Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    Orient dediğim gibi giriş seviyesi için başarılı markalardan. Lâcivert kadran çok zarif duruyor. Ben bunun yanına bir de açık kahve kayış bakar, kıyafetime göre değiştirirdim. Kayış ölçüsü 21mm gördüğüm kadarıyla, uyacağını düşündüğünüz istediğiniz kalite kayışla değiştirebilirsiniz.

Collapse Signature Expand Signature
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,438
    Güzel bir otomatik saat. Negatif olarak cam safir değil. Ne kadar üzerine titreseniz de çizilecektir. Bir de günlük 15 saniyeye kadar oynayabilir. Orta halli mekanik saatlerin ortak sorunu. Daha iyi de çıkabilir. Biraz şansa kalmış. Bu iki nokta dışında gayet iyi tercih bence.

3. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    Saati henüz almadım. Paramızın değersizliği sebebiyle 1000TL ile pek bir şey alınamıyormuş, bunu öğrendim :) Hele ki işin içine otomatik, mekanik falan girince 1000TL'nin altında kalmak için bir çok şeyden feragat etmek lazım. Bunlar da tabii ki cam ve kordon kalitesi.

Yukarıdaki Orient marka saati beğendim fakat almışken safir ekranlı alayım diyorum. Swiss Military'nin saatleri uygun fiyatlı ve genelde safir camlı. Bu markanın bir yamuğu var mıdır bilmiyorum fakat araştırdığım kadarıyla iyi bulunmuş.

Şu saat üstteki kadar hoşuma gitmese de ve tarzı biraz daha farklı olsa da biraz daha ağır basıyor. Hem dayanıklılık açısından daha iyi olabileceğini düşündüğümden hem de alerjik bir cildim olması sebebiyle metal kordonlu saat daha uygun olacak gibi. Bu fiyatlarda hep "Genuine leather" kullanılıyor çünkü. Eksisi ise Quartz mekanizmalı olması. Gerçi eksi midir bilemiyorum ama farklı diyelim. Kasa ve cam kalitesi ilk aşamada saat mekanizmasından daha önemli geldi bana. Yanlış bir düşünce mi bilemiyorum.

https://urun.n11.com/erkek-kol-saati/swiss-military-06-5183704003-erkek-kol-saati-P320087635

Uzun süre araştırdım ve pek bir seçenek de bulamadım açıkçası. Bütçenin düşüklüğü sebebiyle ya camdan ya da kordon kalitesinden ödün vermek gerekiyor. Onlarda belli bir kaliteyi yakalayan bir model bulursam da bu sefer genellikle boyuta takılıyorum. Saatler genellikle 44mm ve üstünde oluyor ama benim maksimum 42mm boyutunda bir saat bulmam lazım. Hadi onu da bulduk diyelim, seçenekler iyice daraldığı için bu sefer tarzını, tipini beğendiğim saat bulmak zor oluyor.

Yani bir türlü tam aradığım saati bulamadım. Bütçeyi artırmak çözüm olabilir fakat onu da yapmak istemiyorum. En sonunda safiri, kordon kalitesini falan boşverip şöyle 2 tane Casio alıp değiştirerek kullanayım diyorum ama Casio'nun Lacoste, Diesel, Fossil gibi markalardan üstün bir yanı var mı ki diye düşünüp, Casio'ya niye 300-400TL vereyim diyorum. Saat endüstrisine uzak olmamdan dolayıdır galiba ama Casio bana hep uygun fiyatlı saat markası gibi gelmiştir. Böyle fiyatlara bu tarz saatleri alınır mı bilemiyorum.

https://urun.n11.com/erkek-kol-saati/casio-mtp-1384l-2avdf-erkek-kol-saati-P276622503

https://urun.n11.com/erkek-kol-saati/casio-mtp-1375l-9avdf-kol-saati-P330191163

https://urun.n11.com/erkek-kol-saati/casio-mtp-e315l-7avdf-erkek-kol-saati-P344383556

