Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,236
    Bazı dirençli bireyler eğitime direnebiliyor :)

Yönetmeliğin öğretim üyesinin suistimalini kolaylaştıracak derecede koruyucu yazılmış olması kötü.

refuserQ ve Xexec bunu beğendi.
  2. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    Ama ona sorarsanız ondan iyi hoca yok.
    Sabahtan beri nerede ne yanlış yaptım acaba diye bakınıyorum bi tane buldum zorla.
    Bir sorunun ilk aşmasında F(nx-1)(ny-1);alfa/2 almam gerekirken ben F(nx-1)(ny-1);alfa olarak almışım fakat bu durum verdiğimiz kararı etkilemiyor.

Acaba diyorum sorularda elimde varken başka bir üniversitenin hocasına yaptığım kağıdı Mail olarak atıp bunu bir sınav kağıdı olarak değerlendirmesini ve bana puan vermesini istesem yardımcı olur mu?

Ekleme; hocayla hem yüz yüze görüşebilmek hemde nerede hata yaptığımı öğrenebilmek adına haftaiçi bir gün kendisinden randevu istediğimi, sormam gereken bazı sorular olduğunu söyledim.

Aldığım cevap şu oldu;
    “Uygun değilim bu ara. Bütünlemeler ve katılmam gereken bir konferans var. “

Aradığım her hocaya ulaşabiliyorum, bu kadına mümkün değil. Diğer hocaların yapmadığı ne yapıyor gerçekten merak ediyorum.

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,236
    Dediğim gibi notlandırma, sınavına göre, oldukça subjektif olabilen bir olay. İki kişinin aynı sınava aynı notu verme olasılığı çok yüksek değildir. Arada uçurum (yüzde kırk gibi) varsa ancak dikkat çeker. Önemli olan hak geçmemesi, yani sıralamanın korunması. Biri diğerinden daha iyi yaptıysa notu daha az olmamalı.

Sizin hocanızın durumunu bilemem, ancak bazen gerçekten de çok yoğun olabiliyor öğretim üyeleri. Hele hele konferans varsa gerçekten de yoğun olabilir. Eğer vaktini çok iyi kontrol edebilen biri değilse ulaşmanız zor olabilir, çünkü önem sırasında aşağıya düşersiniz. Yani size cevap vermeyince kaybedeceği şey çok olmaz. Ancak aynısı bölüm başkanı, fon yöneticileri (Tübitak?), dergi editörü, konferans organizatörleri, ortak çalışma yaptığı diğer hocalar vs. için geçerli değil.

Tavsiyem "yoğun zamanında meşgul ettiğiniz için çekinerek te olsa 2 veya 3 hafta sonrasına randevu istediğinizi" belirtin. Tekrar cevap yazmazsa 1 hafta sonra "özür dileyerek tekrar rahatsız edin." Yine cevap yazmazsa nezaketin ve mahçubiyetin dozunu arttırarak 1 hafta sonra tekrar email atın. Kesinlikle cevap yazmadığı için suçlamayın.

Amacınız sıralamada diğer meşguliyetlerinin önüne geçmeniz. Ancak bu, bir konferans esnasında çatlasanız olmaz. Ama kafası rahatladığında, sizden kurtulamayacağını anlayınca muhtemelen mümkün olur. Ancak önemli olan bunu sıkmadan (çok sık email atarak) ve tepki vermeden (size bir türlü ulaşamıyorum vs.) yapmanız.

Malesef gıcık bir durum, ancak sonuca ulaşmanızın en kolay yolu bu gibi görünüyor... Sabretmeniz, sineye çekmeniz zor da olsa akıllıca olan yol sanki. Garantisi yok tabii ki.

