Shure SRH-940 İncelemesi

'Shure' forumunda DefinitioN tarafından 7 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Yurtdışında büyük beğeni toplayan fakat ülkemizde değeri yeterince bilinmeyen bu nadide kulaklığın çeşitli DAP'larla verdiği sesi anlatmaya çalışacağım.Kulaklığı yaklaşık olarak 40 gün kullandım.Bana pişmiş olarak geldiğini tahmin ediyorum.

Beraber kullanılan DAP'lar:

Hifiman HM-801
    Sony A845
    Sony A864
    S:FLO 2 Storb Mod

Transducer type
    Dynamic neodymium magnet

Driver size
    40 mm

Sensitivity (1kHz)
    100 dB/mW

Impedance (1kHz)
    42 Ω

Max. input power (1kHz)
    1000 mW

Frequency range
    5 Hz - 30 kHz

Net weight (without cable)
    320 g

Length of cable
    Coiled: 9.84 ft (3 meters), detachable

Straight: 8.2 ft (2.5 meters), detachable

Type of cable
    Detachable oxygen-free copper

Plug
    Gold-plated 1/8" (3.5 mm) stereo mini jack

[size=14pt]Paket İçeriği[/size]

Kulaklıkla beraber 2 adet ayrılabilir kablo geliyor.Biri düz biri sarmal yapıda.Ayrıca bir 6.3 adaptörü pakete dahil edilmiş.

[size=14pt]Konfor+Sağlamlık[/size]

Uzun kullanımlar için yeterli denebilecek bir konforu var.Birkaç saat kullansanız da çok bir rahatsızlık vermiyor.Kafaüstü için hafif denebilir.Pedleri kulağı içine alıyor ve fazla baskı yapmıyor.
    Oynak bir kulaklık.Pedleri 90 derece açıyla dönebiliyor.Elinize aldığınızda kolay kolay birşey olmaz diyebiliyorsunuz.

[size=14pt]Sahne+Detay[/size]

İki kısımda da bence çok başarılı.Az sonra ses kısmında bahsedeceğim ferahlık sahnenin genişliğinden kaynaklanıyor.Kesinlikle basıklık hissi vermiyor.Enstrümanlar sağınıza solunuza serpiştirilmiş ve siz birbirlerine olan uzaklıkları anlayabiliyorsunuz.Vokal ile esnstümanlar arasında boşluklar var.Bana sahnesi yukarı aşağı değil de daha çok uzunlamasına gibi geldi.Yani iki yanınızdan geçen düz çizgiler düşünün.Tam karşınızda ama birkaç metre uzağınızda ise solist var.Belirgin bir şekilde bu sahneyi canlandırabiliyorsunuz gözünüzde.

Ben Westone 4 kadar sağa-sola-yukarı-aşağı-öne-arkaya kısaca 3D bir sahne bulamadım 940'ta.Bu sahnesi dar anlamına gelmiyor.Sadece sahne yorumu farklı W4 ile.

Detay sahneyi dolduracak kadar çok.Hemen hemen çalan parçadaki tüm sesleri duyabiliyorsunuz.Bu konuda 1 hafta kadar kullandığım SM3v2 ile çok yakınlar diyebilirim.Filtresiz SM3 sanki bir tık daha ileride gibi olsa da 940'da detayın suyunu çıkarıyor tabirini hakediyor.Bunda yine ses konusunda bahsedeceğim karakterinin ve mid-tiz ağırlıklı açık ses renginin etkisi var.
    Yurtdışında Detay canavarı olarak tanımlandığını belirtmek isterim.

[size=14pt]Enstrüman Ayrımı+Konumlandırma[/size]

Bu iki başlık bir bütün gibi de değerlendirilebilir.Ben ikisini harmanlamayı tercih edeceğim.940'ın ayrımı etkileyici.Sesler asla birbirine karışmıyor,üstüste binmiyor.Konumlarını çok rahat seçebiliyorsunuz.Çevrenize serpiştirilen her bir ses ayrı ayrı geliyor kulağınıza.
    Yine Westone 4 kadar olmasa da ben bu kısmı başarılı buldum.

Resimdeki kullanımı hakediyor. :eek:k

[size=14pt]Ses Karakteri[/size]
    Fazla uzatmayacağım.Zira frekanslara aşağıda değineceğim.Kısaca özetlemek gerekirse açık,transparan,hafif parlak,mid-tiz sunumu önde,ferah,soğuk(bas eksikliğinden kaynaklı) bir ses rengi var.

[size=14pt]Bas[/size]

Baslarda özel birşey yok.Baskafa olanlar,hatta bas severler için değil bu kulaklık.Vurucu,güçlü,darbeli basları yok SRH 940'ın.Daha önce kullandığım Audio Technica A900 ile benzerlikler gösteriyor.
    Peki niteliği nasıl derseniz? yeterince derin baslara sahip olduğunu söyleyebilirim.Doyuruculuktan uzak,nicelik olarak sönük baslayla basseverler için olmadığı kesin.

Ben baslarını fazla zayıf buldum.Neredeyse hiç keyif vermedi bana.Bir süre sonra dolu dolu ve sımsıcak müzik dinlemek isteyenlerin sıkılması kaçınılmaz.

Özetle baslar güçten,darbeden,sıcaklıktan,etkiden yoksun olsa da kontrollü,derin ve çözünürlüğü yüksek.Diğer frekansları ezme durumuysa kesinlikle yok.Flat düzlemin aşağısında diyebilirim.Güncel bir kulaklık olduğu için EX1000 basları beklemeyin diyorum.
    HD 650 ve DT 990'ın baslarını sevenlerse kesinlikle uzak dursun.

