Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    Hayır o özellik yok bu monitörde. Freesync ekrandaki yırtılma dediğimiz görüntüyü bozan durumu engelliyor ve ayrıca düşük fps ile oynadığınız oyunlarda da ekrana daha fazla görüntü göndererek daha akıcı bir deneyim sunuyor. Cs Go oynarken çok yüsek fps alacaksınız ama 1050ti gibi giriş seviyesi ekran kartları yeni nesil oyunlarda 60 fpsnin altına düşüyor ve daha da düşecekler. Burada Freesync devreye giriyor. 30 fps ile oynamak normalde işkence iken Freesync'de 60 fpsye yakın bir deneyim sunuyor. Zaten oyun oynarken alınması gereken fps değerinin alt limiti 60 olarak kabul edilir.

https://www.hepsiburada.com/acer-kg...nc-full-hd-led-oyuncu-monitor-p-HBV000005K0CA

Sizin baktığınız monitörle arasında 200 liraya yakın fark var ama daha kaliteli bir monitör. Yani Freesync'i saymasanız bile bu fiyat farkına değer.

Bu arada Freesync monitör kullanmak için AMD ekran kartı almanız lazım. 1050ti RX560'a göre %20 daha güçlü fakat Freesync de 2 kat daha güçlü. Bir kartta 30 fps alırken diğerinde 36fps alacağınızı düşünün. İkisi de oynanabilir seviyede olmaz. Ama freesync olunca 30 fpsyi 50-60 fps gibi akıcı oynarsınız. Nvidia'da bu seçenek yok.

2. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,892
    Nvidia tarafında G-sync var ancak bu teknolojiyi kullanan monitörler sanırım gtx1080-1080ti fiyatında olduğundan pek kullanan yok.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    Evet Gsync var ama monitörler 2000 liradan başladığı için pek kullanılmıyor. AMD üreticilerden ücret almıyor bu teknoloji için. Nvidia ise monitör başına 200$ falan alıyordu galiba.

4. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,892
    Benim bildiğim kadarıyla 60fps üstünü destekleyen bir durum, yani kıydık paraya aldık gtx1080ti, alıştığımız monitörde 1080p 60hertz ile çalışıyor, sağ üst köşede sarı 150fps görüyoruz ancak bunu monitör desteklemediği için 60hertz/fps'den çok farkı olmayan ve hatta yırtılmalara sebep olan bir durum görüyoruz.
    Yani çoğu free-sync'te 120, g-sync'te ise 144hz yazmasının amacı bu fps'deki gerçek artışı hissedilebilir kılmak, daha akışkan görünüm sağlamak.
    60fps altında pek bir etkisi olduğunu bilmiyordum.

Edit: Ekran kartı ve monitörün uyumlu çalışmasıymış meğer.

#6364 Synchronicity, 4 Mayıs 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Mayıs 2018
  5. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    Ekran kartının verdiği fps değerinin monitörün sunabildiğinden fazla olduğu durumda tearing (yırtılma) oluşur. Sizin bahsettiğiniz durum bu.

Ekran kartı 150fps verirken ve monitörümüz 60hz iken tearing çok da büyük problem değil çünkü tearing bu iki fps değeri birbirine yakınken çok çirkin bir hal alıyor. Yani fps değeriniz 60-80 arası bir değerdeyse.

Ekran kartımızın monitörün hz değerine yetişemediği durumlarda ise stutter (takılma) oluşur. Yani oyunda anlık duraksamalar. Hareketli bir oyundayken bir an için oyunun durduğunu düşünün. Anlık da olsa tüm deneyimi yerle bir eder. Hem de bu 1 sefer olan bir şey değil. Monitörün hz değerinin altında kaldığınız süre boyunca 10-15 saniye aralıkla olur genelde.

Freesync bunu da çözüyor. Monitör saniyede 60 kere yenilenirken ekran kartı 40 fps veriyorsa aradaki 20fpslik fark size stutter olarak geri döner. Freesync ise ekranınızın hz değerini değiştirerek bunun önüne geçiyor. Diğer monitörlerdeki gibi sabit bir hz değeri değil de değişken bir değer sağlıyor yani. Her durumda aldığınız fps = monitörün hz değeri olduğu için ne stutter ne de tearing oluyor.

