan yeni kulaklıklarınıza kısa zamanda kavuşabiliyorsunuz.

Ses Kalitesi:
    İşte en önemli ve dikkat edilmesi gereken yere geldik...

Bizim gibi müzik tutkunu birçok kişi bana sorarsanız Shure kulaklıklarının ses olayını tam olarak anlamıyorlar. Tabii ki herkes
    SE53o modelinin ne kadar başarılı olduğu konusunda hemfikir ama ya diğer modeller?

Shure modellerini kulağınıza ilk taktığınız zamanki tepkiniz maalesef Etymotic, Westone veya Ultimate Ears'a verdiğiniz tepkiye
    pek benzemiyor. Bunun sebebi belki kırpılmış tizler belki de büyük beklentiler ama bence asıl sorun zaman ve sabır. Açıkcası
    Etymotic ER4P/S hayranı biri olarak ilk başta ne SE31o ne de SE42o' den memnundum. Zamanla Shure'ların ses yapısının ve
    inanılmaz sahne performansının farkına varabildim. Bu süreç zamanla ve bol bol dinleti yaparak ancak oturdu diyebilirim.
    Daha öncede belirttiğim gibi kulaklığın (ve genel olarak tüm Shure'ların) tipik özelliği olarak tizler geri planda bulunuyor ancak
    çok az kulakiçi kulaklığın bu kadar güzel “mid” seslere sahip olabileceğini düşünüyorum. Vokaller ve ön plandaki enstrumanlar
    son derece ayrıntılı ve yumuşak, baslar hiçbir frekansı boğmayacak şekilde ölçülü ve güçlüler.

Ek olarak belki merak eden arkadaşlar olabileceği düşüncesiyle ER4P ve SE420yi burada az da olsa ses karakterleri bakımından
    karşılaştırmak istiyorum.

ER4P bildiğiniz gibi muhteşem tizleri ve detayıyla tek sürücülü bir kulaklık olmasına rağmen hala efsanevi statüsünü koruyor.
    (Özellikle Headfi' da okuduğum yorumlar ve deneyimlerimde Triple.fi ve Westone 3 ün bu konuda arkada kaldığını
    belirtmek isterim) Fakat şunu söylemek zorundayım ki herşey detaylı olmak ve muhteşem “monitörlemekle” bitmiyor. SE42o
    bu kadar detaylı olmamakla birlikte yarattığı sahne derinliği ve atmosferiyle müzikal anlamda ER4P' den benim görüşüme göre
    üstün.

Sonuç olarak, dinlemek istediğiniz müzikte kaybolmak ve uzun dinletilerde rahatsız olmak istemiyorsanız, güçlü bir DAP'ınız
    varsa (maalesef ipod arı tavsiye edemiyorum) ve biraz da ekipmanınız konusunda sabırlıysanız bu kulaklığı şiddetle tavsiye
    ediyorum.

Not; İncelememde eksiklikler ve hatalar varsa lütfen bunları belirtin, daha ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlar da istedikleri konuda
    bana danışabilirler.

Herkese ekipmanlarıyla mutlu dinletiler...

2. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Güzel inceleme ellerine sağlık.

3. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    dört başı mamur bir inceleme olmuş, elinize sağlık. lafınızı da balla keseyim: OBH-21SE'yi Türkiye'den mi aldınız? Onunla ilgili bir inceleme yapmayı da düşünüyor musunuz?

4. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık güzel bir inceleme olmuş. Kulaklığı elektronik müzik ile deneme imkanın oldumu?

5. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Teşekkür ederim, izninizle ilk önce samimiyetinden ve yardımından dolayı "deaddy" arkadaşımıza tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Creek amfisini Ankara' dan aldım, forum kurallarına uygun olup olmadığını bilmediğim için aldığım şirketin ismini yazmaya çekiniyorum.

Eğer inceleme yapmamı isterseniz ve "deaddy" arkadaşımızda yoğun değilse en kısa zamanda bunu gerçekleştirebilirim.

6. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    İsim vermenizin herhangi bir sakıncası yok müsterih olun :)

7. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    183
    Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş.

8. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Teşekkür ederim, elektronik müzikten kasıt jazz ve klasik müziğin dışındaki tarzlarsa eğer, arşivimin büyük bir kısmını rock müziğin doldurduğunu ve, çoğu zaman kendimi müzisyenlerle aynı stüdyoda veya dev arenalarda hissettiğimi belirtmek isterim.

Ayrıca enderde olsa sahip olduğum "master" ı çok iyi olan albümlerde, stüdyo ambiyanslarını duymak beni inanılmaz mutlu ediyor.

9. oldcurse

oldcurse
    Expand Collapse
    Guest

inceleme için teşekkürler.
    yeni kulaklık alıcaklara en önemli yol gösterici incelemelerdir herhalde.

10. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Elektronik müzikten kastım Techno-Trance vs. gibi geniş alt türleri olan müzik türüydü. Eğer imkanınız olursa "Gregor Tresher'in AThousand Night" şarkısını indirirseniz boş bir vaktinizde, izlenimleriniz benim için çok değerli olacaktır. Bu arada uzun süre sonra ilk kez bir kullanıcı direk screenshot ile inceleme yaptı bunun için ayrıca teşekkür ediyorum.

11. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Sağolun, Creek amfisini Ankara' da Sigmases şirketinden aldım. Şirketi internetten bulup inceleyebilirsiniz, yalnız stoklarda kalmadığı için İngiltere' den gelmesini iki ay bekledim.

Teşekkür ederim, daha öncede belirtmiş olduğum gibi sizin incelemenizi de okumayı çok istiyorum.

12. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Rica ederim, dilerimki herkes elinden geldiğince ekipmanlarını forumdaki diğer üyelerle paylaşırlar.

Kusura bakmayın yanlış anlamışım, en kısa zamanda şarkıya ulaşıp izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.
    Bu forumu bu kadar çok sevmemin ve üyelerine saygı duymamın nedeni, seviyesi ve ciddi kuralları, elimden geldiğince forumun bir parçası olarak bende bunları yerine getirmeye çalışıyorum.

13. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Siz incelemenizi yapın gönderin yoğunluk konusunu düşünmeyin ;) gördüğünüz gibi kurallara uygun gönderilen incelemeler çok kısa sürede foruma screenshot olarak eklenebiliyor.

Bu arada ekipmanınızı yeni gördüm kaynakları bilmiyorum fakat kulaklık seçimleriniz param olsa alacağım kulaklıklar listesiyle tutuşuyor :)

14. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Sağolun, bu aralar yoğun olmadığım için elimden geldiğince foruma katkıda bulunmaya çalışıyorum, böyle devam etmesi de en büyük dileğim...

İnşallah birgün hepimiz hayalini kurduğumuz ekipmanlara kavuşabiliriz... :)

15. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    "noXious" arkadaşımızın isteği üzerine yabancısı olduğum Techno/Trans tarzı Gregor Tresher'in "A Thousand Night" adlı parçasını dinledim. İzlenimlerimi kendi dinleme tarzıma göre aktarmak istiyorum.

Öncelikle parçayı Sony ve SE420 ile "flat eq" ayarında dinledim, ipod + cep amfisi seçeneğini müziğe herhangi bir renk katma riski yüzünden kullanmadım.

Bilmiyorum sizin hiç dalgıçlık konusunda deneyiminiz oldu mu çünkü dinlediğim müzik, bundan senelerce evvel ilk dalışımda duyduğum korkuyu ve heyecanı bana hatırlattı. (Belkide bunun nedeni bu tarz bir müziği böyle bir ekipmanla dinlememin ilk örneği olmasıdır) İzninizle yorumuma bu istikamette devam etmek istiyorum...

İlk duyumsamam kalbimin hızla çarpması (parça boyunca sık sık devam eden tok bas) ve derinlere indikçe yankıları artan denizin sesi (mid + mid/bas) oldu. Daha sonra ilk küçük deniz canlıları (tizler), ardından uzaktan gelip başımın üstünden geçen büyükleri (baslar) geldi. Parçanın ortalarına doğru yunus seslerine benzeyen, beni her yerden saran ve parçanın sonuna kadar ileriye doğru takip ettiğim klavyeler (midler) ortaya çıktı. Kimi zaman yavaşlayan kimi zamanda hızlanan bu ses ve renk cümbüşü içinde geçen festival, sanki derinden yüzeye doğru çıktıkça azaldı ve en sonunda geriye sadece yumuşak bir deniz sesi, kalp atışları ve anlık bulup hemen kaybettiğimiz birşey; huzur kaldı...

Klasik müziği bir kenara koyarsak, Pink Floyd'un "Dark Side of the Moon" albümü ve efsanevi "Echoes" parçalarından sonra bana bu duygu yoğunluğunu yaşatan, aynı zamanda kulaklıklarıma başka bir boyuttan bakmamı sağlayan bu parça için "noXious" ' a teşekkür ederim.

16. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Hem inceleme hem de katkılarınız için teşekkürler... :)

17. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Asıl ben size ve "Be Creative" 'e teşekkür ederim, yapmış olduğunuz incelemelerden/yorumlardan her anlamda çok faydalandım.

18. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    İstirham ederim, asıl parça konusundaki deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için ben size teşekkür ederim.
    Bu parçanın bende yarattığı etki ise sizinkiyle benzer doğrultuda gitse de aslında biraz farklı. Ama yarattığı etki bakımından bir ters parabol çizdiğini söylesem sanırım duygularımı daha doğru aksetmiş olurum. Kısaca güzel parçadır vesselam :) Bu arada dalgıçlık konusunda hiç deneyimim olmadı.
    Farklı bir deneyim yaşamak ve gitar seslerini ne derece başarılı icra ettiği konusunda fikir sahibi olmak isterseniz, Gabriela y Rodrigo nun Tamacun ve Ixtapa isimli şarkılarını şiddetle tavsiye ederim fakat öncelikle 420 de sonra ise 325i de dinlerseniz daha iyi olur kanaatindeyim.

19. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, hayal kırıklığına uğrayacağımı hiç sanmıyorum. :)
    Müsait bir zamanınızda bana bu tarz albümleri de önerirseniz arşivime katmaktan büyük mutluluk duyarım...

20. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    183
    Benim de arşivimi çeşitlendirmem lazım artık. Bu paylaşımlar iyi oluyor yeni parçalar, sanatçılar keşfetmek için. :)