Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,707
    Cihazdan cihaza değişiyor bu durum. Bir çok USB DAC'i güncel işletim sistemleri otomatik olarak tanıyor, herhangi bir ekstra yazılıma ihtiyaç duymadan.

Mesela şu an kullandığım ev bilgisayarında kulaklık için desktop USB DAC kullanıyorum. Hoparlör olarak ta ekran altına monte edilen HDMI girişli hoparlörü kullanıyorum. DAC'i kapattığımda bilgisayar sesi direk HDMI'a yönlendiriyor. DAC'i açtığımda ise sesi tekrar DAC'ye yolluyor USB üzerinden, bitperfect hem de.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Aralık 2019 ---
    Müzik dinlemek için laptop'la uğraşmak pratik değil.

Eğer mümkünse USB bağlantılı CD player'ı direk iade ederdim yerinizde olsaydım.

Network player, hatta direk kendinden amfili ve network bağlantılı hoparlörleri tercih ederdim. Bütçeniz Dynaudio ve KEF'in Bluetooth ve WiFi özellikli hoparlörlerinin bazılarına yetiyor gibi. Direk onlara yönelirdim.

GKo bunu beğendi.
  2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    558
    Ben müziği tamamen dijital platformda dinlediğim için bilgisayar ( desktop ) kullanıyorum. Desktop kullanmak benim için sıkıntı olmuyor. Çünkü ben olayın görsel tarafına pek takılmıyorum. Benim için önemli olan sound kalitesi. Ayrıca 4-5 senedir bütünleşik sistemler kullanmıyorum. Sistemimin bütün bileşenleri ayrı ve birbirinden bağımsız. Kalite maksimizasyonunu bu şekilde elde ettiğimi söyleyebilirim.

Esasında sizin de Marantz'ın cd player'ından üst seviye bir outbord DAC'a geçmeniz daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Eğer cd dinleyecekseniz de bilgisayarın cd player'ını kullanarak ama outboard DAC üzerinden dinleyerek daha üst seviye bir duyum yakalayabileceğinizi tahmin ediyorum.

Hoparlör konusu daha karmaşık bir konu ve bir sürü boyutu var. İyisi için ciddi bütçeler istiyor. Benim sizin bütçeleriniz civarında önerdiğim bookshelf tipi hoparlör genellikle Fluid Audio'nun FPX7 modeli. Bu esasında referans sınıfı aktif bir hoparlör. Üzerinde class AB ampli bulunuyor. Hakikaten fiyatının üzerinde çalan çok iyi bir cihaz. Bu bütçelerde başka markaların başarılı hoparlörleri de illa ki vardır. Hepsini araştırın bence. Ama size tavsiyem dinlemeden kesinlikle hoparlör almayın. Çünkü vereceğiniz paralar az para değil.

Collapse Signature Expand Signature
    #8102 MehmetB, 11 Aralık 2019
    Son düzenleme: 11 Aralık 2019
    GKo bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,707
    Sahsen evde kol saatimden play tusuna basarak muzik dinlemeye baslayabiliyorum. Subwoofer ve hoparlorler ses sinyalini aldigi an aciliyorlar. Kullanmayi biraktiktan 5 dakika falan sonra da kapaniyorlar. Yine kol saatinden bir sonraki veya onceki sarkiya gecme, ses acip kapatma, play-pause da yapabiliyorum. Alistiktan sonra vazgecmek kolay degil. Tahmin ettigimin otesinde bagimlilik yapti. Hatta cok uyguna bir Conrad Johnson power amfiyi sadece "wake up on" ozelligi olmadigi icin birakmistim. Iyi ki de birakmisim. High end hoparlor markalarinin her gecen gun cikardigi yeni modeller sayesinde bu rahatligi terk etmek icin ses kalitesinden odun vermek zorunda da degiliz artik...

4. GKo

GKo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Cihazlar Amazondan yurtdışından alındı, iade olmaz ama satmayı denerim bilmem alıcı çıkar mı. Wireless hoparlörleri düşünmedim değil, elimde 900 civarı Cd var ama onları dinleye dinleye ezberledim, uzun zamandan beridir koleksiyonu genişletemiyorum tamamen dijitale döndüm. Artık cd almanın anlamı da kalmadı belki, hem çok pahalılar yeni cd ler. Bu nedenle sistemi bunun üzerine kurmak lazım herhalde. Marantz ın aynı seriden Network player ı var fiyatı da 5000 üzerinde hem hoparlör hem bu beni aşar. İyice kararsız kaldım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 12 Aralık 2019 ---
    Üst seviye outbord DAC nedir, en ufak fikrim yok. Hoparlör tavsiyenizi de kaydettim incelemek üzere. Ama yukarıda yazdığım gibi gidip bunları tek tek dinleme imkanım yok, mecburen buradan karar verip kargoyla getirteceğim.

