Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. insanatomystic

insanatomystic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Tam da, düşündüğüm şey. Diğer ekipmanlar da elime gelsin, akabinde karşılaştırmalı bir inceleme gelecek gibi. Ama kablolu yine. :)

refuserQ ve coolblue bunu beğendi.
  2. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    Kolayı 2 litre kadar içmesemde günde 2-3 bardak(kupa) içerdim. Spora başlama kararı aldıktan sonrA kolayıda bırakma kararı aldım.

Spor hayatım 1 ay sürdü. Tabi kolayı bırakmamda. Ev öğrenci evi, haliyle abur cubur eksik olmuyor. Ortamda sohbette varsa.. millet cipsleri kolayla kütürdetirken ben sincap gibi kemirdiğim bi vakit eğğğ yether be!! deyip yeniden başladım.

Ama 2-3 bardak içmiyorum artık. Aklıma eserse, 3-5 güne bir iki bardak. Gerçekten kendi kendimizi zehirliyoruz. Gençken kendini belli etmiyor ama yaş ilerledikçe acısı bi yerlerden çıkıyor mutlaka.

Şuan tek sorunum düzenli beslenememek.))

Bu konu hakkında neden bu kadar yazı yazdım onuda bilmiyorum:D

3. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Daha önce hiç yht de iem unuttunuz mu? Unutanlar sonrasında ne yaptı?

4. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,807
    444 8233 şansınızı deneyin kayıp eşya büroları olması lazım.

Collapse Signature Expand Signature
    .~. bunu beğendi.
  5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347

Geçmiş olsun ikinize de.

Ben bir basamak daha öteye geçtim ve mide ameliyatı olmak zorunda kaldım.Artık su bile içsem yakıyordu.

Mide kapağı kapanmıyormuş.İşlevini yitirmiş.Yaklaşık 5 yıl önce oldum ameliyatı.İlk 5 ay çok sancılıydı.Sadece sıvı v.s.

Çözüm buldun mu derseniz?Televizyon bir kere bozuldu mu artık geçmiş olsun.Benimki de o hesap.Çok dikkat edin.

refuserQ bunu beğendi.
  6. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    980
    Kardeşim çok geçmiş olsun. Allah beterinden sakınsın. Dikkat et kendine.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 9 Ocak 2019 ---
    Çok geçmiş olsun. Allah korusun esirgesin seni kardeşim. Dikkat edin kendinize. Allah'a emanet...

DefinitioN bunu beğendi.
  7. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,807
    Geçmiş olsun size de.

Ben de bu sebeple ameliyat olmadım. Iki seçenek var; ilaç + gaviscon vs ile yaşamak ve dikkat etmek (ediyor muyuz, hayır. alışkanlıklardan kolay vazgeçilmiyor hele ki bunlar yemekle ilgiliyse), öteki ise ameliyat olup dikkat etmek. Siz aynı sebepten ameliyat olduysanız, muhtemelen mideniz ile yemek borusunu bağlayan kapakçığı iptal edip mideyi tekrar daha üstten bağlamışlardır. O şekilde oluyor ameliyat bildiğim kadarıyla. Bunun kötü versiyonu, Allah korusun, barrett özofagus oluyor.

Tıp gelişti evet, fakat halledemediği ve bu yüzden metrobüs ayarında çare bulabildikleri birçok hastalık mevcut hala. Mide ve yemek borusu ile ilgili olanlar bu seviyede. Eskiden ülser vardı, ilaç ile çaresi bulundu. Eskiden reflü diye bir hastalık neredeyse yoktu, şimdi 10 kişiden 3'ünde vardır muhtemelen. Yaşam şeklimiz, hızlı tüketilen gıdalar, kullanılan yağlar ve stres reflü diye bir hastalık çıkardı ortaya. Ilginç ama gerçek maalesef.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 9 Ocak 2019 ---
    Teşekkür ederim hocam, bilmukabele.

mfya, refuserQ ve DefinitioN bunu beğendi.
  8. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    980
    Evladım sen neyin peşindesin, kendine bunca zararı nasıl verebildin? Çok geçmiş olsun, Allah korusun ve esirgesin seni. Dikkat et kendine.

fosther bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,347
    Abur-cubur-geyik üçlüsüne dayanabilmek ne mümkün? Ama çekirdek çitlenmiyo mu artık? Çay-çekirdek, Kola-cips'e mi evrimleşti? Çekirdek ve çayın fazlası da kötü ama diğerleri hepten zarar.