#7783 Awésomé, 2 Eylül 2019
    Son düzenleme: 2 Eylül 2019
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,438
    Alinir alinir. ;) Casio'nun $4000'lik modelleri mevcut. :eek: Turkiye'de Casio saatimi gorup butcesi yeten herkes istemisti. Dort tane daha goturdum sonra... En son goturdugum bundandi (limitli model oldugu icin guncel foto bulamadim):

Bombeli ve cift tarafi antirefle safir cam, altin indexler ve kollar, seramik bezel, altin ve seramik tepe, DLC kapli titanyum kasa ve bilezik, vs. Tag Heuer Carerra ile yan yana koyunca Tag'in kasa isciligi biraz amele kaliyor. Casio bu modelleri elde uretiyor:

#7784 zxc, 2 Eylül 2019
  5. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    1 casio ve hanowa quartz mekanizma olarak fossil, lacoste, diesel hepsinden ustundur. Casio, seiko ve citizen olarak gruplanabilir. Bahsettiğiniz diğer markalarin mekanizmada plastik malzeme kullandığı pil değiştirilirken farkedilip de naptım ben diyen insanlar biliyorum. Her modeli için aynı değil ama durum böyle.

2 quartz mekanizmalar 0.50 centten başlayan fiyatlara bulunabiliyor en babaları bile öyle ahım şahım.bedellere sahip degiller. Mekanik saatler ile kiyas kabul etmez. Casionun gps li saniye şaşmayan g-shockları, citizen in ampulle bile şarj olabilen eco drive serileri özel ürünler, kendi kategorisinde değerlendirilir.

3 mekanik saat tamamen ilgi alanı, 10sn kadar sapma yapması göze alınabilir bir.durumdur mesela, ancak sesi, çalışmasını hissetmesi, içindeki işçilik apayrı keyif. Saat olsun kolumda güzel dursun meselesinin ötesinde.

4 safir camlı saati bile çizmeyi becermiş birisi olarak (evet masaya birakip saygi durusunda bulunmustum akabinde :)) çok mühim mi bu seviyede bilmiyorum. Camın ve kayışın maliyetinin yükselmesi demek aynı bütçe içinde sizi quartza itecektir, işçilikten de kesinti olacak demektir. Mesela çok güzel görünen bir citizen almaya karar vermiştim spor yaparken takarım diye ama yakından görünce işçiliğini görüp vazgeçtim. Saati bir tartmak gerek yani almadan evvel.

5 kayış konusu kafaya takılacak bir şey değil 20 dolara çok şık kayış alıp değiştirebilirsiniz. Çok basit bir işlem. Kaliteden bahsadersek sadece kendisi 1000 lira olan kayışlar var.

6 bahsettiğiniz gibi hanowa işçilik olarak casio ile benzer ürünler yapıyor gördüğüm kadariyla. Bu seviyede quartz isteniyorsa ilk mesajımda yazdığım gibi alınabilir ürünler.

7 benim de bileklerim incedir ama luminor marina 1950 kullanıyorum çok severek bence öyle abartı durmuyor ama rolex te küçük durmuyor sonuçta zevk meselesi bu.

Bütün bunlardan çıkan, imkanınız varsa kolunuza takin derim. Istanbulda iseniz tahtakale saatçiler çarşısında internetten daha uygun fiyatlı bulabilirsiniz çoğu distriübitör orada. 1000 lira butce ile alacaginiz saat maalesef 150 dolarlik bir saat olacak butun yukaridakileri buna gore degerlendirmek gerekir.

edit: yazim hatalari

#7785 theoldman, 2 Eylül 2019
    DrWhite bunu beğendi.
  6. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    Evet Casio'nun her seviyede saat ürettiğini biliyorum ama böyle alt seviye ürünleri alınır mı alınmaz mı bilemedim. Her halükarda moda markalarından iyi olduğunu öğrenmek iyi oldu.

Dediğiniz gibi kayışı pek takmamak lazım. Zaten ekstra kayış alıp bazen değiştirmeyi düşünüyorum.

Boyuta sadece mm olarak bakmamak gerektiğini de söylüyorlar. Saatin kasa ve kadran dizaynı, kayışı tutan kulpların büyüklüğü, uzunluğu gibi şeyler de kolda duruşunu etkiliyor. O yüzden bahsettiğiniz gibi koluma takıp bakmam lazım.