[size=14pt]Mid[/size]

Midler yatay düzlemde ve Flat çizgisinin tam üstünde.Ne sivriliyorlar ne geriye düşüyorlar.Sahnenin etkisiyle bir miktar uzakta olsalar da müziğin içinde kesinlikle hissediliyorlar.HD 650 kadar önünüzde değil,DT 990 kadar da uzağınızda değil.İkisinin tam ortasında midler.HFI 780 kadar baskın değiller ayrıca.
    Ben kulaklığın midlerini beğendim.Sebebi ise oldukça yumuşak ve kulak okşayıcı bulmam.Asla cılızlaşmıyorlar,kulağı da doldurmuyorlar ama kaymak gibi kıvamlılar.Biraz uzağınızda olanca haşmetleriyle oradalar.Bu uzaklık kimi zaman yanlar,kimi zaman önünüzde bir yer,kimi zaman 3 metreden tam karşınız.Ama oradalar.
    Midleri nitelemek zor açıkcası.Ben tüm analitik yapısına rağmen midlerde sıcak ses sevenlerin de beğeneceği birşeyler bulacağını düşünüyorum.

[size=14pt]Tiz[/size]
    Hiç uzatmıyorum.Dinlediğim en iyi tizler bu kulaklıkta.Ve evet soğuk ve analitik yapısına rağmen.İncecik,billur gibi tizler.Üstelik çözünürlüğü inanılmaz,ayrıntısı mükemmel,oldukça belirgin ve kristal netiliğinde tizler.
    DT 990 kadar hakim ve agresif değiller ama çok belirginler.Tane taneler.Ziller sanki kulağınıza akıyor.
    Ben tiz sunumunu çok beğendim.
    Not:Micro DAC+MKiii sistemimde tizler resmen çıldırdı.Sibilans,parlama,patlama,kulak tırmalama,aşırı agresiflik ve ararsan var.Dayanılmayacak kadar kötüleşti mid ve tiz frekanslar.Bu sistemi hiç sevmedi 940.

[size=14pt]Çeşitli Sistemlerle Sonuç[/size]

Hifiman HM-801+Shure 940:Müziği dinleyen değil sayanlara gün doğdu.Çok analitik,çok soğuk.Kendimi cerrah gibi hissettim.Hiçbir sıcaklık,sarıp sarmalama yok.Ama detay,ayrım,sahne yine başarılı

S:FLO 2 Storb Mod+Shure 940:Fazla parlak ve agresif.Baslar biraz daha yayıldı,midler daha bir öne geldi,tizler sivrildi.Yani kısaca ses tüm frekanslarıyla daha önde.Başarımı fena değil.Uyum sağladılar diyebilirim.

Sony A854-864+Shure 940:Olmadı besleyemediler yeterince.Ama dinleyebildiğim kadarıyla baslar daha sıkı,midler daha vurgulu tizler güzelliğinden uzak.Tavsiye edilecek bir tarafı yok.

Micro DAC+MKiii+Shure 940:Yukarıda yazdım.Aman birbirlerinden uzak tutun bu sistemle 940'ı. :upss

[size=14pt]Çeşitli Kulaklıklarla Kıyaslar[/size]

EX1000 v.s. Shure 940:EX1000 sıkı,derin,güçlü,etkili,vurdumu titreten baslarıyla hayli üstün.Midlerde mid-bas sunumunun katkısıyla EX1000 önde gibi gözükse de mid kalitesi ve berraklığıyla Shure 940 galip.Tizlerde Shure 940 açık ara daha iyi.

Westone 4 v.s. Shure 940:Westone 4 tüm frekanslardaki yeterli başarımıyla kesin galip.Sadece tiz frekansında ikisi de birbirine çok yakın.Tizlerde hangisinin daha iyi olduğu zevklere göre şekillenir.

Kısaca Shure 940 herkese hitap etmiyor.Ben müzik dinlerim arkadaş diyenler başka kapıya.Müziğin içinde neler var diyenler buyrun sizindir. :eek:k

Diğer incelemelerimin aksine son derece kısa bir inceleme yazma niyetindeydim.Yine olmadı.Okuduğunuz için teşekkürler.

Not:Düzeltme ve eklemeler için rezervedir.

#1 DefinitioN, 7 Ağustos 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    846
    Emeğine sağlık Fatih..

Usta işi bir inceleme olmuş.. :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  3. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline saglik abi gercekten cok iyi bir inceleme olmus :eek:k Shure suan bende oldugu vede ex1000de bulundugu icin elimde ,incelemeyi daha iyi anladim :)

4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Teşekkürler abi.
    İnceleme yaptığım ekipmanları en az 1 ay kullanmaya özen gösteriyorum.1-2 hafta ya da daha kısa kullandığım ekipmanlar için inceleme yapmıyorum ve incelemenin elimden geldiği kadar açıklayıcı olmasına özen gösteriyorum.Beğenmene çok sevindim.

Eeeeeee? ;D Edit:Devamı gelmiş. :wink
    Hak vermediğin ya da yanlış bulduğun bir yer var mı?

5. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Bende kisa bir ekleme yapiim karakteri hakkinda ; Triple fi10 u alin baslarini kisin ve midlerini artirin ama tizler ayni kalsin, hatta birazda kalite verin :wink ve birazda sahne ekleyin, alin size srh940

6. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Valla bende anlamadim yazarken yollamis ;D

7. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Eline sağlık Fatih. ;D

Ee hani inceleme puanım? :knuppel2:

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Inceleme puani yok sana :evl

Napcan ne onemi var :)

9. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Ekipman satamıyorum puanları tek tek satacam. :gulme

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Bilgisayara gecince puani hallederim :eek:k

11. fatih

fatih
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Güzel bir inceleme olmuş , emeğinize sağlık.