Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. theoldman

  theoldman
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Mayıs 2017
  Mesaj:
  195
  Alınan Beğeniler:
  274
  Ne sesi olduğunun önemi nedir ki? Felsefik olarak tiz diyebilirsiniz ancak matematik felsefe tanımıyor. kulaklık ayırt edip te insan sesi bu ona göre çıkarayım demuyordur bence. Upper mid 4000 de bitiyor ve tiz başlıyor. Bundan daha yukarı çıkan sopranolar elbette var ancak sürekli o bölgede durmuyorlar elbette, bu oktavlar arasında sürekli değişiyor ses. Yukarıdaki listede üst sınır gösterilen 1000hz ise mid bölgesi zaten. Eseri dinlerken tiz kullanılsa bile genel sunum bu bölgede yani midde oluyor. Velhasıl bunu uzatmayacağım, ister tiz alın, ister bas, bahsettigim konu farklıydı. sayılar ortada, bu son mesajım.

  Paylaşmak istediğim kulaklığın midleri çok sıcak, yumuşak, tatiana ave merie sanki kulağınıza fısıldıyor. Hifiman in tizi konusunda şüphesi olan yoktur sanırım, o yüzden bahsetmiyorum:)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #7601 theoldman, 6 Haziran 2019
  Son düzenleme: 6 Haziran 2019
 2. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  715
  Alınan Beğeniler:
  849
  Keyifli dinlemeler size.

  Benim yerimede
  https://tidal.com/track/63009065 dinleyin.

  Mezzo Sopranodan sonra Bariton bu saatte ne iyi gider ama. ;)

  Bazen kimi insanların sesi için ; sesi çok tiz diyordum.

  Yanlış bir niteleme.
  İnsan sesi tiz olarak nitelendirilemiyor.

  İnsan sesi en az 100hz en fazla 1100 hz lere çıkıyor.

  Tiz sesler ise 2000 hz den başlıyor.

  Demek ki doğru kullanımı ;sesin çok tiz yerine; sesin tize doğru yada sesin tize daha yakın.


  BAS

  En pes erkek sesi. (Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operasındaki Osmin rolü gibi.)

  Basso Cantante: Yüksek ve lirik karakterdeki bas ses. (Don Carlo’daki Kral Philip gibi.)

  Basso Buffo : Gülünçlü özelliğe sahip, cambazlık yapabilen kıvrak ses. (Sevil Berberi’ndeki Dr. Bartolo gibi.)

  Basso Profondo : Derin bir ses gürlüğü olan, güçlü ve en kalın bas sesi. Ağırbaşlı ve soylu nitelik taşır. (Tristan ve Isolde’deki Kral Mark gibi.)

  BARİTON

  Tenor ve bas arasında kalan erkek sesi. (Carmen’deki Escamillo gibi.)

  TENOR

  En tiz erkek sesi. Lirik tenor, yüksek, parlak bir tonu olan, rahatça akan bir sestir. (La Boheme’deki Rodolfo, gibi.)

  Dramatik tenor, dramatik soprano gibi rezonanslı, tok bir sestir. (Otello rolü gibi.)

  SOPRANO

  Üst ses. En ince, en tiz kadın ve çocuk sesi. Soprano sesler kendi içinde lirik, dramatik ve koloratur olarak sınıflanır.

  Lirik soprano, hafif, masum genç kız sesidir. (La Boheme’deki Mimi, gibi.)

  Dramatik soprano, güçlü, egemen ve şiir okurcasına söyleyen açık bir sestir. (R. Strauss’ın Salome veya Elektra’sı gibi.)

  Koloratur soprano, ( coloratura ), cambazlık yapma yeteneği olan, kıvrak ve süslemeli geçitleri rahatlıkla söyleyebilen sestir. (Lucia di Lamermoor’daki Lucia gibi.)

  MEZZO-SOPRANO

  Kadın ve çocuk seslerinin orta kalınlıkta olanıdır. Ses niteliği derin ve tok olup dramatik etkinliğe sahiptir. (Bizet’nin Carmen’i gibi.)

  ALTO

  Kadın ve çocuk seslerinin en kalın (pes) olanı. Kontralto da denir. Ses alanı sol ile ince fa arasında 2 sekizliden bir ses fazladır.

  https://www.hayalsahnesi.com.tr/blog/ses-renkleri

  [​IMG]


  http://www.independentrecording.net/irn/resources/freqchart/main_display.htm


  Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #7602 Serhat, 6 Haziran 2019
  Son düzenleme: 7 Haziran 2019
  DrWhite ve theoldman bunu beğendi.
 3. djalimarmaris

  djalimarmaris
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Nisan 2014
  Mesaj:
  378
  Alınan Beğeniler:
  644
  Nasıl sinema tutkunu kişilere sinefil (cinephile) diyorsak, müzik ve ses sistemlerine düşkün kişiler için de odyofil (audiophile) diyoruz. Peki nasıl bir insan modelidir bunlar? Nedir bu odyofil?
  [​IMG]
  High Fidelity (2000)


