Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    refuserQ bunu beğendi.
  2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,342
    Bugun arabanın ateşleme bobinini değiştirdim...Çok eski gorunuyordu ,o kadar eski ki artık bobine giren kablo tutmuyordu bir kaç kere çıktı ateşlemesi falan atladı...Usta eski bobini gorunce bu bobin bu arabayı ateşlıyor mu dedi ve inanmadı...Ben uzun yola bile gıdıyorum geçen hafta 200 km'den fazla yol yaptım dedim...Araba 1975 model ,usta inanmadı... Marş basmamı istedi sürekli :) ''Bosch'' marka .Ustanın dedigine göre 30 yıllık bile olabilirmiş hatta daha fazla bile olabilirmiş.Üzerinde çok silik bir şekilde bosch yazıyordu.Seri numarası falan silinmiş ,üzeri pislik tabaka vs kaplanmış.Aklıma şu eski technics marka vs pikaplar geldi 40 yıllık şakır şakır dinletıyor hala.Ne bileyim işte eskiden daha mı uzun ömürlüymüş cihazlar? Sanki öyle bir ayarlanıyor ki şu an o gün geldi mi bozuluyor ne olursa...

refuserQ ve Mustafa ALKAN bunu beğendi.
  3. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,778
    21. yy ürünleri özellikle kısa ömürlü tasarlanıyor evet. Buna en yakın örnek ampul. Belki bilirsiniz, abd'de bir itfaiye istasyonunda 117 yıllık ve hala yanan bir ampul var, şu an böyle bir ampulü üretmeleri imkansız gelir gider politikaları gereği. Bahsettiğim ampule ait site https://www.centennialbulb.org

refuserQ, DrWhite ve fosther bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,180
    Hep merak etmisimdir. Bobin niye eskir ve bozulur? Hareketli parca degil sonucta degil mi? Miknatisli sargi sadece. Herhangi bir fiziksel strese de maruz kalmiyor. E peki n'oluyor yahu?

5. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,342
    @zxc Siz hangi bobinden bahsedıyorsunuz diyeceğim ama bir tek bobin var sanırım :) Her şey bozulur bknz: entropi . ''Her sistem bozulma yönünde eğilim gösterir :D Tabii bu işin farklı bir kısmı.Asagıda gösterecegim yeni bobine işaretledigim kısıma bakın,orası artık kablo tutmaz olmuştu.Hareketli olmasına gerek var mı bılmıyorum ama o kadar sıcaklık,yıllar ,olaylar vs derken.... 2. olarak yeni bobinin içinde yağ varmış,eskisinde yağ yoktu resmen.Usta nasıl olur bilmem ama ben de farkettim yağı bitmiş resmen dedi.Kapalı bir kutuda nasıl yağ bitiyor onu pek anlamadık ama sonuçta işi bitmişti...

zxc bunu beğendi.
  6. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    154
    Planlı eskitme mi ne öyle bir şey diyorlar bu duruma. Aklınıza gelebilecek her üründe olan birşey.

Bu sayede firmalar ürün satmaya devam ediyor.))

Mesela aldığımız her beyaz eşya garanti süresi bittikten kısa bir süre sonrA arıza vermiştir. Artık şüphelenir olmuştum bunların içine zamanlayıcılı çip falan mı takıyorlar acaba diye

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,180
    Herşey bozulmaz yahu. Cam bardak mesela. Kırık değilse içine su koyup içebilirsiniz. Elleşmediğiniz müddetçe de durduk yere kolay kolay kırılmaz. :)

Hiç sevmem bozulan şeyleri... Ucu değişen kalem değil murekkepli kalem kullanırım, kartuşlu jilet değil eski tip iki taraflı jilet kullanırım, şemsiyem bile ömürlük (alalı üç sene olmuş, bir hafta önce bozuldu, bugün aradım yenisini yolladılar.) Bazen biraz tuzlu oluyor ama ömür boyu güzel ürün kullanmış oluyorsunuz... Çöp çıkmıyor. Çöp demişken, çöp kutum da ömürlük :) bak çöp kutusu bozuluyor işte. Hep ucuza kaçıp plastik yapıyorlar pedal-kapak bağlantısı arasında bir yerleri hınzırlar...

onurdogan4 bunu beğendi.
  8. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,342
    Bence doğadaki her şey bozulur.Bardak çok ekstrem bir örnek ama bir gün çok sıcak bir çay koydugumuz bardak çatlamadı mı? Bu da bir bozulma değilmidir? Daha kompleks olan şeyler daha çabuk bozulabilir desek daha doğru olur sanki...Bildigim bir Audi a4 yağ yakıyor ,şanzımanı yokuşta ileriye geçmıyor.Ayda 4 litre yağ eklenıyor...Ben 500 binde e200'e bindim hatayda...1996 model.Şanzımanı kaçırmayı bırakın ,motor saat gibiydi.Sıfır diye al bayiye koy.İddia edıyorum yadırganmaz.

zxc bunu beğendi.
  9. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    İnsan bile bozuluyor.

Dünya bozuluyor.İçindeki bozulmaz mı?!

zxc, refuserQ, theoldman ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,601
    Sağlam ürünlerin hayranıyım. Bazen biraz daha fazla verip uzun zaman keyifle kullanmak güzel. Günümüz dünyasında ulaşmak zor tabi.

11. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Aslında zamanla bardak da "bozuluyor". Camın uzun zaman aralığı içinde katıdan çok sıvı gibi davranan bir malzeme olduğunu duymuşsunuzdur belki. O sebepten eski evlerin pencerelerinin alt kısmı daha kalındır mesela. Yıllar boyunca cam aşağı doğru akmıştır.

#7491 lemavora, 4 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 4 Mayıs 2019
    refuserQ, zxc ve netknight bunu beğendi.
  12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343

Bende şuan öyle bir ekipman var.O kadar sağlam bir yapısı var ki,sırf bu bile yılla4ca kullanma isteği uyandırıyor.

Earsonics tam tersi mesela.Alır almaz 'kurtul bundan' diyor insan istemsizce.

theoldman bunu beğendi.
  13. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,601
    Bu konuda eski ama sağlam pikaplar gözüme gözüme geliyor. Hem tasarım hem ses kaliteleri baya iyi. Ama birde plak bulma konusu kolay olsa....

14. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,822
    Hocam nazar vardır o çıkmıştır. Yoksa bardak sağlamdır, kırık olsa duramazsınız :D

O konu hep tartışma konusu olmuştur ama argümanlar tamamen YouTube'da "dünya düz, kim uzaya çıkmış da yuvarlak olarak görmüş, alttakiler neden düşmüyor" diyen amcanın bakış açısında yorumlanmış. Cam katıdır. Moleküller arası bağ sıvı gibi gevşek değil. Yıllar içinde yana doğru eğilen binalar çok gördük. O zaman onlar da zamanla şekil değiştirdi diye sıvı diyelim. Maddelerin zamanla çevresel faktörlerden ve molekül yapısından dolayı bozulması gayet normaldir. Camın da bu şekle gelmesi çok olağandır. Eski demir kapıların da zamanla şeklinin bozulduğu görülmez mi?

Sadece düşünülmesi gereken bir husus olarak söylüyorum; kum nedir yani küçücük her bir parca kum mudur? Peki kum katı mıdır? Son soru; bir avuç katı madde, üst üste demir gibi sağlam durmuyor, zamanla şekli bozuluyor diye buna artık sıvı mı denir?

Dünyanın şekline dair ilgili video da budur efendim. Canım sıkıldıkça izlerim. Keşke bu kafaya sahip olsam :p

Collapse Signature Expand Signature
  15. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    554
    Aslında bobinler hareketli parçalar. İçerisinden akım geçince elektromanyetik alan oluşturup titreşiyorlar.
    Sürekli titreme + ısınma-soğuma derken izolasyonu kırılıp dökülüyor. Sonra kısadevre ve çöp.

Hatta elektronik devrelerde çok kıpraşmasınlar, "coil whine" olmasın diye üstlerine alçı gibi beyaz bir şey dökülür.
    Örnek:

refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  16. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Aa, coil whine bu yüzden mi oluyormuş? GTX970'lerden çektiğim bir şeydi.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Mayıs 2019 ---
    Canım direkt "sıvı" denmiyor zaten cama, "amorf katı" deniyor :) Bu maddeler geniş zaman aralıklarında akışkan özellik gösteriyorlar, cam da öyle.

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,180
    Ahanda beklediğim cevap. Eyvallah.

Termodinamik kanunlardan tümevarım vasıtasıyla ip atlatmaktan yorulmuş, müslüm babanın "dünya bozuk qardesh, bobin ne ki" arabesk yaklaşımından kasvet basmıştı... :p

Konu bardağa bilmem nereye kaydı. Kaydıran da benim. Ama nasıl kaydı hiç bir fikrim yok. Eşimle haklı olduğum bir konuda tartıştığımızda da böyle oluyor hep. Eninde sonunda o haklı çıkıyor.

Bak şimdi hatırladım, bizim eski Panasonic plazma'nin da coil'lari cızırdıyordu beyazın yoğunluklu olduğu sahnelerde... Yenisinde de ufaktan başladı. Desene gidici. Gidene kadar bari OLED'ler iyice ucuzlasa... Plazma fena şımarttı.

Not. @fosther ve @DefinitioN'un hoşgörüsüne sığınılaraktan tamamen mizahi maksatla yazılmış bir mesajdır.

Edit. 65 inç LG OLED $2500 hâlâ... Plazmanın bobinlerini felekten bir gece çalıp kelle paça yemeye götüreyim en iyisi. Fazla cazırdamasınlar.

#7497 zxc, 5 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 5 Mayıs 2019
    refuserQ, fosther, pea ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    154
    Şu forumda “çok kral” insanlar var gerçekten.

#7498 Xexec, 5 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 5 Mayıs 2019
  19. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    959
    Ne var ne yok satıp dolara yatırın, yakında 10 lira olur.

20. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343

Kulağımdan değerli değil.İsterse 20 olsun.Ekipman kıyas kabul etmiyor hiçbirşeyle.