Açıkçası abartılmadığı müddetçe kuruyemiş bayağı faydalıymış. Enerji yüklü olduğu için çok tüketmek haliyle kilo aldırıyor, ama içeriğinin çoğu "iyi kolesterol" (HDL), cips gibi raf ömrü ve lezzet arttırıcı zararlı katkılar (MSG vs) içermiyor.

refuserQ ve Xexec bunu beğendi.
  10. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    Cips-kola daha çok tutuluyor artık. Yada çekirdek-kola.
    Çünkü kola daha pratik ve cipsin yanına yakışıyor :D

Evde çayımızı yine demleyip içiyoruz ama çekirdek eskisi gibi yok. Gerçekten fakir eroini namussuz. Bitirmeden başından kalkamıyorsun :D
    Cips öyle mi? Bi alıyorsun %80ini zaten yok paketin :D

mfya bunu beğendi.
  11. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    350
    antep fıstığı ile kaju fiyatları ucuz olsa asla cips yemem, oyum kuruyemiş fiyatlarını düşürene :D

refuserQ, endia, Y-Ziya ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    Eheueheh kaju ne zaman yediğimi unuttum :D
    Antep fıstığıda maşllah arttıkça artıyor

furkan kocyigit bunu beğendi.
  13. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,856
    Eskiden öğün vakti gelmiş ama pek aç değil ya da yemek yemeyi istemezsem 1,5lt Çamlıca ile 200gr kajuyu beraber bitirirdim. Sonra kaju pahalı gelmeye başlayınca yerine laptop dedikleri çikolata kaplı leblebilerden almaya başladım. Herhalde o da zamanla pahalı geldi ki normal yemeğe döndüm :D

xxyx, refuserQ ve furkan kocyigit bunu beğendi.
  14. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    980
    Forum tümden kötü beslenme uzmanı ama 150 kilo olan benim. Yine de Allah'a inanıyorum :)

Picasso16, refuserQ, xxyx ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  15. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Önemli olan miktar tabii. Fazla alınan her şey vücutta zehir etkisi yapıyor. Ama bu cips kola ve türevleri içinde çok fazla kimyasal ve benzeri madde olduğu için uzun süreli kullanımlarda vücuda ciddi zararları oluyor. Kolesterol ,Reflü, Tansiyon, Böbrek taşı, kanser gibi etmenler biraz da genetikle alakalı. Tabi çevresel faktörlerle ibreyi değiştirmek de kişinin elinde.

Mide kapakçığı ile sıkıntı yaşayan abimizin durumu ise sıkıntılı gibi duruyor. Mide genel olarak sinir sistemi ve uyarılara bağlı olarak çalışır. Bundan ötürü o kısımdaki fonksiyonların işlevinin yitirmiş ise kapakçık besin girişini algılayamama gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Bu da mideden salgılanan hormonların aktiflesme durumunu ve sindirimi baştan sona etkiler. Allah acil şifalar versin. Doktorların bu duruma bir çözüm bulabileceğine inanıyorum.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,347
    Muhtemelen fiyatı yüksek olan antep fıstığı ile kaju'nun kâr marjı, patates veya mısır bazlı cipslerden çok daha azdır... Biri kavrulmuş pahalı ürün, diğeri kat kat daha ucuz ürünün işlenmiş hali.

refuserQ ve furkan kocyigit bunu beğendi.
  17. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Kaju ne muhteşem bir şeydir ya. Kilo kaygım olmasa ve fiyatları bu kadar yüksek olmasa her gün 200 300 gr rahat yiyebilirim.

furkan kocyigit bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,347
    "Kaju çok yağlı, aman dikkat" diyecektim ki öyle olmadığını öğrendim:

https://www.thespruceeats.com/nut-nutritional-comparison-chart-1328752

Badem ve Antep fıstığı ile aynı kalorideymiş! Ama bayağı karbonhidrat içeriyor, ve fiber azmış. Buna karşın sağlam çinko ve demir içeriyor.

Yaw bu fındık fıstık takımı resmen multivitamin hapı gibi yahu. Üçer beşer tüketsen neredeyse günlük mineral, vitamin ve "faydalı yağ" olayını halletmiş oluyorsun gibi bir şey...

Şu az daha detaylı:

#7118 zxc, 10 Ocak 2019
    Son düzenleme: 10 Ocak 2019
  19. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,867
    Çok kaliteli yağlar var kuruyemişte kesinlikle tüketmek lazım cılkını çıkarmadan, kalorileri genelde yüksek malum bunlar tohum olduğu için içinden çıkacak bitkinin ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun olarak üretiliyor zaten bitki tarafından, kaliteli üretilmiş zeytinyağı, kuruyemiş, bitki çayları, has ekmek bunlar nimet gerçekten yaşamında olması lazım bir şekilde herkesin.

florence bunu beğendi.
  20. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    980
    Eğer vücudunuzu alıştırabilirseniz, tahıl tüketimini sıfırlayıp, karbonhidrat ihtiyacını çiğ fındık/badem/ceviz üçlüsüyle giderebilirseniz, hem fizyolojik hem de psiokolojik olarak 180 derece olumlu bir değişim yaşarsınız. Bunu bizzat deneyimlemiş ama sürdürememiş biri olarak söylüyor ve tavsiye ediyorum. Özellikle gazlı içecek ve sağlıksız atıştırmalıklarla ilgili alışkanlıklarınızı çok üzülerek okuyorum. Allah rızası için kendinize bile isteye zarar vermeyin.

Y-Ziya ve refuserQ bunu beğendi.