Shure SRH1540 İncelemesi

'Shure' forumunda sensable tarafından 24 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Sizinle Shure SRH1540 kulaklığım ile ilgili fikirlerimi elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım. Kaynak olarak Macbook pro + Audirvana + Dragonfly v1.0'ı kullandığımı söyleyerek incelemeye başlayalım.

Malzeme Kalitesi:

Malzeme kalitesi hayli başarılı. Hafif olmasına özen gösterildiği ortada. Hem hafif, hem de kaliteli malzeme kullanılmış. Bu noktada hiç kimse ‘’daha kaliteli bir şeyler kullansalarmış keşke’’ diyemez diye tahmin ediyorum. Shure SRH-1840’da kullandığı gövdenin arkasını karbon fiber ile kapatmışlar.

Yine bu başlıktan devam edersek, kulaklık çok rahat. Tam olması gereken seviyede kulaklara bastırıyor ve Alcantara pedler yumuşak bir şekilde kulak etrafına oturuyor. Yani kulaklığın rahatlığı övüldüğü kadar var gerçekten.

Kutu içeriği:

Kutu içeriği bana gayet yeterli geldi. Çok sert malzemeden yapılmış ve tank gibi bir taşıma çantası ile geliyor. 1 adet yedek kablo, 1/4 jak çevirici ve 1 çift yedek ped kutu içeriğinde yer alıyor. Pedler ve kablo üzerinde gelen ile birebir aynı. Shure burada kulaklığını uzun süre kullanmayı sevenleri düşünmüş. Yedek kablo ve yedek pedler ilerde hayat kurtarır.
    Özetle tam içerik şu:

İzolasyon:

Bana göre kulaklığın sıkıntılı olduğu nokta burası. Pedler her yönden açık bırakmadan tam otursa da bir şekilde izolasyonda sızıntı var. Uzun süre kullandığım kulaklıklardan Z1000, MDR-1R, Denon D600’den daha zayıf izolasyonu. Son kullandığım kulaklıkları da buradan belirtmiş olalım ki her noktada referans olsun.

Ses:

Kulaklığın koyu, organik ve ferah çalan bir ses karakteri var. Burn-in'den sonra kulağınıza ilk taktığınıza farkedeceğiniz şey koyu bir ses karakteri olacaktır. O yüzden kaynak seçiminiz önemli. Açık ses karakterine sahip kaynaklarla çok daha verimli olacaktır diye düşünüyorum. Ki bu yazıyı ben Dragonfly ile hazırladım. Bunu da belirtmiş olayım.

Fazlasıyla yumuşak ve ferah bir sese sahip. Hatta sesi çok yüksek sevilerde açsanız bile ne tizler, ne de midleri rahatsız bir hale gelmiyor. Tabii ki abartırsanız başka. Örneğin aynı ses seviyelerinde Denon AH-A100 dinlenemiyor ama Shure kontrolünde herhangi bir kayıp yaşamıyor.

Besleme sorunu yaşayacağınızı sanmam. iPhone 5s ile bir sorun çıkmadı. Zaten bu aleti alan kişinin de mutlaka standartların üstünde bir kaynağı olur diye düşündüğümden üzerinde durmaya gerek yok.

Kimileri HD650’nin kapalı versiyonu demiş, kimisi HD650 ve Denon D600’ün bebeği olsa böyle olurdu filan demiş. Öncelikle toz bulutundan kurtulup ona göre bakmamızda fayda var diye düşündüm.

HD650’yi uzun süre önce 10 gün kadar deneyimlediğimi (Yağız ve Saffet sayesinde) belirterek inceden fikirlerimi ileteyim size. Öncelikle HD650 denmesinin sebebi kapalı kulaklık olmasına rağmen gayet geniş olan sahnesi. Tabii ki sahne olarak HD650’nin ara ara devasa hale gelen sahnesi yok kulaklıkta. Belki arka planın karanlık olması da benzetilebilir(650’yi biraz karanlık hatırlıyorum, K701 ile birlikte dinlemiştim). Onun dışında çok benzer bir yanını göremedim. Bu arada, sahne derinliği olarak HD650’den daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Bas:

Kulaklık; gövdeli, hacimli, gerektiği yerde sıkı, gerektiği yerde uzayabilen baslara sahip. Dinlediğiniz müziğe eğlence katan cinsten. İzolasyon başlığında bahsettiğim kulaklıklardan kalite olarak net bir şekilde üstün. Neredeyse D600 kadar hacimli. Hız konusunda ise D600 kadar yayılmasa da Z1000 kadar da hızlı ve net değil. Sürekli kafanızın ortasında vuran baslar yok(Z1000 mağduru olduğum için böyle bir cümle kuruyorum). Sertlik konusunda ise yine D600 kadar yumuşak değilse de basların yumuşak karakterde olduğunu söyleyebiliriz.