  Kimdir?
  odyofiller seste mükemmelliğin peşinde koşan, en gerçek, en saf sesi üretecek bir sistem kurmak için on binlerce dolar harcayan, bu ise gönül vermiş insanlardır. bilgi, kültür, emek, zaman ve para isteyen bir tutkudur bu...
  ruhsal ve psikolojik bir hastalıktır
  hiçbir zaman ses konusunda tatmin olamazsınız. dinlediğiniz müziklerde bütün frekansları, enstrümanları, müzisyenlerin enstrümanlarına dokunuşuna kadar duymak istersiniz.

  cep yakmayan hiçbir kulaklık-hoparlör-media player sizi tatmin etmez. bir süre sonra daha iyi müzik dinleyebilmek için tonla para dökmeye başlarsınız. yine tatmin olmazsınız.

  bazen acaba ideal ses nedir diye düşünürsünüz. hayatınızdan en iyi örnek olarak sadece mikrofonlanmamış enstrümanlarla yapılmış klasik müzik konserleri gelir.

  arabanızın hoparlörlerini değiştirirsiniz, "alçak frekanslar doygun gelmiyor acaba kapıları söküp yalıtım mı yapsam?" şeklinde manyakça düşüncelere itilirsiniz.

  laptop ve telefonun hoparlöründen şarkı dinlemekten nefret edersiniz. güya taşınabilir bilgisayar olmasına rağmen sırf ses sistemine bağlı kalması için laptopu evin içinde gezdiremezsiniz. telefonunuzun kulaklık çıkışı hiçbir zaman tatmin etmez.

  katlanabildiğiniz en düşük bitrate oranı 320 kbps olur. müzik arşiviniz her bir tanesi en az 30 mb olan flac formatında şarkılardan oluşur.

  hastalık değil de nedir?  Sadece plak mı kullanır bu kişiler?
  audiophile sadece plak sever diye bir şey yoktur. doğru, sadece o yönde uzmanlaşmış audiophile'ler var. ancak gerçekten kaliteli bir cd çalar ile ya da son teknoloji bir dac ile de müthiş bir ses kalitesi elde edilir, hem de plağın dezavantajları olmadan. meridian 808.5 cd çalar (14.000 euro fiyatı) ile meridian sistemde müzik dinleyin, 1.000 dolarlık plak çalarınızı çöpe atmak istersiniz. ya da chord electronics'in herhangi bir dac'ını dinlerseniz, dac'ların ne kadar iyi ses verdiğini anlayabilirsiniz.

  aslına bakarsanız analog giderek azalıyor, dijital ise yaygınlaşıyor. ancak yeni high-res kayıtlar ve son teknoloji cd çalar ve dac'lar plaktan çok daha iyi performans verebiliyor. fakat tabii burada da iyi ekipman kullanmak gerekiyor.

  Neden böyle bir uğraş ortaya çıkmış olabilir?
  odyofilliğe giden yolun ilk adımı zannediyorum, ilk kalbi hızlı hızlı attıran şarkıyı duyduğunuzda, onu daha iyi duymanın nasıl da bir zevk olacağınıdüşünmekle başlıyor olabilir. bu çok eskiden kasetlerden dinlenilen zamanlara dayanır benim için.

  odyofiller daha iyi duyar diye bir şey olduğunu sanmıyorum ama kaliteli kaynak ve çıkış sağlayan aletin müzik üzerindeki etkisi konusunda daha eğitimli kulakları olduğu aşikar bence. yani daha eğitimlidir kulakları, diğer müzik dinleyen insanlara göre. kaliteli müzik üretiminin hangi noktalar üzerinden anlaşıldığını ve bu noktaların karşılaştırmasını daha kolay yapabilir diye düşünüyorum.

  500 liralık bir sitem ile 5000 liralık bir sistem arasında gece gündüz kadar fark vardır bunu anlamak için odyofil olmaya da gerek yoktur elbet, 10 bin tl'lik ses sistemin, 5 bin tl'lik olanına atacağı farkı da eminim çok insan fark edebilir. tabii ki meblağlar yükseldikçe aradaki farkları anlayabilecek kulakların eğitilmiş olması gerekmektedir.

  ben her zaman müzik seven insanların, harcayabilecekleri maksimum parayı harcamaları gerektiğini düşünüyorum. kendilerini zorlamayan, sıkmayan, borca batırmayan... çünkü bu yatırımın tatmin dönüşü muazzam bence. sistemle harcadığınız süre, aldığınız zevk, bence bu harcanan paraları daha makul kılıyor.

