Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    İflah olmaz bir Red Hot Chili Peppers hayranı olarak az kalsın bu adamların Californication albümü yüzünden elimde ne kadar ekipman varsa hepsini satıp baştan toplamaya(arabanın da ses sistemini değiştirmeye)kalkıyordum.Yok arkadaş her şey birbirine giriyor,tizler gereksiz yüksek ve birbirine karışıyor,ses temiz değil.Kalkıp arkadaşın Harman Kardon sisteminde denedim.Yine aynı.Evde Sony ses sisteminde denedim,biraz daha dinlenebilir geldi.Sonra master'ı ile ünlü olan Daft Punk-Random Access Memories'i dinledim.Mükemmel.Daha fazlasını isteyemem diye düşündüm.Bu da ekipmanlarımda bir sorun olmadığını farkettirdi."Ben bunları denedim beğendim aldım neden şimdi beğenmiyorum?" diye kendime sorarken aklıma master kalitesini sorgulamak geldi.Ve evet.Mastering'i çok kötüymüş bu albümün.Halbuki bundan sonraki iki albümü olan By The Way ve Stadium Arcadium(özellikle bu) gayet kaliteli kayıtlardı.Şaşırdım.

Sonra sağa sola bakınırken 2012'de Vinly Remaster yapılmış.Ve stream platformlarında bu versiyon yok.Hala 1999'daki kayıtlar kullanıyor,Tidal'da bile.Biraz Google Güreşi yaptıktan sonra istediğime ulaştım.O eski dandik masteringden eser yok.Çok kaliteli çalışmış Bernie Grundman.Hayran kaldım.Biraz vakti olan ve araştırma yapmak isteyen olursa önce herhangi bir kaynaktan dinleyin Californication'ı,sonra dediğim versiyonunu dinleyin.Master kalitesinin ne kadar fark ettirdiğini kendi kulaklarınızla duyacaksınız.En azından ben bu kadar etkisi olacağını düşünmemiştim.

Bu arada ALAC formatında dinliyorum hep.Sorun bitrate kaynaklı değil yani.

Italoman, zxc ve zodiac_tauruss bunu beğendi.
  2. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,308
    Benim de ergen yıllarımın favori grubudur Red Hot Chilli Peppers... Bir grupla, bir eserle, tarihine tanıklık edercesine bir bağ kurmak müzikal anlamda çok kıymetli bir serüvendir.

Mastering çok çok önemli bir işlem. İyi bir müzisyeni, iyi bir besteyi, iyi bir şarkıcıyı rezil de eder vezir de... Kaydı, Mix'i anlamlı kılar. Uzun yıllar önce (20 yıldan fazla oldu) müzikle profesyonel olarak ilgilenme hayalleri kurarken, rahmetlik babamın yakın dostu Mazlum Çimen'in stüdyo çalışmalarına günlerce şahit olmuştum. Hem ne kadar keyifli, hem de ne kadar çetrefilli bir süreç olduğuna bizzat tanık olmuştum. Mazlum ağabeyin bana ilk öğütlerinden birisi mastering kalitesinin ne kadar önemli olduğuyla ilgili sözleri olmuştu. Kulağıma küpe oldu o sözleri ve ben ondan sonra ne zaman kimi dinlesem takıntılı bir şekilde kulak kabarttım. Hatta, diyebilirim ki taa 90'ların ortalarından itibaren walkman ile kulaklıklı müzik dinleme serüvenim bu yüzden başladı. Cidden yapılan işin ruhunu, aktarılmak istenen duyguyu, en derinden aktarabilen ve dinleyiciye en doğru şekilde yansıtabilen teknik aşama bence mastering aşamasıdır.

refuserQ, karanehir35, BoranB ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    324
    red hot chili peppers deyince aklıma ilk gelen isim John fruscante ,bazen kendine çıkıp söylerdi ,karakteri de çok samimi içten ,müziği de sıcak ve mayhoş ,sahnede kendini müziğe öylesine kaptırıyor ki resmen müzikle bir oluyorsunuz ,red hot chili peppers müzik dinlerken kalitesini onemsemedigim nadir gruplardan ,tost makinesinden calsa gene dinlerim

BoranB ve zodiac_tauruss bunu beğendi.
  4. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Benim de hep dinleyeceğimi düşündüğüm iki grup var.Biri Dire Straits,diğeri de Red Hot Chili Peppers.Onlar kadar olmasa da çok çok sevdiğim Daft Punk var.

Eğer tekrar RHCP dinlemek isterseniz Stadium Arcadium albümü kesinlikle tavsiye ederim.

zodiac_tauruss bunu beğendi.
  5. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,308
    Hey oh diyorum, Torture Me diyorum, Warlocks diyorum, Hard to Concentrate diyorum, Readymade diyorum, IF diyorum, So Much I diyorum, Stor in a TeaCup diyorum, We Believe diyorum, daha ne diyeyim...

