Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Zamanında çok araştırmıştım "planned obloscence" mevzusunu (planlı eskitme). "The light bulb conspiracy" diye bu temayı konu alan çok güzel bir belgesel de vardı ... İşin ucu yine kapital sisteme dayanıyor. Ama evet var kesinlikle bir şeyler :)

mc_technosoft, refuserQ ve coolblue bunu beğendi.
  2. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    356
    Galiba aşağıdaki videonun tam yeri ve zamanı burası...

Fresh bunu beğendi.
  3. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Nokta atışı !

barocka bunu beğendi.
  4. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    915
    Size hurafe gelebilir ama ben şansa inanan bir insanım ve eğer şanssız bir insansanız bu aldığınız herşeye onların marka kalitelerinden bağımsız olarak yansıyor.

2 sene önce ankastre mutfak aldık.
    Fırsat bu fırsat bende yanında ankastre bir kahve makinasını alayım dedim. Aldımda.

Hanım: Senin kahve makinan var buna ne gerek var, dedi.

Ben: Ama bunun yanında benimkisinin esamesi okunmaz, dedim.

Neyse eve geldik.
    Ertesi hafta kayınbiraderin kayınvalidesi ve kayınpederi bize geldi.
    Oturduk konu yeni mutfaktan açıldı.

Kayınbiraderin kayınvalidesi: Gagenauer ın fırınları çok güzel, 300 dereceye kadar ısıtıyor diğerleri 250 derece genelde dedi.

Hanım: Serhat! Duydunmu? Ne güçlü, çok güzel börekler yaparım.

Ben: 300 derecedemi?

Hanım: Yok, 220 derece en fazla.

Ben: Ama 300 derece.

Hanım: Olsun, makina 300 dereceye kadar çıkıyorsa rahatlıkla 220 dereceye ayarlayınca gerçekten 220 derece sıcaklık verir.

Ben:!?!?

Hanım: Senin zaten kahve makinan var, onu almayız onun parasına fırına fark veririz.

Ben: Mikrodalga ne olacak?

Hanım: İkiside aynı marka olmalı, alt-üst duracaklar. Takım onlar. Aynı marka olmalı.

Ben:(İçimden) Nur topu gibi bir Krematoryumumuz oldu.

Neyse aldık mutfağı, fırını, mikrodalgayı hanımın istediği gibi.

Aynı sıralarda eşimin ablasıda mutfak almıştı, o ise Arçelikten aldı cihazlarını.

Gel zaman git zamam, bir kaç ay sonra bizim fırının pervanesinden ses gelmeye başladı.Pervane döndükçe ses çıkartıyor ama nedense herzaman değil.
    Baldıza gidiyoruz, onun fırınında sorun yok.

O 300 derece değil ama.

Bizde sorun var.
    Bizdeki 300 derece ama.

Neyse garantiden geldiler, vidası ile ilgiliymiş tamir ettiler etmesinede o sesi duydukça :Ben böyle şansın...

Sözün kısası benim ankastre kahve makinası hayalim benimle beraber mezara,
    nurtopu gibi bir ankastre krematoryumumuzda mutfağımıza girmiş oldu.

*En azında bir iki ayda bir börek yiyorum.
    Bunada şükür...

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

Collapse Signature Expand Signature
    Dr. Boom, DefinitioN, zoso86 ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  5. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Hocam gece gece beynim yandı :D

zoso86 ve Serhat bunu beğendi.
  6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,421
    Benden çok değerli bir tavsiye;

Kola vb seyler iciyorsanız icmeyın...Benim reflü olmamın sebebi koladır.5-6 yıl boyunca günde 2 litre kola içtim.5 senedir reflü ,gastrit gibi seylerden muzdaribim...Gaviscon icmekten ,rennie çignemekten isyan ettim artık.Şu an midem'den boğazıma kadar yanıyor.Ayrıca yabancıların ''heartburn '' dedigi gögüs kafesinin yanmasıda var.Kac kere acillik oldum bu yuzden...Tek sebebi koladır....

DefinitioN, zoso86, Serhat ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,857
    Bir reflü hastası olarak sizi gayet iyi anlıyorum. Yazın ortasında öksürük tutar millet bu havada üşüttüm sanır. Kimse mide yüzünden öksürüyor olmamı algılayamaz :)

Kola evet çok zararlı, lafım yok ama günde 2 litre de nedir hocam :)

Ben özellikle denedim ve her yerde söylüyorum, bazen oluyor ki kahvaltı yerine cips yiyorum akşamına sadece bisküvi, zaten içecek ya siyah kola ya beyaz :) ama midede en ufak bir yanma yok. Bazen de annemin yaptığı yemekte azıcık pul biber oluyor, günlerce midem yanıyor. İki durumun tek farkı stresli zamanlar. Üniversite zamanında yazın her türlü pisliği yerdim neredeyse hiç dokunmazdı ama biraz ders ve sınav stresi başlasın hemen gaviscon kutularına sarılırdım.

Evet mide, yeme alışkanlığına göre çok etkilenebiliyor ancak stres en büyük düşman.

DefinitioN, zoso86, Serhat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,384
    Tanıyan biri hayrına @Serhat'ın yazısını eşine yollayıversin yahu. Bayağı içinde kalmış... Bir sonraki özel günlerinde alıversin bir kahve makinası...

Benim de bir misafir giderken motosikleti gördü. Ne alakası varsa "benim de yarış atım vardı" muhabbeti yaptı. Bir gün sonra daha 1 yaşına basmamış canavar misali motosiklet servise bi gitti, gidiş o gidiş... 4-5 ay kaldı. Silindir piston değişti...

