Shure SE846 İncelemesi

'Shure' forumunda high-fidelity tarafından 20 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Merhabalar arkadaşlar,

Shure’un amiral gemisi olan SE846 modelini tanıtacağım sizlere.Umarım yeteri kadar bilgi verebilirim.Bu ilk incelemem olduğundan bir kaç eksik olursa,affola.Kulaklığı 1.5 ay dinledim.Ve kulaklığın ses imzası kafamda oluştu.
    Shure,SE846 modeli ile kendini ve mühendisliğini gösterdi.Kendi patentini aldığı low pass filter ile en doğru bass performansını sunuyor.Ve nozzle filtreleri ile ses rengini değiştirebilme gibi bir teknoloji barındırdığı içinde,3 in 1 yani 3 kulaklık 1 kulaklıkta toplanmış gibi bir izlenim yaratıyor.

Öncelikle Shure’un resmi sitesinden aldığım bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.Ön bilgi olması açısından.Bilgiler maalesef Türkçe değil.
    İncelememde Shure SE846’dan;846 diye bahsedeceğim kısaca.

NOT:Bazı resimler kendi çektiklerim,bazıları ise;alıntıdır.

Kutu açılımı fotoğrafları için:

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=8421.0

Quad High-Definition MicroDrivers
    The SE846 delivers extended high-end clarity and unparalleled low-end performance. Evolved from personal monitor technology road-tested by pro musicians and fine-tuned by Shure engineers, the SE846 features a patent-pending design that includes a groundbreaking low-pass filter. This technology enables the deep low-end performance of a true subwoofer without sacrificing clarity or detail of mids or highs.
    Comfortable Sound Isolating sleeves block up to 37 dB of ambient noise, whether onstage or on-the-go.
    Customizable frequency response, detachable cables, and a wide variety of accessories ensure an unequalled, perfectly tailored listening experience for the most discerning audio enthusiast.

QUAD HIGH-DEFINITION MICRODRIVERS WITH TRUE SUBWOOFER
    • For extended high-end clarity and unparalleled low-end performance
    • Four custom-engineered, balanced armature drivers tailored to blend precisely with each other
    • Three-way system configuration for dedicated low-, mid-, and high-frequency distribution
    PATENT-PENDING DESIGN FOR UNPARALLELED LOW END
    • Groundbreaking low-pass filter enables low-end rolloff at ~3 dB at 90 Hz (~10 dB at 250 Hz)—the previously unattainable deep low-end performance of a true subwoofer—without sacrificing clarity or detail
    • Ten precision-welded, stainless steel plates form 4 inches of high acoustic mass pathway, naturally enabling low frequency rolloff to begin at about 75 Hz without distortion or artifacts
    UNMATCHED PERSONALIZATION AND COMFORT
    • Customizable Frequency Response
    • Adjustable sound signatures via changeable nozzle inserts and removable metal nozzle (balanced, warm, and bright options included)
    • Ergonomic, Flexible Design
    • Lightweight, low-profile shape with optimized nozzle angle designed to rest comfortably in the ear
    • Over-the-ear configuration keeps cables out of the way
    • Detachable Cable with Wireform Fit
    • Durable Kevlar™ reinforced cables with formable wire ensure secure placement
    • MMCX connector with lock-snap mechanism allows easy replacement and provides 360-degree rotation to optimize fit
    • Two included cable lengths (46" and 64") for flexible wearing options
    DURABLE, SOPHISTICATED DESIGN
    • Comfortable Sound Isolating sleeves block up to 37 dB of ambient noise, whether onstage or on-the-go
    • Removable cable and nozzle components ensure a long product life by providing easy and efficient cleaning and part replacement
    • Rugged, ergonomic housing with sweat-resistant construction withstands the extremes of onstage or everyday wear
    • Crystal-clear housing allows a view of the precision-engineered, laser-etched components of the interior

Teknik Özellikleri:

Kutu İçeriği:

• Yüksek kaliteli kare taşıma çantası
    • Siyah foam uçlar (S/ M/ L)
    • Yumuşak flex uçlar (S/ M/ L)
    • Sarı foam uçlar
    • Triple flange uçlar
    • Çivi jack
    • Uçak adaptörü
    • Ses kontrol adaptörü
    • 116 cm’lik ek kablo
    • Nozzle değiştirme anahtarı
    • 2 çift nozzle filtreleri (siyah ve beyaz)
    • Yaka klipsi
    • Temizleme bezi
    • Su geçirmez taşıma kutusu