BoranB bunu beğendi.
  6. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Slow Cheetah,Tell Me Baby,21st Century deyin,ben de önceki albümden pek bilinmeyen Dosed ve B-Side’lardan Bicycle Song diyeyim:)

zodiac_tauruss bunu beğendi.
  7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    Doğrudur, fakat X daha keyifli bence ;)

Collapse Signature Expand Signature
  8. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    387
    Ben Lohb strap le kullanıyorum, bir rahatsızlık hissetmedim.
    Gerçi ben genel olarak rahatsızlık hissetmiyorum :). Grado için çok konforsuz derler, onu da rahatça kullanıyorum.

9. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,877
    RHCP funk ile ilişkisini kesmemiş bir grup. Örneğin I like dirt.

Üyelerin Müzik Albümleri Tabloları başlığında Red Hot Chilli Peppers - Californication albümü de aklıma geldi ama sırf kayıt yüzünden koymadım. Bende CD’si var albümün. Müzik zaten sert, bir de kaydı katlanılacak gibi değil. Tiz ağırlıklı, üst frekanslar sert, ayrım da iyi değil. Ancak koyu karakterli, tizleri de olmayan bir kulaklıkla normalleşiyor. Daha önce bende yeşil filtreli pfe 012 vardı. Onunla bir nebze şekle giriyordu.

Bahsettiğiniz vinyl RE baskı şu galiba:
    https://www.discogs.com/Red-Hot-Chili-Peppers-Californication/release/3971421

10. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#6870 Synchronicity, 18 Ekim 2018
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
  11. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Evet büyük ihtimalle bu,fakat mastering’i yapan kişi farklı.Bunun için de güzel diyorlar.

Mükemmel duruyor ya.2.76 inç sürücü müo_ODenk gelse bir yerlerde de bir denesek.

#6871 BoranB, 18 Ekim 2018
    Son düzenleme: 18 Ekim 2018
  12. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760
    O neee laaa. 2.7 *2.44 cm : ..... Ofofofof Allahım:rolleyes:

13. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#6873 Synchronicity, 19 Ekim 2018
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
  14. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Valla fiyatı bence çok uygun devasa sürücüye göre. Tabi surucu her şey demek değil ama sonuçta illa ocak iyidir bu da belki de Z1 den bile iyidir. Hele fiyatı çok güzel. Dolardüşerken TR ye gelirse alan çok olur :D

15. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,521
    Birinci versiyonunda da aynı boyda sürücü vardı Özen hocam:

https://www.sony.com/electronics/headband-headphones/mdr-z7

Ancak o model Sony'nin Z1R'den önceki TOTL modeliydi ve ne yazık ki pek beğenilen bir kulaklık olmadı. Sevenleri olmakla beraber azınlıkta kaldılar. İnşallah Sony bu revizyonda daha iddialı bir ürünle karşımıza çıkar.

16. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Hmmm onu göz ardı etmişim ben hocam . :)

17. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    77
    Winamp uzun bir aradan sonra güncel sürüm çıkarmış.

refuserQ bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Desenize HD600 üç santimlik sürücüyle kazıklıyor milleti. Google'a sordum, 1.18 inch ediyormuş... 2.76 nerdeeee, 1.18 nerde. Dört HD600 sürücüsü bu bir tane Sony sürücüsünün içine sığıyor. Biri çay tabağı, diğeri tepsi gibi. Olmaz ki.

Şimdi kalkıp "önemli olan kalite" muhabbeti falan yapanlar olur. Yahu Sony alüminyum kaplı sıvı kristal polimerden yapmış diyaframı, Sennheiser bildiğin naylondan hallice mylar dan...

Velhasıl bilir bilmez konuşmayalım. Kulaklığımızın sürücüsünün çapı kadar çıksın sesimiz. Nasıl güveneyim ben şimdi pul kadar naylon diyaframlı kulaküstü kullanan vatandaşın sözüne?

Öyle değil mi ama? Sony biliyor işi aga. ;)

#6878 zxc, 20 Ekim 2018
    Son düzenleme: 20 Ekim 2018
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Bakın Sony linkine bakınca çok önemli bir bilgi daha öğrendim. Sony kulaklık HiRes ses, yani yüksek çözünürlüklü ses veriyormuş. Yahu Sennheiser HD600 piyasaya çıktığında HiRes Audio diye birşey bile yoktu be. Gösterdikleri resimden anladığım kadarıyla biri 65 inch 1080p televizyon gibi, diğeri eski tüplü 55 ekran gibi. Rezalet yahu. Okuyunca öğreniyor işte insan böyle...

hasanali, refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  20. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,419
    Hahaha, çok güldüm valla... Süper.. :)

Ne demiş atalarımız, "boyu değil işlevi önemli", ya da "çapı değil, işlevi önemli" mi desek???

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature