Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Röportajı okudum, iki husus var;

- Adam zevk alamazsınız demiyor.
    Zevk alanın kulağı kalitesizdir diyor.

- Detone ve kirli olan şeyi, çok kişinin dinlemesi bunu kaliteli yapmaz.
    Milyonlarca sinek yanılıyor olamaz, diyor.

Sevip sevmemek ayrı, ama ben herhangi bir tutarsızlık görmedim.

2. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    @fosther Yazıyı baştan sona okudunuz mu yoksa başlıkta takılıp kaldınız mı? Baştan sona okuyup adamın söylediği bir tane 'yanlış' lafı bulun oradan devam edelim.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Bence olayı aslında şu cümleler özetliyor.
    Herkes zannediyor ki; "Pop sadece solistin işidir." Hayır! Pop, aslında yüzde 10 solistin, yüzde 90 diğer emeği geçenlerin işidir. Ve iyi müzik olan pop vardır. Satış için olan pop vardır...
    Fazıl Say müzisyen olduğu için müziğe bakış açısı bizimki gibi değildir diye düşünüyorum .

Bana göre pop müzik cips paketi gibidir yersin bir süre sonra buruşturur atarsın caz ve klasik müzik ise şarap gibidir alırken çok seçici olursun ,kendi damak türüne uygun olanı seçersin , günün taşıdığı öneme göre seçersin , yılına göre seçersin ,v.s ...
    Sezen Aksu dinlemeyi bende seviyorum ama 90 lı yıllardaki parçalarını daha sonrası için sadece bir kaç parça .

#4983 Hanamichi, 27 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Kasım 2015
  4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,485
    Ben tutarsız veya yanlış bir şey diyor demedim.

Yukarıda verdiğim örnegi sanırım herkes anladı.Kısaca her seye teknik olarak bakılmaması,biraz zevk yonunden bakılmasını belirttim.Sezen aksu'nun başarısı yadsınamaz bir gerçek bence.İsteyen sever,isteyen sevmez ona bir şey dediğim yok.Ben elektronik müzik dinleyen biri olarak Rock müziğe kirli dıyormuyum?Dıyorsam bile bu hakkı nasıl kendim de görebılırım?Begenenin kulagı kalitesiz diye bir ölcüt mü var?

Biz müziği nota takip etmek icin değil,müzikten gercekten zevk almak icin dınlıyoruz.Müzikten zevk almak icin de notaya ihtiyac yoktur.Ne kadar odyofil olsakda genel dinliyecileriz.

Bugun bir ürün alırken teknik değerleri yine bir şey ifade etmıyor.Önemli olan o aldıgımız seyden keyif alabilmemiz.Eğer keyif alabiliyorsak dört dörtlük olmasının bir önemi yok..

Evet belki röportajda yanlış bir şey denmemiş ve hatta belki tutarsızda olmayabilir.Ama denmesini çok gereksiz buluyorum.Siz bulmayabılırsınız ama ben buluyorum.Siz Rock dinlersiniz ben Edm..Bu boyle uzar gider.Sonucta herkes dinlediği ile kalır :) Çok garip meselelerden insanları kategorilere sokmaya gerek yok diyip susuyorum.

Eğer biraz sert bir dil kullandıysam mesajda kusura bakmayın.

5. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Bende diyorum ki Fazıl Sayı bizim müziğe baktığımız açıdan eleştirmek yanlış .Ben mesela bir vokali dinlerken yanlış notadan mı girdi yada biri yanlış mı çaldı bu tür şeyleri ayırt edemiyorum ama bu düzeydeki sanatçılar için bu tür hatalar rahatsız edici olabilir .

2 kişi bunu beğendi.
  6. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,817
    Müzik sadece notadan ibaret değil ama müzik kulağına sahip biri açısından pop ve arabesk tam bir çiledir. Ama halk olarak müzik kulağımız olmadığından kalitesizliğin farkına varmıyoruz. Bestekar Alaeddin Yavaşça'ya da bir söyleşide sormuşlar, o da hiç müzik dinlemiyorum, rahatsız oluyorum demişti.

Ama Sezen Aksu'nun pop müziğin şimdiki geldiği noktadan, hele arabesk müzikten sorumlu tutulmasını yanlış buluyorum. Bildiğim kadarıyla nota bilgisi olmadan doğaçlama besteliyor. Ama yine de Gün ağarınca boynum bükülür veya Kalbim Ege'de kaldı gibi sanat değeri yüksek eserler de vermiştir. Yapımcılığını üstlendiği albümler de belli bir standartın üzerindedir.

4 kişi bunu beğendi.
  7. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,374
    Cem Karaca'nın söyledikleri geldi aklıma.

Süperstar, megastar; Edirne'den sonra kim star?

2 kişi bunu beğendi.
  8. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    @fosther Yo bence fazla sert veya yanlış anlaşılacak birşey yazmamışsın, bir sıkıntı yok, alınma darılma yok :eek:k

Bence burada şaşırtma yapan 'kirli' gibi sözler. Bu kelimeyi bence bizim kendi aramızda 'karanlık' 'parlak' vs. değişimiz gibi, yani nispeten teknik bir terim olarak kullanıyor. Ben de Sezen'in eskilerini çok severim, canlı konserlerinde de facia detone ve darmadağın söylemesine şahit olmuşumdur. Bence Sezen çok iyi bir sanatçı ama şarkı söylememeli :p

Kişisel görüşüm tarzımız olmayan müziklerde bile müzikal deha ve kaliteyi anlayabiliriz. Klasik çok dinlemem ama çok takdir ederim. Keza Türk Sanat Müziği vs. bu şekilde birçok tarz var. Yani 'kalite' müzikte çok da subjektif bir şey değil gibi, iyi müzik neredeyse matematiksel bir şekilde (yani neredeyse kanıtlanabilecek derecede) iyidir benim gözümde.

Her zamanki gibi benim görüş ve fikirlerimdir, katılmayanlara karşı sonsuz saygı duyarım ;)

2 kişi bunu beğendi.
  9. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    105
  10. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    657
    Haksız bulunan mahmut değil miydi?

2 kişi bunu beğendi.
  11. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Bence Fazil Say hakli olarak kisiliginden yola cikarak kizmis, hakli da. Sanatcinin boyle siyasi yada yikama yaglama isleriyle ilgisi olmasi sanatcinin sanatci olabilmesi icin gereken karaktere ters. Soyledikleri konusuna birsey diyemem diyez felan anlamam o kadar, bence direk giydirse daha iyi olurmus.

4 kişi bunu beğendi.
  12. erenn

erenn
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    501
    Orhan Gencebay'ın müziğinide katmış sanırım işin içine ki ben Orhan Gencebay severim. Gayet teknik belki profesyonel için amatör gelebilir ama kıyas yapınca öyle. Keşke ona laf etmemiş olsa idi hatta ben progressive arabesk diyorum bu müziğe :gulme

13. Shagrath

Shagrath
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    220
    Müziğin sadece duygudan ibaret olduğu arabeskçilerin uydurmasıdır. Yok öyle bir şey. Mesela chopin çalan bir piyanist; dur ben burdaki notaları atlayip daha bi duygu katmalıyım demez çünkü bilir ki o eserdeki tek bir nota dahi gereksiz değildir. Tamamı bütündür.Her bir nota bedenimizi oluşturan hücre gibidir. Ayrıca müzikte müthiş matematik vardır.

Az önce Dede efendi'nin eserlerinden birini dinlemek istedim; şarkıyı dinlemek yerine notaları takip ediyorum. Yav arkadaşlar nerden çıktı bu tartışma :( sapık gibi nota dinlemeye başladım. Şarkıya odaklanamıyorum! :D

14. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479

Bana baya ilginç geldi,Bass gitarla Beethoven'ın For Elise yorumu.For Elise'yi nasıl unuturum meşhur okul zilimizdi bizim.Yalnız Bass gitarlı For Elise yorumunu beğendiğimi de belirteyim.

Kontrbassın basları bir başkadır.Yapay enstrüman basları bir tarafa ama benim bastan anladığım budur,kalın tellerin titreşimini sert ve vurgulu bir biçimde verebilmek.

#4994 karanehir35, 28 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Kasım 2015
    9 kişi bunu beğendi.
  15. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    @karanehir35 süper linkler teşekkürler :eek:k

Bahsetmediğim bir şey aklıma geldi, sadece teknik olarak iyi müzikleri sevmiyoruz elbette. Direk düşündüğüm örnek Duman, teknik olarak bir nane yok müziklerinde diye düşünebilirsiniz ama beni alıp götürüyor adamlar. Demek ki sadece iyi müzik yeterli olmadığı gibi, bazı açılardan 'iyi' olmayan müzik de pek bir şahane olabiliyor :love:.

Not: yukarıdaki Adam Ben Ezra şarkısının adı 'Can't Stop Running' benim gibi merak edenlere duyurulur ;)

#4995 dulty, 28 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Kasım 2015
    5 kişi bunu beğendi.
  16. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Haklisiniz Deniz hocam.Her zaman teknik yönü güclü muzik de dinlenmiyor tabii.Ayrica Duman'i bende severim.Neden severim cunku Kaan'in vokali hd650nin afyon etkisine benzer bir etki birakiyor da bende o yuzden.
    Muzik bir duygu işi bence.insanda özlem,acı,sevinc gibi duygular uyandiramiyorsa bir muzik parcasi,görevini eksik yerine getirmis sayilir bence.

4 kişi bunu beğendi.
  17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Alım aşamasında bekliyor elim.Sizce de fiyatta bir anormallik yok mu?Bu kulaklık daha pahalı olmalı değil mi?Ya da sahte olabilir mi?

Not:Aldım,alıyorum.Yok mu yorum yapacak olan?

2669 eklentisini görüntüle

#4997 DefinitioN, 29 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Kasım 2015
  18. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Amazonda sahte urun biraz zor Fatih abi.
    Amazona guvenim tam.

19. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    @karanehir35 Ahmet sahte ürün olabiliyor, bana sahte sandisk 128gb microsd göndermişlerdi.

@DefinitioN Fatih hocam o fiyata Türkiye'ye gönderim yokki.

20. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Dedin ve aldım. :eek:k
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Kasım 2015 ---

Artık şansıma.Sahte olma ihtimali var.Çünkü fiyat oldukça düşük.(Adres olarak Amerika'daki akrabamı gösterdim.)

Sahte değilse şaka gibi bir fiyat diyebiliriz sanırım.

2670 eklentisini görüntüle

2 kişi bunu beğendi.