  canlı yayınlanan bir kayıtta vokalin nefes alışlarının düzensizliği, stüdyo kaydında grubun elemanlarından birinin sakalını kaşıma sesi gibi sesleri duyabilmek gibi detay ve ayrıntılara kadar inebilirsiniz.

  kısacası pahalı bir zevktir ama tatmin edişi ve dönüşü konusunda, harcadığınız paranın çok güzel hakkını verir diye düşünüyorum.
  Alternatif bir görüşle bitirelim
  güzel-doğru müzik dinlemek isteyen, kulağını eğitmek isteyen, duymadığı frekansları duymak isteyen müzikseverleri tenzih ederek söylüyorum ki hurafelerle dolu bir dinin mürididir odyofiller. işin teknik ve bilimsel taraflarına çok girmeden sosyokültürel taraftan birkaç kelam etmek istiyorum.

  mevzubahis parayla satın alınarak sahip olunabilen bir ünvan olduğu için tartışması, delisi, ıvırı-zıvırı hiç bir zaman bitmeyecek bir muhabbettir. diğer bütün tüketim metalarında olduğu gibi burada da bir meta fetişizmi söz konusudur. yani işin tutkusunu, özel zevkini geçtim bizler tüm insanlık olarak sahip olmayı seviyoruz. tüketmeyi, mideye indirip sindirmeyi ve tekrar acıkmayı seviyoruz. audiophile denen kişi de bu tüketim çılgınlığının içerisinde diğerlerinden hiçbir farkı olmayan standart bir tüketicidir. işbu tüketim sürecinde kendince bilimsel, teknik konularda bir takım hurafelerle kafanızı ütüleyebilir. gerçek bir tutku sahibi olduğunu iddia edebilir. normal insanların duymadığı sesleri duyduğunu iddia edebilir. bu iddiaların birçoğu psikolojiktir.

  o sebeple bu tutkuya sahip olduğunu iddia edenlerin çoğu eline bir enstrüman alıp buna hak ettiği zamanı ayırıp bu konuda uzmanlaşmaz. zira bu emek parayla satın alınabilecek bir meta değildir (müzisyenler iyi bilir). tutkulu tüketicimiz parasını bastırıp sahip olmak ister.

   
  cemq, onurdogan4, sserkogss ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 4. mc_technosoft

  mc_technosoft
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  23 Haziran 2010
  Mesaj:
  90
  Alınan Beğeniler:
  57
  Lisa Gerrard bu konuda hem pes hemde kalın sese sahip vokalimizdir.. Klaus Schulze ile düetler enfes bir haldedir..

  SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  Nazım bunu beğendi.
 5. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  715
  Alınan Beğeniler:
  849
  Pes zaten kalın demek değil mi?

  Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...
   
  Collapse Signature Expand Signature
  mc_technosoft bunu beğendi.
 6. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  715
  Alınan Beğeniler:
  849
  Son iki paragraf bence demogoji.

  Film severler; yönetmen-yapımcı-senarist olmadan gerçek film sever olamaz.

  Otomobil severler; otomobil fabrikasında otomobil imal etmeden otomobil sever olamaz.

  Lezzet düşkünü; aşçı olmadan su dahi içemez.

  Ses sever; enstrüman çalmadan korna sesi dahi dinleyemez.
  Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...
   
  Collapse Signature Expand Signature
  refuserQ bunu beğendi.
 7. AlperÇ

  AlperÇ
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Ocak 2018
  Mesaj:
  140
  Alınan Beğeniler:
  234
  Milli takımımız İzlanda da saatlerce gereksiz yere bekletiliyor. Yetmezmiş gibi emre ve Burak röportaj verirken bir izlandalı tuvalet fırçası uzatıyor. Burak fark etmiş ama kendini tutmuş, emre fark etmemiş. Etseydi o fırça hala elinde olmazdı bence. Forum terbiyesi açısından devamını okuyucuların hayal gücüne bırakıyorum. Salı günü inşallah gerekli ceza kesilecek. UEFA nın bu bekletmeye tepkisinin ne olacağını merak ediyorum.

  VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  refuserQ ve Nazım bunu beğendi.
 8. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,030
  Alınan Beğeniler:
  5,180
  N'olmus diye baktim da, 3 saat bekletilmis. Eger belli bir sebepten dolayi milli takimin tum cantalarini ve ekipmanlarini 3 saat icinde inceleyebilmislerse kotu degil acikcasi. Sebepsizse kotu tabii ki. Ancak bir sebebi varsa 3 saat anormal bir sure degil. Dunyayi ayaga kaldirip irkcilik iddialari ortaya atacak bir durum soz konusu degil sanki:

  https://www.trtworld.com/sport/turkish-football-team-get-racist-welcome-in-iceland-27355
   
  Synchronicity bunu beğendi.
 9. florence

  florence
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  622
  Alınan Beğeniler:
  1,778
  Güzel oy malzemesi çıkar bundan. Mesele bu. Başka bir şey değil. Mahalle kadar ülkeye fırça sebebiyle nota vermek nedir. Çok değişik kafalar...
   
 10. AlperÇ

  AlperÇ
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Ocak 2018
  Mesaj:
  140
  Alınan Beğeniler:
  234
  Hocam özel uçakla, resmi bir şekilde gelen kafileye yapılacak iş değil. Irkçılık falan ayrı konu ama bence yapılan muamele kasıtlı.

  VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  Nazım bunu beğendi.
 11. AlperÇ

  AlperÇ
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Ocak 2018
  Mesaj:
  140
  Alınan Beğeniler:
  234
  O bireysel bişey, ülkeye mal edilemez.

  VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 12. rawkid1

  rawkid1
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  8 Haziran 2019
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  2
  İşin içinde taraftarların bayrağımızı yakması gibi şeyler de var diye biliyorum. Her halükarda amaaann denilecek şeyler değil. Taviz, tavizi doğurur.
   
 13. Synchronicity

  Synchronicity
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  1 Mart 2015
  Mesaj:
  601
  Alınan Beğeniler:
  1,780
  20li yaşlarda genç birinin şebeklik yapma çabasını bu kadar uzatmanın anlamı olduğunu düşünmüyorum, kaldı ki bu kişi yüzünden de koca bir ülkeyi karşınıza almanızın bir mantığı yok.
  Varsa bir usulsüzlük ülkenin kendi iç işleri olayı halleder ve takipçisi olunur. Yaklaşan seçimler ve taraftarlara gövde gösterisi gibi geliyor gerçekten. Yurtdışına seyahat edenlerimiz bilirler, yeri gelir 2buçuk saatten fazla beklersiniz. Bu herkese aynıdır. Ortalama 50-100 kişilik bir grubun 3 saat beklemesi anormal değil.
  Zamanında ülkede Fransız bir turiste tecavüz edilip öldürülmüştü, hatırlayanlar belki vardır Almanya'da kaçak çalışan işçilerin kaldığı apartman ateşe verildi, apartmanda yaşayan bütün Türk vatandaşlar yanarak can verdi. Bu durumlarda böyle ortalık karışmadı. Boş yere galeyana getirmeye çalıştıkları aşikar. Şimdiden "dış mihraklar" denmeye başlanmış bile. Akıl fikir diliyorum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  refuserQ, theoldman ve florence bunu beğendi.
 14. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,756
  Alınan Beğeniler:
  5,212
  Ne notası müzik notası mı :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  theoldman ve Synchronicity bunu beğendi.
 15. florence

  florence
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  622
  Alınan Beğeniler:
  1,778
  Si bemol herhalde:)
   
  VirtuFortuna bunu beğendi.
 16. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  715
  Alınan Beğeniler:
  849
  Adamların değil büyükelçisi fahri konsolosu bile yok ülkemizde.


  Atarsın adamlara 11 gol, olur biter.  Kapıkuleye kadar madem havan binbeşyüz, kapıkuleden sonrada havan onbinbeşyüz olsun.


  *Ayrıca, hangi amaçla yaptığı kendinde saklı havalimanındaki şahsın elinde tuttuğu fırça tuvalet fırçasıda değil bulaşık fırçası.
  Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #7616 Serhat, 10 Haziran 2019
  Son düzenleme: 10 Haziran 2019
  barocka bunu beğendi.
 17. Nazım

  Nazım
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  5 Mayıs 2014
  Mesaj:
  447
  Alınan Beğeniler:
  1,265
  Yapılanlar yanlış, burada hemfikiriz bence, bekletilmeler, tuvalet fırçası vesaire vesaire, ancak daha çok yeni, müttefikimiz olan bir ülkenin milli marşını ıslıklamışken bence ağzımızı açıp bir kelime dahi etmeye yüzümüz olmamalı.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  pea ve lemavora bunu beğendi.
 18. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,030
  Alınan Beğeniler:
  5,180
  Özel uçakla gelmesi bir şeyi değiştirmez ama. Sonuçta parayı bastıran gelir özel uçakla, ama yine aynı güvenlikten geçer. Diplomatik pasaport farklıdır, ona böyle muamele sıkıntı işte. Ancak bunlar hizmetli pasaportuna sahip, ve normal bir pasaporttan çok bir farkı yok.
   
 19. Synchronicity

  Synchronicity
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  1 Mart 2015
  Mesaj:
  601
  Alınan Beğeniler:
  1,780
  Cihat çağrısı olmadığına şükür.
   
  Collapse Signature Expand Signature