Nasıl gözü kaldıysa artık adamın... Veya atını mı çok seviyordu bilmiyorum ki... Hiç te anlamam attan. Biraz kedi biraz da kuş biliyorum o kadar... Olaydan sonra bi ton para verdiğim motosiklete sahip olup olmadığımı sorgulamaya başladığım. Aldıktan sonraki beş günün birini serviste geçirdi yahu...

refuserQ ve zoso86 bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,076
    Kusura bakma @zxc hocam ama korkarım bu hikayenin anafikrini yakalayamadınız. Kahve makinesi almakla kapanacak bir yara değil bu.. :D

#7089 Mikrobiyolog, 8 Ocak 2019
    Son düzenleme: 8 Ocak 2019
    refuserQ, zxc, Serhat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. Dağdaki Adam

Dağdaki Adam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Huzurlu bir gün dileklerimle. Merhaba

refuserQ, Engin ve Serhat bunu beğendi.
  11. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,323
    Serhat hocamin anıları married with children'daki Al Bundy'i hatırlatıyor bana :)

refuserQ, DefinitioN, Serhat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    refuserQ ve DrWhite bunu beğendi.
  13. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,867
    Pek ciddiye almasam da zreviews sanırım inceledi, genelde olumlu şeyler var ama driver vs. işlerinde kalite kontrol ne derece düzgün yapılır bu tarz yeni ürünlerde temkinle yaklaşmak lazım hocam.

14. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Elde üretim yapıyorlar ve sanırım bir yıl garanti veriyorlar. Fiyat çok iyi ama dediğiniz gibi bazı riskler de var.

15. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,833
    Geçmiş olsun. Bende de özofajit var, ileri derece sayılır. Geçen yıl endoskopi sonrası teyit edilmiş oldu. Bilmeyenler için, bildiğimiz tipik reflünün bir üst basamağı maalesef. Sebepleri arasında düzensiz beslenme, her gün bol kahve, sigara, alkol, fast food, stres başlıcaları. Bir üst basamağı olmasına neden olan, mide ile yemek borusunu bağlayan sfinkter kapağının gevşeyerek mide asidini yemek borusuna taşıması ve yiyeceklerin aşağı inmesine izin vermeyip göğüs ortasında yığılıp takılmasına sebep olmakta. Yemek borusunu asit ile aşındırdığı için eskiden hissedilen yanma hissinden ziyade, boğulma ile eşdeğer diyebilirim. Yemeklerden önce gaviscon mideyi hazır hale getirip uygun bir asidik ortam sağlıyor. Ayrıca sabah aç karnına Pantpas ise açlık asidini dengeliyor. Yalnız, Pantpas kullanmaya başladığımdan beri hafızamda problemler seziyorum. Kısa vadeli birçok şeyi unutmaya başladım örneğin. Bu işin uzmanı ve yeni teknikler geliştiren profesörlerle konuştuğumda Pantpas görece yeni bir ilaç olduğundan, uzun vadeli etkilerinin ne olabileceğine dair çok da fikirleri yok. Hayırlısı bakalım :)

"Sağlık her şeydir" diyerek sonlandırayım.

refuserQ, Xexec, Serhat ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  16. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,421
    @mfya Bu 2 litre kola mevzusu maalesef yaptıgım bir cahilliktir...İnsanlar nasıl sigaraya bagımlı olur falan ben de kola'ya bagımlıydım.Normalde uyanınca biseyler yiyemem ama kola icebilmek icin biseler yerdim :)

Yediklerimiz de aşırı etkiliyor tabii...Dün gece taş kadayıfı yemistim mahfoldum ondan sonra diyebilirim...

@florence Hocam cok gecmis olsun...Bu özofajit'in bende de oldugunu düsünuyorum ,bogazımda yumru oluyor yutkunamıyorum...Hastanede endoskopi yapcaz dediklerinde gelıyorum diyip eve gitmistim.Maalesef hastane fobim var o yuzden tam net bir tanı koyulamadı ama yemekten sonra yutkunamıyorum ve öksürük tutuyor.

Benım en büyük sorunumda bu hearburn denilen nane.Aşırı oluyor...Kollarımda ,gögsümde yanma seklinde sanki biseyler batıyor gibi...

Dün biraz ameliyatı hakkında araştırma yaptım ama hastane'ye karsı asırı fobim var ,hatırladıgım ,benim kendim vurdurdugum sadece 1 serum var yıllardır.İğnede vurdurmam ,serumda.Ameliyatına nasıl giderim diye düsündüm kendi kendime :)

Neyse ,gerçekten hayat kalitesini çok düsürüyor ve benım gibi isyan ettiriyor...Buradan tavsiyem yeniden dikkatli ve sağlıklı beslenmek.Bi insan yasarda nasıl bi bardak kahve icmekten korkar yahu?

refuserQ ve florence bunu beğendi.
  17. insanatomystic

insanatomystic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73

Öyle deme hocam. 2 aylık kulaklığını sattığın zamanları ne çabuk unuttun. :)

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,384
    Hatta kahveye sarıp özofajit gibi daha derin yaralara da sebebiyet verebilir belki de... :D

refuserQ bunu beğendi.
  19. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    81
    Yeni çıkan kulaklıkların incelemesi sitede bulamamak üzücü. Başka gördüğüm sorunsa, genelde hep kablolu kulaklıklar inceleniyor. Kablosuz kulaklıkların incelemeleri az denebilecek düzeyde.

20. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,307
    O farklı bir ürüne kaynak yaratmak içindi :) Yoksa seneler boyu kullanılacak bir kulaklıktı benim için .

Bakarsınız sitede henüz olmayan bir kulaklık incelemesi gelebilir yakın bir zamanda @insanatomystic

insanatomystic bunu beğendi.