Özellikle giriş seviyesi ekran kartlarında kesinlikle bulunması lazım bence çünkü CS GO gibi oyunlar dışında 60 fps altında kalmanız çok olası.

2 kişi bunu beğendi.
  6. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    239
    Oyuncu ekipmanın opnazsa olmazı gibi gösterilen klavye ve fareyi hemen almayın bence eğer evde varsa eskilerle idare edin ve bütçenizi onlar aşağı çekmesin benim 1000 lira kilaklık 800 lira klavye ve 800 lira mouse harcamam oldu onun yerine gtx1080ti alsaydım daha faydalıydı ya da monotör daha büyük bir model de olabilir(bende 34inç var :))

Monitör viewsonic bir monitörü 8 yıl kullandım ve satarken de 0 gibiydi şahşen marka konusunda tereddüt etmeyin kaliteli bulduğum bir markadır.

Ram bilemiyorum daha bilinen markalar var sanki

Ekran kartının tek çift olması şöyle oc yapmazsaniz çift fanlı 3-5 fps daha fazla alabilir. Ama çift fanlı olanda fazladan güç pini girişi var ve oc için daha iyi soğutmaya sahip bana sorarsanız da tek fan almanız kafidir. Ekran kartına oc yapacağınız sanmıyorum zaten o ekran kartı 60 wattlık bir kart olması lazım çok ısınmaz. Habirde cift fanlı olan ışıklı mısıklı bir tarzı var :) ama tek fan bütçe dostu.

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    641
    Kasaya merak edip baktim da o fiyat civarinda daha iyi kasalar bulunabilir Corsair / Cooler Master marka.

#6367 prostheticwhim, 5 Mayıs 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Mayıs 2018
  8. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    171
    Hocam yerinizde olsaydım hiç uğraşmadan şu sistemi alıp geçerdim:
    https://inventus.com.tr/dedicated/unlost/unlost.aspx
    3.300 TL’ye bana kalırsa günümüz şartlarında alınabilecek en iyi sistem.

Sizin yaptığınız konfigürasyona göre avantajları:
    1) Ryzen 3 1200 yerine Ryzen 3 2200G kullanılmış. Ryzen 3 1300X seviyesinde bir işlemcidir ve dahili gpu’su bulunur (ekran kartsız da kullanılabiliyor).
    2) 3.9 Ghz’e overclocklanmış olarak elinize ulaşıyor. Sizin uğraşmanıza hiç gerek kalmadan daha yüksek bir performans alacaksınız.
    3) Noctua’nın gayet başarılı ve sessiz bir soğutucusuyla geliyor. Noctua hava soğutma sistemlerinde tepe markadır diyebilirim.
    4) B350 serisi anakart ile geliyor. Bu da hem daha kaliteli bileşenler hem de overclock yapabilmeniz anlamına gelir. A320 serisinde Pentium dönemlerinden kalma bileşenler kullanıldığı konuşuluyor. A320’dense B350’yi kesinlikle öneririm. 2020’de çıkacak bir işlemciyi bile AMD’nin AM4 soket destek garantisi sayesinde takabileceğinizi düşünürsek B350 serisi anakarta yatırım yapmak daha mantıklı olur.
    5) Çift kanal (2x4GB) ve yüksek Mhz (3000 Mhz) Kingston marka RAM’lerle geliyor. Çift kanal olması ve yüksek Mhz olması özellikle AMD işlemciler için her zaman avantajdır. Youtube’ta karşılaştırma testlerini izleyebilirsiniz. Ayrıca RAM’lerin markası Adata’dan daha iyi ve üzerlerinde pasif soğutucu var.
    6) Ekran kartı MSI’ın Gaming serisinden çift fanlı, hem soğutması iyi hem de çok sessiz çalışan bir model. Tek fanlı modeller daha gürültülü çalışır ve daha fazla ısınır.
    7) Phanteks P300 tempered glass yan pencereli RGB ledli kasa kullanılmış. Kasa çok şık, hava akımı başarılı. gelecekte de sistem yükseltmek isterseniz kasadan yana kafanız rahat olur.
    8 )FSP marka 80+ sertifikalı power supply ile geliyor. Xigmatek PSU’ların genellikle problemleri ile bilindiği göz önüne alınırsa daha mantıklı bir seçim olur.
    9) Sistem toplanıp test edilip size ulaştırılıyor. Kullanıp memnun kalmazsanız 14 gün içinde iade imkanı sunuluyor.
    10) İnventus garanti servisi sunuyor. İleriki dönemlerde sistemle alakalı bir sorun yaşarsanız doğrudan iletişim kurabiliyorsunuz.