#7243 zxc, 30 Ocak 2019
    Son düzenleme: 30 Ocak 2019
    refuserQ, Serhat ve Xexec bunu beğendi.
  4. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    O denli bir sürem yok malesef.
    Haftaya tek ders sınavımı yapmak zorunda.
    Bunca meşgalesinin içine beş puan vermeyerek benide katmış oldu.
    Geçtiğimiz pazar günü aylardır görmediğim ailemin yanına gidebilirdim ama şimdi tek ders sınavını beklemek zorundayım.
    Hem kendine eziyet, hemde bana.

5. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Hadi ps4 için psn kardeşliği yapalım. 11 aylık ps plus üyeliğim var ve bildiğim kadarıyla benle kardeş olacak diğer hesap bundan faydalanabiliyor. Hesabımda PES 2019 ve The Last of Us satın alınmış olarak var. Plus üyeliği sayesinde ücretsiz verilen aylık oyunlardan ocak ve şubat ayı oyunları da ekli. Şimdilik 11 ay için onlar da oynanabilir durumda. Bitince yenileyeceğim üyeliğimi.

Kendimi tanıtmak gerekirse Akdeniz üniversitesinde araştırma görevlisiyim, Antalya Konyaaltı da ikamet ediyorum. Lütfen kimse yanlış anlamasın, az sayıda olsa da güvenemeyeceğimiz insanlar her ortamda olabiliyor. Sonuçta her türlü bilgi hesabımızda kayıtlı oluyor. Eğer teklifim ilginizi çektiyse özelden yazabilirsiniz.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mfya bunu beğendi.
  6. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    463
    @Xexec

Maddi hata nedeniyle itiraz dilekçesi verdiniz mi bölümünüze? Verdiyseniz 15 gün içinde sonuçlandırmak zorundalar. İtiraz sonucunuza göre, son çözüm olarak sınav iptal davası açabilirsiniz.

Yönetmelikler maalesef basmakalıp yazılmış şeyler. Daha doğrusu, öğrenci ve eğitmenlerin "ideal" olduğu koşullara göre yazılmış metinler...

Ben bir akademisyen olarak, hiçbir öğrencimi bu duruma düşürmemeye gayret ediyorum. İtiraz etmek isteyenlere de hem bölüme, hem de gerekirse mahkemeye nasıl basvuracaklarini anlatıyorum; ama her sınavdan sonra sınav kağıtlarının birer fotokopisini öğrencilere verip en az 90 dakikayı sınavı incelemeye ayırıyorum. Bugüne kadar, kağıtlarını gördükten sonra hala itiraz etmek isteyen kimse olmadı. Olsaydı da desteklerdim öğrencilerin itiraz hakkını.

Collapse Signature Expand Signature
    Xexec, refuserQ, zxc ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Akales

Akales
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    56
    Dostlar merak ediyorum, bu kadar detaylı, samimi ve her noktasına değinilen kulaklık-player gibi aletlerin tanıtımları, incelemeleri neden video olarakta çekilmiyor ? Bu işi bu forumdakiler kadar iyi bilen ve yapan başka kimse yok ülkemizde.

mc_technosoft bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,236
    Kendi adıma konuşayım, zor. Video editing vakit alan bir şey. Hele hele düzgün bir şey ortaya çıksın diyorsanız iyice vakit alıyor...

9. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156

Hocam saygılar, forumda akademisyen sayısı oldukça fazlaymış.))

Maddi hata dilekçesinin bir önemi yok anladığım kadarıyla. Yalnızca notların doğru hesaplanıp hesaplanılmadığına bakılan bir uygulama olarak anladım.

Hocama defalarca mail attım, hem randevu almak adına hem sorular sordum. Dönüş alamadım. Keşke bütün hocalarımız sizler gibi olsa. Kağıdımı görmek gibi bir hakkım olmadığını duyuyorum. Bugün tek ders sınavım vardı, sabah yine odasına gittim fakat bulamadım.

Ben de danışman hocamın yanına uğradım, durumu anlattım. O dA beni suçladı. Yeterince çalışmadığımı falan söyledi. Bana sınavdan önce dersi 20 tekrar yapmamı istemişti(evet sayısal ağırlı bir dersi o kadar tekrar etmemi istemişti, onlarca formül ve soruyu baştan yazarak ve çözerek 20 sefer tekrar etmek demek 1000+ kağıt harcamak demek) onu yapmadın kesin diye fırça atıyor. 20 yapmadım ama 5 yapmışımdır bakın gecesinde bile uyumadım çalıştım diyorum. Onuda yapmamışsındır sen diyor :D Ben hocayı suçlayan mevcut kafamdan kurtulmadığım sürece işim zormuş çünkü tek yaptığım buymuş.

Hocam diyorum 5 puan için kaldım eyvallah.
    Kağıdımı görmek istedim, gösterilmedi.
    Nerede ne yanlış yaptığımı bilmek istedim söylenmedi.
    Soru sordum cevap alamadım.
    Randevu istedim kabul etmedi.
    Ben bu durumda hocanın art niyetli olduğunu düşünmekte haksız mıyım dedim.
    Bak hala hocanın hatası olduğunu düşünüyorsun, okuldaki bütün öğrencilerin sorunu aynı diyor.
    Hocaların hata yapma durumu yok yani.

Bana kağıdımı göstersin, şurada şurada yanlışın var desin. Utanan taraf ben olayım, razıyım diyorum. Sadece yanlışımı bilmek istiyorum. Bana sınavına girmediği halde girdiğini idda eden bir öğrencisini anlatıyor :D

Hocam diyorum ısrarla, eğitimcinin görevi öğrenciye nerede yanlış yaptığını göstermek doğruya yönelmesini sağlamak değil midir peki diyorum. Geç onları onlar ilkokulda olan şeyler diyor :D Amerika’da öğrencilere sınav kağıtları geri dağıtılıyormuş hatalarını görmek için diyorum. Benim silahımı kullanıyorsun(kendisi masterını Amerika’da yapmış. Sıkça oralardan örnekler verir) o uygulama kalktı oradanda diyor. :D kalkma nedenide kağıtları alan öğrencilerin cevapları değiştirmesiymiş arada yine genel kültürüde enjekte ediyor.

Benle aynı cevapları veren kız 89 aldı ama diyorum, senin notlarında yanlışlık vardır diyor. Hocanın yazdırdığı Notlar bunlar o zaman hoca bize yanlış not vermiş diyorum hala hocayı suçluyorsun diyor :D hadi bu notlar yanlış ben neyin yanlış olduğunu nerede yanlış olduğunu bilmiyorum, sizin dediğiniz gibi 20 sefer tekrar etsem ben bu yanlışı 20 sefer yapmış olucam bana faydası dokunmayacak diyorum. Bu kafayı bırakmadan balaramazsın diyor.

Yani gerçekten okulundanda, hocalarındanda yıldım. 28 yaşına geldim daha askerliğim var. İş kaygısı var. Hayata geç kalmışım. Benim hatam yok demiyorum belki en çokta benim hatam var ama 8. yılım ve ben bitsin diye gecemi gündüzüme katıp çalışmışım. 10 saat garsonluk üzerine gece ikide kafeyi kapatıp eve gitmiş uyumadan ders çalışmışım. Hocanında beş puan vermesini beklemek hakkım diye düşünüyorum. O kadarda insiyatif kullanabilmeli.

Son olarak ben konuştum hocanla kağıdını doldur geçirecek dedi.
    Teşekkür ettim çıktım odasından.

Final sorularını bütünlemede de sormuştu. Tek derstede aynı kağıt önüme geldi. Finalden 32, bütünlemeden 65 almıştım. 70 alsam mezundum. Bu sınav bütünlemeden kötü geçti benim için. Hem inanılmaz bir stres ve sinirle girdim hemde çok fazla heyecan yaptım. Ayrıca sınavın normal süresi 90 dakika olmasına rağmen ortak sınıfta herkes aynı anda sınav olduğu için 60 dakika verdiler. Ne çözdüğüm soruları kontrol etme şansım oldu ne de son sorunun tamamını çözebildim. Yarısına gelmişken kağıdı önümden aldılar. Yalnız bunda 50 verirse mezunum. İnşallah verirde kurtulurum. Bende biraz kafamı dinleyip iş güç bakar, bulamazsam mecbur askere giderim. Hatta sınavdan çıktım ilk otobüsle Ankara’ya kardeşimin yanına geldim. Ailemin yanına bile gitmek gelmedi içimden. Çünkü onlara karşıda sorumlu hissediyorum kendimi.