NOT:Kulaklığın iki versiyonu var.Biri beyaz kutu olan versiyon,diğeri ise:siyah kutu ile olan.Aralarındaki fark beyaz olan versiyonda;su geçirmez taşıma kutusu bulunmuyor.Beyaz kutulu olan Singapur tarafındaki bölgelerde satılıyor.Neden öyle olduğunu bilmiyorum.Beyaz olan belki de ilk seriydi,ilk o bölgelerde satışa başlandı.Sonrasında ki seride paketlemeyi değiştirip,su geçirmez taşıma kutusunu eklediler diye düşünüyorum.

Resimlerle gösterirsem,şu şekilde:beyaz versiyon

Ve bendeki versiyon:

Kutu içeriği bir kullanıcıyı yeterince mutlu edecektir diye düşünüyorum.Shure her şeyi fazla fazla düşünmüş.Ve en büyük jesti de yedek kablo ve su geçirmez taşıma kutusu.

Malzeme Kalitesi:

Harika...Alt modellerine göre daha üstün.Zaten dokunduğunuzda ve incelediğinizde anlıyorsunuz.Görünüşü ve içindeki bütün mühendislik size sunulmuş.Kasa olarak gayet sağlam.Kolay kolay bir şey olacağını zannetmiyorum.Kablo giriş kısmı 360 derece dönebiliyor,diğer Shure modelleri gibi ve tam komfor sağlıyor.Ve nozzle kısmı paslanmaz çelik olduğundan,diğer Shure modellerinki gibi;kırılma veya çatlama riski arz etmiyor.
    Açıkçası ben malzeme ve görünüm konusunda 846’ya tam puan veriyorum.

Kablo:
    Klasik Shure kablolarına göre,azcık daha ince.Sağlamlık ve tutulduğunda verdiği his aynı.Herhangi bir karışma söz konusu olmuyor.Kulaklığı nasıl bıraktıysanız,sardıysanız o şekilde buluyorsunuz.İki kablo geliyor 846.Biri 162 cm’lik üzerinde gelen,diğeri ise:112 cm’lik yedek kablo.
    Ben ilk kutuyu açtığımda;uzun kabloyu hiç kullanmadan kutusuna koydum ve ekstra gelen kabloyu(112cm) taktım.Çünkü 162 cm fazla uzun ve pek ergonomik değil bana göre.

Konfor:

Konfor olarak iyi yerleştirildiğinde gayet rahat bir kulaklık.Kasası diğer modellere göre;büyük olduğundan,iyi yerleştirilmezse sıkıntı yaratabilir.Ve küçük kulaklara sahip olan arkadaşlara da 846’yı tavsiye etmiyorum.Kulaklık rahat fakat;diğer modellerine göre karşılaştırıldığında diğer modeller daha ufak olduğundan daha rahat diyebilirim.
    Örnek:Shure SE535 modeli.Konfor seviyesi olarak yakın olsalarsa 535’in daha rahat olduğunu söylemem gerek.846’nın yapısında bombe olduğundan kulaklık takılıdığında kasa biraz dışarda kalıyor.Bu kulaklığın yapısı ile alakalı.Ve kullanıcıyı rahatsız eden bir şey değil.535 ise tam oturuyor ve dışarıya çıkan bir kısmı olmuyor düz ve bombesiz olduğu için.

Şöyle gösteriyim:

Yalıtım:

Klasik Shure.İşini gayet iyi yapıyor.Kulaklık kulağınıza iyi oturduktan sonra değmeyin keyfinize.Yalıtım olarak zaten Shure’dan iyi bir marka daha yok.Adı üstünde bütün modellerini ‘’Sound Isolation’’ tabiri ile çıkarıyorlar.Lafı uzatmiyim.Yalıtım gayet iyi.
    Bu arada kulağınıza da uygun kulak ucunu seçmeniz gerekiyor.

Ergonomi:

Burada da yalıtımda söylediğim gibi,monitörler kulağınıza rahat rahat oturursa ve uygun kulak uçlarını seçerseniz hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

Besleme:

Kulaklığın empedansı 9 ohm.