Yardımcı olan bütün arkadaşlara tek tek teşekkür ederim. Sağolun.

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,707
    Tabii ki RMI ADI-2 DAC :)

Bence ihtiyaçlarınız ve bütçeniz göz önüne alındığında outboard DAC düşünmeniz gereken en son şey. Bu fikirler kişiden kişiye değişiyor tabii ki.

fosther ve Synchronicity bunu beğendi.
  6. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102
    Bugün itibariyle Yurtiçi Kargo'ya teslim edildiği ve yârın bana teslim edileceği bilgisini aldım. 3 Aralık'ta sipariş ettiğim ürünler makul bir sürede elime ulaşacak ve bir sorunla karşılaşmadan süreç tamamlanacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla, Banggood üzerinden ürün alırken Vergiler Dahil ve Turkey Direct Mail seçeneği tercih edilebilir gibi gözüküyor.

refuserQ, zxc ve Serhat bunu beğendi.
  7. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    558
    Sevgili @zxc benim merak ettiğim bir konu var. Son bir kaç aydır sizin yaptığınız gibi ; bu Forum'da benimle açık veya endirekt şekilde ilişkilendirilerek RME ADI-2 DAC konusu bir geyik veya alay mevzusu haline getirildi. Bunun tam olarak sebebinin ne olduğunu merak ediyorum doğrusu.

Örneğin yukarıda ben kaliteli bir outboard DAC kullanın diyorum. Arkadaşımız " Outboard DAC nedir ? " diye bana soru yöneltiyor. Siz oradan hemen RME ADI-2 DAC diye cevap veriyorsunuz. Yani anladığım kadarıyla ; benim ADI-2 DAC'ı tavsiye edeceğime sanırım o kadar eminsiniz ki , hemen böyle bir cevabı yapıştırıyorsunuz. :)

Bir kere şu konuyu netleştirelim : RME ADI-2 DAC piyasadaki en iyi DAC değil. Öyle olsaydı , konvertör mevzusuna takıntılı biri olarak , şu anda ben kullanıyor olurdum. Ancak ondan çok daha iyi DAC'lar var sektörde.

ADI-2 DAC'ın en önemli özelliği ; muazzam bir fiyat/ performans oranına sahip olması. Açıkça söyleyeyim ; şu anda ADI-2 DAC fiyatına ADI-2 DAC kalitesini sunan başka bir cihaz yok. Bu özelliği ile adeta rakipsiz. Örneğin benim kullandığım DAC ; ADI-2'den daha iyi bir cihaz ama ona ödediğiniz para ile 3 adet ADI-2 alabiliyorsunuz.

Şimdi meseleye bu açıdan baktığımızda ; ADI-2'nin özellikle yüksek bütçelere sahip olmayan ama performansa ziyadesi ile önem veren kişiler için cazibesi ortaya çıkıyor. Nedir o ? Hem kaliteli hem de göreceli olarak ucuz. Ayrıca kullanıcılarına sunduğu çok güzel ve enteresan özellikleri de işin cabası. Zaten bu yüzden alet adeta peynir ekmek gibi satılıyor. İnsanlar bu durumun farkında. Örneğin geçenlerde tesadüfen öğrendim. Ürünün distribütörü yaklaşık 25 gün önce 15 adet ADI-2 DAC getirmiş ve bütün hepsi 10 gün içerisinde satılmış. Bu Türkiye şartlarında çok görülen ve kolay bir şey değil. Sonuç olarak domates satmıyorsunuz. Neresinden bakarsanız bakın sattığınız mal 7000-8000.-TL'lik bir ürün.

Bütün bu nedenlerden dolayı ben ADI-2 DAC'ı kendi fiyat aralığında israrla tavsiye ediyorum ve bu satırları okuyan arkadaşlarıma mümkünse distribütör firmaya gidip , onların dinleme odalarında cihazı dinlemelerini özellikle öneriyorum. Bunu yaptıklarında eminim ki benim bu konuda boş konuşmadığıma kulakları ile şahit olacaklardır. :)

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,707
    Tam hatırlamamakla birlikte sanırım bir ara çok tavsiye ediyordunuz. Hatta konu tam DAC değilken ya da toplam bütçe sınırlıyken de tavsiye etmiştiniz galiba. İnanın şimdi ben de unuttum... Bir şekilde RMI ADI 2 DAC'nin adı çıktı dokuza inmez sekize durumu oluştu. İtiraf etmeliyim ki bir miktar katkım da oldu buna :)

İşin şakası bir yana, bu kara cuma da bir güzellik yapsalar alıp deneyecektim... De olmadı malesef.

9. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Selamlar sevgili müzik severler!

Dün akşam TIDAL GUI isimli minicik bir programdan bahsedilen bir yazı okudum. Bu program Tidal üzerinde oluşturduğunuz playlistleriniz de dahil olmak üzere, ne varsa download edebilmenize yarıyor. Programa göre LOSSLESS olarak FLAC formatında download edebiliyor. Ortalama bir şarkı 40 MB civarında yer kaplıyor, işin ustaları daha iyi değerlendirebilir belki.

Eğer bunu duymamış olanınız varsa aşağıdaki adresten ücretsiz olarak indirebilir:
    https://github.com/yaronzz/Tidal-Media-Downloader

İyi dinlemeler.

tazıtahsin, refuserQ ve fenrir bunu beğendi.
  10. GKo

GKo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Bu durumda Audioengine TANA L-1 vb. aktif hoparlörlere yönelip elimdeki amfi ve cd player ı iptal etmem yeterli olacak öyleyse. İyi bir hoparlör çifti alıp doğrudan ağdan bağlanıp işi halledeceğim. Alışveriş için büyük bayiiler Canhifi Dükkanhifi dışında öneriniz var mı arkadaşlar yine Amazonu da deneyebilirim ama vergilerle birlikte ucuza geliyor mu fiyatlar bakmadım uzun süredir.

11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,192
    Hocam selamlar, konuya biraz geç giriyorum ama elinizdeki cihazların durumu şöyle:

6006 CD çalar:

"Plays USB Audio Sources (MP3/WMA/AAC/WAV)

The CD6006 can play back MP3, WMA, WAV and AAC files from a connected USB storage device. It is also specifically "Made for iPod/iPhone", to directly play back your iDevice music through the CD Player's high quality D/A converters."

Kaynak: https://www.us.marantz.com/us/Produ...ls.aspx?CatId=hificomponents&ProductId=CD6006

Pek işe yarayacak bir port değil. Bu iş cd çalar üzerinden olmaz. Diğer traftan Amfinizin de üzerinde 24/192 dac mevcut:

pm6006 amfi:

"Expanded Connectivity for Digital Inputs (2 Optical, 1 Coax) with Hi-res Audio Support

1 Coax digital and 2 Optical digital inputs are now available to connect digital devices and play back Hi-res Audio (up to 192kHz/24bit PCM) through the PM6006's advanced audio circuitry. And the complete digital section is fully shielded by an extra metal housing to ensure that the digital stage has no effect on the analog signal."

kaynak: https://www.us.marantz.com/us/Produ...ls.aspx?CatId=hificomponents&ProductId=PM6006

Yani coax ya da optik bağlantıyı (USB ne yazık ki yok) doğrudan amfinize yaparak hi-res flac dosyaları dinleyebilmeniz lazım.

Hem bilgisayarımdaki dosyaları (NAS) hem de streaming servisleri destekleyen optik/coax çıkışlı bir network player işinizi görecek, marka, model, özellik araştırmanız lazım. apple cihaz kullanıyorsanız airplay olan bir ürünü tercih edin, stream servis dinlerken büyük kolaylık oluyor. (Hatta her türlü airplay destekli bir cihaz alın, ileride ucuz yollu 2. el bir ipad alır, rahata erersiniz)

Hoparlör olarak da şöyle bir fiyat performans ürününe bakabilirsiniz: https://www.dukkanhifi.com/p-5389-Q-Acoustics-3020i-Hoparlor.html

Ama ben olsam 2. ele de bakardım.

Kolay gelsin..

refuserQ, sserkogss ve GKo bunu beğendi.
  12. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    162
    Askerden geldim
    Ne iş olsa yaparım abi modundayım.

13. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,093
    Hayat, birçoğumuza tıpkı bir lunapark trenine binmiş gibi davranır.

Hayırlısı olsun...