Dezavantajı: Ön sipariş alındıktan belli bir süre sonra toplanıp size kargolanıyor. Eğer aceleniz varsa bu bir dezavantaj.

Linkini vermiş olduğunuz monitör TN panel. Eğer 144 hz bir monitör almayacaksanız TN panel almanız için bir sebep göremiyorum. 60 hz monitör olarak ise hem renk kalitesi hem de görüş açılarının genişliği açısından IPS panel monitörleri öneririm. VA, AMVA diye de türleri vardır. TN panel monitörde film izlerken arkanıza yaslandığınızda bile renkler bozulur, illa dimdik bakmanızı ister. IPS panellerde ise monitöre yandan üstten alttan nereden bakarsanız bakın renklerde bozulma olmaz.
    Bu sistemle CS:GO’da 144 FPS’in üstüne rahatlıkla çıkarsınız ama diğer ağır oyunlarda bu değerler hayal olur.
    Eğer önceliğiniz CS:GO ise, 144 hz benim için önemli diyorsanız bu sistemin yanında indirimli satın alabileceğiniz Viewsonic XG2402 144 hz monitörü öneririm (normal fiyatı 1300 tl iken sistemle birlikte alındığında 1130 tl oluyor). Bu da TN panel bir monitördür, zaten IPS panelde 144 hz’lere henüz çıkılamadı diye biliyorum. Çıkıldıysa da çok pahalı modellerdedir. Ama bu monitörde diğer TN panellere göre görüş açılarının bir nebze daha iyi olduğunu söyleyen incelemeler gördüm. Viewsonic monitör konusunda iyi bir markadır şüpheniz olmasın.

6 kişi bunu beğendi.
  9. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    ben şu an en önemli eksik olarak SSD olmayışını görüyorum

6 kişi bunu beğendi.
  10. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    239
    Site güvenilirse kesinlikle mükemmel bir sistem

Tek merakım sistem toplandıktan sonra anakarttaki boş slotları mühürlüyorlar mı ileride ssd falan takılmak istenilirse 128 gb ssd bile sisteme çok guzel katkı sağlıyor ben şuan harddisk kullanmıyorum :) 750 gb ssd yetiyor

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    171
    RAM slotlarını diyorsanız anakartta 2 adet mevcut, sistemde ikisi de dolu (2x4GB). Dolayısıyla RAM eklemesi şu durumda yapılamaz. İleride 16GB’a yükseltilmek istenirse mecburen 2x8GB RAM kiti alınması gerekecek. Diğer slotların da mühürlenmesi diye bir şey duymadım açıkçası. İstenilen SSD’yi Sata girişinden takıp kullanabilirsiniz bence. Ayrıca doğrudan anakart üzerinde M2 Sata girişi de bulunduğu için şu ufak kart kadar olan SSD’ler de takılabiliyor ama bunlar daha pahalı.

2 kişi bunu beğendi.
  12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,424
    @Feelblue Hocam çok teşekkür ederim ,üşenmemiş güzel bir açıklama ve bilgi vermissiniz...

Bana mediamarkt gibi,vatan gibi direkt muhattap lazım :)) Yarın bir gün sıkıntı çıkarsa doğrudan adamların karşısına çıkayım...Biraz geri kafalı bir düşünce oldu farkındayım ama içime sinmıyor bir türlü...Yoksa bir sürü 2.el kulaklık,ıvır zıvırı alan bendim...Özellikle bilişim,televizyon vs gibi seyleri internetten almak istemıyorum...

Onun dışında ekran kartı zaten tek fanlı almayacagım 1050 ti 4 gb çift fanlı olanı alacağım...Ram olarak corsair olur,kingston olur pasif soğutuculu bir ram alacağım dediğiniz gibi...2400 mhz ve 8 gb oluyor sanırım onlar.

Kasa olarak sıkıntı yok,başka bi kasa alabilirim.

İslemci olarak 1200 yerine 1300x taktırabiliyorum...

Anakartı b350 ile değiştirebilirim.

Yalnız o monitor şu aşamada beni aşıyor...Yalnız @Awésomé 'un linkini verdiği Acer'i düşünebilirim :))

Herkese tek tek teşekkür ederim yardımcı oldugu icin...Gelismeleri yazarım buraya aldığım zaman.

13. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Teknobiyotik, itopya, nanokatalog gibi siteler hem Vatan, Media markt gibi güvenilirdir hem de çok daha ucuzdur genel anlamda. Muhatap bulma noktasında sorun yaşamazsınız. Çok defa alışveriş yaptığım için biliyorum bu üç siteyi. Tabii yine de tercih meselesi. Her nere olursa olsun bir problem olursa ilgili ürünün teknik servisi ile muhatap olacaksınız. Diğeri sadece satıcı firma.
    VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    1050ti alacaksanız freesync kullanamayacaksınız. O yüzden önerdiğim monitörü almanıza gerek yok. Daha ucuz birşey de düşünebilirsiniz.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    171
    AMD tarafında 1050 ti’ın karşısına koyacak kart yok ne yazık ki. RX560 aşağıda kalıyor, RX570 ve RX580 yukarıda kalıyor (zaten kripto paracılar uçurdu bunların fiyatını). Yoksa dediğiniz gibi Freesync çok avantajlı bir şey.
    Rica ederim @fosther hocam, şimdiden hayırlı olsun diyelim o zaman sisteminiz :)

16. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    Önceden de dediğim gibi aralarında %20 fark var. Biri 30fps alırsa diğeri 36 alacak. İkisi de oynanabilir değerlerin altında. Burada devreye freesync girip çok daha akıcı bir deneyim sunacak.

İnsanlar denemeden bu cevheri anlayamıyor. O yüzden 1050ti alınacak tabii ki. Bir freesync kullanıcısı olarak uyarımı yapayım da gerisi alacak kişiye kalmış.

Ayrıca AMD kartlar zaman geçtikçe Nvidia kartlara göre daha iyi yıllanıyor. Bu bilinen bir gerçek. %20 dediğim fark bu kartlar ilk çıktıklarında geçerliydi. Son oyunlarda %10 civarına düşmüş de olabilir.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Freesync düşük fps leri yükseltmez, ekran hertz değerinizi oyunda sürekli değişim gösteren fps değerinize dengeler (biliyorum siz yükseltir demediniz ama böyle anlayanlar olabilir diye uyarma ihtiyacı hissettim). Benzer şekilde ekran kartınız monitörden çok daha yüksek fps değeri verirse onu da monitöre dengeler. Bu sayede oyunda yenilenen kareler iel ekranın yenildiği kareler denk olur ve yırtılma vb denilen şeyler olmaz.
    Sonuç; Bize bu kaliteyi ücretsiz verdiğin için teşekkürler AMD.
    VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  18. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,788
    Arkadaşlar ben geçen pazar dapımı, P1 kulaklığımı, iphone cep telefonumu kapkaça maruz kalmam sonucu çaldırdım. Hepsi el çantamdaydı. Çaldırdığım günün ertesi balans kablo geldi.

İstanbul'da Doğubank veya Tahtakale'de dap görürseniz bilin ki benim. Bilginiz olsun.

#6378 Italoman, 5 Mayıs 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Mayıs 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  19. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,857
    Vallahi için cız etti @Italoman hocam çok geçmiş olsun. Sağında solunda ayırt edici bir çizik falan var mıydı? Görünce tanıyalım.

4 kişi bunu beğendi.
  20. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Geçmiş olsun hocam. Vallahi zor durum

2 kişi bunu beğendi.