Kulaklığı çoğu kaynak ile dinleyebilirsiniz.O konuda hiç bir sıkıntı çıkarmıyor.İpod Touch 4,8X ve DX50’de denedim.Hiç birinde ses seviyesini yükseklere çıkarma gereği duymadım.

Örnek olarak:IE800’ü 8X’te 30. kademede açarken,846 için 20 sınır diyebilirim çoğu parça için.Ayrıca da 8X’te dinlerken Beats ayarı:yani ses yükseltmeyi de aktif etmeden rahatlıkla dinleyebiliyorum.Fakat Beats ayarı aktif olduğunda kalite ve tınılarda fark ediyor.En iyisi Beats ayarı açıkken normal kademede dinlemek.
    DX50’de de aynı şekilde.IE800’ü dinlerken son kademelere kadar çıkıyordum fakat,846 ile 230 yeterli geliyordu.İpod Touch’ta da %80-85 yeterli diyebilirim.

Kaynak:

Kaynak olarak HTC 8X ve İpod Touch 4 kullandım.Ve genel olarak 8X’i kullandım.Ben 8X’in sesine çok güveniyorum.Ve onun sesini dinleyerek iyi şeyler yazılabilir diye düşünüyorum.

Ses:
    Kulaklığın sesini 4 ana kraterde inceledim.
    Bass:Yapmış olduğum değerlendirmede bu kulaklık için söyleyebileceğim,bassların çok sıkı ve güçlü olduğudur.
    Özellikle yüksek tempolu müziklerde olabildiğince hızlı,sert ve dinamık yapı sızı beklıyor. Dinleyebileceğiniz bir çok kulaklığa oranla (EX1000,IE800,SE535) daha güçlü ve önde basslara sahip ve dinamik kulaklıklar kadar derin olmasa da çok daha güçlü.Dinleyeceğiniz bir çok müzik türünde bass frekansı diğer enstrümanların bir adım önüne geçiyor diyebilirim.

Mid: Shure her kulaklıgında önde tuttuğu midlerı bu kulaklıkta da esirgememiş. SE535 modeli kadar mid odaklı olmasa da midlerden yoksun olduğunu söyleyemeyiz.Vokaller yeterince tatmin edici, sıze özel şarkı söylüyor hissiyatı veriyor. Özellikle akustik canlı parçalarda sizi alıp götürüyor.

Tiz: Tizler doğal olmakla beraber çok parlak değil fakat bass ve midlerın bır tık önde oluşu tiz alt yapısını bır parça filtreliyor. Özellikle yüksek seste dinlenildiği zaman. Dolgun ve agresif bir müzik sesi duyuyorsunuz.

Sahne: Enstrümanları rahatlıkla konumlandırabileceğiniz genişlikte bir sahnesı var. Olması gerektiği gibi diyebiliriz. Sahne hastaları bu kulaklıkla abartı bir sahne ile karşılaşamayabilirler. Müzik dinlerken 3D hissine pek kapılmıyorsunuz.

Bu kulaklık ile ilgili herhangi bir müzik dinlerken ilk dikkati bass yoğunlugu ardından vokal hissiyatı dikkati çekiyor. Ve tatmin edici tiz ve sahne söz konusu. Agresıf sert ve hızlı müzik dinleyenler için (trance, deep House) tavsiye edebileceğim bir kulaklık. Anlık tüm nüansları çok rahat işleyip sıze verıyor ama abartısını degıl. Tınılar sakin degil yoğun vede dolgun.

Filtreler:

Dengelı: En kapalı sesi bu filtreler veriyor.. Netlık törpülenmiş halde. Baslar çok yoğun midler başlarla beraber kulaklığı götürüyor. Tizler arka planda kalıyor.

Sıcak: Vokaller yumuşak, sahne yapısı daha rahat algılanıyor. Kulağı yormuyor. Tizler dengeliye oranla daha belirgin.

Parlak: Bu kulaklığın en iyi fıltrelerı bana göre. Kulaklık ferahlıyor, açılıyor. Tizler parlak baslar daha dinamik ve net vokaller daha canlı. Boğulma denilen olay bu fıltreler ile yok diyebilirim.

Gümüş Kablo ile: Ben büyük bir fark olacağını düşünmüştüm ama gece,gündüz farkı yaratmadı bu kablo.Tizler miktar olarak artsada çözünürlük olarak fark etmedi.Sahne biraz da olsa ferahladı.