Mid:

Altlar ve üstlerde olduğu gibi midlerde de yumuşak ve ferah bir sunum söz konusu. Midler için ‘’kadifemsi’’ tabiri gayet iyi oturuyor. Ne geride kalıyorlar ne de önde bir sunumu var. Canlılık ve his olarak midlerini çok sevdiğim z1000’den daha başarılı olduğu kesin ancak bir HD650 değil kesinlikle. HD650’nin iyi bir sistem ile Lana Del Ray vokal performansına bayılmıştım. Tabii o 650’yi çok şık bir sistemle deneyimlemiştim. Bu da mutlaka fark yaratacaktır. Kulaklığı Fostex merakımdan dolayı satmaz da kaynak kısmına yatırım yaparsam zaten buraları editlerim.

Tiz:

İlk dinlemelerde üstler biraz geride gibi algılanıyor. Ancak daha sonra tam da olması gerektiği seviyede düşüncesinden kendinizi alamıyorsunuz. Tabii kulaklığa da alışmak ile ilgili bir durum ama tizlerin yumuşak ve tane tane bir sunumu olduğu kesin. Ferahlık hissiyatını her tür müzikte size hissettiriyor tizler. Sesi yüksek seviyelere bile getirseniz sivrilme gibi bir durum söz konusu değil kesinlikle. Üstleri bol miktarlı müziklerde sırıtmadan görevini yerine getiriyor diye düşünüyorum. Fazlasıyla köşesiz olmasına rağmen ayrıntıları kaçırmadan size verebiliyor.

Sahne:

En övüldüğü noktalardan bir tanesi de sahnesi olmuş. Kapalı olmasına rağmen kulaklığın sahnesi gerçekten etkileyici. Sahne özellikle akustik müziklerde enlemesine çok genişleyebiliyor. Geniş olduğu kadar derinliği de iyi seviyede bir kulaklık olmuş. Derinlik olarak Denon AH-A100’ün sahne derinliği çok beğenmiştim ama Shure bu noktada Denon’dan aşağı kalmıyor. Ayrıca buraya ufak bir bilgi sıkıştıralım; enstrümanları da tane tane duyabiliyorsunuz. Sesler arasındaki boşluklar çok ferahlatıyor. Burada yine sahnenin geniş olmasının da etkisi olduğunu düşünüyorum.

Son sözler:

Sizin de okuduğunuz üzere benim kulaklık hakkında olumsuz düşüncem neredeyse yok gibi. Kulaklık hakkında her şeyi topladığınızda ortaya çıkan cümle ‘’Organik, ferah ve eğlenceli bir kulaklık olmuş’’ olur sanırım. Sıcak ve eğlence faktörünün üzerinde duran diğer kulaklıklar gibi bir ton eksisi de yok ayrıca. İlk deneyimlediğinizde karanlık bir arka plan ile karşılaşsanız da alıştıkça sevmeye de başlıyorsunuz. Shure, bana göre ince elemiş, sık dokumuş ve iyi bir iş çıkartmış. Benim puan kırabileceğim tek nokta izolasyonu olur. Ama sıcak, organik ses karakterini sevmeyenler de kulaklığı beğenmeyebilir ve yukarıda da belirttiğim gibi deneyimlediğim en iyi kulaklık HD650 ve HD600 maalesef. Ona göre de bakabilmeniz lazım biraz da.

Saygılar, Sevgiler...

#1 sensable, 24 Haziran 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haziran 2014
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Koray eline sağlık.İlgimi çeken bir kulaklık oldu diyebilirim yorumlarını okuyunca.

3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Elinize sağlık.

Özellikle kulaklığın kasası benim hoşuma gidiyor.

Collapse Signature Expand Signature
  4. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Elinize sağlık güzel inceleme olmuş.

Şahane bir duruşu var kulaklığın.

5. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Elinize sağlık. Shure firmasına karşı aşırı derecede bi sempatim var nedense, belki sebebi se530 dur. Keşke ses rengi bana uygun olsaydı ama muıtlu olamamıştık kendisi ile. Kulaklığınız hayırlı olsun

6. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Yakışıklı bir kulaklık tabii ama yukardaki fotoğraflardaki kadar da değil o_O Ayrıca belirtmeyi unutmuşum ancak görsellerde aratırsanız ne kadar büyük olduğunu da göreceksiniz. Kendisi çok hafif ama görünüşü ağır siklet.

Teşekkür ederim, saolun.

2 kişi bunu beğendi.
  7. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Gerçekten çok büyükmüş bunla sokağa çıkmak cesaret ister :)

8. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Elinize sağlık Koray Bey.İnceleme için teşekkürler.Merak ettiğim bir modeldi.

Benim merak ettiğim;sürülme meselesi;taşınabilir bir DAP ile ne kadar performans alınabilir ? Merak ettim.

Örnek olarak:AK120 mesela ?

9. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Teşekkür ederim. Dap'ınızın performansına göre iyi yada kötü tepki alırsınız sanırım. Ak120 ile sürülme problemi yaşanması imkansız. Yukarıda da belirttiğim gibi iphone 5 ile gayet rahat rahat dinlenebiliyor.

Bu arada aynı kulaklıktan Oktay Bey'de de bulunuyor. Kendisi de bişeyler karalayacaktır diye düşünüyorum incelemenin altına. Ben yanlızca Dragonfly ile test edebiliyorum. Daha farklı bir ses de iyi olurdu.

10. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Anladım.Teşekkürler açıklama için.Denemek güzel olurdu.Karakteri benim zevkime uyar diye düşünüyorum. :)

11. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    İnceleme için teşekkürler Koray abi. Merak ettiğim bir kulaklıktı.

Sana azıcık yardımcı olayım;

12. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,445
    Öncelikle güle güle kullanın.

Bu başlık altında bulunması açısından kulaklık ile ilgili düşüncelerimi burada
    http://www.techno-fi.net/forum/konu/500tl-ve-üzeri-kafaüstü-kulaklık-tavsiye-başlığı.2185/page-26#post-56521 yazmıştım. Şu ana kadar bir değişiklik olmadı, bence doğal, müzikal her bakımdan işini iyi yapan kapalı bir kulaklık. (Referansım denediğim kulaklıklardan ziyade hoparlörüm ProAc Response D1, daha da ötesinde canlı akustik müzik.)

13. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Abi eline sağlık, gözüm yollarda kalmıştı :) daha açık bi karakter bekliyordum açıkçası... Bu arada fostex projeni de hayata geçirmeni diliyorum :) iyi dinlemeler.

14. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Teşekkür ederim saolun o_O

15. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Eline sağlık Koraycım çok güzel anlatmışsın. Koyu- sıcak olduğu halde midleri de geriye atmadan sahneyi dar tutmaması ile iyi iş başarmışlar dedirtti bana. Tekrar teşekkürler inceleme için.

2 kişi bunu beğendi.
  16. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    634
    Koray incelemeyi yeni gördüm,çok iyi bir iş çıkarmışsın,dinlemeden dinlemiş kadar oldum.eline sağlık.

Anladığım kadarıyla ebat olarak portatif olmasada portatif kaynaklarlada verimli bir performans gösterebiliyor bu alet.şekli şemali gayet güzel ama nedense ciddi bir duruşu var,sanki portatif ürünler biraz daha spor görünüşlü olmalı bence.sesi tartışılsada bunu beats çok iyi yapıyor.adeta bir statü simgesi haline geldi.

Onun dışında merak ettiğim bir ürün hakkında böyle faydalı bir kaynak hazırladığın için teşekkür ederim.

17. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Bu zaten portatif bir ürün değil.''Portable'' tabiri geçse bile kesinlikle dışarıda kullanılabilecek bir ürün değil.Gerek cüssesi ile gerek kablosu ile.

18. audiocu

audiocu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Shure firmasından midler zaten iyi beklenir bu durumda ağabeyi ile bir kıyaslama yapmak, aradaki farka değip değmeyeceğini gösterecektir sanıyorum.

19. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    857
    Ben teşekkür ederim :)

Beats mevzusuna katılıyorum bende. Biz artık görmekten yorulmuş olsak da insanlar Beats takmayı seviyorlar. Tasarım da bu kadar önemli işte. Sesi için değil, müzik için değil, Beats'im var demek için alınıyor zaten.

Shure biraz devasa olmuş. Yanlızca ev ve işyerinde dinlenebilir. Uzun yola bile çıkarken taşımak istemeyebilirsiniz o derece büyük.

#19 sensable, 12 Temmuz 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Temmuz 2014
  20. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Merhaba Koray bey. Shure SRH1540 kafa üstü kulaklık hakkındaki artı-eksi yönlerini, inceleme ve yorumlarınızı okudum. Sizin ve Dragonfly nick adlı arkadaşın emeğine ve çalışmasına sağlık. Ürün hakkında bilgi sahibi olduğunuz yorumlar, bana ve diğer arkadaşlara çok faydası oluyor. Sokakta, avm'de, çarşıda ve her yerde beats kulaklık kullanan bende görüyorum. Ben de onları görmekten bıktım, diyebilirim. Onlar beats hayranı olabilir. Ama ben shure hayranıyım. Shure kulaklık alıcam. Ama kafa üstü kulaklık hiç kullanmadım. Genellikle kulak içi kulaklık. Kararsız kaldığım konu Shure SE846'ımı alsam yoksa bu tanıtımını yaptığınız Shure SRH1540'ı mı? Önerilerileriniz nelerdir? Bir de unutmadan şu soru vardı. SRH1540'ın konforlu olduğunu söylediniz. Peki kulaklık terletiyor mu? Kulaklık pedleri oksijen geçirme özelliğine sahip mi? Ürün tanıtımı için teşekkürler.