Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,884
    Yurt dışında doktora yapıyorken uzaktan da olsa insanlar birbirini tanıyor, hemen hemen her büyük universitede bulunan TSA (Turkish Student Association) nin düzenlediği toplu programlarda bir araya geliniyor falan.

Mezun olup Türkiye'ye döndüğünü bildiğim insanlardan 3 kişi içeri girmiş. Kimi 10 gün kaldı, kimi 1.5 sene. Ama üçü de çıktı. Suçlu olmalarına da ihtimal vermiyordum zaten. Ama bunun hesabını kim verecek belli değil? Çoğunun eşi çocuğu vardı...

mfya bunu beğendi.
  2. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    806
    Gözünüz aydın, tebrik ederim..

Collapse Signature Expand Signature
    Xexec bunu beğendi.
  3. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    427
    Geçmiş olsun ve tebrikler. Asıl sıkıntı şimdi başlıyor, dünyaya hoş geldiniz:)

refuserQ, Xexec ve mfya bunu beğendi.
  4. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,696
    Aslında @Xexec hocam dünyaya erken selam vermiş gibi görünüyor. Yaş ne olursa olsun okul ile işi beraber götürmeye çalışmak bence hayatta önemli bir deneyim. Piyasada en çok zorlanan insanlar benim gözlemime göre okul hayatına çok önem verip mezun olur olmaz haldır huldur iş hayatına atılan insanlar. Kendilerinde ciddi bir bunalım gözlemliyorum. Özellikle "biz okulda bunları öğrenmedik, insanlar ne kadar soğuk" gibi hayıflanmaları eminim sizler de çok duyarsınız.

Hayatı idame ettirecek bir meslekten önce bir takım işlere girmiş olmak, bunu da mezuniyetten ince genç yaşta yapmış olmak insanı çok ciddi şekilde iş hayatına hazırlıyor.

@Xexec hocamın bölümü ya da yapmak istediği meslek nedir bilmiyorum ancak söylediğine göre restoranda çalışıyor olması bence herhangi bir iş öncesi için önemli tecrübe.

Tıp okuyan, okula şahsi arabasıyla gidip gelen arkadaşlarımdan biri öğrencilik zamanında sırf iş yapmak için anketörlük yapmıştı. Garanti meslek ve arkasında zengin bir baba olmasına rağmen o insanları, iş hayatını tanımak için bunu yaptı. Bugün doktorluğu bırakmış ticaretle uğraşıyor ve doktorluktan nefret ediyor. O günlere şükredip "ya mezun oldum diye aptal aptal doktorculuk oynasaydım" diyor :)

Velhasılı efendim, hiç değilse ömürde 1 kere arefe günü çarşıda çorap satmak bile mezuniyet sonrası kaygıları, iş hayatı zorluklarını azaltıyor. Ben böyle gördüm.

5. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,302
    Bir sey olmaz okulun uzadigi surede kendinize bir sey kattiysaniz, ben 9 yilda bitirdim universiteyi sonra 2 yil ozel sektorde calistim baktim hosuma gitmiyor kendi sirketimi kurdum. 5 yildan fazladir da lokasyon saat farki demeden her yerden isimi yapiyorum. Izin, calisma saati, terfi ivir zivir streslerim yok.

Kendinize inanir, plan yapar calisirsaniz her sey olur.

mfya, refuserQ ve Xexec bunu beğendi.
  6. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    İyi dilekleriniz için teşekkürler))

@mfya ayrıca teşekkürler, özellikle 4-5 senedir aktif olarak çalışıyorum hayatımı idame ettirmek için. Yazdıklarına katılıyorum çünkü çok haklısın ama zaman zaman çalışmayan arkadaşlarımın yerinde olmayı istemedim değil.

Çünkü benim kazanmak için bir ay yırtındığım parayı cep harçlığı olarak alan arkadaşlarımı gördükçe moralim bozulmadı dersem yalan olur.

Çalışmak insana farklı bir güven farklı bir özgürlük duygusu veriyor ama bunun yanında insanı zincirliyorda. En basiti çok sevdiğim tiyatroyu bırakmak zorunda kaldım provalara gidemediğim için. Yada arkadaşlarım bir yerde toplanıp vakit geçirirken mesaimin dolmasını beklemek can sıkıcıydı yinede şikayetçi olmadım, olmamda.

Tek şikayetim düzgün bir “iş” Sahibi olamamam.
    4 yıl kadar okul yemekhanesinde çalıştım
    1 yıla yakın halısahada çalıştım
    Kısa bi dönem kapı kapı gezip diş macunu bile sattım :D
    Son üç yıldırda kafelerde garsonluk yapıyorum ama bunların hiç biri gerçek bir meslek değil. Gelip geçici işlerdi.

Tabi hepsinin bir takım getirileri ve kazançları oldu ama ileriki dönemlerde hayatımı idame ettirmeme olanak sağlayacak işler değiller.