Yine çok çok yazdım, içime dert oldu elimde değil. Kusuruma bakmayın.

Sizide tekrardan tebrik ederim hocam. Keşke tanışma şansımız olsaydı.

#7249 Xexec, 5 Şubat 2019
    Son düzenleme: 5 Şubat 2019
    refuserQ ve furkan kocyigit bunu beğendi.
  10. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,844
    Kim demişti hatırlamıyorum ama çok güzel bir söz duymuştum;
    Üniversiteyi 4 yılda bitiren 4 yıl zarardadır, 5 yılda bitiren 1 yıl.
    Sizin zarar yine 4 yıl olmuş :) gülümseyerek söylüyorum çünkü ben de farksızım ancak ben bu 4 yılda çok şey gördüm öğrendim. Evet yaşım geçti askerlik var evlilik var daha hayalimdeki ilk arabamı alamadım falan filan... Bunların çoğunun toplum dayatması olduğu düşünülünce pek de can sıkmıyor.

Canımızlsun. Biz de en kötü "ünlüler ve zenginler" in hayalini kurduğu köy yaşamına erkenden gireriz. İki koyun bir inek... :)

Bir başka husus da şu; baba mesleği oluşu, arkadaş çevresi ve üniversitede geçen o kadar yıldan sonra çok çeşitli hocalar tanıdım. Bir hocam vardı ki adamda 8 karakter vardı. Yanlış anlaşılmasın derste en iyi hoca, yolculukta en iyi arkadaş, ders aralarında en iyi abi, halı sahada en iyi takım arkadaşı,... Dersten çıkarız muhabbet ederiz bizimle bir hoca olarak konuşur ardından "size bir abi tavsiyesi" diyerek bambaşka ufuklar açardı. En son devletin vatan haini sınıflandırması içinde hala hapiste yatıyordu. Hukuki kısmına girmiyorum, işini bu kadar içten ve başarılı olarak yapan hocalara selam olsun, böyle güzel hocaların öğrencisi olmak da ayrı bir güzellik.
    Bazen diyorum ki diğer insan olmayan hocalar (hastaneye gitse deli raporu alacak ama diğer hocaların koruması altında olduğundan öğrencilere kök söktürmeye devam eden hocalar gördüm) vatan haini değil de nedir? Bunlar bir nesli mahvederek bu ülkenin bu dünyanın ne kadar zararına hareket ettiler bilmez mi?
    Abartı mı oldu dersiniz? Hayır. Öğretmenlik bu yüzden kutsal meslek. Bizde bu hep topallayarak giden eğitim sistemi devam ettiği sürece daha ne insanlar görürüz.

Neyse, sayın eğitime gönül vermiş güzel forumdaşlar, sizlere de selam olsun... Kötüler göze battığı için onları konuştuk, iyileri unutmamak lazım.

refuserQ, zxc, fortress34 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    An itibariyle mezun olduğumu öğrenmiş bulunuyorum. Muhtemelen şu saatten sonrA ağır faka basacağım ama yinede içimde inanılmaz bir mutluluk var.

Son bir yılımı olm okul biterse ne halt edeceksin asıl mesela o zaman başlıyor düşüncesiyle geçirmiştim. Şimdi o düşünceler ete kemiğe bürünecek.

Neyse Ankara yokuşlarında çığlık atarak koşsam mı biraz? Mezunum ulan! Mezunum! Diyerek :D

DefinitioN, Serhat, refuserQ ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  12. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,301
    Hayırlı olsun tebrikler.

Xexec bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,236
    Yurt dışında doktora yapıyorken uzaktan da olsa insanlar birbirini tanıyor, hemen hemen her büyük universitede bulunan TSA (Turkish Student Association) nin düzenlediği toplu programlarda bir araya geliniyor falan.

Mezun olup Türkiye'ye döndüğünü bildiğim insanlardan 3 kişi içeri girmiş. Kimi 10 gün kaldı, kimi 1.5 sene. Ama üçü de çıktı. Suçlu olmalarına da ihtimal vermiyordum zaten. Ama bunun hesabını kim verecek belli değil? Çoğunun eşi çocuğu vardı...

mfya bunu beğendi.
  14. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Gözünüz aydın, tebrik ederim..

Xexec bunu beğendi.
  15. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    463
    Geçmiş olsun ve tebrikler. Asıl sıkıntı şimdi başlıyor, dünyaya hoş geldiniz:)

refuserQ, Xexec ve mfya bunu beğendi.
  16. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,844
    Aslında @Xexec hocam dünyaya erken selam vermiş gibi görünüyor. Yaş ne olursa olsun okul ile işi beraber götürmeye çalışmak bence hayatta önemli bir deneyim. Piyasada en çok zorlanan insanlar benim gözlemime göre okul hayatına çok önem verip mezun olur olmaz haldır huldur iş hayatına atılan insanlar. Kendilerinde ciddi bir bunalım gözlemliyorum. Özellikle "biz okulda bunları öğrenmedik, insanlar ne kadar soğuk" gibi hayıflanmaları eminim sizler de çok duyarsınız.

Hayatı idame ettirecek bir meslekten önce bir takım işlere girmiş olmak, bunu da mezuniyetten ince genç yaşta yapmış olmak insanı çok ciddi şekilde iş hayatına hazırlıyor.

@Xexec hocamın bölümü ya da yapmak istediği meslek nedir bilmiyorum ancak söylediğine göre restoranda çalışıyor olması bence herhangi bir iş öncesi için önemli tecrübe.

Tıp okuyan, okula şahsi arabasıyla gidip gelen arkadaşlarımdan biri öğrencilik zamanında sırf iş yapmak için anketörlük yapmıştı. Garanti meslek ve arkasında zengin bir baba olmasına rağmen o insanları, iş hayatını tanımak için bunu yaptı. Bugün doktorluğu bırakmış ticaretle uğraşıyor ve doktorluktan nefret ediyor. O günlere şükredip "ya mezun oldum diye aptal aptal doktorculuk oynasaydım" diyor :)

Velhasılı efendim, hiç değilse ömürde 1 kere arefe günü çarşıda çorap satmak bile mezuniyet sonrası kaygıları, iş hayatı zorluklarını azaltıyor. Ben böyle gördüm.

17. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,323
    Bir sey olmaz okulun uzadigi surede kendinize bir sey kattiysaniz, ben 9 yilda bitirdim universiteyi sonra 2 yil ozel sektorde calistim baktim hosuma gitmiyor kendi sirketimi kurdum. 5 yildan fazladir da lokasyon saat farki demeden her yerden isimi yapiyorum. Izin, calisma saati, terfi ivir zivir streslerim yok.

Kendinize inanir, plan yapar calisirsaniz her sey olur.

mfya, refuserQ ve Xexec bunu beğendi.
  18. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    İyi dilekleriniz için teşekkürler))

@mfya ayrıca teşekkürler, özellikle 4-5 senedir aktif olarak çalışıyorum hayatımı idame ettirmek için. Yazdıklarına katılıyorum çünkü çok haklısın ama zaman zaman çalışmayan arkadaşlarımın yerinde olmayı istemedim değil.

Çünkü benim kazanmak için bir ay yırtındığım parayı cep harçlığı olarak alan arkadaşlarımı gördükçe moralim bozulmadı dersem yalan olur.

Çalışmak insana farklı bir güven farklı bir özgürlük duygusu veriyor ama bunun yanında insanı zincirliyorda. En basiti çok sevdiğim tiyatroyu bırakmak zorunda kaldım provalara gidemediğim için. Yada arkadaşlarım bir yerde toplanıp vakit geçirirken mesaimin dolmasını beklemek can sıkıcıydı yinede şikayetçi olmadım, olmamda.

Tek şikayetim düzgün bir “iş” Sahibi olamamam.
    4 yıl kadar okul yemekhanesinde çalıştım
    1 yıla yakın halısahada çalıştım
    Kısa bi dönem kapı kapı gezip diş macunu bile sattım :D
    Son üç yıldırda kafelerde garsonluk yapıyorum ama bunların hiç biri gerçek bir meslek değil. Gelip geçici işlerdi.

Tabi hepsinin bir takım getirileri ve kazançları oldu ama ileriki dönemlerde hayatımı idame ettirmeme olanak sağlayacak işler değiller.

Eskiler bi zanaat öğren kolunda altın bileziğin olsun derler, altın bileziği bir türlü takamadık kolumuza))

Ekonometri mezunuyum. Her iibf mezununun ortak kaderini taşıyorum. Hayatta polis olmam diyordum kafamda bi ‘acaba’ dönüp duruyor. Bir kaç bankaya başvurmuştum fakat dönüş alamadım. Torpil denilen yurdum gerçeğinin aslında ne kadar sert bir duvar olduğunu farkettim. Çeşitli iş sitelerinde yaptığım başvurularda cv’me bakılmamış bile ve on binlerce başvurunun içersinde bakılacağınıda düşünmüyorum.

Şuan garanti bankasından haber bekliyorum ama bir türlü gelmedi, gelecek gibide durmuyor :D bir ay dertsiz tasasız yatmak istiyorum ama uzatamam o süreyi. Kendi başına yaşamaya fazlasıyla alışmış bir birey olarak baba evinde ebediyen yatarak hayatımı sürdüremem :D

Bu noktada askerlik devreye giriyor. Zaten şuan önümdeki en büyük engel kendisi zira her başvuruda “ askerliğini yapmış” ibaresi ile karşılaşıyorum. Kısa dönem yapıp yine işsiz kalmaktansa uzun dönem yapıp en azından parada kazanma düşüncesi şuan daha cazip geliyor. Hatta kalabilirsem kalmayıda düşünmüyor değilim.

Hoş şu sıralar çok şey düşünüyorum))

Foruma bi “içini dök” başlığı mı açsak napsak ben baya bi kullanırım orayı :D

onurdogan4, mfya ve refuserQ bunu beğendi.
  19. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    867

Hayırlı olsun.
    Tebrikler.

"Geçmiş geleceğin habercisidir hatalarından ders almayanlar için."

Adaletli, namuslu ve yürekli iseniz devlet memuriyetine girin.
    Vatana, millete, garibana faydanız olsun yok bunlardan biri yoksa ne devletin ne milletin ne de garibanın günahına girmeyin.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#7259 Serhat, 6 Şubat 2019
    Son düzenleme: 6 Şubat 2019
    refuserQ ve Xexec bunu beğendi.
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,236
    Acaip saf ve temiz bir arkadaşım devlet su işlerinde daire başkanıydı. Partili referanslı biri barajlardan buharlaşmayi azaltıcı kimyasal satmaya çalışıyor. Mevzuat gereği çevre etki çalışması istiyor arkadaş ta. Sürdüler çocuğu, soysuzun tekinin devleti dolandırmasına engel olduğu için. Evli, iki çocuğu vardı.

Adalet, namus, yürek, cesaret, vatan, millet güzel kelimeler tabi de, çoluk çocuğun rızkı, okulu, huzur, afiyet, iyi ve dürüst yapılan işin karşılığı, hak, hukuk, vs. de önemli...

mfya, refuserQ ve Xexec bunu beğendi.