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

refuserQ, Xexec ve Blackmore bunu beğendi.
  14. GKo

GKo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Çok teşekkürler, Cd playerdan vazgeçip sağlam bir Network player ve normal raf tipi hoparlörler edinmem gerek. CD playerdaki usb zaten flac dosyaları da desteklemiyor. Ben stream kullanmayı düşünmüyorum birçok kaynağı inceledim, baştan sona dinleyip öğrenmek istediğinde sanatçıların tam diskografisi külliyatı yok, tamam çok zengin ve çeşitli kütüphaneler sunuyorlar ama belli bir sanatçıya türe yöneldiğinde bir sürü eksik var. Özellikle Caz ve klasik müzikte. Bu nedenle dinlemek istediklerimi laptopa ve harici disklere toplayıp offline dinleyeceğim.

Network player olarak öneriniz var mı? Marantz 6006 fiyatı yüksek hoparlör de lazım o fiyat beni aşıyor daha ucuza bir network player bulmam lazım. Wireless bağlantısı iyi olan.

15. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102
    BKM Express'e kayıtlı kredi kartı bilgilerinin çalınması ile ilgili bir konuya değiniliyor. Ben hiç duymamıştım. Bizim gibi internet üzerinden yoğun alışveriş yapan kişilerin dikkatli olması gerekiyor. Video uzun ama değinilen ilk konu olduğundan ilk 15-20 dakika civarı değiniliyor.

refuserQ, DrWhite ve Serhat bunu beğendi.
  16. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Selamlar , internetten indirdim fakat kullanamadım.
    Bir kullanma rehberi vs var mıdır nette ?

17. OzanBc

OzanBc
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Ben size bir REHBER yapayım:
    Bir rar dosyası indiriyorsunuz.
    Onun içinde tek bir exe dosyası var, onu tıklıyorsunuz.
    Açılan kutucuğa TIDAL kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz.
    Karşınıza üstte bir adres çubuğu olan "tarayıcı" geliyor.
    Adres çubuğunun sağında kalan 3 nokta üst üste işaretine tıklıyorsunuz.
    Setting kısmından indirilen dosyaları nereye indirmesini istediğinizi seçiyorsunuz. Örneğin Belgelerim altında Müzik klasörü...
    Sonra adres çubuğuna playlist adresinizi yapıştırabilirsiniz, istediğiniz şarkıları aratabilirsiniz.
    Karşınıza gelen sonuçlardan istediğinizi seçip DOWNLOAD diyorsunuz.
    Program dosyayı ayarladığınız klasöre indiriyor.

Keyifli dinlemeler :)

tazıtahsin ve fastfalcon bunu beğendi.
  18. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,192
    Hocam özelden de sormuşsunuz, uygun fiyatlı çözüm olarak şu ürünü incelemenizi öneririm, kendim denemedim ama kağıt üzerinde özellikleri gayet güzel görünüyor:

https://www.amazon.com/Headphone-Amplifier-SMSL-DP3-Turntable/dp/B07CQKKY5B

En önemli eksiği streaming servis desteği olmaması, ama airplay destekliyor görünüyor, yani başta önerdiğim direk ipad'den dinleme yöntemine uygun. Bunu Marantz pm6006 ya optik ya da coax bağlantı ile bağlayabileceğiniz gibi bu cihazın üzerindeki DAC'ı kullanıp RCA çıkışlarla da Marantz'a bağlayabilirsiniz. Ama ben şahsen coax bağlantıyı tercih ederdim.

İki USB girişi var, flash bellek ya da HDD bağlayıp oradaki -hemen her tür- dosyalarınızı dinleyebiliyorsunuz, wireless tan pc'nize de ulaşabiliyor, bluetooth bağlantısı da var telefon vs için. En güzeli hibylink var, yani örneğin HDD bağlayıp bluetooth tan bağladığınız telefonunuzla içinde gezinip, oturduğunuz yerden dilediğiniz şarkıyı seçip çalabiliyorsunuz. Airplay kadar sevdiğim bir özellik.

Kolay gelsin..

#8118 Mikrobiyolog, 17 Aralık 2019
    Son düzenleme: 17 Aralık 2019
    GKo bunu beğendi.
  19. GKo

GKo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Sağolun telefonum eski model değiştirmeyi veya iphone vb cihaz satın almayı düşünmüyorum. Bunu yukarıda en başta yazmıştım. Bu cihaz kulaklık için zannedersem kulaklık amfisi işime yarar mı bu durumda.

20. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,004

Şu ayarda geyik her eve lazım :D

coolblue ve Serhat bunu beğendi.