Sonuç:

Ben bu kulaklığı aldığım ve dinlediğim için çok memnun oldum.Güzel bir kulaklık.Başarılı bir kulaklık.Profesyönel bir kulaklık.Lakin sesi benim zevkime pek uymadı.Fakat,bu modeli seven veya hastası olan bir çok kullanıcı var piyasada.Ben de hiç üzülmüyorum.Bu deneyimi yaşadığım için mutluyum.

İncelememi okuyan herkese teşekkür ederim.

Saygılar,sevgiler.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 high-fidelity, 20 Şubat 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    6 kişi bunu beğendi.
  2. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Eline sağlık Dünya daha okuyamadım ama ilk fırsatta okuyacağım.

26.04.2014 tarihinde Se846 hakkındaki görüşlerim eklenmiştir.

Merhabalar,

Sevgili Dünya’nın incelemesine ek olarak 2 cümle ile kendi görüşlerimi de paylaşmak istedim diye başladığım cümleye, bu kadar yazıyı niçin, niye, ne zaman yazdığımı ben de anlamış değilim açıkçası diye düzelterek devam etmek zorunda kaldım.

Kutu içeriği vb. diğer başlıklar ilk incelemede olduğu için tekrar etmeye gerek yok sanırım.

GENEL BAKIŞ:

Fotoğrafların hepsi tarafımdan çekilmiştir.

Se846' yı 3 aydan uzun bir süredir kullanmaktayım ve yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünmekteyim. Bir kulakiçi kulaklıkta teknik değerler benim için bir şey ifade etmese de, aklıma takılan ilk soru, kulaklığın empedansının 9 ohm gibi oldukça düşük bir değerde olmasıydı. Bazı oynatıcılar ile uyumsuzluk ve ciddi dip ses sorunu yaşamam muhtemel gibi görünüyordu. Tecrübe ettiğim cihazlar içinde Dx50 hariç hiçbirinde ciddi bir dip ses sorunu yaşamadım diyebilirim. En az dip ses’ den en çoğa doğru sıralamam gerekirse şu şekilde olur.

Ma9 < Note3 < X5 = X3 < F806 < Dx50

Aklımdayken şunu çok net söyleyebilirim ki kulaklığın ses seviyesi çok yüksek. Hatta hafızam beni yanıltmıyorsa şu ana kadar duyduğum en yüksek sesi veriyor se846. Örnek vermem gerekirse Sony f806’da re600 kullanırken %70’de aldığım ses şiddetini se846’da %45-50’de aldım diyebilirim.

Kişiselleştirme ve Ses ;

Bu kulaklığın malzeme kalitesinden sonraki en büyük artısı kişiselleştirilebilir sese izin vermesidir bence. Hemen aklınıza filtre değişimi gelecektir ama filtreleri geçtim, uçları bile değiştirerek bambaşka ses veren bir kulaklığa sahip olabilirsiniz. Örneğin ucu dar silikon uçlarla tam bir bas kafa kulaklığına dönüşürken, Comply’ler ile daha koyu karakterli bir kulaklığa dönüşebiliyor. Her kulaklık uca tepki verir ancak se846 bunu biraz abartmış açıkçası. Tabi burada uçların herkeste farklı tepkiler verebileceğini unutmamak lazım. Ayrıca ilk defa bir kulaklıkta comply –shure olive gibi köpük uçları kullanmaktan büyük keyif aldım. Daha önce kullandığım bütün kulaklıkları ses açısından çöp eden bu uçlar se846’ da pek de sırıtmadığını gördüm.

Kişiselleştirilmeden bahsetmişken değiştirilebilir filtrelerden bahsetmemek olmaz tabi. Kutu içeriğinde de yazdığı gibi 3 filtreyle karşımıza çıkıyor se846, kısaca bahsetmek gerekirse;

Dengeli Filtre:
    Adı üzerinde diğer filtrelere oranla dengeli sese ulaşmak için bu filtre üretilmiş. İlk başlarda genel itibari ile benim en çok beğendiğim bu filtre oldu açıkçası. Özellikle dengeli-açık karakterli bir oynatıcı ile genel karakterde hiçbir şeyi abartmadan yapması adının hakkı verdiğinin ispatı diyebilirim. Ancak uzun süreli kullanımda detay enstrüman ayrımı ve sesin temizliği konusunda parlak filtreye göre eksikliklerini hissettiğimi de ekleyeyim.