En başta da 1000 liranın az olduğunun farkındaydım zaten ama beklentim çok yüksek olmadığı için yeterli gelir diye düşündüm. Sonradan işin içinde bir çok faktörün olduğunu ve bu faktörlerden her birini belli bir seviyede tutmak gerektiğini anladım. O zaman da 150$ yetersiz kalıyor gerçekten. 1000 liramız 400$ etseydi çoğu kriteri sağlayan bir saat bulabilirdim herhalde.

Neyse acelem yok, aramaya devam ediyorum. Bir şey almadan önceki bu araştırma safhası en zevklisi zaten :)

İlgilendiğiniz için teşekkürler tekrardan. Gelişmelerden haberdar ederim :D

theoldman bunu beğendi.
  7. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,657
    Fossil fena marka değil bu arada. Ürünlerine güzel garanti veriyorlar . Tasarım olarak zaten harika ürünleri var. Yillardır kullanıyorum. 500 tl civarı.
    Casio mesela mekanizma olarak ıyi ancak tasarım eh işte. Sanki yıllardır aynı kalıpları yapıyorlar.

8. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,206
    Casio'nun Yamagata fabrikasında üretilen her modeli gözü kapalı alınır. İşçilikleri ve kalitesi çok iyidir. $7400'e de saatleri var. Casio'yu gömmeyin yani. Benim neredeyse 25 senedir kullandığım casio saatim var. Titanyum full gövde (benim saat böyle mesela), karbon fiber monokok gövde, dlc kaplama vs gibi başka beylik markalarda nadiren bulunan veya hiç bulunmayan özellikleri var. Quartz olmasına takılmayın, ciddi kalitesiz mekanik saatler de mevcut. Adı mekanik sadece. Japonlar iyidir. Bir Grand Seiko, Rolex'in etrafında tur atar mesela. Casio'ya dönersek, düzgün g shock saatleri ben çoğu saate tercih ederim quartz olmalarına rağmen. Saat önerim yok, ama Casio iyidir, onu söylemek istedim.

Sent from my fridge using Tapatalk

zxc ve DrWhite bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,438
    Mekanik saat bir zevk ve tercih diye düşünüyorum. Yoksa $500'a kadar hangi mekanik saate el değiyor ki? Bir de $4000'dan başlayan lüks İsviçre ve Japon saatleri dışında 5 sene geçip de bakımını yapmak gerektiğinde parçalarına ayırıp, temizleyip yağlayıp, yeniden birleştirip, kalibre etme işçiligine deyecek mekanik saat var mı? Bu işçilik ortalama $500 burada. Ve eninde sonunda her mekanik saat buna ihtiyaç duyacak...

Quartz saatler bile. Açıkçası o yüzden güneş enerjili saat tavsiye etmiştim. Çünkü çoğu quartz saat pil değişimi esnasında heder oluyor. Arka contayı kimse degiştirmiyor, veya silikon gresi kullanan yok. Saat su geçirmezliği yitirdiği anda nem ve toz içini oymaya başlıyor.

Casio ve Citizen'in güneş enerjili saatleri lityum titanat pil kullaniyormuş. Enerji yoğunluğu düşük bir pil kimyası, ancak %80 kapasiteye yirmi yıl sonra düşüyormuş. Yani pil ömürlük.

Bu arada resimdeki Seiko'lardan birini universitedeyken almıştım. 4-5 sene önce bakımını yapayım dedim. 25 yıllık saatin kasasından tepesine, kristalinden motoruna parçaları halen mevcut. Arka kapak contasını, ve 4 tuşunun contasını değiştirdim. Eskileri taş gibi sertleşmiş ve incelmişti. Butonlar yuvalarına serbest dönüyordu. Değişimden sonra ilk aldığım gibi oldu.

O yüzden hakiki bir saat markası tercih etmekte fayda var.