Eskiler bi zanaat öğren kolunda altın bileziğin olsun derler, altın bileziği bir türlü takamadık kolumuza))

Ekonometri mezunuyum. Her iibf mezununun ortak kaderini taşıyorum. Hayatta polis olmam diyordum kafamda bi ‘acaba’ dönüp duruyor. Bir kaç bankaya başvurmuştum fakat dönüş alamadım. Torpil denilen yurdum gerçeğinin aslında ne kadar sert bir duvar olduğunu farkettim. Çeşitli iş sitelerinde yaptığım başvurularda cv’me bakılmamış bile ve on binlerce başvurunun içersinde bakılacağınıda düşünmüyorum.

Şuan garanti bankasından haber bekliyorum ama bir türlü gelmedi, gelecek gibide durmuyor :D bir ay dertsiz tasasız yatmak istiyorum ama uzatamam o süreyi. Kendi başına yaşamaya fazlasıyla alışmış bir birey olarak baba evinde ebediyen yatarak hayatımı sürdüremem :D

Bu noktada askerlik devreye giriyor. Zaten şuan önümdeki en büyük engel kendisi zira her başvuruda “ askerliğini yapmış” ibaresi ile karşılaşıyorum. Kısa dönem yapıp yine işsiz kalmaktansa uzun dönem yapıp en azından parada kazanma düşüncesi şuan daha cazip geliyor. Hatta kalabilirsem kalmayıda düşünmüyor değilim.

Hoş şu sıralar çok şey düşünüyorum))

Foruma bi “içini dök” başlığı mı açsak napsak ben baya bi kullanırım orayı :D

onurdogan4, mfya ve refuserQ bunu beğendi.
  7. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    698

Hayırlı olsun.
    Tebrikler.

"Geçmiş geleceğin habercisidir hatalarından ders almayanlar için."

Adaletli, namuslu ve yürekli iseniz devlet memuriyetine girin.
    Vatana, millete, garibana faydanız olsun yok bunlardan biri yoksa ne devletin ne milletin ne de garibanın günahına girmeyin.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#7267 Serhat, 6 Şubat 2019
    Son düzenleme: 6 Şubat 2019
    refuserQ ve Xexec bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,884
    Acaip saf ve temiz bir arkadaşım devlet su işlerinde daire başkanıydı. Partili referanslı biri barajlardan buharlaşmayi azaltıcı kimyasal satmaya çalışıyor. Mevzuat gereği çevre etki çalışması istiyor arkadaş ta. Sürdüler çocuğu, soysuzun tekinin devleti dolandırmasına engel olduğu için. Evli, iki çocuğu vardı.

Adalet, namus, yürek, cesaret, vatan, millet güzel kelimeler tabi de, çoluk çocuğun rızkı, okulu, huzur, afiyet, iyi ve dürüst yapılan işin karşılığı, hak, hukuk, vs. de önemli...

9. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    698
    Cenneti bedava yaptılar bizemi söylemiyorsunuz...

refuserQ bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,884
    Konu oteki tarafa ne zaman geldi? :) Herhangi bir inanc sistemine gore basarili bir hayat yasayabilmek, bu dunyada kendini, esini, cocugunu magdur etmeden insan gibi yasayarak ta mumkun olmali bence... Adalet, hukuk, bu dunya icin. Oldukten sonrasi insanlarin inancina gore degisiyor.

11. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    698
    Her insanın kıblesi(referans noktası) ve cenneti kendine özeldir.

Kimi için bazen kıble Kabe olurken kimi için Vatikan olur, Ağlama Duvarı olur, Para olur, Şan-Şöhret olur, Şeyhi olur, Papazı olur kimi içinse vicdanı olur.

Cennette aynı şekilde, kimimiz için öldükten sonra gideceğimiz sonsuz güzellikte bir yer kimimiz için ise öldükten sonra gidilecek hiçbir yer olmamasına rahmen, bu dünyada yaşarken vicdanımızın sesine kulak vererek yaptığımız hergüzel davranış sonrası duyduğumuz iç huzurdur, Cennet.

Dünya tarihinde çok insan vardır, öldükten sonra dirilmeye inanmayan, sırf diğer insanlar daha iyi yaşayabilsin diye ömrü çileyle geçen yada hayatını feda eden.

Ben sizinle, sizin için zannettiğim referans noktanız üzerinden yorumda bulundum.

Elbette hak-hukuk inanç sistemlerinden bağımsızdır.

Sscb nasıl hırsızlık, suçsuz yere adam öldürmek suçsa, İrandada, İsraildede suçtur.

refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  12. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    48
    Audio-Technica ATH-M50xBT. Audio-Technica'nın bluetooth kulaklığı. Yorumlara göre en iyi ses kalitesini veren bluetooth kulaklık bu olabilir.

13. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    698
    Harika bir video.

zoso86, refuserQ, fortress34 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,696
    Bir kulaklık için en son ne zaman bu kadar mutlu ve heyecanlı olduğumu düşünüyorum... Çocuktaki saflığın verdiği o görüntüye de ayrıca imrendim (tabi bu yaşta bu kadar youteber olma sevdasını görmezden geliyorum).

refuserQ bunu beğendi.
  15. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    698

İnsan yaşlandıkça çocukluğuna yanaşıyor.

mfya, DrWhite, coolblue ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,884
    Hatirladigim kadariyla sesi fena degildi o kulakligin. Babama aldigim dijital radyoyla geldiydi, ayni seriden. Ama abim haciladiydi kulakligi babamdan. Sonradan kirildi gitti galiba. Biraz fazla narindi. Gerci abim de cok dikkatli degildir.

Bu arada fazla walkman resmi falan koymayin yahu. Guardians of the Galaxy izleyen genc nesil ozeniyor sonra. Plak neyse de kaset fena. Durumu notralize etmek icin kursun kalemle kaset sarma videosu falan mi koysam ki? :)

onurdogan4, refuserQ ve DrWhite bunu beğendi.
  17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    698
    O zamanlardan sesiyle alakalı çok şey aklımda kalmadı velakin o zamanlar o sesten çok memnundum.

Şimdi ise aşırı dipses ve boğuk diyebilirim, walkman-kaset ikilisi için.

Sahafların Beyazıt meydanına açılan kapısının önünde, ağaçların altında walkman-kulaklık pazarı olurdu o zamanlar orada Sony nin yarı kulakiçi yarı earbuds tipli modeli çok populerdi, ondanda vardı bende ama ben bunu daha çok sevmiştim.
    Lakin kulağımda kulaklıkla yattığım için o devirler benimkide kırılmıştı.

Sony-Aiwa çekişmesi vardı. Sony nin efsane Mega Bass ı. :) Kaset tak çıkar yapmadan A-B tarafını dinletenler çıktı, çiklet piller çıktı, parçadan parçaya hızla sararak parça atlayanlar çıktı, bu yöntemle geri sararak aynı parçayı tekrar - tekrar çalma özelliği geldi. Devrimdi bu özellikler o zamanlar.

#7277 Serhat, 12 Şubat 2019 15:35
    Son düzenleme: 12 Şubat 2019 16:29
    returnity, florence, coolblue ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  18. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,696
    128 mb hafızalı empeeüç çalarlar piyasaya yeni çıktığı zamanlarda ben de ısrarla walkman dinlerdim. Orijinal kaset alır sonra kendi çalma listemi boş kasetlere kaydederek oluştururdum. O zamanlar kulaklıkların tek önemli özelliği basslarıydı. Bir de kablosu çabuk kopmasın yeter. Philips'in kablo üstünden ses ayarlı kulaklığı vardı, çok severdim. 2-3 ayda bir kopar, 14 milyon verir yenisini alırdım. Ah o eski günler...

coolblue ve refuserQ bunu beğendi.
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,884
    Sag tarafi sol tarafindan uzun olan asimetrik kablolu kulakliklar buyuk gelismeydi bence. Kulaktan cikarinca dusmek yerine boyundan sallaniyordu.
    Ama kablonun boyuna temas eden yeri terden mi, sicaktan mi, gunesten mi bilmiyorum, sertlesirdi bir sure sonra.

Ilk cikan Sony MP3 player'dan bir arkadas kiz kardesine hediye aldiydi. Sanirim cihaz 8 veya 16MB kartla geliyordu. O zamanlar SD kart var ama Sony musterileri kendine kitlemek icin hem daha yavas, hem de daha pahali olan Memory Stick'i surduydu piyasaya... O zamanlar PDA, fotograf makinasi, bilgisayar da yapiyordu ve revactaydi. Mp3 player'la gelen karta dogru duzgun muzik sigmadigi icin 64MB Memory stick aldiydi arkadas, tam $150'a... Sony ile akraba oldugu gun oydu sanirim.

20. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,696
    Asimetrik uzunluktaki kulaklıkların en güzel tarafı uzun kablo sağ tarafın olurdu. Ayrım çok kolay yapılırdı.

Ben bir de aldığım ilk iem kulaklığı hatırlıyorum. Panasonic, 25 liraya Teknosa'dan almıştım. Hi-fi maceram öncesinde kullandığım en sağlam ve dengeli kulaklıkt. Tabi o zaman ekipman nerdee... Ama çift kızaklı Samsung i450 telefonum vardı. Ekranı aşağı kaydırınca üstten B&O hoparlör çıkardı. Kulaklık çıkışı, ses seviyesi olarak biraz düşüktü ama sonradan aldığım birkaç müzik çalardan daha iyi olduğunu hatırlıyorum.
    Telefon da buydu: https://encrypted-tbn3.gstatic.com/...UJay8c72TyeEbWusOXmNt2knaU1szMWPmnmovUE5h1tFD

refuserQ ve zxc bunu beğendi.