Sıcak Filtre:
    Sıcak filtre de adına yaraşır iş çıkarıyor. Fark anlaşılmayacak gibi değil, gerçekten iş görüyor bu borular. Dengeliye göre sıcak, daha detaysız bir sunumu var sıcak filtrelerin. Bas miktarında da dengeliye göre bir artış mevcut haliyle. Ancak detay ve çözünürlük kaybı da bu filtrenin en büyük eksisi maalesef. Hatta ses az da olsa se535’e benziyor gibi geldi bana, tizler o kadar kötü değil tabi. Özellikle parlak karakterli bir oynatıcınız varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa tercih edilebilir. Kaynağa ve kayıta bağlı olarak da seste boğulma yaşatması da muhtemel bu filtrenin. Üstler perdelense de, yumuşak çok tatlı bir hale büründüklerini de eklemek isterim. Özellikle koyu ve baslı sunumdan hoşlanan arkadaşlar bu filtreyi seveceklerdir.

Parlak Filtre:
    Bu filtre de adına çok yakışıyor. Dengeli filtreye göre parlak bir sunum mevcut. İlk taktığımda eski bir ‘’analitikci ‘’olan ben bile nefret ettim açıkçası. Doğallıktan çok uzaklaşmış kulaklıklara dayanamıyorum bu aralar. Kısaca duyduğum; Teneke basların üstüne parlayan saldırgan mid’ lere sert ve metalik tizler eşlik ediyordu. Bu kadar fark olamaz derken, sonrasında anladım ki nozzle'ın contasını iyi sıkmamışım, kasaya hava girince de haliyle ses dinlenmez bir hal almış. Yani filtre değişiminden sonra kasanın hava almaması gerekmekte bu konuya dikkat etmenizi öneririm.

Parlak filtrede ilk dikkat çekici değişiklik ses karakterinin açılıp üstlerin ön plana gelmesidir. Özellikle üst mid bandında ciddi bir yükseltme sezdim diğer filtrelere göre. Ses daha temiz, özellikle sıcak filtreye oranla perdesiz tertemiz bir sunumla karşı karşıyasınız, detay alma hissiyatının da en yüksek olduğu filtre bu. Eksi olarak da, tahmin edebileceğiniz gibi daha agresif bir sunuma sahip. Ancak se846 teknik olarak hakkını bu filtre ile veriyor. Daha dengeli bas tepkisi, pürüzsüz mid’ ler ve üst frekansların daha öne gelip detay ciddi oranda artıyor. Ayrıca detay artsa da sahnedeki büyüme ise bu filtrenin bonusu. Parlak filtrenin hiss’i diğer filtrelere oranla çok daha gözünüze sokması da farklı boyuttaki bir eksisi maalesef.

Sonuç olarak filtreler hem çok işe yarıyor hem de birden çok kaynakla iyi sinerji yakalamanızı sağlıyor. Birkaç örnek vermem gerekirse, Dx50’de sıcak filtre kullanırken, x3,x5,f806 gibi kaynaklarda dengeliyle parlak arasında gittim geldim. Ma9’ da ise parlak filtre harici bir filtre kullanamadım. Son kararımı ise her kaynakta parlak filtreyi tercih ettim, şu an Sony Zx1 ile parlak filtre kullanmaktayım. Bu filtre olayı gerçekten büyük lüksmüş.

Kulaklık uca, filtreye bu kadar tepki veriyorken kaynağa tepki vermemesi de düşünülemezken kaynaktan kaynaklı olarak kulaklıktan nefret etmenize de neden olabilir, kendine de aşık da edebilir. Örneğin Tralucent’ de neredeyse hiçbir kaynaktan nefret etmeyen ben, Dx50’ den nefret ettim diyebilirim. Tamam, alt frekanslar iyiydi hoştu ama vokallerin parlaklığı, tınıların yanlışlığı beni bunalıma sokuyordu. Fiio’ nun meşhur Dap’ları X3 ve X5 ile beğendiğimi belirtmek isterim. Ma 9 ile de fazla koyu ve midbas-mid bandı fazla baskın bir kulaklık oldu çıktı alet. Parlak filtre burada kurtarıcım oldu tabi ki. Zx1 ise sanki bu kulaklık için üretilmiş gibi, özellikle mid’ lerdeki temizlik ve sahne başarımında sınıf atlattı kulaklığa. Note3’ den bahsetmem gerekirse; Bir telefona göre üst seviye ses sunduğunu düşündüğüm Note3'de alt frekanslardaki çözünürlük düşüklüğü ve üstlerdeki yapışmayı fark etmek çok da zor olmadı açıkçası.

Yukarı da bahsettiğim gibi bu kulaklık her halttan etkilendiği için kulaklığı anlatmak zor olsa da her şeyin ortasını alıp elimden geldiği kadar görüşlerimi aktarmaya çalışacağım. Öncelikle şunu net olarak tekrar tekrar söylüyorum ( Aralıksız 5 saat uç denemesi yapmış biri olarak ) Bu kulaklığı öyle 5-10 dk. kulağınıza takıp bu kulaklık şöyle diyemezsiniz, yani dersiniz de yanılırsınız. Zevkinize göre kaynak-filtre-uç seçeneği yapmayacaksanız, ben öyle şeylerle uğraşamam diyorsanız işiniz zor. Ancak uğraşmayacaksanız da boşa o kadar para verip almayın diyemiyorum. Çünkü 500$ bandında gezen meşhur kulaklıklardan sonra hem ses, hem de malzeme kalitesi - kişiselleştirme gibi yönlerden her şartta yine de bir yükseltme yapmış olacaksınız diye düşünmekteyim.

Genel karakter olarak Shure’ un bilindik klasik karakterinde uzak bir sunuma sahip değil se846, soğuğa kaçan ses karakteri ile güçlü alt ve mid frekansları takip eden üst frekanslardan bahsedebiliriz. Low pass filter’ den kaynaklandığını düşündüğüm alt frekansların birbirine yapışıp uzaması haricinde rahatsız edici bir tarafı yok denebilir ki ben bu yüzden ürünü all rounder olarak görüyorum. Aynı kulaklıkta Daft Punk’ dan, Megadeth’ e oradan da Beethoven’ a geçip yadırgadığım çok bir unsur olmuyor açıkçası. Ama Beethoven için sahneyi biraz daha genişletsek fena da olmaz hani. Tını olarak da oldukça başarılı buldum, son zamanlarda tınısı yanlış olan ve üstleri sert sbilance sorunu yaşatan ürünlere katlanamıyorum ki se846’ da da bu sorunlardan çok korkuyordum ki, şansıma korktuklarım başıma gelmedi.

Low pass filter ile rakiplerine mühendislik dersi veren Shure alt frekanslarda beni çok memnun etmedi açıkçası. Basların hızı, temizliği ve durduğu yer ile ilgili sorunum olmasa da, özellikle yapay basları subwoofer sunumu ( daha iyi tarif edemedim ) ile sunması bana çok hitap eden bir sunum değil. Çözünürlük olarak da üst sınıf sunum yaparken sub basları uzatması alt frekanslarda sıkışma yaşatabiliyorlar. Derine inen uzayan baslar kötü kayıtlarda bu kulaklığın bası biraz daha az olsaydı dedirtebilir. Ayrıca koyu bir kaynakta mid basların etkisiyle boğukluk hissi de kaçınılmaz olacaktır. Vurmalı çalgılardaki bas sunumu ise muhteşemlik seviyesinde diyebilirim, örneğin bateri solosu dinlemekten aldığım keyifi anlatamam. Kısaca eğer bası olması gerekenden fazla seven biri değilseniz dengeli veya bası az denen kaynaklardan birini seçmenizi öneririm. Ben Ma9 haricindeki kaynakların hiçbirinde, basların fazlalığından şikayetçi olmadım bu arada.

Midbas bandı ise yoğun, gövdeli ve kontrollü. Ancak bu yoğunluk sinerji problemi yaşayacağınız ekipmanlarla az da olsa boğulma yaşatabilir. Yine de kimsenin Um3x’ deki gibi kulağına takar takmaz ‘’bu kulaklık boğuk’’ demeyecektir sanıyorum. Lafı geçmişken Um3x gibi sıcak bir sunumu da yok mid basların. Nötr’den bir tık soğuk alt frekanslardan bahsedebilirim. Ayrıca temizlik ve çözünürlük olarak da ibre se846’ dan yana normal olarak.

Mid frekanslar bu kulaklığın zirve yaptığı yer. Mid’ ler pürüzsüz,olabildiğince yakında ve ciddi anlamda detaylı. Vokalistin mikrofona tükürmesinden penanın teldeki gıcırtısına kadar her şeyi duyabilirsiniz. Vokal enstrümanlardan önde olsa da arada ciddi bir boşluk var diyemem. Bu da sahnenin cümbür cemaat öne yaslanması demek. Her şey alnınızın çatında çalıyor diyebilirim. Artısı gövdeli ve samimi bir sunum eksisi ise mid’ leri geriye atan kulaklıklardaki ferah sunum diyebilirim. Ancak çözünürlük olabildiğince üst düzey olduğu için mid’ lerin birbirine karışması gibi durum sezmedim.

Enstrümanlar ciddi oranda net, hatta köşeli bir sunumdan bahsedebiliriz. Doğru tabir olacak mı bilemiyorum ama Tralucent ’de köşesi yuvarlatılmış enstrüman sesleri, se846 da çok daha keskin bir şekilde ulaşıyor kulaklarınıza. Burada bahsettiğim agresif sunumla karşılaştırılmaz umarım. Tabi enstrüman seslerini sunumdaki farklılığın başlıca nedeni mid’ lerin durduğu yerler. Se846’ da salonun en önünde otururken, hatta piste çıkmışken, Tralucent’ de 3-4 sıra arka koltukta oturuyorsunuz haliyle.

Üst mid’ lerde parlama sbilance gibi sorunları yok cihazın. Parlak filtrede belli belirsizde olsa, bayan vokallerde 1 tık parlamadan bahsedilebilir ama dediğim gibi belli belirsiz bir durum bu. Ancak yine parlak filtrede, özellikle yaylılarda bu durum daha belirgin olmakta. Mid’ lerden uzaklaştıkça baskınlık azalıp daha geriye konumlanıyor sesler. Filtrelerin en çok bu frekans bandına müdahale ettiğini de ekleyeyim.

Üst frekanslar da filtrelerden ciddi oranda etkilenmekte. En yumuşak, yumuşak olduğu kadarda geride kalan sunum sıcak filtrede. Ayrıca bu filtre üst frekansların uzamasını ciddi oranda kesiyor. Parlak filtrede ise yüksek çözünürlüklü ve iyi uzayan ancak zaman zaman agresif davranabilen tizler karşımızda. Dengeli için ise ikisinin ortası diyebilirim ancak sıcak filtrede de olan perdelenme dengeli filtrede de mevcut. Burada filtre seçimi direk kaynağa bağlı diyebilirim. Açıkçası tizlere aşırı önem veren biri olarak tizlerinden şikayetçi olmadığımı bütün samimiyetimle söyleyebilirim.

Se846'da sahne olgusu yukarıda da bahsettiğim gibi öne yaslı bir şekilde ve çok geniş diyemem. Bu sunum sayesinde daha duygulu, daha detaylı olsada eksi puanı enstrüman ayrımına yansıyor maalesef. Genele bakarak iyi enstrüman ayrımına sahip olduğunu söyleyebilirim ancak 1000$' lık fiyatıyla high end sınıfının içindeyse işi zor açıkçası.

Son olarak Um Mentor & Shure se846

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorunuz olursa seve seve cevaplarım. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Sevgiler, saygılar.

#2 UmutecH, 20 Şubat 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Nisan 2014
    8 kişi bunu beğendi.
  3. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Çok teşekkür ederim. :)

4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Dünya eline sağlık.Basların belirgin ve güçlü oluşu sürpriz oldu.Ayrıca tiz çözünürlüğü herkesin merakla beklediği bir iyileştirmeydi.Sanırım toparlamış Shure.

Çok çok güzel bir kulaklık bu.Özenli incelemen içinse tekrar teşekkürler.

5. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Ben teşekkür ederim eğer foruma biraz da olsa katkım olduysa. :)

6. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    inceleme için teşekkürler, ben IE800 e göre neyini beğenmedin merak ettim.

Bir de Krossoverından gördüğüm kadarıyla yüksek dereceli bir krossover tercih edilmiş, bu hız konusunda bir artı getirsede fazla komponentli bir krossoverın getirdiği gürültü sebebiyle sanırım 3D den götürmüş.

2 kişi bunu beğendi.
  7. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Forumda incelemesinin olması gereken önemli bir kulaklık.

Zaman içinde daha da ayrıntılı incelemeler yazacağınıza inanıyorum.
    İlk inceleme için çok güzel ellerinize sağlık.

8. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Elinize sağlık. Ben en çok 3D olayına takıldım. Bir süre se530 kullanmıştım ve tını haricinde şimdiye kadar denediğim gördüğüm en iyi iem di. En çok sevdiğim yanı iem den çok kafaüstü tadında ses vermesiydi, çok hacimli bi sesi vardı se530 un. Bir diğer sevdiğim yanı ise 3D etkisi, orta sesler bukadar yakınken nasıl olurda enstürmanlar arası boşluk ve konumlandırmayı bukadar belirgin hale getirip havadar bi sahne imajı vermişler anlamamıştım. Böylesine güzel bi kulaklığıda tınısını sevemediğim için satmıştım.
    Demek yeni modelde fazla bi 3D etkisi yok ilginç :) Peki yeni modelin gövdeli diyebileceğimiz bi sesi varmı?

9. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Teşekkür ederiz inceleme için.

Bu arada alet ie800'den daha mı baslı? ie800'den daha baslısı rahatsızlık derecesinde bi bas olmalı diye düşünüyorum. Zira aklım şaşmıştı ie800'deki baslara.

10. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Yanılmıyorsam S-EM6 IE800 e göre baya baslıydı(yanlışım varsa düzeltin) ona bile normal diyen adam :knuppel2: gördüm HF de, bu iş çok garip.

11. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    IE800'ün sesi daha renkli olduğu için o daha çok hoşuma gidiyor. :)
    Teşekkür ederim Aziz Bey.Umut abi de görüşlerini yazacak zaten.Herhalde o zaman daha detaylı bir inceleme oluşur diye düşünüyorum.
    Ben zaten satıyorum şuan da 846'yı. :)

Teşekkür ederim.

Evet.Basslar ve midler etli yani gövdeli geliyor.

Rica ederim.Daha yoğun basslara sahip evet.Rahatsızlık derecesi kadar değil ama.Derece kullanıcının zevkine göre değişir açıkçası.Ama bence IE800 bu konuda en iyi sunuma sahip dinlediğim kulaklıklar arasında.

S-EM6 zaten bassları ile bütün frekansları bastırıyor.Bende pek sevemedim o modeli.

Tabi bu kaynakla biraz daha fark ediyordur.

12. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Elinize saglık :) Yanlız bir noktayı düzelteyim, kulaklığın empedansi 9 ohm, hassasiyeti 114 db :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Teşekkür ederim.Karıştırmışım.Hemen düzeltiyorum. :)

2 kişi bunu beğendi.
  14. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Olsun nolcak basit birsey :)

Ben birşeyi merak ettim, perde durumu nasıl bu alette?

15. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Yok denecek kadar az. :)

16. Ozgur

Ozgur
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    63
    ellerinize ve kulağınıza sağlık
    Estetik ve tasarım olarak shure ürünleri çok şık gerçekten.

17. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Şimdi okuyabildim de tekrar eline sağlık, bu arada yazarken filtreleri de karıştırmış olabilir misin Dünya :) Benim görüşlerimi yazmam için daha erken ama bir yerlerde ciddi yanlışlar var bence. Ya kullandığın uçla alakalı ya da eko falan açıktır diye düşünüyorum.

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Anlıyorum, gerçi İpod touch ile perde olmaması ihtimali biraz düşük de neyse :)

19. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Teşekkür ederim. :)

Bu ürün diğer ürünlere göre daha da başarılı olmuş gerçekten.

Teşekür ederim.Yok hocam neyse onu yazdım.Her kulak farklı duyar aslında ama evet uçlarla da alakalı olabilir.Ki bence en iyi uçlar bunlar.Siz denediniz mi Phonak'ları ?

Bu arada ben zaten EQ veya mod kullanmam hiç bir zaman.8x'te de yok zaten öyle ayarlar. :)

NOT:İncelemede bahsetmeyi unuttum.İncelemede yazdığım bilgiler tamamen Phonak uçlarla aldığım izlenimlerdir.Kendi uçları ile bu kulaklık kendisini gösteremiyor.

20. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    İpod Touch ile çok az denedim.Sizi yanıltmasın.8x'te perde durumu dediğim şekilde. :)