Buna rağmen, hesaplı ve zevkine bir saat düşünülüyorsa, hakiki saat markalarının modelleri hoşa gitmiyorsa, ama kıyafet ve aksesuar üreten bir markanın bir saati çok beğenildiyse, alın gitsin yahu. İçini açtığım bir kaçı Seiko mekanizma kullanıyordu. Ama mekanik ya da kronometreli modellere dikkat. Onlar Çin malı olabiliyor (üretim zaten hepsi Çin ama dizayn da Çin olunca durum kötü. Gerçi iyi orijinal Çin mekanizma da var ancak onlar da pahalı)

Bir de aman diyim Swatch almayın. Parayı çöpe atmak demek. Aldıklarımın tümü bozuldu. Ucuz da değil meretler. Bozuk swatch'lari kiloyla dekorasyon maksatlı kullanım için satiyorlar internette. :)

#7789 zxc, 3 Eylül 2019
    Son düzenleme: 3 Eylül 2019
    mc_technosoft ve Awésomé bunu beğendi.
  10. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    $300 bandında bir bluetooth speaker bakıyorum. Audioengine b2 ve audio pro addon c3 modellerinin oluru var gibi. Hangisi dersiniz yahut başka model marka önerisi olur mu? Edifier falan da var benzer fiyatlara.

11. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    Swatch hiç aklımda yoktu zaten ama dün saatçileri dolaştım biraz ve Swatch'ın sistem51 otomatik saatlerinden beğendiklerim oldu. Çap olarak biraz büyük (42mm) olmalarına rağmen kolumda güzel durdular. Fiyatları da uygun. Bu seri hakkında ne düşünüyorsunuz?

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,438
    Bir süre mutlu hissettirdikten sonra bir çekmecenin dibine, oradan da çöpe gider şeklinde düşünüyorum.

13. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    Otomatik saati çöpe atılacak kadar kötü bir marka yani :) Teşekkürler.

14. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    532
    theoldman bunu beğendi.
  15. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,438
    Ici acilmiyor. Mekanizmada sadece tek vida var. Rotor disinda tum parcalar yerine sabitlenmis ve ayarlanmasi mumkun degil. "Ben gidiciyim!" diye bas bas bagiriyor saat, duyana tabi :)

refuserQ bunu beğendi.
  17. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    Evet ben de sonradan gördüm onu.

Saatçi arkadaş "en modern otomatik dizayn bu saatte, bu fiyatlara kaçmaz, en çok bunlardan satıyoruz herkes tekrar gelip alıyor" falan gibi süslü sözler etti ama kanmadım tabii ki.

Araştırma yapmadan hiç ürün almadım ve aşina olmadığım saat konusunda hiç acele edemem. Zaten internetteki fiyatından %40 pahalı satıyordu.

18. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    532
    Bunlar her ne kadar studio monitor gibi konumlandırılmış olsa da esasında studio monitoru sayılamaz. Zaten gerçek anlamda studio monitoru olsalar bu fiyatlarda satılamazlar. Ben bu hoparlörü çok uzun boylu dinlemedim ama genel anlamda müzik dinlemek için , çok büyük beklenti yoksa , gayet yeterliler. 5" olmalarına rağmen alt frekans başarımı güzel. Detay güzel. Yani bu fiyatlara çok rahat alınıp memnun kalınabilecek bir hoparlör. Zaten Fluid Audio ; yanlış hatırlamıyor isem JBL'den ayrılan mühendislerin kurduğu yeni sayılabilecek bir firma ve oldukça iddialılar. Ürün portföylerinde gerçekten çok güzel hoparlörler var.

Eğer İstanbul'da iseniz , ürünü distribütör firmanın Bağdat Caddesi'ndeki mağazasında dinleme imkanınız bulunmakta.

refuserQ, theoldman ve mc_technosoft bunu beğendi.
  19. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    İlk ciddi saatimi almış bulunuyorum. 1000 liranın altında kalmış oldum. Saati deneyemedim ve kasa çapı olarak üst sınırımda (42mm) ama "lug to lug" mesafesi sadece 47mm olduğu için gayet derli toplu duruyor denmiş yorumlarda. Kolda duruşunu beğenmezsem iade ederim.

Biraz Rolex Submariner çakması oldu ama yapacak bir şey yok :)

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

https://urun.n11.com/erkek-kol-saati/orient-faa02005d9-erkek-kol-saati-P179757414

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  20. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    gule gule kullanin iyi ve zarif bir saat olmus :cool: